stefany2505
07.03.07,22:31
Prosím o radu.
ao mám zaúčtovať v JU: SZČO pravidelne platil odvody z účtu, ale VšZP zmenila číslo účtu a zistil to až neskôr. Medzi tým mu platbu za odvody znova vrátili na účet. Kde to mám zaúčtovať? Príjmi,ktoré nesmú ovplyvniť ZD? /úvery,dotácie,dary,vklady,ostatné/
Prosím poradte mi
jamis
07.03.07,21:35
Prosím o radu.
ao mám zaúčtovať v JU: SZČO pravidelne platil odvody z účtu, ale VšZP zmenila číslo účtu a zistil to až neskôr. Medzi tým mu platbu za odvody znova vrátili na účet. Kde to mám zaúčtovať? Príjmi,ktoré nesmú ovplyvniť ZD? /úvery,dotácie,dary,vklady,ostatné/
Prosím poradte mi

Zaúčtuj odvody mínusom...skrátka si znížiš náklady do poisťovne.
ibiza
07.03.07,21:36
No ja by som to zaúčtovala ako príjmy podliehajúce dani z príjmov - ostatné príjmy. Veď predsa keď si účtovala ZP do výdavkov - musela si dávať do VOZD. Tým pádom by sa ti to zrovnalo. Ale nie som istá..
jamis
07.03.07,21:38
No ja by som to zaúčtovala ako príjmy podliehajúce dani z príjmov - ostatné príjmy. Veď predsa keď si účtovala ZP do výdavkov - musela si dávať do VOZD. Tým pádom by sa ti to zrovnalo. Ale nie som istá..
Ja vždy mínusujem - aj takto sa to zrovná, lebo tým zmenšíš VOZD.
ibiza
07.03.07,21:40
no to je asi jedno.. hlavne, aby sa to zrovnalo..
Zita5
07.03.07,21:41
No ja by som to zaúčtovala ako príjmy podliehajúce dani z príjmov - ostatné príjmy. Veď predsa keď si účtovala ZP do výdavkov - musela si dávať do VOZD. Tým pádom by sa ti to zrovnalo. Ale nie som istá..

Ak by si to zaúčtovala ako POZD zbytočne by ste navyšovali zdaniteľný príjem celkom .

Buď použiť účtovanie mínusom , alebo príjem NZD - účel vrátená platba .
stefany2505
07.03.07,21:42
Zaúčtuj odvody mínusom...skrátka si znížiš náklady do poisťovne.
lenže potom mi to nebude sedieť banka. V banke mám najprv výdaj z banky a potom príjem do banky tej istej položky. Potom som vykonala normálne stiahnutie odvodov. Doslova peniaze sa presúvali z účtu na účet a musim to nejako zaúčtovať.
Marianna01
07.03.07,21:46
tak to všetko pekne pomiešaj - Zitka radí nenavyšovať zbytočne príjmy - aj kvôli odvodom. Ďalej máš radu - znížiť výšku odvodov. Takže zaúčtuj banku mínusovým dokladom (príjmový doklad mínusom)

Ďalšia možnosť - podľa softu - dať to na PNZD a upraviť to uzávierkovými operáciami. Prípadne opraviť účtovanie vráteného poistného ako VNZD - s pekne priloženým vysvetlením, prečo si to urobila. Aj keď to nie je najčistejší postup, ale priechodný.
jamis
07.03.07,21:46
lenže potom mi to nebude sedieť banka. V banke mám najprv výdaj z banky a potom príjem do banky tej istej položky. Potom som vykonala normálne stiahnutie odvodov. Doslova peniaze sa presúvali z účtu na účet a musim to nejako zaúčtovať.
Predsa, keď príjem zaúčtuješ mínusom tak ti to musí sedieť.
stefany2505
07.03.07,22:00
tak to všetko pekne pomiešaj - Zitka radí nenavyšovať zbytočne príjmy - aj kvôli odvodom. Ďalej máš radu - znížiť výšku odvodov. Takže zaúčtuj banku mínusovým dokladom (príjmový doklad mínusom)

Ďalšia možnosť - podľa softu - dať to na PNZD a upraviť to uzávierkovými operáciami. Prípadne opraviť účtovanie vráteného poistného ako VNZD - s pekne priloženým vysvetlením, prečo si to urobila. Aj keď to nie je najčistejší postup, ale priechodný.

Pracujem v programe MRP: takže môžem to dať na 19-ostatné nezdaniteľné príjmy ako vrátená platba. A ešte môžem dať tie odvody čo boli najprv odvedené, zaúčtovať na 39-ostatné neodčítateľné náklady, keď to bolo zle odvedene a doslova to bolo vrátené, čiže odvody neboli zaplatené?
Marianna01
07.03.07,22:05
Keby som nemala inú možnosť, volila by som túto. S tým odôvodnením, kde musíš vysvetliť, prečo si to vyriešila týmto spôsobom. Ale banka bude sedieť, a tiež VOZ aj POZD
stefany2505
07.03.07,22:20
Keby som nemala inú možnosť, volila by som túto. S tým odôvodnením, kde musíš vysvetliť, prečo si to vyriešila týmto spôsobom. Ale banka bude sedieť, a tiež VOZ aj POZD

toto je asi ta najjednoduhšia cesta ako to zaúčtovať. alebo je ešte nejaka možnosť, ktorú by si mi poradila?
Katarina
08.03.07,08:43
Dá sa to zaúčtovať aj cez priebežné položky. Úhrada odvodov výdaj do priebežných položiek, vrátenie úhrady príjem z priebežných položiek. Výpis bude sedieť a neovplyvní to odvody.
abel
08.03.07,09:39
Podľa mňa závisí to od toho, ako si zaúčtovala tú prvú platbu. Ak si to dala ako VOZD, platba do fondov, tak teraz to daj ako VOZD ale mínusom, platba do fondov. A platbu už na správny účet dáš znovu ako VOZD, platba do fondov. Keď budeš robiť RZ ZP a vyfiltruješ si zdravotné poistenie, budeš to tam mať pekne očistené.
pribko
08.03.07,09:49
aj ja som sa s týmto stretol a spravil som to ako uzav. operáciu cez int. doklad s minus hodnotou a cez 24 platby do fondov, musíš to odrátať aj z fondov lebo nebudú sedieť platby do fondov na výkaze

váš názor...?
ekopo
08.03.07,11:36
Konečného výsledku sa dá docieliť rôznymi spôsobmi. Záleží to aj od softu.
Daný prípad účtujem nasledovne :
1., platba poistného: Výdavok banka (debet) .... VOZD poistné
2., vrátená platba: Príjem banka (kredit) ....... .VOZD poistné mínusom
Týmto jednoduchým (najjednoduchším) spôsobom banka sedí a na poistom je 0. Nepotrebujem účtovať ešte cez ID.
ajacik
26.02.08,08:01
Dobrý deň. Ja by som sa chcela spýtať, ako zaúčtovať, ak takého odvody sú vrátené až po ukočení živnosti.
Živnostník ukončil činnosť v marci a v decembri mu prišiel preplatok zo ZP. V daňovom priznaní to pôjde do "položky zvyšujúce základ dane"? alebo kde?

dakujem
Zoltán Kovács
26.02.08,08:02
Dobrý deň. Ja by som sa chcela spýtať, ako zaúčtovať, ak takého odvody sú vrátené až po ukočení živnosti.
Živnostník ukončil činnosť v marci a v decembri mu prišiel preplatok zo ZP. V daňovom priznaní to pôjde do "položky zvyšujúce základ dane"? alebo kde?

dakujem

Podľa mňa áno. Totiž postupuje podľa §17 ZoDP.
ajacik
26.02.08,08:04
dakujem :)
Denda
26.02.08,08:19
Dobrý deň. Ja by som sa chcela spýtať, ako zaúčtovať, ak takého odvody sú vrátené až po ukočení živnosti.
Živnostník ukončil činnosť v marci a v decembri mu prišiel preplatok zo ZP. V daňovom priznaní to pôjde do "položky zvyšujúce základ dane"? alebo kde?

dakujem
Ako položka upravujúca základ dane by to išlo v prípade, že by ste platbu neinkasovali do konca zdaňovacieho obdobia a boli by ste povinný upravovať
základ dane o neuhradené pohľadávky a záväzky z titulu ukončenia živnosti. Vo Vašom prípade to pôjde do daňového priznania ako príjem podľa §6 Zákona o dani z príjmov.
Upravuje sa.
Zoltán Kovács
26.02.08,08:29
Ako položka upravujúca základ dane by to išlo v prípade, že by ste platbu neinkasovali do konca zdaňovacieho obdobia a boli by ste povinný upravovať
základ dane o neuhradené pohľadávky a záväzky z titulu ukončenia živnosti. Vo Vašom prípade to pôjde do daňového priznania ako príjem podľa §6 Zákona o dani z príjmov.

Ale veď živnosť bola ukončená pred prijatím preplatku.
Denda
26.02.08,08:34
Ale veď živnosť bola ukončená pred prijatím preplatku. To je v poriadku, ale zdaňovacie obdobie máme od 1.1. do 31.12. z príjmov prijatých do konca zdaňovacieho obdobia. Nie je dôvod na úpravu základu dane. Upravuje sa.
ajacik
26.02.08,08:49
To je v poriadku, ale zdaňovacie obdobie máme od 1.1. do 31.12. z príjmov prijatých do konca zdaňovacieho obdobia. Nie je dôvod na úpravu základu dane.

to mi ale potom nebude sediet vykaz o prijmoch a vydavkoch. ten predsa robím k 31.3.07. ako to urobím?
Denda
26.02.08,08:53
to mi ale potom nebude sediet vykaz o prijmoch a vydavkoch. ten predsa robím k 31.3.07. ako to urobím?

Opravujem máte to v poriadku, ukončili ste živnosť.
Jana Acsová
26.02.08,08:56
Ako položka upravujúca základ dane by to išlo v prípade, že by ste platbu neinkasovali do konca zdaňovacieho obdobia a boli by ste povinný upravovať základ dane o neuhradené pohľadávky a záväzky z titulu ukončenia živnosti. Vo Vašom prípade to pôjde do daňového priznania ako príjem podľa §6 Zákona o dani z príjmov.V prípade ukončenia podnikania sa zostavuje mimoriadna účtovná závierka. Daňovník má dôvod na úpravu základu dane o prijatý preplatok z RZZP.
ajacik
26.02.08,08:57
dakujem obom.

a ešte posledná vec: v DP uvádzam RČ alebo DIČ? (v roku 2007 mal aj príjem zo ZČ).
Jana Acsová
26.02.08,08:58
to mi ale potom nebude sediet vykaz o prijmoch a vydavkoch. ten predsa robím k 31.3.07. ako to urobím?Správne uvažujete. Výkaz o príjmoch a výdavkoch ako súčasť účtovnej závierky zohľadňuje príjmy, ktoré boli predmetom účtovníctva. Predmetom účtovania nie sú príjmy po uzatvorení účtovných kníh.
ajacik
26.02.08,09:18
dakujem obom.

a ešte posledná vec: v DP uvádzam RČ alebo DIČ? (v roku 2007 mal aj príjem zo ZČ).

ešte vás poprosím
Jana Acsová
26.02.08,16:29
v DP uvádzam RČ alebo DIČ? (v roku 2007 mal aj príjem zo ZČ).
V týchto prípadoch sa riadim tým, čo je aktuálne v čase podania daňového priznania. Na DP uvádzame dátum jeho vyhotovenia. Ak vtedy už FO má odobraté DIČ, uvádzala by som rodné číslo. Fyzická osoba ako taká je nezameniteľná.

Ale vzhľadom k špecifickej situácii si to môžete skonzultovať na DÚ.