eop
08.03.07,08:58
Ahojte, chcela by som poradiť ako je to s účtovaním sprostredkovania v JÚ. Jedná sa o SZČO, ktorý sprostredkováva poistenie, úvery, leasing (na živnosť), má uzatvorené zmluvy s poisťovňami, bankami a leas.spoločnosťami a z týchto sprostredkovaní má provízie.
V roku 2006 sprostredkoval leasing, tým spôsobom, že mu kupca poslal na účet 200.000,- Sk ako kúpnu cenu auta a tento SZČO tých 200.000,- Sk hneď odoslal príslušnej leasingovej spol.
Leasing.spoločnosť mu poslala províziu z tohoto sprostredkovania 10.000,-
Ako mám zaúčtovať príjem 200.000,- a následne výdaj 200.000,-
Provízia, je ako príjem ovpl.ZD, ale čo s tým 200.000,-
Ďakujem.
Beata
08.03.07,08:26
Ahojte, chcela by som poradiť ako je to s účtovaním sprostredkovania v JÚ. Jedná sa o SZČO, ktorý sprostredkováva poistenie, úvery, leasing (na živnosť), má uzatvorené zmluvy s poisťovňami, bankami a leas.spoločnosťami a z týchto sprostredkovaní má provízie.
V roku 2006 sprostredkoval leasing, tým spôsobom, že mu kupca poslal na účet 200.000,- Sk ako kúpnu cenu auta a tento SZČO tých 200.000,- Sk hneď odoslal príslušnej leasingovej spol.
Leasing.spoločnosť mu poslala províziu z tohoto sprostredkovania 10.000,-
Ako mám zaúčtovať príjem 200.000,- a následne výdaj 200.000,-
Provízia, je ako príjem ovpl.ZD, ale čo s tým 200.000,-
Ďakujem.

Zaujala ma táto téma, sama by som rada zistila, či môj názor na vec je správny, prípadne sa dozvedela správny postup.
Osobne si myslím, že ak niekto niečo sprostredkuje, patrí mu za túto službu provízia a táto je jeho príjmom samozrejme. Nechápem však, prečo v Tvojom prípade kupujúci zaplatil celú kúpnu cenu na účet Tvojej FO, či je to štandardný postup. Ak ste sa aj s leasingovkou na takomto postupe dohodli v zmluve, potom si myslím, že tento príjem je celý OZD. Následne Ty dostaneš od leasingovky nejakú faktúru, alebo iný doklad, na ktorý Ty uhradíš celú kúpnu cenu leasingovke a to bude Tvoj náklad. Leasingovka Ti na základe tohoto obchodu vyplatí províziu, ktorá bude samozrejme OZD. V konečnom dôsledku bude v príjmoch OZD len tá provízia, avšak zvýši sa Ti obrat, čo môže spôsobiť, ak Tvoja FO doposiaľ nemala povinnosť prihlásiť sa do sociálky, vzhľadom na výšku obratu tak bude musieť urobiť.

Možno by bolo dobré, keby si podala viac informácií. Zaujímala by ma zmluva s leasingovkou, na akom postupe ste sa dohodli... a tak.
eop
08.03.07,08:51
Je tam zmluva o obchodnom zastúpení medzi tou leasingovkou a sprostredkovateľom, kde leasingovka dáva plnú moc sprostredkovateľovi, konať v ich mene a uzatvárať zmluvy v mene leasingovky.
Potom je k tomu ešte zmluva o pôžičke a záložná zmluva medzi leasingovkou zastúpenou sprostredkovateľom a kupujúcim, v ktorej sa kupujúci zaväzuje zaplatiť kúpnu cenu vozidla leasingovke. A ten kupujúci to zaplatil na účet sprostredkovateľa. Mám v tom nejaký zmätok, celé tie zmluvy mi pripadajú byť nejaké zvláštne. Celý ten systém je asi ten, že pre toho sprostredkovateľa to už asi skončilo a ďalej už splátky platí kupujúci tej leasingovke. Sprostredkovateľ vystavil fa na províziu, ktorá mu bola uhradená leasingovkou.
Hm...
Beata
12.03.07,09:40
...v ktorej sa kupujúci zaväzuje zaplatiť kúpnu cenu vozidla leasingovke. A ten kupujúci to zaplatil na účet sprostredkovateľa.
Podľa toho, čo píšeš, je to tak ako som predpokladala. Čiže kupujúci mal zaplatiť kúpnu cenu na účet leasingovky, nie na účet sprostredkovateľa.
Na základe úhrady kupujúceho leasingovka vyplatí províziu sprostredkovateľovi. To je celé.
Nechápem ako prišiel kupujúci na to, že má uhradiť sprostredkovateľovi kúpnu cenu, keď zmluva hovorí o tom, že má zaplatiť leasingovke... ale to je teraz jedno, keďže sa stalo to, čo sa stalo.
A ako to vyriešiť? Príjem od kupujúceho by som zaúčtovala ako PNZD a prevod týchto prostriedkov leasingovke ako VNZD. Zároveň by som ale spísala s kupujúcim záznam o mylnej platbe, aby bol zrejmý postup hneď na prvý pohľad do účtovníctva.
Samozrejme, že faktúra leasingovke na províziu je pohľadávka a príjem prostriedkov na túto fa je POZD.

Toto je môj názor na vec, snáď sa ešte niekto vyjadrí.
Beata
12.03.07,10:14
...snáď sa ešte niekto vyjadrí.

Ak sa vyjadrí...