Anya
07.03.07,16:36
Ahojte chcem sa spytat niekoho kto by mi vedel poradit, kamaratka zacala podnikat v oblasti kvetinarstva. ZajtrA by chceli otvorit predajnu uz maju povybavovane papierovacky len nevedia ako postupovat pri predaji zivych kvetov ktore si dopestuju doma. Pretoze na tento tovar nebudu mat doklad takze ho nebudu moct ani blokovat. Ci mozu dostat pokutu pretoze budu mat kvety umele aj crepnikove na ktore doklad budu mat len ako je to s vlastnou vyrobou ( dopestovanim)? Velmi pekne Vam dakujem za odpoved a prajem krasny zbytok dna.
Monika Kováčová
07.03.07,15:40
Ako podnikateľský subjekt musí tržby za predaj kvetov evidovať v ERP.
Anya
07.03.07,15:42
co je erp ja sa tymto veciam nerozumiem skus prosim detailnejsie dakujem
Monika Kováčová
07.03.07,15:43
ERP=pokladňa, kasa
Elektronická Registračná Pokladnica
Anya
07.03.07,15:44
Jaj aha ale ako ked nema doklad pretoze si to vypestovala doma?
Monika Kováčová
07.03.07,15:46
No normálne nahodí tržbu.
To, že nemá doklad o nákupe neznamená, že môže predávať bez evidovania tržby v ERP.
Jej nevýhodou je, že si nemôže z takejto tržby odpočítať výdavok na nákup tovaru.
Monika Kováčová
07.03.07,15:47
Ale zase si môže dať do výdavkov OZD hnojivá, hlinu, záhradné nožnice a pod.
Anya
07.03.07,15:48
Aha tak uz tomu rozumiem dakujem ti velmi pekne a ako je to este ked jej pride kontrola a nebude mat doklad o tych kvetoch?
Monika Kováčová
07.03.07,15:48
Aká kontrola? Z colného úradu?
Anya
07.03.07,15:50
myslim soiku alebo danovy urad ked budu chciet vydiet dodacie listy?
Monika Kováčová
07.03.07,15:53
Tak povie čo je pravda: ide o vlastné výrobky. Nanajvýš nejakú výdajku zo skladu (vlastného) ale ani to by som nerobila.
Anya
07.03.07,15:54
Hm nevies mi poradit ci by mohli dostat pokutu alebo ako to je ked si nieco vypestujes doma? Ako im to dokazes?
Monika Kováčová
07.03.07,15:57
No hľadám ti to. Kamarátka keď doma pestuje kvety by mala byť registrovaná na nejakom štatistickom úrade, ktorý jej pridelil IČO. Nájdem doložím.
Anya
07.03.07,15:59
Dakujem ti velmi pekne pomohla si mi. Este raz vdaka. Pekny den potom pozrem co mi este posles ahoj.
Monika Kováčová
07.03.07,16:00
Monika Kováčová
07.03.07,16:09
zo stránky Štatistického úradu SR:
Podnikateľom podnikajúcim na základe iného než živnostenského oprávnenia, rozpočtovým a príspevkovým organizáciám, nadáciám, pozemkovým a iným účelovým spoločenstvám, politickým stranám a hnutiam, cirkevným organizáciám, náboženským spoločnostiam a ostatným právnickým osobám, ktoré sa nezapisujú do obchodného registra, prideľuje identifikačné číslo Štatistický úrad SR prostredníctvom svojich krajských správ.
Monika Kováčová
07.03.07,16:15
ešte pozri toto:
http://www.statistics.sk/webdata/ks/ksnitr/indexf.htm

a toto sú Žiadosti o pridelenie IčO:
Monika Kováčová
07.03.07,16:17
Keďže každý subjekt má len jedno IČO, doporučujem ti ďalší postup konzultovať s prísl. Obecným a Štatistickým úradom.
Monika Kováčová
07.03.07,16:22
EŠTE toto z metodického pokynu vydaného ŠÚ:
čl. 25
(11) Podnikateľovi vykonávajúcemu podnikateľskú činnosť, ktorá nie je živnosťou, pridelí identifikačné číslo úrad na základe údajov získaných od právnických osôb, obcí alebo orgánov štátnej správy, ktoré podľa osobitných predpisov vydávajú doklady o oprávnení na takúto činnosť.
(12) Identifikačné číslo oznámi úrad právnickej osobe alebo fyzickej osobe do desiatich dní po obdržaní údajov uvedených v odsekoch 9 a 11 vystavením dokladu „Potvrdenie o pridelení identifikačného čísla (IČO) a identifikácií v Štatistickom registri“ (vzor potvrdenia je uvedený v prílohe č. 5).
(13) Na prideľovanie identifikačného čísla podľa zákona sa nevzťahuje všeobecný predpis o správnom konaní (zákon č. 71/1967 Zb. o správnom konaní).
(14) Krajské správy úradu prideľujú identifikačné číslo organizácie v zmysle platných zákonov vybranej skupine právnických osôb, ktorých zriadenie nie je podmienené zápisom do Obchodného registra (okrem zahraničných osôb) a vybranej skupine fyzických osôb vykonávajúcich podnikateľskú alebo inú zárobkovú činnosť podľa osobitných predpisov, ak je trvalé miesto tejto činnosti v kraji, a ak také miesto nie je, fyzickým osobám, ktoré majú trvalý pobyt v kraji.
(15) Zoznam právnych subjektov, ktorým prideľujú identifikačné číslo krajské správy úradu a právoplatných dokladov, potrebných na pridelenie identifikačného čísla je uvedený v prílohe č. 3.
(16) K žiadosti o pridelenie identifikačného čísla sa predkladá originál (na overenie) a kópia právoplatných dokladov, žiadosť s uvedením údajov o mieste podnikania, kontaktná adresa právnickej osoby, meno, priezvisko, adresa štatutárneho zástupcu, číslo telefónu a elektronická adresa (e-mail).
(17) K žiadosti o pridelenie identifikačného čísla a potrebným dokladom sa prikladá podľa zákona č. 145/1995 Z. z. o správnych poplatkoch v znení neskorších predpisov kolková známka v hodnote:
a) 100 Sk - za pridelenie identifikačného čísla,
b) 100 Sk - za zmenu údajov v pôvodnom doklade o pridelení identifikačného čísla,
c) 200 Sk - za vydanie náhradného potvrdenia o pridelení identifikačného čísla ako
náhrady za stratené, zničené, poškodené alebo odcudzené potvrdenie, vydané
úradom,
d) 50 Sk - za výpis zo štatistického registra za každú registrovanú jednotku (vzor výpisu je
uvedený v prílohe č. 6).
(18) Od správnych poplatkov sú oslobodené štátne orgány, obce, štátne fondy a štátne rozpočtové organizácie.
(19) Vzory žiadostí o pridelenie identifikačného čísla fyzickej alebo právnickej osobe, o zmenu údajov zapísaných v registri organizácií a o vydanie náhradného potvrdenia o pridelení identifikačného čísla sú uvedené v prílohách č. 7 až 11.
Anya
07.03.07,16:52
dakujem ti uz som pochopila si super
Monika Kováčová
07.03.07,16:56
ako kedy ....
rickman
07.03.07,17:26
Ahojte chcem sa spytat niekoho kto by mi vedel poradit, kamaratka zacala podnikat v oblasti kvetinarstva. ZajtrA by chceli otvorit predajnu uz maju povybavovane papierovacky len nevedia ako postupovat pri predaji zivych kvetov ktore si dopestuju doma. Pretoze na tento tovar nebudu mat doklad takze ho nebudu moct ani blokovat. Ci mozu dostat pokutu pretoze budu mat kvety umele aj crepnikove na ktore doklad budu mat len ako je to s vlastnou vyrobou ( dopestovanim)? Velmi pekne Vam dakujem za odpoved a prajem krasny zbytok dna.

Preco by ho nemali na doklade?
VPFA (vnutropodnikova faktura) alebo inac ID (interny doklad)..

:rolleyes:
Anya
07.03.07,17:29
No a ak mi este vysvetlis co to je a ako sa to robi budem ti vdacna vopred dakujm
rickman
07.03.07,17:40
No a ak mi este vysvetlis co to je a ako sa to robi budem ti vdacna vopred dakujm

zauctujes to ako 123 (vyrobky) / 613 (zmena stavu vyrobkov) - samozrejme v PU.
doklad zadas Prijemku...
Ked ich preda, tak doklad bude Vydajka a 613/123...

no a zeminu, hlinu, noznicky ako tu niekto pisal si da do nakladov ako spotrebu materialu..

VPFA je pri aktivacii - sorry..
Anya
07.03.07,17:42
HM SORRY ALE JA TOMU NEROZUMIEM NEPIS MI PROSIM SKRATKY LEBO JA SA IM NEROZUMIEM DAKUJEM A CO JE TO 123,613 A AKO TO CO TO TREBA . NEHNEVAJ SA DIK
rickman
07.03.07,17:55
HM SORRY ALE JA TOMU NEROZUMIEM NEPIS MI PROSIM SKRATKY LEBO JA SA IM NEROZUMIEM DAKUJEM A CO JE TO 123,613 A AKO TO CO TO TREBA . NEHNEVAJ SA DIK

Prepac.. skusim inac.

Tvoja kamaratka pestuje kvety a ako si pisala, nema na ne doklad..
Kedze su to v podstate vyrobky, lebo ich vypestovala ona, tak ich jednoducho preda ako vlastne vyrobky. Mala by to vsak mat v predmete podnikania/cinnosti.

Takze teraz su kvietky este v crepniku. Ide ich predat ako kvietky - vyrobky.
Pokial pracuje v Podvojnom uctovnictve, tak to zauctuje na ucty 123/613 -> ze tie kvietky "vyrobila".. je to priprastok hotovych vyrobkov. Doklad, ktory si spominala, ze nema, bude Prijemka.

Ked ich preda, preda ich napriklad na "blocek", no musi ich "vyskladnit". Tu bude dokladom Vydajka a uctovaci predpis 613/123.

Ber na vedomie, ze kamaratka musi uctovat v podvojnom uctovnictve, inac to moc neplati - tie ucty.

Hadam lepsie a spravne.
Anya
07.03.07,17:57
nO TAKTO SOM TI UZ POCHOPILA ALE ONA NEBUDE ROBIT V PODVOJNOM UCTOVNICTVE ALE JEDNODUCHOM. tAK SA TO ASI NEDA ZE?
iNAK TI VELMI PEKNE DAKUJEM STE TU VSETCI STRASNE ZLATY.
rickman
07.03.07,18:10
nO TAKTO SOM TI UZ POCHOPILA ALE ONA NEBUDE ROBIT V PODVOJNOM UCTOVNICTVE ALE JEDNODUCHOM. tAK SA TO ASI NEDA ZE?
iNAK TI VELMI PEKNE DAKUJEM STE TU VSETCI STRASNE ZLATY.

Skus pozriet sem:
KLIKNI TU (http://www.porada.sk/t16125-vyroba-a-sklad.html)

Je to v sekcii Jednoducheho uctovnictva a je to dost podobny pripad ;)
Anya
07.03.07,18:28
NO TAK TI TEDA DAKUJEM ZA OCHOTU A CAS TERAZ SOM TO UZ POCHOPILA. MAJ SA KRASNE KRASNY ZBYTOK DNA. ANYA
rickman
07.03.07,18:33
NO TAK TI TEDA DAKUJEM ZA OCHOTU A CAS TERAZ SOM TO UZ POCHOPILA. MAJ SA KRASNE KRASNY ZBYTOK DNA. ANYA

nz :) . .
Anya
07.03.07,18:59
ja som z NR nemozem pisat sukromne spravy
Monika Kováčová
07.03.07,19:33
nz :) . .

to znamená "nieje začo" Anya. :rolleyes: