silvia
07.03.07,15:02
Prosím Vás o radu:
odberateľ nám dlhoval za služby ešte z roku 2003 cca 300tis.. Následne sme dvakrát urobili vzájomný zápočet pohľadávok a záväzkov cca 60tis., takže pohľadávka sa nám znížila na 240tis.. Koncom roka 2006 nám spomínanú FA uhradila firma, ktorá bola konečným odberateľom služieb. Tá ale uhradila celú sumu faktúry 300tis. Ako zaúčtovať rozdiel 60tis.? Je to daňovo uznaný výnos, alebo sa jedná o odpočítateľnú položku?
Vďaka!
Tweety
07.03.07,14:07
Prosím Vás o radu:
odberateľ nám dlhoval za služby ešte z roku 2003 cca 300tis.. Následne sme dvakrát urobili vzájomný zápočet pohľadávok a záväzkov cca 60tis., takže pohľadávka sa nám znížila na 240tis.. Koncom roka 2006 nám spomínanú FA uhradila firma, ktorá bola konečným odberateľom služieb. Tá ale uhradila celú sumu faktúry 300tis. Ako zaúčtovať rozdiel 60tis.? Je to daňovo uznaný výnos, alebo sa jedná o odpočítateľnú položku?
Vďaka!
Ak ten rozdiel nevrátite späť, tak si výnos musíte zdaniť.
liba2
07.03.07,14:07
Prosím Vás o radu:
odberateľ nám dlhoval za služby ešte z roku 2003 cca 300tis.. Následne sme dvakrát urobili vzájomný zápočet pohľadávok a záväzkov cca 60tis., takže pohľadávka sa nám znížila na 240tis.. Koncom roka 2006 nám spomínanú FA uhradila firma, ktorá bola konečným odberateľom služieb. Tá ale uhradila celú sumu faktúry 300tis. Ako zaúčtovať rozdiel 60tis.? Je to daňovo uznaný výnos, alebo sa jedná o odpočítateľnú položku?
Vďaka!
Prijali ste plnú úhradu pohľadávky, mali by ste vy uhradiť záväzky, čo boli vzájomne v predchádzajúcich rokoch započítavané.
silvia
08.03.07,08:01
Ďakujem velmi pekne za odpovede!

Rozdiel sa vracať určite nebude, ani vykonané zápočty sa nebudú stornovať - konatelia majú hlavné slovo. Naťahovačiek okolo spomínanej FA mali viac než dosť, prijatý "preplatok" berú ako pokutu za omeškanie. Takže je OK zaúčtovať rozdiel 60tis. na 311/645 a tento výnos normálne zdaniť (nejedná sa o odpočitateľnú položku)?
Tweety
08.03.07,08:05
Ďakujem velmi pekne za odpovede!

Rozdiel sa vracať určite nebude, ani vykonané zápočty sa nebudú stornovať - konatelia majú hlavné slovo. Naťahovačiek okolo spomínanej FA mali viac než dosť, prijatý "preplatok" berú ako pokutu za omeškanie. Takže je OK zaúčtovať rozdiel 60tis. na 311/645 a tento výnos normálne zdaniť (nejedná sa o odpočitateľnú položku)?
AK ten rozdiel vyúčtovali ako poplatok z omeškania, dala by som to na účet 644. Je aj zaplatený, takže nebude OP.
Efinečka
08.03.07,08:10
Musíš jasne určiť o čo ide - zaplatený úrok z omeškania platby - je to výnos a zdanuješ v roku, kedy bol uhradený - ako zaplazené zmluvné pokuty a penále za rok 2003 - pripočitateľná položka k daňovému základu. Ak preplatok budeš pokladať za nesprávne uhradenú faktúru - rozdiel zaúčtuješ na prijaté preddavky alebo ostatné záväzky a nezdaňuješ.
silvia
08.03.07,09:49
Iba si vyžiadali opis faktúry z r.2003 a tú uhradili. Naši konatelia rozhodli, že rozdiel budeme považovať za poplatok z omeškania. Preto som volila účtovanie 311/645, nakoľko nešlo doslovne o zmluvný poplatok z omeškania.
KEJKA
10.01.08,21:18
hm...toto aj mne robí starosti.
Aj ked sa diskusia týka zdaňovacieho obdobia 2006, je to aktuálne aj teraz.
ZDP umožňuje "zmluvnú" pokutu, penále, úroky z omeškania zdaňovať v období, ked sú zaplatené (u dlžníka i veriteľa).
Tu však ide o nezmluvnú pokutu, znamená to, že výnos z nej sa zdaní ihneď?
andrej_rv
10.01.08,21:58
hm...toto aj mne robí starosti.
Aj ked sa diskusia týka zdaňovacieho obdobia 2006, je to aktuálne aj teraz.
ZDP umožňuje "zmluvnú" pokutu, penále, úroky z omeškania zdaňovať v období, ked sú zaplatené (u dlžníka i veriteľa).
Tu však ide o nezmluvnú pokutu, znamená to, že výnos z nej sa zdaní ihneď?
V § 17 ods. 1 písm. b) sa uvádza, že pri zisťovaní základu dane alebo daňovej straty sa u daňovníka účtujúceho v PÚ vychádza z výsledku hospodárenia. Tento výsledok hospodárenia sa v zmysle § 17 ods. 2 písm. c) zníži o sumy, ktoré sú zahrnuté vo výsledku hospodárenia, ale podľa ZoDP sa nezahrnú do základu dane. Medzi takéto položky, ktoré sa náväznosti na § 17 ods. 21 ZoDP odpočítavajú od účtovného výsledku hospodárenia, patria neuhradené zmluvné pokuty, poplatky z omeškania a úroky z omeškania (v zmysle § 369 Obch.zákonníka).
Sankcia, ktorá nie je zakotvená v zmluve resp. nevyplýva z § 369 Obch. zákonníka podľa mňa podmienky na "odložené zdanenie" stanovené v ZoDP nespĺňa a teda automaticky by sa mala zdaniť v roku zaúčtovania ako súčasť výnosov a hospodárskeho výsledku.
KEJKA
10.01.08,22:19
ďakujem, podporil si moje myšlienkové pochody, dáva mi to istotu.
Totiž - u dlžníka sa nezmluvná pokuta pripočíta k základu dane. Toto ma zneisťovalo.
Zdalo sa mi to tvdé, ale určitú logiku to má.