katarina.j
07.03.07,20:53
Nevie niekto poradiť, ako to je s dohodarmi, konkrétne s dohodou o vykonani prace, lebo mam firmu, ktorá ma dohodarov /od 1.1-do31.12.2007/ sú to dlhodobo nezamestnany a bolo im /tým dohodarom/ povedane, že ak sa nechcu chodit hlasit kazdy týždeň tak nech maju dohodu len na 3 mesiace. teraz neviem ci to nahodou dohodari nedomotali, ci ja tomu nerozumiem, ked maju dohodu tak naco prerabat novu? nema to byt nahodou pracovny pomer?/ak dobre rozmyšľam tak musi mat odpracované 60 dni aby mal narok na "podporu", nie?/ tak neviem či to nechapem ja, alebo dohodari /mimochodom romovia/.dakujem vopred;)
Jana Motyčková
08.03.07,06:52
Evidovaný na ÚP sa nemusí chodiť hlásiť každý týždeň, len v určitých prípadoch (bližšie pozri zákon o službách zamestnanosti §34 ods.9), napr. ak sa zúčastňuje na vzelávaní a príprave na trh práce (ktoré si mohol zabezpečiť aj sám), na aktivačnej činnosti, na programpch realizovaných ÚP alebo spolupracujúcim subjektom. T.j. iba ak by dohodárom prácu na dohodu uznali za niečo z tohoto, potom im stačí sa hlásiť raz za mesiac. Ale to si treba vybaviť s príslušným ÚP. Zákon priamo nič nehovorí, že dohodu musia mať na 3 mesiace, ale je možné, že váš ÚP má nejaké takéto podmieky - doporučujem kontaktovať Váš ÚP.

Pre nárok na podporu by museli byť zamestnaní aspoň 3 roky v predchádzajúcich 4, prípadne 2 roky, ale iba na dobu určitú. Pritom sa počítajú roky zamestnania od posledného poberania podpory.
katarina.j
08.03.07,11:43
dakujem za odpoved, uvidim co sa bude dat urobit v tomto pripade.