slavuska
07.03.07,13:51
Zdravim.
Mam taky problem...
klientka pred zalozenim zivnosti na nocny bar, sa dohodla s majitelom nehnutelnosti, ze da priestory v ktorych bude prevadzkovat svoju zivnost, do prevadzky schopneho stavu na vlastne naklady. Jednalo sa o opravu WC,opravu strechy, podlahy, stien... atd v celkovej hodnote 700-800 tisic.
no a teraz neviem... ako to dostat do uctovnictva /vedie JU/ a do nakladov.
su to obstaravacie naklady ak sa jedna o opravy??
je to investicia, a mam to odpisovat ako nehnutelnost? alebo ako nehmotny majetok-zriadovacie vydavky?
alebo to do nakladov nedostanem vobec.
a este medzicasom si vybavila ten ŽL a teda cast prac sa realizovala pred zalozenim zivnosti a cast po zalozeni.
vobec si neviem poradit co s tym.
V najomnej zmluve ma dohodnuty najom, ktory plati a tiez dohodu o tom ze opravy vykona na vlastne naklady bez naroku na nahradu.
V pripade ukoncenia najomnej zmluvy, by jej majitel nehnutelnosti, alikvotnu cast nakladov preplatil...
Dakujem za radu
betka
07.03.07,19:10
Zriaďovacími výdavkami sú výdavky-výdavky na založenie nového podniku-cestovné, notárske a správne poplatky, nájomné, mzdy...).

Opravy, ktoré uskutočnila po písomnom súhlase s nájomcom, sú VOZD.
Ak by ste vykonali TZ, t.j.nadstavba, prístavba, stavebná úprava, modernizcia, rekonštrukcia na prenajatej budove, odpisujete to ako INY MAJETOk, a zaradíte tento iny majetok do OS v akej je nehnutelnost -4.OS, do nákladov sa Vám dostane vo forme odpisov.

Daňovým výdavkom je výdavok na zabez, udrž, dos príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom , zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka.
betka
07.03.07,19:30
Tieto výdavky, opravy WC, strechy ste uskutočnili ako FO nepodnikateľ, prečo ste si hneď neurobili živnosť, vystavili ste sa dosť vysokému riziku, keď ste sa chceli pustiť do týchto investícií. Zaujala ma veľmi táto téma. Musí sa to dať nejako ošetriť, aby sa to dalo preniesť do podnikania.
Keby išlo o prevod z osobného užívania na podnikateľské účely, je to iné, ale na prenajatom ???
Aj prenajímateľ je tak trochu v "ohrození", tie opravy by mali byť jeho nepeňažným príjmom, keďže ich niekto preňho len tak vykoná ....

určite sa niekto pridá, rada sa tiež niečo naučím ohľadne tejto situácie...
Ozvite sa poradte....
betka
07.03.07,19:38
Zase ma napadla nejaká súvislosť.
Ak by sa dali tieto opravy nad rámec Vám zahrnúť do nákladov, musí si ich dať prenajímateľ do nepeňažného príjmu.
slavuska
08.03.07,05:06
VOZD su vydavky ovplyvnujuce zaklad dane? ak som spravne pochopila...
Tech.zhodnotenie to nebolo.. boli to len opravy. takze ako iny majetok to odpisovat velmi nemozme. to ze mala byt najprv zivnost, som klientke tiez povedala.. ale to je uz neskoro riesit. a podla mna su to vydavky na zabezpec., udrzanie a dosiahnutie prijmu lebo bez nich by sa bar ani neotvoril. ide len o to, ze fakt neviem ako to dostat do uctovnictva a vydavkov.
slavuska
08.03.07,08:43
prenajimatel to ma osetrene zmluvou ze ked sa najomna zmluva ukonci, tak jej to zaplati. takze nevidim dovod preco by to mal teraz davat do prijmu. ak mate teoriu, tak mi ju napiste do sukromnych sprav. prosim. lebo mi to dost hori a nikto mi nevie dat odpoved.
paladin
14.03.07,06:09
Fyzická osoba zamestnanec prenajíma výrobné priestory živnostníkovi, ten počas 2 rokov

neplatí nájom, nakolko investoval peniaze v hodnote 2 ročného nájmu do rekonštukcie budovy.
Musí majitel budovy uviesť do DP tento príjem, aj keď ho v skutočnosti neprijal? Budova sa

daňovo neodpisuje, nemá ju zaradenú v obch. majetku.
Ten živnostník si tie výdavky na rekonštukciu dal do nákladov.
betka
14.03.07,09:29
Fyzická osoba zamestnanec prenajíma výrobné priestory živnostníkovi, ten počas 2 rokov

neplatí nájom, nakolko investoval peniaze v hodnote 2 ročného nájmu do rekonštukcie budovy.
Musí majitel budovy uviesť do DP tento príjem, aj keď ho v skutočnosti neprijal? Budova sa

daňovo neodpisuje, nemá ju zaradenú v obch. majetku.
Ten živnostník si tie výdavky na rekonštukciu dal do nákladov.

Všetko toto by malo byť obsiahnuté v NZ, výdavky na celú rekonštrukciu si nemohol dať do nákladov, ale do nákladov mu vstúpia ako odpisy z TZ, ktoré si SZČO zaradil ako INy MAJETOK, pričom ste museli dať súhlas na uvedenú rekonštrukciu.
Prenajímateľ na tomto vyhráva, pretože má súčasťou nákladov - odpisy, na druhej strane vy nemáte od neho žiadny príjem. NA jednej strane mi vznikajú náklady vo forme odpisov a na druhej strane by mi mali vzniknúť nejaké príjmy, nepeňažné príjmy???? Keby prenajímateľ neuplatňoval a nezaradil TZ do majetku, čo by z toho vyplývalo???

Teda: Súčasťou ZD je aj nepeŇAžNý PRíJEM PRENAJíMATEľA, KTORý JE VLASTNíKOM PRENAJATEJ VECI, A TO VO VýšKE VýDAVKOV VYNALOžENýCH NáJOMCOM, PO PREDCHáDZAJúCOM PíSOMNOM SúHLASE PRENANAJIMATEľA, na TZ tejto veci nad rámec povinností dohodnutých v NZ a neuhradených prenajímateľom, a to v ZO v kt.
- bolo TZ uvedené do užívania, ak o hodnotu tohto TZ vlastník zvýšil VC tohto majetku
- došlo k ukončeniu nájmu, nepeňažný príjem sa určí vo výške ZC, kt. by malo TZ pri rovnom odpise