rezizer
19.01.05,12:58
Dobry den.

Moj problem sa urcite tyka viacerych preto jeho riesenie mnohi privitaju.

V roku 2004 som do 15.2.2004 pracoval na slovensku v dvoch zamestnaniach.
od 16.2. do 1.3. som bol bez prace a od 1.3.2004 pracujem v Ceskej republike ako klasicky zamestnanec cize si tu platim dane.

Je potrebne podavat danove priznanie na Slovensku resp. v Cechach?
Ako zapocitavat prijmy z CR?

Aky je teda postup v takychto pripadoch?

Za kazdu radu budem vdacny
draik
22.01.05,15:22
Daňové priznanie na Slovensku budete musieť podať. Treba mať potvrdenia od všetkých zamestnávateľov o výške zárobku a zrazených odvodoch resp. preddavkoch na daň z príjmu.
Presný postup zdaňovania sa riadi zmluvou o zamedzení dvojitého zdanenia medzi SR a ČR; z toho vyplýva, že by ste si ju mali pozrieť.
ANYMex
22.01.05,16:00
Nakoľko v ČR bol viac ako 183 dní, je povinný podať DP v ČR. Potom následne aj na Slovensku, nakoľko v SR ako daňový rezident podáva DP z celosvetových príjmov. Zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia následne upravuje, akým spôsobom sa to započíta.

Čiže ak to zhrniem, treba podať 2 daňové priznania, doporučujem čo najskôr podať v ČR, odtiaľ vziať potvrdenia o podaní DP a to bude slúžiť ako podklad pre DP na SR. Ak sa to nestihne, treba podať žiadosť o predlženie lehoty na podanie DP.
Marína
29.01.05,20:49
Prečo je potrebné podať daňové priznanie v ČR, ak je všetok príjem zo závislej činnosti? Nestačí z ČR len potvrdenie o zdaniteľnom príjme?
ANYMex
30.01.05,12:30
Stačilo by, ak by tam bol menej ako 183 dní. Nad 183 musí daň vysporiadať aj tam a uviesť ju aj v našom DP.
M0NIKA
30.01.05,12:35
A viete mi niekto poradiť ako treba postupovať, keď je niekto už niekoľko rokov oficiálnym zamestnancom v Rakúsku? Predpokladám, že je to obdobné... Malo sa v minulosti postupovať inak ako teraz? A treba to hlásiť iba na DÚ alebo aj niekam inam?
ANYMex
30.01.05,12:44
Postup je podobný, aj ked zmluvu s Rakúskom naštudovanú nemám. Na daňový úrad sa to nehlási, podáva sa riadne DP. Treba ale pozrieť a preskúmať, kde je jeho stredisko životných záujmov. Za istých okolností by možno na Slovensku DP podávať nemusel. Ale treba pozrieť konkrétnu zmluvu.
M0NIKA
30.01.05,12:53
Postup je podobný, aj ked zmluvu s Rakúskom naštudovanú nemám. Na daňový úrad sa to nehlási, podáva sa riadne DP. Treba ale pozrieť a preskúmať, kde je jeho stredisko životných záujmov. Za istých okolností by možno na Slovensku DP podávať nemusel. Ale treba pozrieť konkrétnu zmluvu.Nerozumiem pojmu stredisko životných záujmov... vieš mi to, prosím vysvetliť?
Ďakujem.
accad
30.01.05,13:40
A viete mi niekto poradiť ako treba postupovať, keď je niekto už niekoľko rokov oficiálnym zamestnancom v Rakúsku? Predpokladám, že je to obdobné... Malo sa v minulosti postupovať inak ako teraz? A treba to hlásiť iba na DÚ alebo aj niekam inam?
Podľa § 32 ods.5- Daňové priznanie je povinný podať daňovník, ktorému príjmy plynú zo zdrojov v zahraničí. V zákone už nie je uvedené, že ak boli príjmy len zo závislej činnosti, tak sú vyňaté zo zdanenia v prípade, ak boli v zahraničí preukázateľne zdanené. To platí do 31.12.2004.
Od 1.1.2005 podľa § 32 ods.4 písm.d) už z príjmu zo závislej činnosti plynúce zamestnancom EU, ktoré boli preukázateľne zdanené v prospech všeobecného rozpočtu EU, nebude daňovník povinný podávať daňové priznanie.
V prechodných ustanoveniach § 38 ods.40, u § 32 ods.4 písm.d) nie je uvedené, že sa použije pri podaní daňového priznania po 31.12.2004.
Z toho mi vyplýva za r.2004 podať daňové priznanie na území SR.
Najlepšie je riešiť daný problém na oddelení styk s verejnosťou, ktoré je na každom DU.
M0NIKA
30.01.05,13:49
Vážená pani Kaiserová,

veľmi pekne ďakujem za všetky informácie.
Ešte by som Vás rada požiadala o radu: za predchádzajúce roky dotyčný DP nepodal, lebo o tom nevedel...:o Myslíte, že teraz sa má isť ohlásiť a riskovať, že zaplatí pokutu za neodovzdanie DP, alebo má radšej hrať "mŕtveho chrobáka" a dúfať...?
accad
30.01.05,14:07
Vážená pani Kaiserová,

veľmi pekne ďakujem za všetky informácie.
Ešte by som Vás rada požiadala o radu: za predchádzajúce roky dotyčný DP nepodal, lebo o tom nevedel...:o Myslíte, že teraz sa má isť ohlásiť a riskovať, že zaplatí pokutu za neodovzdanie DP, alebo má radšej hrať "mŕtveho chrobáka" a dúfať...?Či to má urobiť aj spätne je ťažko poradiť. Vtedy platil ešte zákon č. 366/1999 Z.z. Nedá sa jednoznačne povedať či DU, systém prepojenia medzi jednotlivými štámi EU nevyužije DU v SR aj pri spätnom zisťovaní. Nech sa ide dotyčný informovať na DU, za to nič nedá, a nech sa rozhodne podľa toho čo mu povedia. V poslednej dobe zisťujem, že DU si už aktívne žiadajú informácie aj z DU v iných štátoch EU. Ale, či to budú robiť aj pri takýchto príjmoch???, nakoľko od 1.1.2005 to je už v zákone jednoznačne upravené???
M0NIKA
30.01.05,14:12
Či to má urobiť aj spätne je ťažko poradiť. Vtedy platil ešte zákon č. 366/1999 Z.z. Nedá sa jednoznačne povedať či DU, systém prepojenia medzi jednotlivými štámi EU nevyužije DU v SR aj pri spätnom zisťovaní. Nech sa ide dotyčný informovať na DU, za to nič nedá, a nech sa rozhodne podľa toho čo mu povedia. V poslednej dobe zisťujem, že DU si už aktívne žiadajú informácie aj z DU v iných štátoch EU. Ale, či to budú robiť aj pri takýchto príjmoch???, nakoľko od 1.1.2005 to je už v zákone jednoznačne upravené???
Ešte raz Vám veľmi pekne ďakujem, idem študovať príslušné zákony...
saman
30.01.05,15:25
Podľa § 32 ods.5- Daňové priznanie je povinný podať daňovník, ktorému príjmy plynú zo zdrojov v zahraničí. V zákone už nie je uvedené, že ak boli príjmy len zo závislej činnosti, tak sú vyňaté zo zdanenia v prípade, ak boli v zahraničí preukázateľne zdanené. To platí do 31.12.2004.
Od 1.1.2005 podľa § 32 ods.4 písm.d) už z príjmu zo závislej činnosti plynúce zamestnancom EU, ktoré boli preukázateľne zdanené v prospech všeobecného rozpočtu EU, nebude daňovník povinný podávať daňové priznanie.
V prechodných ustanoveniach § 38 ods.40, u § 32 ods.4 písm.d) nie je uvedené, že sa použije pri podaní daňového priznania po 31.12.2004.
Z toho mi vyplýva za r.2004 podať daňové priznanie na území SR.
Najlepšie je riešiť daný problém na oddelení styk s verejnosťou, ktoré je na každom DU.
accad, a keby dotycna fyzicka osoba mala za cely rok 2004 prijmy len z CR do vysky 40.416,- Sk Sk, tak musi podat danove priznanie v SR? (napr. od 1-11/04 nezamestnany v SR, v 12/04 pracovny pomer v CR).
GASTAN
07.02.05,13:16
Nie su vsetky take zmluvy podobne ?
ik-a
25.02.05,18:04
Mam podobny problem ako bol rieseny v uvode. Slovensky obcan s trvalym pobytom na Slovensku mal prijmy zo zavislej cinnosti za obdobie 01-04/04. V obdobi od 05-09/04 bol nezamestnany. Medzicasom sa ozenil a zmenil trvaly pobyt aj obcanstvo na ceske. Od 10/04 je zamestnancom v Ceskej republike. Otazka znie, kde podava priznanie a kde vysporiadava dan.