barcetta
07.03.07,18:11
Klient - s.r.o. dosiahol obrat pre registráciu dph 21.11.06. Do 20.12.06 sa mal zaregistrovať. Do konca roka - 27.11.06 vystavil ešte 1 odb.fa.Doteraz sa však neregistroval. Dorubí daň. úrad daň z poslednej faktúry? S pokutou za neregistrovanie ráta, ale ako je to s daňou?Tento rok ešte nemal žiaden obrat. Ďakujem všetkým za odpovede.
Monika Kováčová
07.03.07,17:26
Nedorúbi, pretože nebol registrovaným platcom DPH. S pokutou však správne ráta.
Monika Kováčová
07.03.07,17:27
Rozumej: Daň môžeš uvádzať na fa len ak máš pridelené IČ DPH.
mysimis
07.03.07,18:02
Rozumej: Daň môžeš uvádzať na fa len ak máš pridelené IČ DPH.

To znamená, že spätne DÚ nedodaní uvedenú fa.
barcetta
07.03.07,18:02
ďakujem ermon, ja rozumiem, že daň na faktúre môže uvádzať len keď má pridelené IČ, ale myslím, že od dátumu, kd mal byť platcom mu môžu dorúbiť dan, ktorú by bol platil, keby bol platcom. Nie je to tak?
mysimis
07.03.07,18:04
nie, dú daň spätne nevyrúbi.
barcetta
07.03.07,18:06
ďakujem mysimis a nevieš v akom rozmedzí môže rátať s pokutou za omeškanie cca 3 mesiace?
Monika Kováčová
07.03.07,18:10
2000 Sk...........
barcetta
07.03.07,18:31
tak to by bolo skvele, ďakujem za odpovede a váš čas.
mysimis
07.03.07,18:32
V podstate si zmeškala registráciu a jedno kvartálne DP......v lepšom prípade 2000,- Sk v horšom prípade 4000,- Sk.
jana2
07.03.07,18:41
Keďže, ste sa mali zaregistrovať do 20.12.2006 a fa bola vystavená 27.11.2006, tak DPH Vám nedorúbia, iba bude pokuta za oneskorenú registráciu, avšak ak by ste mali faktúru vystavenú po 20.12.2006, tak
by Vám dorúbili už aj DPH.
jana2
07.03.07,18:43
Keďže, ste sa mali zaregistrovať do 20.12.2006 a fa bola vystavená 27.11.2006, tak DPH Vám nedorúbia, iba bude pokuta za oneskorenú registráciu, avšak ak by ste mali faktúru vystavenú po 20.12.2006, tak
by Vám dorúbili už aj DPH.
Monika Kováčová
07.03.07,19:04
Keďže, ste sa mali zaregistrovať do 20.12.2006 a fa bola vystavená 27.11.2006, tak DPH Vám nedorúbia, iba bude pokuta za oneskorenú registráciu, avšak ak by ste mali faktúru vystavenú po 20.12.2006, tak
by Vám dorúbili už aj DPH.
Podľa akého § prosím?
mysimis
07.03.07,19:30
Keďže, ste sa mali zaregistrovať do 20.12.2006 a fa bola vystavená 27.11.2006, tak DPH Vám nedorúbia, iba bude pokuta za oneskorenú registráciu, avšak ak by ste mali faktúru vystavenú po 20.12.2006, tak
by Vám dorúbili už aj DPH.
s tým nesúhlasím, lebo pokým sa nezaregistruješ za platiteľa dph tak nemôžeš vystaviť fa s dph. A potom firma ktorá obdržala tú fa by s tým čo robila????
Efinečka
08.03.07,07:31
Tá pokuta bude 2000 až 4000 Sk, ak na to prídu. Zatiaľ to nekontrolujú.
Anja111
08.03.07,15:53
Mám podobný prípad. Nový klient si prišiel dať urobiť účtovníctvo za rok 2006. Upozornila som ho, že sa mu obrat blíži k 1,5 mil., aby si skontroloval posledných 12 mesiacov, vrátane tohto roka, (marec 2006 - február 2007). Samozrejme už v januári prekročil hranicu o 5 tis. a vo februári už o 18 tis. Sk. Takže pokuta ho neminie, ale podľa všetkého mu dorubia ešte aj DPH od 20.2.2007...
Vypisujem mu registráciu a zarazilo ma, čo je vlastne jeho obrat.
1/ Je to vykázaný príjem, alebo je to príjem mínus DPH?
2/ Registruje sa za plátcu DPH dobrovoľne (ak by sa z príjmu odrátavala DPH), alebo je ním zo zákona, (ak sa berie celkový obrat)?
3/ Ak je plátcom DPH zo zákona od 1.2.2007, tak treba oviesť aj DPH za toto obdobie, alebo má čakať, kým mu ju dorubí DU?
evina
08.03.07,15:58
Mám podobný prípad. Nový klient si prišiel dať urobiť účtovníctvo za rok 2006. Upozornila som ho, že sa mu obrat blíži k 1,5 mil., aby si skontroloval posledných 12 mesiacov, vrátane tohto roka, (marec 2006 - február 2007). Samozrejme už v januári prekročil hranicu o 5 tis. a vo februári už o 18 tis. Sk. Takže pokuta ho neminie, ale podľa všetkého mu dorubia ešte aj DPH od 20.2.2007...
Vypisujem mu registráciu a zarazilo ma, čo je vlastne jeho obrat.
1/ Je to vykázaný príjem, alebo je to príjem mínus DPH?
2/ Registruje sa za plátcu DPH dobrovoľne (ak by sa z príjmu odrátavala DPH), alebo je ním zo zákona, (ak sa berie celkový obrat)?
3/ Ak je plátcom DPH zo zákona od 1.2.2007, tak treba oviesť aj DPH za toto obdobie, alebo má čakať, kým mu ju dorubí DU?

ad1/ Je to vykázaný príjem /nebol platiteľom DPH, tak nemá akú DPH odpočítať/
2/ Registruje sa zo zákona /berie sa celkový obrat/
3/ Najprv musí obdržať registráciu a podľa toho sa bude narábať s DPH
Anja111
08.03.07,16:01
ad1/ Je to vykázaný príjem /nebol platiteľom DPH, tak nemá akú DPH odpočítať/
2/ Registruje sa zo zákona /berie sa celkový obrat/
3/ Najprv musí obdržať registráciu a podľa toho sa bude narábať s DPH
Ďakujem Ti veľmi pekne. (Nepodarilo sa mi, nejako ich z toho dostať...)
Milan Benka
12.03.07,11:29
K pokute za oneskorenú povinnú registráciu:

§35 (511/1992)
....
(7) Ak daňový subjekt nesplní registračnú alebo oznamovaciu povinnosť podľa § 31 alebo registračnú alebo oznamovaciu povinnosť podľa osobitného zákona, 11ab) správca dane mu uloží pokutu najmenej 2 000 Sk a najviac 100 000 Sk; pri dani z nehnuteľnosti najmenej 200 Sk, ak ide o fyzickú osobu.
.....


Horná hranica pokuty je 100 000,- SK.
pethorvath
12.12.07,17:30
v zakone sa pise ze spravca dane moze vyrubit pokutu 2000 Sk, ale musi? napriklad my sme presvihli registraciu o 1 den aj to na zivnosti, ktora uz konci, takze registracia je len formalita, t.j. hned sme dali ziadost aj o zrusenie registracie lebo vraciame zivnost. urad nam dal pokutu 2000,- . v ustanoveni zakona sa ale pise ze "moze" ako tomu teda rozumiet?
peter
evina
12.12.07,17:33
v zakone sa pise ze spravca dane moze vyrubit pokutu 2000 Sk, ale musi? napriklad my sme presvihli registraciu o 1 den aj to na zivnosti, ktora uz konci, takze registracia je len formalita, t.j. hned sme dali ziadost aj o zrusenie registracie lebo vraciame zivnost. urad nam dal pokutu 2000,- . v ustanoveni zakona sa ale pise ze "moze" ako tomu teda rozumiet?
peter

Nepíše sa môže , ale píše sa "vyrubí pokutu"-t.j. musí....
Vladimír Ozimý
22.01.08,13:04
ahojte ja sa chcem len utvrdiť firma kúpila jednorázovo stroj z ČR za hodnotu 700000 Sk čím prekonala 420000 sk mala byť min. registrovaná podľa § 7 pred uskutočnením dodania...to však prebehlo rýchlo a nič sa neudialo na stroj bola vyrúbená česká DPH. DU bude len aktak pokutovať že....
ini
22.03.08,12:50
ahojte, ja by som tiez poprosila jednu radu. Mam klienta, ktory sa mal registrovat 20.10.2007 za platcu. Tuto povinnost si nesplnil, kedze az teraz mi prieniesol podklady na ucto. Druhykrat prekrocil obrat ku koncu novembra a tretikrat ku koncu decembra (co danovy urad uvidi aj na obrate). Teraz vsak uz obrat nedosahuje. Odporucate registrovat sa alebo to nechat tak ? Ak sa bude registrovat, je mi jasne, ze uz spatne nic neopravujem, rok 2007 uzavriem ako je a podobne aj prvy kvartal 2008 a budem odvadzat DPH az odo dna kedy mu bude pridelene IC DPH. Ako mam vsak vyplnit registracny formular? Kedze je tam obrat aky dosiahol za poslednych 12 mesiacov mam dat ten, ktory uz bol dosiahnuty ku koncu septembra, kedy prvykrat prekrocil alebo iny? Od toho zavisi aj dalsi bod a tym je mesiac a rok, kedy bol dosiahnuty obrat. Mam dat september 07? Tym sa vlastne danovemu uradu priznam, ze som si nesplnila povinnost, vyrubi mi pokutu za neregistrovanie sa a tym to konci (klient bude fungovat dalej ako platca)? Moze mi potom DU vyrubit sankcie za DPH, ktora mala byt odvedena v obdobi, kedy nebol registrovany (oktober 07- marec 08)? Dakujem
ini
29.03.08,11:30
tak skusam este raz - naozaj nikto nevie poradit?
bv_alexandra
29.03.08,11:38
No ja osobne by som vôbec nečakala a hnedkaj podávala žiadosť na registráciu DPH. Tak ako píšete DU príde na to že obrat bol prešvihnutý. Ja by som dala obrat ku dnu podania žiadosti o registráciu na platcu DPH;)
Skúste ešte kuk sem:
http://www.porada.sk/t22312-oneskorena-registracia-k-dph.html
iveta22
29.03.08,11:52
ahojte ja sa chcem len utvrdiť firma kúpila jednorázovo stroj z ČR za hodnotu 700000 Sk čím prekonala 420000 sk mala byť min. registrovaná podľa § 7 pred uskutočnením dodania...to však prebehlo rýchlo a nič sa neudialo na stroj bola vyrúbená česká DPH. DU bude len aktak pokutovať že....
Registrovať sa treba, ale aj DPH treba priznať cez DP bez ohľadu na splnenie registračnej povinnosti. Pokiaľ bude registrovaný len ako nadobúdateľ, nevznikne ani právo na odpočítanie tej dane, ktorú v SR cez DP prizná. Na vrátenie českej DPH nárok u nás nie je.
iveta22
29.03.08,11:59
ahojte, ja by som tiez poprosila jednu radu. Mam klienta, ktory sa mal registrovat 20.10.2007 za platcu. Tuto povinnost si nesplnil, kedze az teraz mi prieniesol podklady na ucto. Druhykrat prekrocil obrat ku koncu novembra a tretikrat ku koncu decembra (co danovy urad uvidi aj na obrate). Teraz vsak uz obrat nedosahuje. Odporucate registrovat sa alebo to nechat tak ? Ak sa bude registrovat, je mi jasne, ze uz spatne nic neopravujem, rok 2007 uzavriem ako je a podobne aj prvy kvartal 2008 a budem odvadzat DPH az odo dna kedy mu bude pridelene IC DPH. Ako mam vsak vyplnit registracny formular? Kedze je tam obrat aky dosiahol za poslednych 12 mesiacov mam dat ten, ktory uz bol dosiahnuty ku koncu septembra, kedy prvykrat prekrocil alebo iny? Od toho zavisi aj dalsi bod a tym je mesiac a rok, kedy bol dosiahnuty obrat. Mam dat september 07? Tym sa vlastne danovemu uradu priznam, ze som si nesplnila povinnost, vyrubi mi pokutu za neregistrovanie sa a tym to konci (klient bude fungovat dalej ako platca)? Moze mi potom DU vyrubit sankcie za DPH, ktora mala byt odvedena v obdobi, kedy nebol registrovany (oktober 07- marec 08)? Dakujem
DPH sa dozadu nedá vyrubiť len z dôvodu oneskorenej registrácie, ale pokuta je istá, max. vo výške 100 tis. Sk podľa § 35 ods. 7 zákona o správe daní. /To viem bohužiaľ zo skúseností známeho/. Ak však klient na dokladoch uvádzal DPH, musí ju odviesť i v prípade, že nebol registrovaným platiteľom a toto i písomne oznámiť.
ini
31.03.08,05:01
No ja osobne by som vôbec nečakala a hnedkaj podávala žiadosť na registráciu DPH. Tak ako píšete DU príde na to že obrat bol prešvihnutý. Ja by som dala obrat ku dnu podania žiadosti o registráciu na platcu DPH;)
Skúste ešte kuk sem:
http://www.porada.sk/t22312-oneskorena-registracia-k-dph.html


dakujem. Ten link som uz citala, ale na moju hlavnu otazku tam odpoved nie je, resp. je, ale nazor opacny ako Vas. Klient sa rozhodol, ze ziadost poda /mozno dnes spolu s DP alebo zajtra/, ale ten obrat mi trosku nesedi. Ak tam uvediem obrat ku koncu marca (ak sa bude registrovat zajtra), tak ho nemam prekroceny a bude podozrive, ze naco sa vobec prihlasujem a potom je aj nerealny datum splnenia povinnosti pre registraciu, ked obrat ku koncu marca neprekrocil. Druha vec je, ze uz aj ku koncu decembra je z DP DzFO vidno, ze obrat prekrocil. Nebude lepsie tam predsalen dat ten obrat ku koncu septembra a mesiac splnenia pre registraciu september?