Monikanika
07.03.07,12:30
Dobry den. chcem sa opytat. ked planujem ist v pribehu r.2008 na matersku, ako sa mi vyrata Vz?
od r. 2003 som stale zamestnana. v tomto mesiaci sa chcem dobrovolne nemocensky poistit az do konca roka. sucet VZ zo zamestnania a z dobrovolneho poistenia mi da dohromady maximum.25911. nevadi ze sa dobrovolne poistim v priebehu roka 2007? zamestnanie by sa mi malo ratat za cely rok a toto nemocenske za 10 mesiacov. alebo tymto poistenim sa mi nejako prerusi zamestnanie? ale to je asi blbost. nemali by sa ovplyvnovat. v 2008 by som sa zasa odhlasila, kedze sa mi bude brat do uvahy len r.2007. je to takto spravne?
Monikanika
07.03.07,13:34
hallo, no tak mi uz niekto napiste
katkaj
07.03.07,13:38
hallo, no tak mi uz niekto napiste

Monikanika je tu na porade napísaný celý román o materskej a postupoch ako ju získať čo najväčšiu. Stačí len čítať. Skús napríklad tu : materská, ako si zvýšiť materskú,dobrovoľné poistenie a materská ;)
Monikanika
31.12.07,07:04
Ahojte,prosim Vás o radu. Viem ze je tu vela prispevkov na tuto temu ale neviem sa zorientovat.
Som zamestnana od roku 2003, bez prerusenia. V oktobri alebo v novembri roku 2008 by som chcela ist na matersku. Od 2.1.2008 by som sa prihlasila na dobrovolne nem.poistenie na dobu 270 dni, teda priblizne do zaciatku oktobra, potom by som sa odhlasila, platila by som z max VZ.
Na matersku by som nastupila koncom oktobra alebo neskor.Takze ratala by sa moja materska takto?
VZ zo zamestnania by bol z celeho roku 2007 a VZ z dobrov.nem. poistenia od 2.1.2008 do zaciatku oktobra?
Jozef Mihál
31.12.07,10:58
Dobrý plán, avšak z DNP sa nesmiete odhlásiť skôr, ako nastúpite na MD - inak vám materskú z DNP neuznajú.

Ďalej nezabudnite, že ak budete mať dve poistenia súčasne - zamestnanca a DNP, tak v súčte nesmie byť VZ vyšší ako 28142 Sk.

Napríklad ak za január 2008 budete mať v zamestnaní 15000 Sk, tak za január 2008 budete platiť DNP zo sumy 13142 Sk, aj keď budete mať v prihláške na DNP uvedený vyšší základ.
Monikanika
08.01.08,07:31
Dobrý plán, avšak z DNP sa nesmiete odhlásiť skôr, ako nastúpite na MD - inak vám materskú z DNP neuznajú.

Ďalej nezabudnite, že ak budete mať dve poistenia súčasne - zamestnanca a DNP, tak v súčte nesmie byť VZ vyšší ako 28142 Sk.

Napríklad ak za január 2008 budete mať v zamestnaní 15000 Sk, tak za január 2008 budete platiť DNP zo sumy 13142 Sk, aj keď budete mať v prihláške na DNP uvedený vyšší základ.
Dobrý deň.Ďakujem za radu. Ešte mi poradili, že nech sa na 270 dni poistim z min.VZ, potom sa odhlasiť. Pred nastupom na matersku sa prihlasiť na par dni a po nastupe na matersku sa odhlasiť. VZ na DNP(platene počas nastupu na matersku)= max.VZ - VZ zo zamestnania v mesiaci prihlasenia.V tomto pripade by sa mi ratal VZ z tých par dní čo by som bola prihlasena počas nástupu na matersku.
celestina
08.01.08,17:51
No takýto účinok by to malo jedine v tom prípade, keby tvoj VZ zo zamestnania bol cca 20000 Sk, pretože od 1.1.2008 platí novela zákona podľa ktorej z DNP je počas prvých 26 týždňov vyplácaná materská, OČR, PN z pravdepodobného denného VZ čo je momentálne 8100 Sk . Ak v zamestnaní nemáš horeuvedený VZ tak je nutné, aby si pred nástupom na MD bola nepretržite poistená ako DNP 26 týždňov.