VanBasco
07.03.07,19:24
Som jediný spoločník a konateľ v s.r.o. a nie som jej zamestnanec, do 28.2.2007 som bol aj v pracovnom pomere v inej organizácii. Vzhľadom k tomu, že od 1.3.2007 nie som v žiadnom zamestnaneckom pomere, ani nemám žiadny príjem bol som sa zaregistrovať na úrad práce.
Na úrade ma nechceli prijať za uchádzača o zamestnanie, vraj som považovaný podľa zákona o službách zamestnanosti za SZČO. Podľa zákona je to asi tak ??? Povedzte mi prosím, ako je možné považovať fyzickú osobu bez akejkoľvek pracovnej zmluvy a príjmu za SZČO??? S.r.o. je zatiaľ stratová, takže vyplácanie mzdy a odvodov dúfam bude až neskôr.
Poradťe mi prosím, či sa fakt v tomto prípade nedá zaregistrovať na UP kvôli odvodom do zdravotnej poisťovne?
Ak nie, tak aké sú minimálne odvody?
Ďakujem za radu.
VanBasco
slavuska
16.03.07,16:53
No nemozes sa evidovat na urade prace, pretoze uz v prihlaske vyhlasujes ze nepodnikas. A mat vlastnu spolocnost je predsa podnikanie. Je uplne jedno ci je stratova alebo ziskova. Ak by si prerusil cinnost v tejto spolocnosti, a nevykazoval ziaden obrat, tak by to bolo ine. Ale ak v nej nieco robis, tak vlastne podnikas.
Minimalne odvody na zdr.poistovnu su 1064,-- Sk mesacne
alebo si urcis vymeriavaci zaklad sam. ale v rocnom zuctovani ti to vyjde aj tak doplatit. takze odporucam platit tych 1064,-- Sk
VanBasco
20.03.07,13:40
Dakujem Slavuska za odpoved,
si jedina, ktora mi dala odpoved, ale aj tak mi to nejde do hlavylogika tohto zakona.Ved osoba bez pracovnej zmluvy je osoba bez zamestnaneckeho pomeru t.j. bez zamestnania, t.j. nezamestnany. Zákon 495/2005 o zdravotnom poistení hovori v paragrafe 11 odsek 9c , že štát je platitelom poistneho za osoby, ktore nie su zamestnancami ani SZČO. Za SZČO sa považuju len spoločnici a konatelia s prijmom z danej spolocnosti. Co ja nemam. Takze zdr. poistne by za mna mal platit podla tohto zakona stat? Alebo sa mylim?
Dakujem
ajobs
20.03.07,20:34
Dakujem Slavuska za odpoved,
si jedina, ktora mi dala odpoved, ale aj tak mi to nejde do hlavylogika tohto zakona.Ved osoba bez pracovnej zmluvy je osoba bez zamestnaneckeho pomeru t.j. bez zamestnania, t.j. nezamestnany. Zákon 495/2005 o zdravotnom poistení hovori v paragrafe 11 odsek 9c , že štát je platitelom poistneho za osoby, ktore nie su zamestnancami ani SZČO. Za SZČO sa považuju len spoločnici a konatelia s prijmom z danej spolocnosti. Co ja nemam. Takze zdr. poistne by za mna mal platit podla tohto zakona stat? Alebo sa mylim?
Dakujem


To, čo píšeš je čiastočne pravda, do konca roka 2005 mohol byť spoločník s.r.o. bez príjmu,resp. bez pracovnej zmluvy evidovaný na ÚP ako nezamestnaný. Avšak novelou zákona č.5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti to už od 1.1.2006 nie je možné, prikladám ti citáciu § 5, kto sa sa považuje za SZČO
§ 5
Samostatne zárobkovo činná osoba

Samostatne zárobkovo činná osoba na účely tohto zákona je

a) fyzická osoba, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu vrátane hospodárenia v lesoch a na vodných plochách9) a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu, 10)

b) fyzická osoba, ktorá prevádzkuje alebo vykonáva živnosť podľa osobitného predpisu, 11)

c) fyzická osoba, ktorá vykonáva činnosť podľa osobitných predpisov, 12)

d) fyzická osoba, ktorá je spoločníkom verejnej obchodnej spoločnosti, komanditnej spoločnosti alebo spoločnosti s ručením obmedzeným podľa osobitného predpisu, 13)

e) fyzická osoba, ktorá vykonáva sprostredkovanie zamestnania za úhradu podľa § 25,

f) fyzická osoba, ktorá vykonáva dočasné zamestnávanie podľa § 29,

g) fyzická osoba, ktorá vykonáva podporované zamestnávanie podľa § 58.

Východiskom na prihlásenie sa do evidencie ÚP je jedine predaj obchodného podielu v s.r.o. a taktiež vzdanie sa funkcie konateľa v s.r.o.
Inak najnižšie zdravotné poistenie, ak nemáš žiadnu mzdu ani odmenu konateľa platíš vo výške 692 Sk mesačne (ako dobrovoľne nezamestnaná osoba).
Ak si však dáš odmenu konateľa 1 Sk mesačne, potom tvoje zdravotné poistenie bude iba 2 Sk ( spoločnosť platí 1 Sk, ty ako konateľ platíš tiež 1 Sk).
atka4
21.03.07,08:58
Len doplním, že problém by nebol, keby si bol len konateľom v s.r.o.. Som podobný prípad, takže som sa tiež potešila - buď samoplatiteľ, alebo sa oficiálne zamestnať, niekedy štátu proste len dávame a akosi sa nevracia...
josh
23.03.07,10:55
A mat vlastnu spolocnost je predsa podnikanie. Je uplne jedno ci je stratova alebo ziskova.
Osobne mam na vec iny nazor, podnika spolocnost a nie spolocnik... :)
Ine je, ze ma prijem z podnikania spolocnosti.