jennyka
07.03.07,20:05
Prosím poradiť, akou zmluvou by bolo možné ošetriť odber elektrickej energie. Ide o to, že otec ako podnikateľ má doma malú prevádzku. Keďže pozemok je zapísaný na meno jeho dcéry, s ktorou žijú v spoločnej domácnosti, tak aj elektromer, ktorý je tam umiestnený, je na meno dcéry, na ktoré sú vystavované aj faktúry. Celý odber elektrickej energie z tohto merača však ide pre otca do prevádzky, ktorý to aj platí. Je možná nejaká zmluva, podľa ktorej by si mohol otec účtovať tento odber do nákladov? A čo potom, ak by sa stal platcom DPH?
jennyka
07.03.07,21:12
Nájde sa niekto, prosííím, kto by vedel s tým poradiť?????????
jennyka
08.03.07,20:05
Bolo by možné kvôli nákladom spísať aj zmluvu o prenájme nehnuteľnosti a s tým aj odber el.energie? Pri prenájme by mohol byť príjem osobodený? a odber el.energie by sa bral podľa faktúr od Elektrárni? Bolo by totiž zbytočne robiť náklady pre otca, ak by potom príjmy dcéra mala zdaňovať, keďže žijú v spoločnej domácnosti. Nič by sa tým nevyriešilo.
Dúfam, že si niekto nájde chvíľočku, aby mi s tým pomohol, lebo sa fakt neviem pohnúť.
jennyka
14.03.07,19:59
Nuž, keď nikto nereaguje, poprosila by som aspoň o posúdenie, resp. odobrenie môjho názoru, ako by sa to možno dalo urobiť:
Ak by dcéra otcovi prenajala pozemok na podnikanie napr. za symbolickú korunu, potom by mohla tiež na základe faktúry z Elektrárni "preúčtovať" sumu za spotrebovanú el.energiu. Je to takto možné?
Za každú odpoveď budem vďačná.:confused:
tinaM
14.03.07,21:19
Nuž, keď nikto nereaguje, poprosila by som aspoň o posúdenie, resp. odobrenie môjho názoru, ako by sa to možno dalo urobiť:
Ak by dcéra otcovi prenajala pozemok na podnikanie napr. za symbolickú korunu, potom by mohla tiež na základe faktúry z Elektrárni "preúčtovať" sumu za spotrebovanú el.energiu. Je to takto možné?
Za každú odpoveď budem vďačná.:confused:
Predpokladám, že na tom pozemku je nejaká budova, v ktorej je ten elektromer. Tá je na koho mene?

Asi by bolo najjednoduchšie, keby ten elektromer bol samostatne na otcovu prevádzku.
jennyka
16.03.07,19:02
Elektromer je vonku v skrinke a je preto na meno dcéry, lebo je na jej pozemku. Práce sa robia iba von, nie je tam nijaká budova, iba akýsi plechový sklad.
Od nového roka sa ale otec stal štvrťročným platiteľom DPH, tak sa mi to teraz poriadne zamotáva. Preto by tá zmluva "bodla", doteraz totiž tieto náklady radšej neuplatňoval.
tinaM
16.03.07,19:06
Elektromer je vonku v skrinke a je preto na meno dcéry, lebo je na jej pozemku. Práce sa robia iba von, nie je tam nijaká budova, iba akýsi plechový sklad.
Od nového roka sa ale otec stal štvrťročným platiteľom DPH, tak sa mi to teraz poriadne zamotáva. Preto by tá zmluva "bodla", doteraz totiž tieto náklady radšej neuplatňoval.
Ak bude faktúra za el.energiu vystavená na meno dcéry, tak si DPH nemôže uplatniť.