vranko
19.01.05,11:31
Potreboval by som poradit, aj ked tato tema tu uz bola tisickrat.
Uctujem v JU, 24.12.2003 som kupil auto na leasing. zaplatil som akontaciu ktora obsahovala aj 1. navysenu splatku.
Auto som nezaradil do majetku v roku 2003, chcem ho zaradit od januara 2004.
Mozem to urobit? Problem je ze v roku 2003 som ho v uctovnictve vobec nikde neviedol, a pravdepodobne som si mal zahrnut do nakladov aspon jednu splatku. neviem ci som to zrozumitelne napisal
Ako teraz postupovat? :(
Marta L
19.01.05,11:51
Jedná sa o lízingovú zmluvu z r. 2003, t.j. postupuje sa podľa starého zákona. Takéto auto sa nezaraďuje do majetku firmy hneď pri prevzatí, účtuje sa len nájomné časovo rozlíšené na 36mesiacov, zaradí sa do majetku po ukončení líz. zmluvy - za dohodnutú kúpnu cenu. (drobný majetok)
Dúfam, že protokol o prevzatí vozidla je z 12. 2004.
Muška
19.01.05,14:05
Marti, poraď. Podnikateľ - účtujúci v JÚ má uzavretú lízingovú zmluvu na auto z roku 2003, ale na splátkovom kalendári nie je jeho IČO. Evidentne uzatváral ako FO - občan. Môžem mu dávať nájomné do výdavkov?

Cmuk
Krajčovičová
19.01.05,14:29
odpoveď nájdete na stránke www.enoviny.sk
názov "zmeny v účtovaní finančného leasingu"
a ďalej na stráne www.ceniga.sk Príklady účtovania (leasing)
Ako som sa pozerala je to pre podvojné účtovníctvo
Možno táto správa pomôže aj iným na týchto stránkach
M.
vranko
19.01.05,14:46
Jedná sa o lízingovú zmluvu z r. 2003, t.j. postupuje sa podľa starého zákona. Takéto auto sa nezaraďuje do majetku firmy hneď pri prevzatí, účtuje sa len nájomné časovo rozlíšené na 36mesiacov, zaradí sa do majetku po ukončení líz. zmluvy - za dohodnutú kúpnu cenu. (drobný majetok)
Dúfam, že protokol o prevzatí vozidla je z 12. 2004.
Marta ano rozumiem, ale ja som v decembri nezaradil do ucta ani to prve najomne. to je ten problem.
Marta L
20.01.05,06:22
V roku 2003 je to v tvoj neprospech, pretože si si mohol dať do nákladov 1/36 leasingovej ceny vozidla. Môžeš podať dodatočné priznanie k dani z príjmu, alebo to necháš tak a v nasledujúcich rokoch budeš do výdavkov ovpl. základ dane účtovať úž len 35/36 leasingovej ceny vozidla.
Marta L
20.01.05,06:29
Muška, a nemôže požiadať lízingovú spoločnosť, aby mu do splátkového kalendára dopísali IČO? Inak nie som si tiež istá či by to mohol dať do výdavkov.
vranko
20.01.05,15:33
V roku 2003 je to v tvoj neprospech, pretože si si mohol dať do nákladov 1/36 leasingovej ceny vozidla. Môžeš podať dodatočné priznanie k dani z príjmu, alebo to necháš tak a v nasledujúcich rokoch budeš do výdavkov ovpl. základ dane účtovať úž len 35/36 leasingovej ceny vozidla.
MARTA DIKES, TIEZ MI TO VCERA POTVRDIL KAMARAT. ;)