EFA
07.03.07,15:54
Dnešný deň som venovala príspevkom v archíve o spotrebe PHM. Paradoxne, to čo vyzerá komplikovane (spotreba podľa STN, EHK, ES, neuvedená) je tu veľmi dobre prediskutované, tam problém nemám.

Na otázku, čo ak je v TP (v novom osvedčení o evidencii) uvedená len jedna spotreba (nevieme presne aká) je len pár odpovedí v zmysle, že ju treba používať na všetko (v meste aj mimo mesta, s klímou aj bez, s prívesným vozíkom aj bez neho).

V zákone č. 283/2002 Z.z. o cestovných náhradách, na ktorý sa odvoláva zákon o dani z príjmu, výpočet s takto uvedenou spotrebou nie je. Vo všetkých ostatných výpočtoch spotreby PHM sa vždy uvažuje aj so zvýšenou spotrebou v meste.

Požívate u nových áut len túto jednu spotrebu na všetko, alebo ste našli aj iné schodné riešenie?
džino
07.03.07,16:58
Každé auto má návod na používanie a údržbu.
SPOTREBA PALIVA
Skús pohľadať tam ak nájdeš ofoť a daj k TP.
Martin Mocko
07.03.07,17:25
Každé auto má návod na používanie a údržbu.
SPOTREBA PALIVA
Skús pohľadať tam ak nájdeš ofoť a daj k TP.

Ja som sa tiež nad týmto zamýšľal. Ale neviem, či by to DU dokázal prežuť. Sám mám v TP spotrebu 6,0 ale keďže jazdím prevažne v meste mám spotrebu na aute cca 8,0l. Čo s tým..sám neviem. Písalo sa na porade už i o internej smernici na PHM. A to bude asi najschodnejšia cesta. Alebo ísť na dopravný inšpektorát s tým, že som stratil TP a vybaviť nový...samozrejme so správnou spotrebou? Neskúšali ste niekto?
džino
07.03.07,17:49
Mám info o tom, že interná smernica nefunguje.
Ale v návode na obsluhu a údržbu, ktorú dodáva výrobca alebo preloženú predajca máš uvedené predpokladané spotreby za určitých podmienok prevádzky vozidla.Ja viem tie spotreby nesedia nikomu - nie je tam započítaná klíma, kopec, protivietor atd.
Jediná 100% možnosť je dať si za peniažky otestovať auto vo výskumnom ústave, myslím neviem to presne že je v Žiline.
Martin Mocko
07.03.07,18:03
Mám info o tom, že interná smernica nefunguje.
Ale v návode na obsluhu a údržbu, ktorú dodáva výrobca alebo preloženú predajca máš uvedené predpokladané spotreby za určitých podmienok prevádzky vozidla.Ja viem tie spotreby nesedia nikomu - nie je tam započítaná klíma, kopec, protivietor atd.
Jediná 100% možnosť je dať si za peniažky otestovať auto vo výskumnom ústave, myslím neviem to presne že je v Žiline.

Máš pravdu..je to "Skúšobný ústav dopravnej a stavebnej techniky" v Žiline. Ale stojí to okolo 10tis Skk. Som sa kedysi na to dopytoval. Možno bude najlepšia cesta urobiť naozaj v spolupráci s dopravným inšpektorátom nový TP... zaplatíš nejaký kolok za "stratu" starého - ale spotreba bude vyhovujúca.
Na druhej strane... pozri:
http://www.porada.sk/t44131-spotreba-phm-v-novych-tp.html?highlight=phm

hlavne príspevok č 5 myslím je to.
EFA
08.03.07,08:54
V návode na obsluhu auta (v mojom konkrétnom prípade ide o auto z roku 1998, ktoré v r. 2005 dostalo nové osvedčenie, pretože malo namontované ťažné zariadenie) sú uvedené spotreby podľa EHK (pri 90 km/h, 120 km/h a v meste). V osvedčení je len jedna spotreba, ktorá je však iná ako v návode, neviem teda aká (aritmetický priemer to nie je).

Riešenie vidím len v tom otestovaní spotreby a následnom prepísaní osvedčenia. Musím si však prepočítať návratnosť investície do toho otestovania, nie som si istá, či sa to v mojom prípade ešte oplatí.
džino
08.03.07,20:52
V návode na obsluhu auta (v mojom konkrétnom prípade ide o auto z roku 1998, ktoré v r. 2005 dostalo nové osvedčenie, pretože malo namontované ťažné zariadenie) sú uvedené spotreby podľa EHK (pri 90 km/h, 120 km/h a v meste). V osvedčení je len jedna spotreba, ktorá je však iná ako v návode, neviem teda aká (aritmetický priemer to nie je).

Riešenie vidím len v tom otestovaní spotreby a následnom prepísaní osvedčenia. Musím si však prepočítať návratnosť investície do toho otestovania, nie som si istá, či sa to v mojom prípade ešte oplatí.

zadaj značku , typ auta , obsah motora možno niekto má TP, kde sú uvedené všetky spotreby PHm - možno ti pošle kópiu - už som na porade niečo také videl .
EFA
09.03.07,06:48
Je to Škoda Felicia, typ/verzia EFF613, rok výroby 1998. Nie je kombi. Môže mi niekto napísať, ako má uvedenú spotrebu v osvedčení o evidencii? Vďaka.
džino
09.03.07,14:34
Je to Škoda Felicia, typ/verzia EFF613, rok výroby 1998. Nie je kombi. Môže mi niekto napísať, ako má uvedenú spotrebu v osvedčení o evidencii? Vďaka.
nemáš uvedený obsh motora (m3),benzín , nafta

mimotemypreštudoval som si zákon 283/2002 o cest.náhradách §7 ods.4
a myslím si , že niekde je chyba , buď na DI alebo vtom zákone podľa mňa to spolu nesedí, pretože na DI by aj tie spotreby napísali, ale nemajú kam takže ten kto vymyslel nové TP niečo nedomyslel.
EFA
11.03.07,15:31
Dopĺňam parametre: Škoda Felícia 1,3 m3; 50 kW, benzín.

SEVYT dospela som k podobnému zisteniu. :mad: Trochu ma udivuje, že to nikomu nevadí. Zrejme to nie sú až také významné čiastky, ak sa jedná o jedno auto. A pokiaľ nejde o živnostníka, ktorý si robí účtovníctvo alebo do neho vidí, tak v spoločnostiach to majitelia asi ani nezaregistrujú, ak im účtovník na konci roka dá nadspotrebu do nákladov hradených zo zisku.
ivanakodajova
17.09.07,12:27
Moje auto: Skoda Felicia Combi EFF654, rok vyroby 1996, 1289 cm3, 50 kW, benzin

od maja 2006 mam novy TP v ktorom je uvedeny iba jediny udaj:
spotreba 7,3

V navode na obsluhu mam spotrebu rozpisanu na:
90km/h 5,4
120km/h 7,3
mesto 8,0

ani v TP, ani v navode na obsluhu nie je napisane, podla akej normy, ci smernice (STN, EHK, ES) je spotreba udavana...

mozem nahrady pocitat z udajov v "navode na obsluhu"? kedze auto pouzivam hlavne v meste a realnu spotrebu mam okolo 11, bolo by to fajn...
dakujem
JankaO
17.09.07,14:35
Moje auto: Skoda Felicia Combi EFF654, rok vyroby 1996, 1289 cm3, 50 kW, benzin

od maja 2006 mam novy TP v ktorom je uvedeny iba jediny udaj:
spotreba 7,3

V navode na obsluhu mam spotrebu rozpisanu na:
90km/h 5,4
120km/h 7,3
mesto 8,0

ani v TP, ani v navode na obsluhu nie je napisane, podla akej normy, ci smernice (STN, EHK, ES) je spotreba udavana...

mozem nahrady pocitat z udajov v "navode na obsluhu"? kedze auto pouzivam hlavne v meste a realnu spotrebu mam okolo 11, bolo by to fajn...
dakujem

Na stránke DRSR je odpoveď na vašu otázku:
http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4j3DzQMAsmB2I76ke hCQHYAkqivR35uKlAu0hwoYuhiZuaoH5WTmp6YXKkfrO-tH6BfkBsaUZ7vqAgACxKGMQ!!/delta/base64xml/L0lJSk03dWlDU1lKSi9vQXd3QUFFWWdBQ0VJUWhDRUVJaEZLQS EvNEZHZ2RZbktKMEZSb1hmckNIZGgvN18wXzFENjZBLzcxMDE0 Mi9zYS5UcmVl?message=VIEW_DOCUMENT&id=773&idparent=null&query=&criteria=1#7_0_1D66A
duficek
17.09.07,14:42
ja len nahodim, ze tie merania spotreby sa robia aj v BA
http://www.slovdekra.sk/cms/sk/skusky-vozidiel/meranie-spotreby
007gituska
17.09.07,17:10
každý výdavok má byť preukázaný. je pravdou, že zabezpečiť správnosť a úplnosť prepočtov spotreby tak, aby boli v súlade so zákonom a zodpovedali aj skutočnosti je pomerne komplikované.
pre určenie spotreby doporučujem vypracovať vnútornú smernicu, ktorá bude vychádzať nielen z údajov z technického preukazu, ale bude zohľadňovať aj skutočnú spotrebu, ktorú si každý vysleduje sám. prehľad o nákupe phm v litroch k dispozícii máte, počet najazdených kilometrov tiež. priemernú spotrebu na 1 kilometer podľa technického preukazu upravím koeficientom podľa skutočnej spotreby.
tento postup je v súlade aj s usmernením daňového riaditeľstva.

len tak na okraj:
videla som už aj TP, kde pri spotrebe bol uvedený údaj: spotrebu určí užívateľ

pri počítaní, prepočítavaní, korekciách, .... veľa úspechov