skoro
07.03.07,17:51
Som študent a cez rok som brigádovala. Je pre mňa výhodné podať daňové priznanie, ale niekde som čítala, že do príjmu si môžem zarátať aj úrok zo stavebného sporenia. Ak áno, čo sa zmení na vyplňovaní môjho DP? UZ som si predtým DP podávala, takže si ho viem vypísať, ale potrebujem vedieť, či sa to dáva všetko spolu, alebo táto daň z úroku má osobitné umiestnenie. Ďakujem za radu. :)
betka
07.03.07,18:05
nevznikne Vám povinnosť podať Dp, pretože máte okrem príjmov zdanených zrážkou (úroky stavebných sporiteľov) a dosiahli ste i zdaniteľné príjmy z brigády nepresahujúce 45408, Sk. Ale môžete podať DOBROVOLNE DP k dani z príjmov. podaním DP by Vám vznikol preplatok na dani, t.j. Príjmy zdanené zrážkou, by sa považovali za preplatok. Máte nárok na nezdaniteľnú sumu z titulu brigády.
svojar
07.03.07,18:11
V prvom rade je treba podať DP FO typ B. Príjmy z brigády -V.odd. ; úroky VII. odd. Potom zapísať do IX. odd - spodná tab. a pokračovať v X. odd. Potom ešte XV. odd - Žiadosť o vrátenie daňového preplatku.
veronikasad
07.03.07,18:21
Som študent a cez rok som brigádovala. Je pre mňa výhodné podať daňové priznanie, ale niekde som čítala, že do príjmu si môžem zarátať aj úrok zo stavebného sporenia. Ak áno, čo sa zmení na vyplňovaní môjho DP? UZ som si predtým DP podávala, takže si ho viem vypísať, ale potrebujem vedieť, či sa to dáva všetko spolu, alebo táto daň z úroku má osobitné umiestnenie. Ďakujem za radu. :)

Ak chces poziadat o vratenie dane z urokov, podavas DP typu B. Príjem z brigády - odd. V. Vysku urokov uvadzas v odd. VII - ja som ich dala do r.2 tab.c.2 - dufam, ze je to spravne. Potom vyplnujes odd.c. IX, kde ich uvedies do r. 60, prijem z brigady do r.58. Celu tabulku vypoctu zakladu dane vypln podla predtlace /sleduj sucty riadkov/. Celkovy sucet ZD z brigady+ urokov uvedies v r.69. Dan z urokov spolu so zrazkovou danou na r. 98, ak si mala v niektorych mesiacoch preddavkovu dan /prijem vyssi ako 5000,- sk/ to uvidis na potvrdeni - preddavkovu dan uvedies na r.99.
Ked si uz DP vyplnovala, s ostatnym si poradis - sleduj suctove riadky.

--------
Veronika
skoro
17.03.07,14:46
vrátia mi ale aj daň z úrokov zo stavebného poistenia?
Jozef Mihál
21.03.07,21:44
-Dana-
21.03.07,23:44
vrátia mi ale aj daň z úrokov zo stavebného poistenia?
Predpokladám, že zo stavebného sporenia. No veď presne o tom ti písali. V VII. odd. r. 2 nie sú len úroky z vkladných knižiek, BU, ale aj zo stavebného sporenia. Na tomto riadku vyčísliš úroky,tak ako si ich mala pripísané. /vrátane dane/. Zrazenú daň z úrokov vyčísliš na r. 98, tú istú sumu /zrazenú daň/, napíšeš aj do r. 104 - preplatok. Potom vyplníš v XV. odd. žiadosť o vrátenie preplatku. /označíš krížikom, či chceš poslať na účet alebo poštovou poukážkou, dátum, podpis./