3tina
07.03.07,18:33
Chcem sa poradiť so skúsenejšími, prvý rok účtujem neziskovku v PU, vyšiel mi zisk (samozrejme z nezdaňovanej činnosti/, ale uvažujem nad 513? Pri riadnej organizácii je to pripočítateľná položka v DP, ale čo v prípade neziskovky, ktorá má síce kladný HV, ale daň neplatí? Je to OK? Pozerala som do starých tlačív DP, neplatili žianu daň... myslím , že ani nads tým seuvažovali.

Vďaka za každý názor
victoria
08.03.07,06:44
Aj pre neziskovky platí rovnaký zákon o dani z príjmov a teda repre nie je danovym vydavkom.
3tina
10.03.07,20:05
Vďaka, mám z toho trocha zmetok, blúdila som na porade a našla som niečo podobné "Chcela by som sa uistiť, že aj u neziskových organizáciách je výdavok za pohostenie na výročnej schôdze nedaňový náklad /hoci je to v zápisnici schálené/ podobne ako u podnikateľov? odpoveď
Je to nedaňový náklad. Zákon o dani z príjmu je len jeden. Ak je však priradený k oslobodenému príjmu - je ti to vlastne jedno." Dali ste tomu súhlas

Tak teraz tomu fakt nerozumiem
victoria
10.03.07,21:14
Ano, lebo repre sa uvedie ako pripocitatelna polozka v danovom priznani ale kedze dan sa nevyrubi nakolko neziskova organizacia ma prijmy len z hlavnej nezdanovanej cinnosti, prijmy ktore nie su predmetom dane alebo oslobodene prijmy tak je to v konecnom dosledku jedno, pretoze danovu povinnost ako taku to neovplyvni. Zakon o dani z prijmov vsak predpisuje, ze repre musi byt uznane v danovom priznani ako pripocitatelna polozka. U podnikatelskych subjektov je to nieco ine, nakolko tam tato polozka ovplyvni zaklad dane ale u neziskovej organizacie aj ked sa repre uvedie ako pripocitatelna polozka pokial organizacia nema zdanovanu cinnost tak repre nijakym sposobom neovplyvni zaklad dane tejto organizacie. Jasnejsie ?
3tina
11.03.07,16:48
JASNEJSIE... DAKUJEM za vysvetlenie a ujasnenie v tom, že vlastne nemusíme platiť daň z repre. Po minulé roky účtovníčka podávala prázdne daňové priznanie (vypísané boli samozrejme len identifikačné údaje) a vypisovala len prílohy výkaz ziskov a strát a suvahu pre neziskovky. Z jej "školenia" som sa dozvedela že to tak treba , no ja sa nad všetkým zamýšľam a preto som narazila aj na tento problém s repre.To znamená, že treba riadne vypísať aj tlačivo DP aby som tam uviedla to repre, či vlastne DP treba tak či tak vypísať aj keby tam rere nebolo . Ešte uvádzam, že neziskovka mala príjmy z členských príspevkov a príjem z organizovania odborného seminára, ktorý je v predmete ich činnosti.
victoria
12.03.07,07:32
Podla mna treba danove priznanie normalne vypisat, tzn. hospodarsky vysledok z uctovnictva, polozky zvysujuce danovy zaklad tzn. to repre a potom polozky znizujuce zaklad dane tzn. myslim ze je to druhy riadok v tabulke o polozkach znizjucich zaklad dane a uvadzaju sa tam prijmy oslobodene od dane a to su tie vase prijmy z hlavnej cinnosti a tiez clenske.
Ak chces, mozem ti poslat taky vzor na vypracovanie danoveho priznania. Posli mi cez SS e-mailovu adresu.