jamis
07.03.07,14:07
Prosím o radu.

Moja dcéra pracuje na 20 hod. týždenný úväzok ako predavačka
s rozdelením smien s kolegyňou nasledovne.
1 týždeň pracuje - pondelok, streda a piatok
2 týždeň pracuje - útorok a štvrtok
a to vždy po 8 hodín.
Zamestnavateľka im oznámila, že nemajú nárok na stravné lístky, nakoľko sú na polovičný pracovný úväzok.
Podotýkam, že takéto rozdelenie smien im určila sama zamestnavateľka, kvôli registračnej pokladnici.
Môj názor je taký, že by mali mať stravné lístky na každý deň, kedy odpracujú viac ako 4 hodiny. Podľa tohto rozpisu na 5 lístkov za 14 dní.

Súhlasíte so mnou, alebo máte na to iný názor ?
liba2
07.03.07,13:10
Ak v konkrétnom dni odpracovali viac ako 4 hod. , majú nárok na SL.
JANASA
07.03.07,13:24
Súhlasím s liba2
Anna2212
07.03.07,13:24
Jedna vec je mať nárok a iná aj dostať stravenky, ja pracujem na 8 1/2 hodinový úväzok a tiež nemám stravné lístky a ak sa mi nepáči môžem ísť.
Zoltán Kovács
07.03.07,13:26
Suhlasím s vami liba2 a JANASA, lenže nevieme ako tá majiteľka má spracovanú dochádzku. Asi tak, že obe predávačky denne robia po 4 hodín, a preto sa s tou podmienkou aj oháňa. A práve preto to zaváňa inšpektorátom práce.
jamis
07.03.07,13:28
Jedna vec je mať nárok a iná aj dostať stravenky, ja pracujem na 8 1/2 hodinový úväzok a tiež nemám stravné lístky a ak sa mi nepáči môžem ísť.

Tu nejde o toto. Tretia pracovníčka v druhej predajni ich dostáva, lebo tam pracuje sama denne 8 hod.

Preto sa mi to zdá nespravodlivé a myslím si, že nárok majú aj tie dve.
jamis
07.03.07,13:29
Suhlasím s vami liba2 a JANASA, lenže nevieme ako tá majiteľka má spracovanú dochádzku. Asi tak, že obe predávačky denne robia po 4 hodín, a preto sa s tou podmienkou aj oháňa. A práve preto to zaváňa inšpektorátom práce.

Dochádza je spracovávaná presne ako robia. To znamená každý druhý deň 8 hod.
Zoltán Kovács
07.03.07,13:30
Tu nejde o toto. Tretia pracovníčka v druhej predajni ich dostáva, lebo tam pracuje sama denne 8 hod.

Preto sa mi to zdá nespravodlivé a myslím si, že nárok majú aj tie dve.

Keď odpracujú tých 8 hodín samozrejme, že majú nárok. Prečítaj môj príspevok č.5, možno tam je pes zakopaný.
Tweety
07.03.07,13:31
Dochádza je spracovávaná presne ako robia. To znamená každý druhý deň 8 hod.
Tak potom majú zákonný nárok na stravenku. Tam majiteľka musí rešpektovať ZP.
MAGDALIENKA
04.04.07,13:12
A čo v prípade, ak má zamestnankyňa v zmluve 20 hodín týždenne, a jej
dochádzka je 4 hodiny denne. (Má 5-mesačné bábätko). Chceli by sme jej tie lístky dať, ale v zákone je "výkon práce dlhší ako štyri hodiny". Je rozhodujúca skutočná dochádzka?
liba2
04.04.07,14:54
A čo v prípade, ak má zamestnankyňa v zmluve 20 hodín týždenne, a jej
dochádzka je 4 hodiny denne. (Má 5-mesačné bábätko). Chceli by sme jej tie lístky dať, ale v zákone je "výkon práce dlhší ako štyri hodiny". Je rozhodujúca skutočná dochádzka?
Áno, veď keby mala 40 hod. prac. týždeň a nechodila by do práce (to je jedno z akého dôvodu) tak by jej nárok nevznikol. Preto rozhodujúce je, že v konkrétny deň pracovala viac ako 4 hod.
V tvojom prípade aj tých 20 hod. týždenne nemusí byť 4 hod. denne. Môže to byť 4x 4,5 hod. a 1x 2 hod. = 20h. Vznikol by nárok na 4 SL.
Lenže zamestnanec sám o tom nerozhoduje. Rozhoduje zamestnávateľ. A keď jemu vyhovuje pracovná doba 4 hod. denne, potom sa s tým nedá nič robiť.