matahaha
08.03.07,06:44
Ahojte,
chcela by som Vás poprosiť o radu.
Celý rok som bola zamestnanec a mala som iba príjmy zo závislej činnosti.
Okrem toho som v roku 2006 raz robila účtovnú analýzu pre políciu začo mi vyplatili sumu 5200,-SK. Oni túto sumu nezdanili.
Otázka:Môžem tento príjem považovať za príjem z príležitostných činností? Je tento príjem od dane oslobodený? Môžem požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania dane alebo musím si podať daňové priznanie a tento príjem zdaniť?

ďakujem za skorú odpoved, velmi mi to pomôže.

ahojte

maťa
Petosev
08.03.07,06:01
Ahojte,
chcela by som Vás poprosiť o radu.
Celý rok som bola zamestnanec a mala som iba príjmy zo závislej činnosti.
Okrem toho som v roku 2006 raz robila účtovnú analýzu pre políciu začo mi vyplatili sumu 5200,-SK. Oni túto sumu nezdanili.
Otázka:Môžem tento príjem považovať za príjem z príležitostných činností? Je tento príjem od dane oslobodený? Môžem požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania dane alebo musím si podať daňové priznanie a tento príjem zdaniť?

ďakujem za skorú odpoved, velmi mi to pomôže.

ahojte

maťa


Zalezi na to, aku zmluvu, prip. dohodu si mala s Policiou, ako zadavatelom tejto ulohy. Zatial sa domievam, ze mohlo ist o prijem podla par. 5, zo zav. cinnosti, a kedze ten prekrocil sumu 5.000,-Sk, nie je to prijem danovo vysporiadany podla par. 43 a treba ho vysporiadat bud v rocnom zuctovani alebo v danovom priznani. V tomto pripade, by ti ho ale policia mala zdanit, a vystavit ti Potvrdenie o zrazenych preddavkoch z prijmov zo zav. cinnosti, na zaklade ktoreho sa danova povinnost vyrovna.

Skus upresnit najma pravny vztah medzi tebou a policiou.
matahaha
12.03.07,07:14
Medzi mnou a políciou nebola uzatvorená žiadna zmluva. Obdržala som len oznámenie 2ks - Pribratie odborného konzultanta - vo veci prečinu podvodu. Uvedená suma bola vyplatená v jeden deň ale dvoma čiastkami, pretože sa jednalo o spôsobenú škodu voči dvom firmám.

Vie mi niekto poradiť za aký príjem to mám považovať? Môžem teda požiadať o ročné zúčtovanie alebo to musím zdaniť a podať Daňové priznanie?

ďakujem
betka
12.03.07,08:16
Myslím si, že Tento píjem je Vaším príjmom podľa par. 8 odst. 1 príležitostný príjem,
Základom dane je Váš príjem znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie. Pri príležitostnom príjme, nie je možné uplatniť paušálne výdavky, či už vo výške 40%, alebo 60% pri remes.živnostiach, je ich možné uplatniť len pri par.6.
Príležitostný príjem - tu platí, že tieto príjmy sú podľa ZDP oslobodené v prípade, ak výška príjmu znížená o príslušný výdavok nepresiahne v ZO paťnásobok ŽM, kt. je 23650 Sk prero k 2006. Do ZD sa zahrnú len tie príjmy nad takto ustanovenú sumu a výdavky v rovnakom pomere, v akom je suma oslob. príjmov k celkovým príjmom zahrnutým do ZD.
Ak nemáte ešte žiadne iné druhy príjmov podľa par.8, resp. 6 odsek 3, resp. ich výška nepresiahne uvedenú hranicu a ročný príjem z tejto príle. príjmu predstavuje 15 000, Skpôjde o oslobodený príjem, kt. sa neuvádza v DP k DZP.