matalenka
07.03.07,10:51
Dobry den,

prosim vas o pomoc. Zamestnanec si privyrobil popri zamestnani este uzatvorenim par zmluv, z ktorych mal proviziu. Nepracoval ani na zivnost, ani na dico, ale tento prijem treba zdanit. Kam ho zapisem a ake vydavky si moze uplatnit? napriklad telefon?? Dakujem.
katkaj
07.03.07,09:57
Dobry den,

prosim vas o pomoc. Zamestnanec si privyrobil popri zamestnani este uzatvorenim par zmluv, z ktorych mal proviziu. Nepracoval ani na zivnost, ani na dico, ale tento prijem treba zdanit. Kam ho zapisem a ake vydavky si moze uplatnit? napriklad telefon?? Dakujem.


Príjem za sprostredkovanie je podľa par.6 odst.2 písm. d. Mal byť prihlásený na DÚ.
Na tento príjem si môže uplatniť buď paušálne výdavky 40% + zaplatené poistné alebo skutočné výdavky. ;)
matalenka
07.03.07,10:04
A ked nebol prihlaseny na danovy urad? ako to riesit?
katkaj
07.03.07,10:05
A ked nebol prihlaseny na danovy urad? ako to riesit?


Mal by sa spätne prihlásiť ;)
matalenka
07.03.07,10:15
Dakujem.

A este jedna otazocka. Daju sa uplatniť na ine prijmy tab. č. III, riadok 12 paušálne alebo reálne výdavky?

Dakujem za pomoc.
katkaj
07.03.07,10:20
Dakujem.

A este jedna otazocka. Daju sa uplatniť na ine prijmy tab. č. III, riadok 12 paušálne alebo reálne výdavky?

Dakujem za pomoc.

a aký príjem tam chceš dať ?
matalenka
07.03.07,10:25
Chcem tam dat tuto proviziu. Robil to len dva mesiace. Uz to nerobi a ani robit nebude. To by mohlo byt, nie?
katkaj
07.03.07,10:27
Chcem tam dat tuto proviziu. Robil to len dva mesiace. Uz to nerobi a ani robit nebude. To by mohlo byt, nie?

províziu treba dať do príjmov podľa §6. Je to oddiel VI tabuľka 1 riadok 8. Môže si tu uplatniť aj 40% výdavky.
matalenka
07.03.07,10:31
Mam ju tam dat, aj ked nema to dico? chcem sa vyhnut tomu, aby sa nemusel spatne prihlasovat na Danovy urad a platit pokutu. :(
katkaj
07.03.07,10:57
Mam ju tam dat, aj ked nema to dico? chcem sa vyhnut tomu, aby sa nemusel spatne prihlasovat na Danovy urad a platit pokutu. :(


Pri kontrole by mu na to prišli tak či tak.
Mickya
01.04.07,20:38
Mam ju tam dat, aj ked nema to dico? chcem sa vyhnut tomu, aby sa nemusel spatne prihlasovat na Danovy urad a platit pokutu. :(

prosím, tiež mám taký prípad, že zamestnanec, ktorý si privyrobil (na DÚ sa nenahlásil podľa § 6 ods. 2 písm. d- myslel, že to pôjde podľa §8 ako ostatný príjem a bude to oslobodené) mal províziu z kozmetickej firmy nejakých 7000 sk. Pravdepodobne mal platiť aj zdravotné...
Koľko mu, prosím, hrozí pokuta z DÚ a zo zdravotnej poisťovne za nenahlásenie? alebo čo s tým? .... má nízky príjem... aj teraz mu vychádza preplatok..
ďakujem.

- ak to zahrnie v daňovom do §6, treba, aby podal sociálke výpis z daň. priznania ?

ďakujem
Muška
01.04.07,20:40
Mickya, ale toto by som zaradila ako príjem podľa § 8 - príležitostný ...a do 23650 ho nemusí ani priznávať
Muška
01.04.07,20:42
§ 6 odst.2 písm. d) sú len sprostredkovatelia - napr. poistení / tam by aj tak určite nepatril
Mickya
01.04.07,20:45
Mickya, ale toto by som zaradila ako príjem podľa § 8 - príležitostný ...a do 23650 ho nemusí ani priznávať

Muška, ďakujem za promptnú odpoveď, ale myslíš, že je to stopercente tak? Týmto nechcem samozrejme spochybniť tvoju odpoveď, len radšej uvediem, že v zmluve má totiž uvedené, že si to má zdaniť sám a má si založiť živnosť. Ale vedel, že nebude mať veľký príjem, preto si ju nezaložil.
a každý rok bude mať podobný príjem... preto sa tiež pýtam, či to môže ísť do tých príležitostných činnosťí..
Ďakujem
Muška
01.04.07,20:45
Mickya
01.04.07,20:46
§ 6 odst.2 písm. d) sú len sprostredkovatelia - napr. poistení / tam by aj tak určite nepatril
No, ono je to vlastne provízia, že zohnal ľudí, ktorí si niečo objednali..
Muška
01.04.07,20:48
Muška, ďakujem za promptnú odpoveď, ale myslíš, že je to stopercente tak ? Týmto nechcem samozrejme spochybniť tvoju odpoveď v pohode, len radšej uvediem, že v zmluve má totiž uvedené, že si to má zdaniť sám samozrejme musí - ak by to bolo náhodou viac ako 23650 a má si založiť živnosť to má v zmluve????? Ako to, že s ním potom uzatvárajú obchody. Ale vedel, že nebude mať veľký príjem, preto si ju nezaložil.
a každý rok bude mať podobný príjem... preto sa tiež pýtam, či to môže ísť do tých príležitostných činnosťí..
Ďakujem
...v texte
Mickya
01.04.07,20:48
klikni http://www.porada.sk/t43295-9-odst-h-zakona-dane-z-prijmu.html?highlight=avon+oriflame a pozri príspevok 8 - od ermon
hmmm, mne zas na daňovom v TA povedali, že to v žiadnom prípade nemám dať do § 8.
a v múdrej knižke som zas čítala, že je to na posúdení jednotlivého daňového úradu --- a fčil budz múdri .. keď to nie je ani jednoznačne v DÚPP napísané...
Mickya
01.04.07,20:50
...v texte
to netuším... len viem, že takú zmluvu má, a že potom mu len peniaze na účet nabehnú... viac neviem
Muška
01.04.07,20:51
Ale keďže nemá ŽL, tak to ani nemá kde v § 6 zdaniť. Ja by som to jednoznačne zaradila do § 8.
Ak firma môže tieto obchody robiť len so SZČO , ako to, že to robia s ním, ktorý nemá IČO??
Mickya
01.04.07,20:52
Ale keďže nemá ŽL, tak to ani nemá kde v § 6 zdaniť. Ja by som to jednoznačne zaradila do § 8.
Ak firma môže tieto obchody robiť len so SZČO , ako to, že to robia s ním, ktorý nemá IČO??

skôr mám ten pocit, že to tam preto jednoznačne napísali, aby boli krytí, že nejde o § 5. ...neviem...
Muška
01.04.07,20:53
Lenže Mickya, ak to dáš do § 6 - tak jedine by to prináležalo do riadku - živnosť - a v tom okamihu je to nedovolené podnikanie.
Ale podľa mňa je to naozaj tak malý príjem, že je to podľa mňa "príležitostný", nie je to pravidelný príjem.

Snáď sa ešte niekto vyjadrí.
Mickya
01.04.07,20:53
on ani faktúru nevystavuje, nič... len mu peniaze nabehnú..
Muška
01.04.07,21:00
Mickya, urob ako je to pripojené v tom linku, DP , typ B - do § 8 uveď nulu.

Ak by raz horelo, zachrániš aspoň 2000,- za nepodanie DP .

Podľa mňa to nemôžeš dať ani do § 6 - odstavec - činnosť, ktorá nie je živnosťou /lebo tam idú iné príjmy - na základe iných povolení/, takže ja nevidím iné východisko - len § 8.
A pre rok 2007 nech si to radšej preverí, aby nemal problémy.
Mickya
01.04.07,21:04
ĎAKUJEM !!! VEĽMI SI MI POMOHLA !!!
Mickya
01.04.07,21:09
Mám to zatiaľ vypísané dvojmo :-) - raz ako A a raz ako B zaradené v §6 :-) ...lebo som sa stále nevedela rozhodnúť, a tiež mu nechcem robiť problémy, keďže je to "pár korún" - aby z toho platil ešte aj odvody
tuším budem trietiu verziu písať :-)
ešte raz ďakujem...
-----------------
...len mi je ľúto, že mi nejde, aby som ti pridelila bod.. nepustí ma to... :-(
Muška
01.04.07,21:25
Mám to zatiaľ vypísané dvojmo :-) - raz ako A a raz ako B zaradené v §6 :-) toto by som sa asi bála - zbytočne na seba upozorní a naozaj pri tak malej sume ........lebo som sa stále nevedela rozhodnúť, a tiež mu nechcem robiť problémy, keďže je to "pár korún" - aby z toho platil ešte aj odvody
tuším budem trietiu verziu písať :-)
ešte raz ďakujem...
-----------------
...len mi je ľúto, že mi nejde, aby som ti pridelila bod.. nepustí ma to... v pohode - snáď som Ti trošku pomohla :) - bod nie je podstatný :-(

...v texte
Mickya
01.04.07,21:31
...v texte
Nie trošku, ale veľmi si mi pomohla !!