daria
14.06.04,14:26
Ako by ste vypracovali pracovnú zmluvu pre strážnu službu.
Majú 12-hodinové smeny. Je to nepretržitá prevádzka alebo
len nerovnomerné rozvrhnutie pracovného času? Striedajú
sa vždy po 12 hodinách. V pracovnom pomere sú 6, keď jeden
z nich má dovolenku alebo je na PN niekto z ďalšej dvojice
ho musí zastúpiť, začo dostáva príplatok. Viete mi prosím poradiť?
Pracujú celý týždeň aj cez víkendy a sviatky. Ako je z ich príplatkami?
Veva
14.06.04,14:15
Ak dochádza k pravidelnému striedaniu t.j. majú rozvrhnutie prac.doby v 12 hod.intervaloch je to nepretržitá prevádzka . Podľa tohto rozvrhu máte vytvorený kalendár smien a z toho vidíte, že ak niekoho zastupuje u tohto pracovníka vzniká práca nadčas a vtedy mu patria príplatky vo vašej spločnosti platné /alebo len ZP/
vypočítať mzdu len na toľko hodín koľko odpracuje t.j. kalendár + nadčas /ZP /,ak v danom mesiaci je sviatok a jemu pripadá smena neplatiť ako náhradu ale ako odpracovanú dobu. Dať si pozor na prepočet RD / ak môžem pri 25dňoch je to 17 dní/
25*8=200/12=16,666 . Ak je jeho smena v sobotu ,alebo nedeľu mzdové zvýhodnenie podľa ZP nie je žiadne, je zvýhodnenie za nočnú prácu /od 22 do 6 /
,alebo ak máte vo firme mzdový predpis o odmeňobaní treba podľa neho.
Príjemný deň.
Happy
15.06.04,12:59
No priznám sa, s nepretržitou prevádzkou si sama neviem rady, ale myslím, že výpočet tej dovolenky nie je O.K. Podľa ZP je týždenný úväzok zamestnancov trojsmennej a nepretržitej prevádzky 37,5 h., čiže ja by som dovolenku rátala 25*7,5/12. No a ten úväzok sa asi dodržiavať nemusí. Jeden mesiac odrobia viacej, iný menej - podľa rozpisu zmien - a až potom by som to priemerovala a vyrátala nadčasy (podľa § 87 ZP).
Veva
15.06.04,13:52
Happy ,prepočet RD 25 *8 /40hodín týždenne/ostatní zamestnanci. Inak - ak by bol zaradení ako zámočník pracoval by 8hodín denne ,ale od 1. nasledujúceho mesiaca by bol preradený do strážnej služby na 12hod.prac.rozvrh v tom prípade by mal napr.zostatok RD 15 dní .tak prepočet RD síce dá sa dvoma spôsobmi prepočítať, ale jednoduchší je 15*8/12= 10 dní po 12hodínách. Tak som si to realizovala kedysi . Jednoznačne pri tomto rozvrhnutí prac.doby treba vychádzať z harmonogramu - rozdelenia smien . Ak je novoprijatý zamestnanec a má odchylku / návšteva lekára /, ktorá sa platí priemerom tak ak nemá v danom štvrť roku odprac.naj.22dní ráta sa s pravdepodobným priemerom t.j. to čo má v PZ .Platí pre celý štvrťrok.a ešte kooficient na priemerný počet hodín nebude mať /pri 8hod je 173,92/, ale spočítajú sa
hodiny ,ktoré mu pripadnú odrobiť 180+168+180.... za celý rok a vynde mu .....a tak isto na štvrť rok ,alebo ak bude mať odstupné nepočítať s 173,92 .ale naším vyrátaným. Tak len toľko. /Strážna služba má nepretržitú prevádzku a určite je na viacerých stanovištiach lebo 6 zamestnancov na 24hodín ?/
Martina80
13.05.05,08:37
Prosím Vás, kde by som našla čo najviac informácií o nepretržitom pracovnom čase - výpočte dovolenky a PN. Napríklad keď si zamestnanec, pracujúci v pravidelných v 12 hod smenách, zoberie dovolenku, tak mu preplatím za 12 hod??? Lebo kolegyňa to kedysi preplácala za 8 hodín.Rozlišuje sa to pri výpočte PN??? Dohromady zamestnanec odrobí približne 12-13 smien. Musí byť v pracovnej zmluve nejaká dohoda o tom, že bude robiť na smeny???? Je to nepravidlene rozvrhnutý pracovný čas alebo nepretržitý??? Fakt k tomu nemôžem nič podrobnejšie nájsť. Veľká vďaka.
ZuzanaP
13.05.05,10:51
K otázke sa pripájam aj ja, my máme tiež strážnu službu - 3 pracovníci, z toho 2 dôchodcovia starobní, a 1 invalidný čiastočne.
Aňuška
13.05.05,11:01
Prosím Vás, kde by som našla čo najviac informácií o nepretržitom pracovnom čase - výpočte dovolenky a PN. Napríklad keď si zamestnanec, pracujúci v pravidelných v 12 hod smenách, zoberie dovolenku, tak mu preplatím za 12 hod??? Lebo kolegyňa to kedysi preplácala za 8 hodín.Rozlišuje sa to pri výpočte PN??? Dohromady zamestnanec odrobí približne 12-13 smien. Musí byť v pracovnej zmluve nejaká dohoda o tom, že bude robiť na smeny???? Je to nepravidlene rozvrhnutý pracovný čas alebo nepretržitý??? Fakt k tomu nemôžem nič podrobnejšie nájsť. Veľká vďaka.
Nejaké informácie sú v publikácii "Čo má vedieť mzdová účtovníčka" 4/2004
- o nerovnomernom rozvrhnutí prac. času
- o odmeňovaní v nepretržitých prevádzkach.
Marína
13.05.05,17:02
Prilepujem výpočet dovolenky pri nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase.
Janka6685
14.05.05,07:28
Prilepujem výpočet dovolenky pri nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase.
a pri nepretržitej prevádzke?
Janka6685
26.06.05,08:36
Zväčša je to tak, že pri nepretržitej prevádzke je trojzmenná prevádzka. Chcem sa ale opýtať, že ak robia dvanástky (denná, nočná, voľno, voľno, denná, nočná, voľno, voľno,...), je to dvojzmenná prevádzka? Je to dôležité pri výpočte minimálneho mzdového nároku. A potom, čo je prednostné: že je to dvozmenná prevádzka, alebo to, že ide o nepretržitú prevádzku?

Prosím vás súrne o odpoveď. Ďakujem
Zita4
26.06.05,18:09
Dvojzmenná prevádzka je, keď zamestnanci pracujú na dve zmeny (doobedňajšiu a poobedňajšiu). Trojzmenná prevádzka, keď pracujú na tri zmeny (doobedňajšiu, poobedňajšiu a nočnú). Keď pracujú na dve zmeny (12 hodinové), ide o nepretržitú prevádzku. Výpočet dovolenky, ako priložila Marína. :)
Janka6685
28.06.05,08:58
Dvojzmenná prevádzka je, keď zamestnanci pracujú na dve zmeny (doobedňajšiu a poobedňajšiu). Trojzmenná prevádzka, keď pracujú na tri zmeny (doobedňajšiu, poobedňajšiu a nočnú). Keď pracujú na dve zmeny (12 hodinové), ide o nepretržitú prevádzku. Výpočet dovolenky, ako priložila Marína. :)
Ďakujem za odpoveď.

Čiže čo sa týka určenia týždenného odpracovaného času, prednostné je to, že ide o nepretržitú prevádzku pred tým, že je to dvojzmenná prevádzky?
Zita4
28.06.05,09:18
Ako som napísala predtým, nie je to dvojzmenná prevádzka, ale nepretržitá prevádzka.
Janka6685
28.06.05,09:20
Ako som napísala predtým, nie je to dvojzmenná prevádzka, ale nepretržitá prevádzka.
Ďakujem .
forester
30.06.05,11:44
K tejto problematike by som sa chcel opýtať, ako sa majú preplácať náhrady a mzdové zvýhodnenia za prácu vo sviatok pri nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase (12 hodinové zmeny). Keď pripadne zmena na sviatok, patrí podľa ZP mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok? Keď pripadne sviatok na deň, v ktorom má mať pracovník voľno podľa rozpisu zmien, patrí mu náhrada za sviatok?
Janka6685
30.06.05,12:13
K tejto problematike by som sa chcel opýtať, ako sa majú preplácať náhrady a mzdové zvýhodnenia za prácu vo sviatok pri nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase (12 hodinové zmeny). Keď pripadne zmena na sviatok, patrí podľa ZP mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok? Keď pripadne sviatok na deň, v ktorom má mať pracovník voľno podľa rozpisu zmien, patrí mu náhrada za sviatok?
Pri takejto prevádzke podľa mňa patrí náhrada za sviatok len tomu zamestnancovi, ktorý v ten deň pracoval. Takýto zamestnanec má určenú smenovku, kedy má prísť, preto by som neplatila za sviatky, keď je doma, ako pri zamestnancoch, ktorí chodia každý deň do roboty.
Cila
01.07.05,15:04
Ako by ste vypracovali pracovnú zmluvu pre strážnu službu.
Majú 12-hodinové smeny. Je to nepretržitá prevádzka alebo
len nerovnomerné rozvrhnutie pracovného času? Striedajú
sa vždy po 12 hodinách. V pracovnom pomere sú 6, keď jeden
z nich má dovolenku alebo je na PN niekto z ďalšej dvojice
ho musí zastúpiť, začo dostáva príplatok. Viete mi prosím poradiť?
Pracujú celý týždeň aj cez víkendy a sviatky. Ako je z ich príplatkami?
Učtujem SBS, mali sme kontrolu z Inšpektorátu práce, prezreli prac.zmluvy,
a dochádzku-rozvrh smien.
V prac.zmluve má byť presne stanovená práca- druh práce napr. Obsluha PCO, prácovník zásahu, Fyzické stráženie atď.
Pracovný čas: 40 hodin.úväzok / 8hod.smena/ alebo nerovnomerne rozvrhnutý prac.čas 12 hod.smena / podľa § 85 ods.5 ZP tj 38,45 hod.týždenne. Páni kontrolóri rozhodli, že to nie je nepretržitá prevádzka ani podľa § 90 ods. 8.
Záv.ustanovenia má tam byť § 131 ods 3 suhlas na zrážku zo mzdy za strav.lístok, stanovenie prestávky v práci, dľžka výpov.doby.a výmera dovolenky. Samozrejme nemajú mať minimal.mzdu ale aspoň § 120 ods.4 2. stupeň. Pokutu a nie malú nám nasolila hlavne za stravné lístky , lebo ich majiteľ neposkytoval.
Som tu nová , veľmi veľa ste mi pomohli, páči sa mi táto stránka je SURER.
Ešte sa len učím ako mám reagovať na príspevky. Dúfam,že to zvladnem.
anka1
04.07.05,12:18
Ak dochádza k pravidelnému striedaniu t.j. majú rozvrhnutie prac.doby v 12 hod.intervaloch je to nepretržitá prevádzka . Podľa tohto rozvrhu máte vytvorený kalendár smien a z toho vidíte, že ak niekoho zastupuje u tohto pracovníka vzniká práca nadčas a vtedy mu patria príplatky vo vašej spločnosti platné /alebo len ZP/
vypočítať mzdu len na toľko hodín koľko odpracuje t.j. kalendár + nadčas /ZP /,ak v danom mesiaci je sviatok a jemu pripadá smena neplatiť ako náhradu ale ako odpracovanú dobu. Dať si pozor na prepočet RD / ak môžem pri 25dňoch je to 17 dní/
25*8=200/12=16,666 . Ak je jeho smena v sobotu ,alebo nedeľu mzdové zvýhodnenie podľa ZP nie je žiadne, je zvýhodnenie za nočnú prácu /od 22 do 6 /
,alebo ak máte vo firme mzdový predpis o odmeňobaní treba podľa neho.
Príjemný deň.
Poprosím Vás o radu.
Pri nepretržitej prevádzke v 12 hod zmenách, slúžia 4 zamestnanci, kolobeh denná, nočná, 2 dni voľna. Stane sa že niektorý mesiac jeden neodpracuje ani prac. fond a druhý bude mať nadčas. Ako to riešite? Tomu prvému doplatím do toho fondu a druhému preplatím nadčas, alebo ten prvý dostane iba to čo odpracoval? V ďalšom mesiaci by sa to malo vymeniť. Vzťahuje sa na túto prevádzku nerovnomerne rozvrhnutie pracovného pomeru? Ďakujem za rady
anka1
06.07.05,05:28
Poprosím Vás o radu.
Pri nepretržitej prevádzke v 12 hod zmenách, slúžia 4 zamestnanci, kolobeh denná, nočná, 2 dni voľna. Stane sa že niektorý mesiac jeden neodpracuje ani prac. fond a druhý bude mať nadčas. Ako to riešite? Tomu prvému doplatím do toho fondu a druhému preplatím nadčas, alebo ten prvý dostane iba to čo odpracoval? V ďalšom mesiaci by sa to malo vymeniť. Vzťahuje sa na túto prevádzku nerovnomerne rozvrhnutie pracovného pomeru? Ďakujem za rady
Prosím nikto nevie poradiť??? Prosííímmm....
hugobabula
11.02.07,16:20
Chcela by som sa opýtať, ako budú striedať ľudia pri trojzmennej prevádzke. Jedna zmena je 8 hodín. Koľko bude potrebných ľudí, keď na jednej zmene pracujú 5 ľudia. Ďakujem :)
Janka6685
13.02.07,14:58
Chcela by som sa opýtať, ako budú striedať ľudia pri trojzmennej prevádzke. Jedna zmena je 8 hodín. Koľko bude potrebných ľudí, keď na jednej zmene pracujú 5 ľudia. Ďakujem :)

Deň má 24 hodín, teda ak jedna zmena trvá 8 hodín, potom budú počas dňa smeny 3. Na jednu smenu pripadá 5 ľudí, teda 3 x 5 = 15 ľudí na deň.

...matematická úloha? :D

To v prípade, ak sa pracuje 5 dní v týždni. Ak je to nepretržitá prevádzka, tak by bolo potrebných viac ľudí...?