Veselá
19.01.05,09:50
Mám nasledujúci problém.

Sme prepravná firma a vykonávane prepravu tovaru po krajinách EU.

Robíme aj cesty cez Nemecko a platíme nové elektronické mýto v Nemecku.
Pri fakturácii prepravy zvlášť vyčleňujeme sumu zaplateného mýtného.
Mám jeden problém ak fakturujeme SK odberateľovi s DPH, mám počítať
DPH aj z mýtného??

Prosím vyjadrite svoj názor.
syamlee
02.02.05,09:10
222/2004 Z.z. DPH - §22, ods.2, písm. a

- dopravu, ktorú poznám sa týmto riadi. Mala kontrolu na DPH za 10/04 a všetko v poriadku. :)
rosemary
02.02.05,13:26
Iba v 10/04 sa neplatilo mýtne v Nemecku!
syamlee
02.02.05,13:26
Iba v 10/04 sa neplatilo mýtne v Nemecku!
v Rakúsku napr. Áno
Veselá
03.02.05,08:41
Nemohli by byť mýtné bez dane na základe toho,
že ho fakturujeme v nominálnej hodnote. (teda v takej akú sme zaplatili
v Nemecku) V Nemecku na potvrdení nieje vyčíslená DPH - teda je to
oslobodené.

Keď by sme fakturovali dialničnú známku v nom. hodnote, bolo by to bez DPH.
rosemary
03.02.05,13:45
Ja by som tak tiež rozmýšlala, je to vlastne refakturácia, našťastie máme ceny dohodou, takže sa nám mýtne premietne iba v nákladoch.
riuska
13.02.05,14:35
Ak mýto faktúruješ spolu s prepravou, tak s DPH (suvisí s prepravou).Ja chrlím faktúry takto, mám to odklepnuté auditorkou.
apo
20.11.07,16:30
Ak mýto faktúruješ spolu s prepravou, tak s DPH (suvisí s prepravou).Ja chrlím faktúry takto, mám to odklepnuté auditorkou.

Rozšírim túto diskusiu.

Mýto v Rakúsku je platené s rakúskou DPH 20%. Po prvý krát mi klient doniesol riadnu faktúru, dodávateľ je GO Service Team.

Otázka č. 1: Je možné požiadať Rakúsko o vrátenie DPH z mýta po splnení podmienok tak ako sme tu diskutovali v iných súvislostiach?

Otázka č. 2: Je správne keď pri prefakturácii na cenu mýtneho s rakúskou DPH prihodíme ešte slovenskú DPH? Ak sme všetci v EÚ zdá sa smi to dosť čudné.

Pozdravujem.

apo
mandula
21.11.07,04:45
Rozšírim túto diskusiu.

Mýto v Rakúsku je platené s rakúskou DPH 20%. Po prvý krát mi klient doniesol riadnu faktúru, dodávateľ je GO Service Team.

Otázka č. 1: Je možné požiadať Rakúsko o vrátenie DPH z mýta po splnení podmienok tak ako sme tu diskutovali v iných súvislostiach?

Otázka č. 2: Je správne keď pri prefakturácii na cenu mýtneho s rakúskou DPH prihodíme ešte slovenskú DPH? Ak sme všetci v EÚ zdá sa smi to dosť čudné.

Pozdravujem.

apo

otázka č. 1: ano dá sa.

otázka č. 2: je to čudné a pre mňa dosť nepochopiteľné, ale mýto treba prefaktúrovať so slovenskou DPH. Dopravca ho platí za svoje vozidlo čiže vo svojom mene, nedá sa aplikovať § 22 ods. 3 o prechodných položkách a ďalej
- § 22 ods. 1 hovorí, že "Základom dane pri dodaní tovaru alebo služby je všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie tovaru alebo služby ..... a
- § 22 ods. 2 "Do základu dane podľa odseku 1 sa zahŕňajú aj
a) iné dane, clá a poplatky vzťahujúce sa na tovar alebo službu .....
apo
20.02.08,18:16
Mýto v EÚ formou faktúry.

Doteraz som tieto faktúry zahrňoval do evidencie DPH a samozdaňoval a zároveň som daň odpočítal.

Ale ak sa mýto zaplatilo priamo na dialnici a o zaplatení je iba potvrdenka obdobná úhrade za bežné služby, alebo PHM tak som tieto doklady o mýtnom do evidencie DPH a procesu samozdanenia nedával a MYSLÍM, že som konal správne.

A teraz sa pýtam, v princípe aký je rozdiel medzi zaplatením mýtneho na dialnici, alebo formou faktúry od napríklad rakúskej spoločnosti GO Service Team.

Myslím si, že žiadny a tieto faktúry od tejto spoločnosti by sa nemali dávať do evidencie DPH a samozdaňovať. Predsa GO Service Team nám neposkytol žiadnu službu, iba zinkasoval jednou sumou za mesiac celú výšku mýtneho, ktorá určite nie je výnosom tejto spoločnosti. Ak by sme napríklad od nejakej rakúskej firmy formou faktúry mali dodané kolky, alebo samolepiace dialničné známky asi by sme neúčtovali, že nám niekto dodal tovar, alebo poskytol službu. GO Service Team je iba inkasant mýtneho. Vieme si predstaviť, že Slovenská dialničná spoločnosť poskytuje služby všetkým zahraničným uzívateľom našich dialnic, asi nie.


Čo si o tom myslíte?

apo
mandula
20.02.08,18:49
Faktúry za mýtne od spoločností ako Go Service Team, Shell atď. ale ani platby v hotovosti priamo na diaľnici netreba samozdaňovať. Predsa k "spotrebe" došlo v tom-ktorom štáte, a prípadná daň z prid.hodnoty z mýta bola odvedená do št.rozpočtu tej-ktorej krajiny.
To isté platí aj pre faktúry a platby za PHL v cudzine. Neide o nadobudnutie tovaru/služby z iného čl.štátu, ani o tovar/službu s miestom dodania v tuzemsku.
apo
20.02.08,19:04
.... Neide o nadobudnutie tovaru/služby z iného čl.štátu, ani o tovar/službu s miestom dodania v tuzemsku.

Moja reč, ale už som to :confused:vtrepal do DPH za 10, 11 a 12 mesiac. A až teraz som začal uvažovať v týchto súvislostiach.

Ďakujem za názor, prosím ešte ďalšie.

apo
jana1970
14.04.09,13:49
Česká firma DKV nám fakturuje za služby s DPH. My to chceme refakturovať ďalšej slovenskej firme. Ale ako? s dph, alebo bez dph . Ďakujem
apo
14.04.09,17:51
Česká firma DKV nám fakturuje za služby s DPH. My to chceme refakturovať ďalšej slovenskej firme. Ale ako? s dph, alebo bez dph . Ďakujem

Ak česká firma oprávnene fakturuje s českou DPH potom vy musíte na ich cenu s DPH napočítať slovenskú DPH.

Ale, ako som uviedol iba ak vám oprávnene fakturujú s českou DPH.

Pre zdaňovanie dodaní platia v EÚ rovnaké pravidlá, takže skúste v slovenskom zákone o DPH nájsť ustanovenia ako by ste postupovali v ich pozícii, ak by ste mali faktúru vystaviť českému odberateľovi.

apo
Džudi
19.07.12,14:48
Dobrý deň, otváram túto tému pretože sme začali jazdiť EÚ pre firmu, ktorá má SK IČ DPH a dohodli sme sa na sume na 1 km + nám preplatí mýto zapl. v Nemecku. Ak vyfaktúrujem dopravu účtujem DPH. Ale ak budem faktúrovať mýto zaplatené v Nemecku , chcú od nás fa bez DPH ? Som na vážkach či je možné mýto prefaktúrovať bez DPH ? Ak má niekto skúsenosti ďakujem za radu.
Džudi
19.07.12,18:03
Asi si odpoviem sama, s DPH . Stále mi to tak vychádza. Prajem všetkým pekný večer.