lesklee
07.03.07,12:50
Svokra prenajíma byt ako fyzická osoba a v roku 2006 vymenila v byte staré okná za plastové. Dôvod bol aj ten, že staré okná boli v zlom technickom stave, a jedna sklenená tabuľa na jednom okne bola prasknutá. Cena komplet bola cca 23.000 SKK. Nič viac sa v danom roku na byte neopravovalo. Svokra má doklady o výdavkoch (SIPO) aj príjmoch (sú poukazované priamo na jej osobný účet).
Otázka 1: môže si uplatniť skutočné výdavky (nie paušálne) s uvedenými dokladmi? (SIPO, výpisy z účtu)
Otázka 2: môže do nákladov zahrnúť aj výmenu starých okien za plastové?

Ďakujem vopred za Vaše odpovede.
Braňo
07.03.07,11:55
Pri príjmoch z prenájmu si môže uplatniť výdavky na energie, smeti a daň z nehnuteľnosti a pri predaji bytu skutočne vynaložené výdavky na výmenu okna.
lesklee
07.03.07,15:37
ďakujem za odpoveď.
honeyflower
07.03.07,17:55
Pri príjmoch z prenájmu si môže uplatniť výdavky na energie, smeti a daň z nehnuteľnosti a pri predaji bytu skutočne vynaložené výdavky na výmenu okna.

Ahoj Braňo,
vidim, že si v tejto problematike zbehly. Vedel by si mi poradit s tymto:
robim daňové priznanie manželov. Obidvaja su zamestnani, spolu si vlani kúpili budovu, ktoru prenajímajú. Budovu majú v bezpodielovom vlastnictve. Príjem z prenájmu tejto budovy môžem rozdeliť medzi manželov alebo mam to zdaniť len u jedného?

Ďakujééém
betka
07.03.07,18:25
Lepšie, ak sa príjmy rozdelia medzi manželov, keďže je budova v BSM.Obidvaja podajú DP, pokiaľ ich výška je dosť vysoká na ich podanie.
Lepšie je rozdeliť príjmy, pretože majú obaja nárok pri podaní DP, na oslobodenú čistku 23 650, Sk. t.j. Od príjmov, ktoré si rozdelili buď na polovicu, alebo na čiastku na akú sa dohodnú, si odpočítajú výšku 5.nas ŽM= 23 650, Sk, uplatnia si paušálne výdavky vo výške 40%, pričom si ešte upravia i tieto výdavky ku výške oslobodených príjmov v rovnakom pomere.
honeyflower
08.03.07,08:23
Lepšie, ak sa príjmy rozdelia medzi manželov, keďže je budova v BSM.Obidvaja podajú DP, pokiaľ ich výška je dosť vysoká na ich podanie.
Lepšie je rozdeliť príjmy, pretože majú obaja nárok pri podaní DP, na oslobodenú čistku 23 650, Sk. t.j. Od príjmov, ktoré si rozdelili buď na polovicu, alebo na čiastku na akú sa dohodnú, si odpočítajú výšku 5.nas ŽM= 23 650, Sk, uplatnia si paušálne výdavky vo výške 40%, pričom si ešte upravia i tieto výdavky ku výške oslobodených príjmov v rovnakom pomere.

Dííky Betka, to som potrebovala pvedieť, aj som to tak spravila.
betka
08.03.07,09:25
Niet, za čo.
Keď sa dá ušetriť na daniach a zákon mi to dovoluje, tak prečo nie???
Braňo
06.03.15,15:48
môžeš rozdeliť, keď sa dohodnú
Tweety
06.03.15,15:50
8 rokov staré a terazky až odpovedáš? Meškáš, meškáš.