Janinkaaa
07.03.07,10:47
Opäť otravujem s leasingom.
Už som sa aj pýtala tu na porade a aj som si prečítala podobné príspevky, ale vôbec nerozumiem,ako to môžem urobiť.

Prosím, pomôžte :
SZČO ( jed.účtov.) zakúpil os. auto na leasing a v r. 2006 (31. 10. 2006) leasing bol postúpený na inú firmu.
SZČO vyfaktúroval druhej firme iba alikvótnu časť zálohovej platby (žiadne odstúpne nefaktúroval). Príjem za túto úhradu som dala ako príjem ovpl. základ dane.
Odpisy za 01 - 10/2006 som dala do výdavkov, ktoré ovpl. základ dane.
Je to správne ?
A ešte neviem, ako mám zaúčtovať zostatkovú cenu os. auta.
Je zostatková cena výdavkom, ktorý ovplyvní základ dane ?

Ďakujem za opoveď, pretože stojím pri tomto probléme a neviem urobiť daňové priznanie za rok 2006.
betka
21.03.07,20:40
V deň splatnosti platieb nájomca v knihe záväzkov účtuje záväzok vo výške splatného fin. nákladu, v PD účtuje úhradu dohodnutej platby..
V rámci uzav. účt. operácií nájomca v PD účtuje odpis M obstaraného fin.prenájmom a to rovnomerne počas doby nájmu do výšky 100% hodnoty istiny. Výška odpisu sa stanoví rovnomerne pomernou časťou pripad. na každý kalend.mesiac doby prenájmu z istiny zvýšenenj o náklady súvisiace s obstar. vynaložené nájomcom až do doby zaradenie tohto M do užívania.
Pri postúpení NZ sa odstupné zaplatené nad rámec celkovej sumy dohodnutých platieb odpisuje ako súčasť VC rovnomerne počas zost. doby trvania NZ. Súčasťou VC je prvá zvýšená splatka a poplatok.O prvej zvýš. splátke, kt. nie je súč. spl.kal., nájomca účtuje ako VNZD.
Uhradu dohodnutej platby sa rozlišuje na úrok a istinu, pričo úrok je VOZD a istina je VNZD. Táto časť platby sa zahrnie do ZD z príjmov v ramci uz.účt.op., ke´D sa účtuje o odpise ako o dańovom výdavku.

Pokiaľ sú pri postúpení práv NZ s dojednaným právom kúpy prenajatej veci splnené podmienky vyplývajúce zo ZDP par.2 pís.a, tak pôvodnému nájomcovi - postupcovi, nevyplýva povinnosť upravovať ZD v zmysle par. 17 odsek 26.
Zuna 3
09.01.09,10:00
Aj ja prosím o radu ohľadom ZC osob.auta pri postúpení lízingu v JU.

Postupujeme lízing osob.auta na fyz.osobu. Účtujeme v JU.
ZC je 74118,-- Sk , kde ju zaúčtovať v JÚ ????
Odstupné - je do daň príjmov ?

Poraďte mi ohľadom tej zostatkovej ceny, prosím !!!!
Zuna 3
09.01.09,12:09
prosím poraďte čo s tou zostatkovou cenou pri postúp.lízingu ?
Ivenka
21.01.09,11:58
Verím, že sa najde niekto, kto mi to polopatisticky vysvetli.
OC 187 117 Sk
odpisy 2007- 12 759 Sk
ZC 174 358 Sk
Previedla som LZ "bezodplatne". Ako mam to doučtovať v r.2008 ?
Uplatnim si odpisy za 11 mesiacov a zvyšok dam do oprávok?
Učtujem v Alfe a v ponuke sposobe vyradenia ,majetku mam vyradenie bezodplatne-bez odpisu.
Ivenka
21.01.09,12:11
nevie mi nikto poradit
Aťka
30.12.12,21:47
ahojte rada by som obnovila temu, lebo mi ma to zaujimalo po novom:
ked postupi FO-JU leasing inej osobe - ako to uctovat?
zdanuje sa odstupna cena? ak to prevediem bezodplatne, tak co? moze mi niekto poradit. dakujem