Zuziana
07.03.07,18:29
Mám otázočku. Vyplývajú nejaké oznamovacie povinnosti zamestnávateľovi z titulu trjsmennej prevázky?
mysimis
07.03.07,17:53
Na inšpektorát práce je potrebné nahlásiť nočnú prevádzku.
Janka6685
07.03.07,18:34
Na inšpektorát práce je potrebné nahlásiť nočnú prevádzku.

Môžeš uviesť paragraf, z ktorého vyplýva táto povinnosť?
mysimis
07.03.07,18:58
Janka, zajtra ráno Ti to tu doložím, lebo rozhodnutie z IP mám v robote.
Janka6685
07.03.07,19:02
Janka, zajtra ráno Ti to tu doložím, lebo rozhodnutie z IP mám v robote.

Zatiaľ ďakujem a budem čakať:)
j.s
07.03.07,20:02
Je to uvedené v ZP, v časti nočná práca
Janka6685
07.03.07,20:15
Je to uvedené v ZP, v časti nočná práca

Aha, ďakujem, máš pravdu:

(7) Zamestnávateľ, ktorý pravidelne zamestnáva zamestnancov v noci, je povinný upovedomiť o tejto skutočnosti príslušný inšpektorát práce a zástupcov zamestnancov, ak si to vyžadujú.

Ale je na to nejaký formulár, ktorý treba zaslať na IP, alebo treba ísť osobne?
mysimis
07.03.07,20:26
Stačí listom nahlásiť prevádzku v ktorej je nočná práca.
Janka6685
08.03.07,08:07
Stačí listom nahlásiť prevádzku v ktorej je nočná práca.

Ďakujem:).
Iveta Matlovičová
08.03.07,08:57
Ešte doplním, že podľa ZP § 98 (je tam toho viac):
(3) Zamestnávateľ je povinný zabezpečiť, aby sa zamestnanec pracujúci v noci podrobil posúdeniu zdravotnej spôsobilosti na prácu v noci
a) pred zaradením na nočnú prácu,
b) pravidelne podľa potreby, najmenej raz za rok,
c) kedykoľvek v priebehu zaradenia na nočnú prácu pre zdravotné poruchy vyvolané výkonom nočnej práce,
d) ak o to požiada tehotná žena alebo matka dieťaťa mladšieho ako deväť mesiacov.
(4) Náklady za posúdenie zdravotnej spôsobilosti podľa odseku 3 uhrádza zamestnávateľ podľa osobitného predpisu.
(5) Pracovisko, na ktorom sa pracuje v noci, je zamestnávateľ povinný vybaviť prostriedkami na poskytnutie prvej pomoci vrátane zabezpečenia prostriedkov umožňujúcich privolať rýchlu lekársku pomoc.

Zažila som kontrolu z Inšpektoátu práce, a pýtali sa na potvrdenie od lekára, mala som zavedené tzv. Zápisníky bezpečnosti práce (dajú sa bežne kúpiť), kde som mala všetky požadované potvrdenia.
Janka6685
08.03.07,16:40
Ešte doplním, že podľa ZP § 98 (je tam toho viac):
(3) Zamestnávateľ je povinný zabezpečiť, aby sa zamestnanec pracujúci v noci podrobil posúdeniu zdravotnej spôsobilosti na prácu v noci
a) pred zaradením na nočnú prácu,
b) pravidelne podľa potreby, najmenej raz za rok,
c) kedykoľvek v priebehu zaradenia na nočnú prácu pre zdravotné poruchy vyvolané výkonom nočnej práce,
d) ak o to požiada tehotná žena alebo matka dieťaťa mladšieho ako deväť mesiacov.
(4) Náklady za posúdenie zdravotnej spôsobilosti podľa odseku 3 uhrádza zamestnávateľ podľa osobitného predpisu.
(5) Pracovisko, na ktorom sa pracuje v noci, je zamestnávateľ povinný vybaviť prostriedkami na poskytnutie prvej pomoci vrátane zabezpečenia prostriedkov umožňujúcich privolať rýchlu lekársku pomoc.

Zažila som kontrolu z Inšpektoátu práce, a pýtali sa na potvrdenie od lekára, mala som zavedené tzv. Zápisníky bezpečnosti práce (dajú sa bežne kúpiť), kde som mala všetky požadované potvrdenia.

Pri zamestnancovi na TPP je mi to jasné, ale je povinnosťou zamestnávateľa posielať na prehliadky kvôli nočnej práci aj dohodárov?