Jozef Mihál
08.03.07,07:49
Chcem zamestnať na dohodu moju známu,ktorá je na rodičovskej dovolenke. Tým, že určite prekročí 45600,-, chcem sa vyhnúť plateniu na zdravotnú poisťovňu.

Môžem ju niekedy v októbri, novembri dať na pracovnú zmluvu na sumu 100,-a ostatné dať do dohody?

Má nárok, aj z dohody aj z pracovnej zmluvy na nezdaniteľnú položku?

Napr.na dohodu jej dám 7 000,- mínus 7968 a na zmluvu jej dám 100,- mínus 7968 ?

Alebo má nárok len raz z týchto príjmov?
Jozef Mihál
08.03.07,06:55
Je to dobrý plán. Pokiaľ ide o rozdelenie príjmov na dohodu a pracovnú zmluvu, súhlasím. ako zamestnankyňa na rodičovskej dovolenke ak bude mať za rok 2007 príjem zo zamestnania do 45600 Sk, poistné za rok 2007 ani ona, ani zamestnávateľ neplatí a zaplatené preddavky sa jej i zamestnávateľovi vrátia. Príjem na dohodu sa do vymeriavacieho základu zamestnanca nezapočítava.

Pokiaľ ide o zdanenie - ak u toho istého zamestnávateľa má príjem na pracovnú zmluvu a súčasne na dohodu, z pohľadu zákona o dani z príjmov ide o "jediného" zamestnanca. Pri výpočte dane sa postupuje tak, že sa spočíta príjem na pracovnú zmluvu s príjmom na dohodu. Nárok na nezdaniteľnú časť 7968 Sk pri výpočte preddavku na daň má iba raz.

ZZP_§11
ZZP_§13
ZZP_§19
ZoDP_§5
ZoDP_§11
ZoDP_§35
victoria
10.05.07,09:51
Takze postup pri zamestnani zeny, ktora pobera rodicovsky prispevok je asi taky, ze ju prihlasim na dohodu do socialnej poistovne, v pripade ze nechcem platit aj zdravotne poistenie tak musi byt jej prijem z dohody do 45600 sk/rok, odvadzam za nu urazove a garancne poistenie plus dan. Jej povinnostou je nahlasit Uradu prace socialnych veci a rodiny, ze ma prijem z dohody o vykonani prace ?
Silvi
17.05.07,18:39
Precitala som niekolko prispevkov, ale stale mam pochybnosti, ako je to v pripade, ak matka na rodicovskej dovolenke zaraba na DOVP. Matka nema rozviazany pracovny pomer, cize stale sa povazuje za zamestnankynu, ale pocas rodicovskej dovolenky ako zamestnankyna nezaraba nic. V inej firme mala vsak podpisanu DOVP v 9/06 na 30.000 Sk, v 10/06 a 11/06 na 20.000 Sk a v 12/06 na 30.000 Sk. Musi z tohto dovodu podavat RZZP ? Napisala som tento dotaz do Vseobecnej ZP a odpisali mi, ze ANO. Z clankov na porade som pochopila, ze NIE.
Jana Motyčková
17.05.07,19:42
Žena, ktorá poberá rodičovský príspevok je poistencom štátu podľa ZZP_§11 ods.8_pism.c) vtedy, ak splní podienku v ZZP_§11_ods.9.

Ak je táto žena na rodičovskej dovolenke zo zamestnania, stále je pre zdravotné poistenie považovaná za zamestnanca a musí konkrétne splniť podmienku v písm. a) uvedeného odseku 9, t.j. jej vymeriavací základ zamestnanca (podľa §13 ods. 1 až 5) nepresahuje 1/2 úhrnu minimálnych miezd.
Vymeriavacím základom zamestnaca je zdaniteľný príjem zo zamestnania až na nejaké výnimky (viď §13 ods.1 až 4). Keďže pre zdravotné poistenie dohodár nie je zamestnancom, príjem z dohody nie je príjmom zamestnanca a teda nie je ani vymeriavacím základom zamestnanca. Dohody vstupujú do VZ iba u tzv. samoplatiteľov, t.j. u poistencov podľa §11 ods.2 zákona.

Ak by žena, ktorá poberá RP, nebola zamestnancom (ani SZČO), bola by poistencom štátu vtedy, ak by splnila podmienku v ZZP_§11_ods.9_pism c), t.j. jej príjem, ktorý podlieha dani (§5 a §6) okrem vyňatých príjmov nepresahuje 1/2 minimálnych miezd. Vidíme, že tu sa nešpecifikuje zdroj príjmu, t.j. pre zistenie hranice sa započítava aj príjem z dohôd (príjem zdanený §5).

Obdobne sa posudzuje aj povinnosť vykonať RZZP. Kým je zamestnancom, podmienka je v §19_ods.1_pism.a) bod.3 alebo v pism.b) - podmienka "kolísavého príjmu". Ak nie je zamestnanec ani SZČO podmienka je v §19_ods.1_pism.a) bod.1 - v čase keď poberala RP a nebola zamestnancom, úhrn VZ podľa §13 ods. 1 až 8 (vrátane príjmu z dohôd) nepresiahol 1/2 minimálnych miezd.
Silvi
18.05.07,07:38
Dakujem za podrobnu odpoved. Este si to troska prelozim do svojej reci. Takze, ak je matka na rodicovskej dovolenke zo zamestnania, pricom u svojho zamestnavatela pocas RD nezaraba nic, tak v inych firmach moze zarobit na DOVP lubovolne vela penazi. V tomto pripade nema povinnost platit z DOVP zdravotne poistenie ani robit RZZP. Prosim Vas, len mi este potvrdte, ci to chapem dobre, lebo stale nerozumiem, preco si to tak nevysvetluje aj pani zo Vseobecnej ZP.
Jana Motyčková
18.05.07,08:09
V podstate si to vysvetlujete správne.
JANASA
05.06.07,20:24
Dobrý večer,
je to teda možné aplikovať aj na prípad, kedy matka nastúpila 3.1.2006 na MD zo svojho zamestnania (a zamestnanie nebolo ukončené k 31.12.2006) a pokračovala RD od 17.7.2006 do konca roka. Pôvodný zamestnávateľ jej vyplatil mzdu za 2.1.2006 a zároveň odmenu za predchádzajúci rok v apríli 2006 (odmena presiahla maximálny VZ na ZP). Matka mala v inej firme uzatvorenú DOVP a bol jej vyplatený príjem v 12/2006 50 000,-Sk. Podáva RZZP len z príjmu dosiahnutého u svojho zametnávateľa? DOVP sa do príjmu nezapočíta?
Ďakujem
Jozef Mihál
05.06.07,21:42
JANASA: do úvahy sa v danom prípade berie len príjem, dosiahnutý v zamestnaní na prac.zmluvu. Príjem na dohodu akokeby nebol, nevstupuje do vymeriavacieho základu zamestnanca.
JANASA
06.06.07,06:36
Ďakujem pekne a prajem pekný deň

Jana
Reprografia
12.06.07,06:29
Dobrý deň,
ja by som Vás chcela požiadať o radu. Žena na materskej dovolenke 8 rokov(t.j. poistencom štátu), je SZČO, avšak svoju činnosť nevykonáva, nemá žiaden príjem. Z titulu SZČO je povinná podať RZZP. Ako v jej prípade bude vyzerať vyplnené tlačivo B? Všade sa uvedú samé nuly? Zaujímala by ma hl. položka 35 a oddiel VI. položka 42.
Vopred ďakujem za odpoveď. S pozdravom
Jana Motyčková
12.06.07,08:18
Vyplní tlačivo B, v IV. oddieli uvedie od 1.1.2006 do 31.12.2006, dôvod buď C, ak poberá rodičovský príspevok, alebo K-starostlivosť o dieťa do 6 rokov. V p. 34 bude 41400, všede inde okrem precentuálnych sadzieb budú nuly.
Reprografia
12.06.07,12:29
Vyplní tlačivo B, v IV. oddieli uvedie od 1.1.2006 do 31.12.2006, dôvod buď C, ak poberá rodičovský príspevok, alebo K-starostlivosť o dieťa do 6 rokov. V p. 34 bude 41400, všede inde okrem precentuálnych sadzieb budú nuly.

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
marčelina
19.06.07,07:10
Pekný deň. Moja otázočka je následovna: Zamestnankyňa bola v roku 2006 do 15.03. na rodič.dovolenke a od 16.03. je zamestnaná s HM 8 500 Sk mesačne. Je povinná podať RZZP ona sama alebo zamestnávateľ? A musí ho vôbec podať? Za odpoveď ďakujem veľmi pekne.
Jozef Mihál
19.06.07,07:36
Nie je najmenší dôvod prečo by musela podať zúčtovanie.

Povinnosť podať zúčtovanie by mala vtedy, ak by v zamestnaní mala v nejakom mesiaci príjem vyšší ako 47475 Sk.

Ak do 15.3. nemala zamestnanie a bola poistencom štátu z dôvodu, že poberala rodičovský príspevok, zúčtovanie by musela podávať vtedy, ak by v tomto čase mala nejaké príjmy vyššie ako polovica úhrnu minimálnych miezd.
marčelina
21.06.07,07:38
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Prajem pekný deň
Nutricia
30.08.07,06:35
Chcem sa spýtat : žena na RD má zamestnávatela A.U zamestnávatela B chce zastúpit zamestnankynu na MD na jeden rok.Može mat žena dva pracovné pomery počas RD ale len z jedného má príjem.U zamestnávatela B by pracovala tri dni v týždni.Aká je najvhodnejšia forma zamestnania?Može si rozdelit tú prácu u zamestnávatela B na pracovnú zmluvu na kratší pracovný čas a dohodu?aby sa vyhla podávaniu RZZP?
Jozef Mihál
30.08.07,08:38
Áno, tak ako každý iný občan, aj žena na rodičovskej dovolenke môže mať viac pracovných pomerov.

V danom prípade v novom zamestnaní B môže mať pokojne pracovný pomer a pokojne môže mať u zamestnávateľa B aj pracovný pomer aj dohodu.

Snaha vyhnúť sa RZZP je pochopiteľná avšak v danom prípade by som naopak odporúčal pracovný pomer u zamestnávateľa B "nastaviť" tak, aby úhrn príjmov bol za rok do výšky polovice úhrnu minimálnych miezd - čo by znamenalo, že na základe podaného RZZP by sa jej i zamestnávateľovi B vrátili zaplatené preddavky na zdravotné poistenie.
gabi2
30.08.07,13:39
Dobrý deň, preštudovala som si príspevky ohľadom ženy na RD. Žena na RD (nepoberá žiadny príspevok-dieťa je v štát.škôlke/, môže sa zamestnať na dohodu. Ak jej príjem za rok neprekročí 41 400,--Sk tak pri podávaní RZZP a dańového priznania jej vrátia daň aj preddavok na ZP? Rozumiem tomu správne?
Jozef Mihál
30.08.07,19:25
gabi2:

V jej prípade sa preddavky na ZP neplatia a ak jej príjem na dohody za rok 2007 neprekročí 45600 Sk, nemusí podávať RZZP za rok 2007.

Pretože má nárok na nezdaniteľných 95616 Sk, po podaní daňového priznania, prípadne po vykonaní ročného zúčtovania dane, sa jej vrátia preddavky na daň. Nezdaniteľnú časť si však môže uplatniť okamžite, aby preddavky na daň neplatila, prípadne ich platila v nižšej výške.
mizu24
02.02.11,06:20
Dobrý deň, chcem sa spýtať, koľko môžem zarobiť ako matka na rodičovskej dovolenke na DoPC? Či je nejako limitovaná sumou? A či treba dohodu zaniesť na úrad práce. Bude za mňa zamestnávateľ platiť odvody na ÚP a GP? Alebo ako za poistenkyňu štátu nemusí? Ďakujem
Jana Motyčková
02.02.11,15:22
Dobrý deň, chcem sa spýtať, koľko môžem zarobiť ako matka na rodičovskej dovolenke na DoPC? Či je nejako limitovaná sumou? A či treba dohodu zaniesť na úrad práce. Bude za mňa zamestnávateľ platiť odvody na ÚP a GP? Alebo ako za poistenkyňu štátu nemusí? Ďakujem
Nie je žiaden limit. Dohodu počas RD alebo popri poberní RP nikam nenosíte/nenahlasujete. Zamestnávateľ odvádza ÚP a GP.
mizu24
03.02.11,19:43
Ďakujem krásne za radu.
Arava
31.03.11,03:46
Prosím o radu,od 1.4.2011 sa vracia do práce zamestnankyňa, ktorá bude ešte do 10.10.2011 poberať rodičovský príspevok. Do Sociálnej poisťovne dám RLFO "Prerušenie" kde bude ukončenie prerušenia 31.3.2011 a do Zdravotnej poisťovne dám " Oznámenie zamestnávateľa ..." kde bude od 1.4.2011 začiatok zamestnanca od 1.4.2011. Keď skončí Rodičovskú príspevok 10.10.2011 tak potom nahlásim do SP a ZP ukončenie RD. Bude pracovať na pracovnú zmluvu to znamená, že platiť všetky odvody tak ako ostatní zamestanci. Prosím je to tak správne????
Jana Motyčková
31.03.11,14:11
Prosím o radu,od 1.4.2011 sa vracia do práce zamestnankyňa, ktorá bude ešte do 10.10.2011 poberať rodičovský príspevok. Do Sociálnej poisťovne dám RLFO "Prerušenie" kde bude ukončenie prerušenia 31.3.2011 a do Zdravotnej poisťovne dám " Oznámenie zamestnávateľa ..." kde bude od 1.4.2011 začiatok zamestnanca od 1.4.2011. Keď skončí Rodičovskú príspevok 10.10.2011 tak potom nahlásim do SP a ZP ukončenie RD. Bude pracovať na pracovnú zmluvu to znamená, že platiť všetky odvody tak ako ostatní zamestanci. Prosím je to tak správne????
Správne s výnimkou - k 10.10. sa nahlási ukoněnie poberania RP iba do ZP. Do SP sa už nenahlasuje potom nič.
valery9
01.04.11,08:04
Prosim o radu, ci sa maju odviest odvody do SP z odstupneho a preplatenej nevycerpanej dovolenky vyplatenej zamestnankyni na rodicovskej dovolenke pri ukonceni prac.pomer dohodou z organ.dovodov?
Jana Motyčková
01.04.11,11:17
Odkedy dokedy je na rodičovskej dovolenke, kedy sa skončil pracovný pomer?
valery9
04.04.11,06:51
na rodicovskej dovolenke je od r.2008, koniec bude v 6/11 a pracovny pomer skoncil dohodou 31.3.11
Jana Motyčková
04.04.11,07:02
Keďže prerušenie poistenia vzniklo pred rokom 2011, odvody na SP z tohoto prijmu nejdú.
ZP sa z týchto príjmov zaplatí.
valery9
04.04.11,07:15
p. Motyčková,ďakujem veľmi pekne.
saman
01.05.11,21:22
Dobry den, chcela by som sa uistit, ci prijem z dohody popri rodicovskej dovolenke a poberani rodicovskeho prispevku nevstupuje do VZ pre zdravotne a socialne poistenie (ze zamestnavatel odvadza za dohodara UP a GP je jasne).
Este sa chcem spytat, za matku na RD plati zdravotne poistenie stat a socialne poistenie je prerusene, takze ho neplati nikto? T.j. obdobie RD sa nezapocitava do dochodku? Narok na nemocenske davky predpokladam aj tak bude. Dakujem.
Jana Motyčková
02.05.11,05:32
Dohoda popri RP - správne.
Na SP platí štát dôchodkové poistenie ak sa matka naň prihlási.
Nemocenské ani poistenie v nezamestnanosti neplatí nikto, ale doba sa počíta ako doba poistenia pre účely nároku na nemocenské dávky a dávku v nezamestnanosti.
saman
02.05.11,21:11
Ďakujem.
saman
09.05.11,20:04
Dohoda popri RP - správne.
Na SP platí štát dôchodkové poistenie ak sa matka naň prihlási.
Nemocenské ani poistenie v nezamestnanosti neplatí nikto, ale doba sa počíta ako doba poistenia pre účely nároku na nemocenské dávky a dávku v nezamestnanosti.

Prosim Vas, chcem sa este opytat, co znamena vo Vasej odpovedi, "Na SP plati stat dochodkove poistenie, ak sa matka nan prihlasi" ? Tym ste mysleli 2-hy pilier SDS ?

Dakujem
Jana Motyčková
10.05.11,07:58
To som myslela prvý prilier, čiže štát počas RD alebo starostlivosti o dieťa platí poistné na StP iba za osoby, ktoré sa na toto poistenie prihlásia.