mirva
07.03.07,20:58
Dnes som dostala esemesku od kamaratky ktora pracuje v cechach ako zamestnanec, ze ci je to pravda ze bude platit na Slovensku dan. Pokial viem tak pracujuci v cechach, ktory si podavaju DP na Slovensku vychadza nulova dan.Tak mi to kedysi povedali na danovom urade.Plati to este, alebo sa nieco zmenilo?
jamis
07.03.07,20:02
Dnes som dostala esemesku od kamaratky ktora pracuje v cechach ako zamestnanec, ze ci je to pravda ze bude platit na Slovensku dan. Pokial viem tak pracujuci v cechach, ktory si podavaju DP na Slovensku vychadza nulova dan.Tak mi to kedysi povedali na danovom urade.Plati to este, alebo sa nieco zmenilo?

To záleží od toho aké má príjmi.
Johanka
07.03.07,20:11
Pri čítaní otázky, ma napadli minimálne 3 doplňujúce otázky ... Bez odpovedí na tieto otázky, by som odpovedala čisto hypoteticky.
Pracovníci daňových úradov sú zrejme jasnovidci. Pokiaľ viem, radiť by nemali a myslím, že by v niektorých prípadoch aj bolo dobré, keby to ani nerobili .... Daňovník si myslí, že keď niečo povedal pracovník DÚ, že je to sväté. Žiaľ, väčšinou sú úplne mimo :rolleyes: .
Daša
07.03.07,20:22
Nebude platiť žiadnu daň, len má povinnosť podať daňové priznanie FO A, kde si prizná celosvetové príjmy a s Cechmi sa to robí zápočtom. Prepočítaš príjmy ak mal celý rok tak ročným priemerom, aj poistné a daň a vyplníš najlepšie na stránke DRSR, kde samo vypočíta aj koeficient, resp. percento.
Johanka
07.03.07,20:31
1. nevieme, kde je rezident,
2. nevieme, či má príjmy iba zo zdrojov v ČR,
3. nevieme, či bola v ČR zaplatená nejaká daň.

Príjmy sa nemusia prepočítať ročným priemerom. Daňovník si vyberie jednu zo štyroch možností, ktoré mu ponúka ustanovenie §31 ods.2 Zákona o dani z príjmov . V zmysle tohto ustanovenia si vyberie kurz, ktorý je pre neho najvýhodnejší ;) .
mirva
07.03.07,20:37
pracuje v cechach cely rok ako zdravotna sestra, teda ma prijmy len z ČR a dan odvadza
mirva
07.03.07,20:41
Ahoj Johanka o danovakoch viem svoje, ale v tej dobe ked som potrebovala pomoc boli jediny na ktorych som sa mohla obratit a teda dufala som, ze radia dobre.
Ale mam skusenosti ze niekedy nevedia odpovedat len pozeraju co vlastne chcem.A co potom chudaci danovnici:(
jamis
07.03.07,20:42
pracuje v cechach cely rok ako zdravotna sestra, teda ma prijmy len z ČR a dan odvadza
Takže si preráta príjmi, odvody a daň už hore uvedenýn spôsobom. Zo základu odráta 90.816,-- NČ a zvyšok vynásobí 19 % = daň. Ak má daň zaplatenú v ČR menšiu, tak doplatí DU, ak väčšiu preplatok jej, nikto nevráti.
Johanka
07.03.07,20:49
Takže si preráta príjmi, odvody a daň už hore uvedenýn spôsobom. Zo základu odráta 90.816,-- NČ a zvyšok vynásobí 19 % = daň. Ak má daň zaplatenú v ČR menšiu, tak doplatí DU, ak menšiu preplatok jej, nikto nevráti.
... a ak väčšiu :) ?
Johanka
07.03.07,20:50
pracuje v cechach cely rok ako zdravotna sestra, teda ma prijmy len z ČR a dan odvadza
Nenápadne sme preskočili otázku daňovej rezidencie ...
mirva
07.03.07,20:51
ďakujem :)
mirva
07.03.07,20:52
a co je danova rezidencia?
jamis
07.03.07,20:53
... a ak väčšiu :) ?
Díky za upozornenie na chybu. Opravím, aby som dakoho nepomýlila.