remenka
08.03.07,09:33
Ahojte veľmi súrne prosím o radu.
Mám klienta, ktorý má v živnostenskom liste okrem iného i činnosti ako sú:
- omietkárske práce
-montáž sádrokartónu
-zemné a výkopové práce
- obkladanie stien a kladenie dlážkových krytín
-prípravné práce na stavbu

V živnostenskom zákone, príloha č.1 sú remeselné činnosti a to
MURÁRSKE PRÁCE. Klient má všetky faktúry vystavené v takomto znení:
fakturujem Vám stavebné práce na RD .......
Môžem tam dať 60% výdavky?? Nechcem spraviť chybu. Prosím odpíšte mi.
betka
08.03.07,09:15
Nech si prerobí FA.
FA Vám za prevedené murárske práce ....., aspoň nebude problém... Trošku práce navyše, ale oplatí sa ...
Paušálny výdavok 60% za to stojí ...
Ale Ak vykonal i práce, kt. nesúvisia s remes. živnosťou, nemôže si uplatniť 60%, ale len 40%.
Odporúčam dôkladne prejsť každou vystavenou FA.
JUGA
08.03.07,09:16
Ahojte veľmi súrne prosím o radu.
Mám klienta, ktorý má v živnostenskom liste okrem iného i činnosti ako sú:
- omietkárske práce
-montáž sádrokartónu
-zemné a výkopové práce
- obkladanie stien a kladenie dlážkových krytín
-prípravné práce na stavbu

V živnostenskom zákone, príloha č.1 sú remeselné činnosti a to
MURÁRSKE PRÁCE. Klient má všetky faktúry vystavené v takomto znení:
fakturujem Vám stavebné práce na RD .......
Môžem tam dať 60% výdavky?? Nechcem spraviť chybu. Prosím odpíšte mi.


Na základe verejných odpovedí daňových poradcov v rozhlase nie je rozhodujúce čo má daňovník uvedené na ŽL, ale to čo je uvedené na FA. Ak sú fakturované stavebné práce na RD nemusia to byť len murárske práce a v tom prípade na základe zásady opatrnosti by som tam 60% paušál nepočítala, ale len 40%. Ak je možné dodatočne zmeniť text FA len na murárske práce potom je 60 % bez obáv.
Pepa
08.03.07,09:33
Ahojte veľmi súrne prosím o radu.
Mám klienta, ktorý má v živnostenskom liste okrem iného i činnosti ako sú:
- omietkárske práce
-montáž sádrokartónu
-zemné a výkopové práce
- obkladanie stien a kladenie dlážkových krytín
-prípravné práce na stavbu

V živnostenskom zákone, príloha č.1 sú remeselné činnosti a to
MURÁRSKE PRÁCE. Klient má všetky faktúry vystavené v takomto znení:
fakturujem Vám stavebné práce na RD .......
Môžem tam dať 60% výdavky?? Nechcem spraviť chybu. Prosím odpíšte mi.
Okrem iného - to iné je čo? Murárske práce?
Pretože ak nemál uvedené murárske práce - ja by som 60% v žiadnom prípade neuplatnila. "Zvýraznené predmety" činnosti majú v ŽL uvedené tí, ktorí nie sú remeselníkmi. Treba riadne kukuč do ŽL.
renča1
08.03.07,09:39
Ja len doplním:
Pre uplatnenie 60% výdavkov z príjmov je rozhodujúci hlavne príjem /úhradou/ v danom roku. Uvedený text vo fa slúži na dokazovanie , že išlo o príjem z remes.živností. Ak by dosahoval príjem z iných druhoch príjmov z podnikania , tak vtedy by musel uplatniť 40% výdavky.

Uvediem príklad:
..že aj keby vyfakturoval vykonané práce v r.2006 ktoré nespadajú do remes.živností a táto fa by nebola uhradená v r.2006 a okrem toho by vystavil aj ďalšiu fa za práce, ktoré spadajú do remes.živnosti a úhradu tejto druhej fa by bola v r.2006, tak si skľudom môže uplatniť 60% výdavky. Pretože jeho príjmom v r.2006 by bol len z remes.živnosti.
remenka
08.03.07,09:46
On iné druhy príjmu nemá.Volala som na Daňový úrad a zodpovedný vedúci mi prečítal "klasifikáciu produkcie" tak najako a vymenoval čo spadá pod murárske práce. Bolo tam všetko to čo má v ŽL a v podstate on nič iné nerobí iba tie múry ťahá a omieta. Prečítal mi zákon a viac sa k tomu nevyjadroval. Nechal to na mňa.Podľa mňa by bola veľká škoda, keby si nemohol dať 60%, lebo tam je rozdiel 15 000,- Sk na dani. Faktúry prepísať nevie,lebo im to píše nejaký stavbyvedúci. Rozmýšľala som naj jednou vecou. Keby som napísala prehlásenie, že "v roku 2006 p. ...... vykonával v našej firme iba murárske práce" byl by tam podpis a fy. pečiatka, myslíte, že by to obstálo? / to je ochotný podpísať/ Alebo podľa toho kto príde a či bude chcieť, alebo nie?
Pepa
08.03.07,09:56
Pozri - ak mu bol ŽL vydaný na základe toho, že je vyučený murár alebo splnil podmienku /práca v odbore... počet rokov a pod/ tak je to OK, pretože činnosti spadajú pod murárske práce. Ale ak nie - nedávala by som 60% - tieto práce totiž vykonávajú aj nevyučenci - preto majú na ŽL nie murárske práce, ale len určité činnosti ktoré sú "akože" murárskymi prácami. Treba sa ho na to spýtať.
Pepa
08.03.07,10:03
21. Murárstvo
zahŕňa:
Vykonávanie murárskych, obkladačských, šamotárskych prác, kladenie keramických podláh pri výstavbe, rekonštrukciách /mimo reštaurátorských prác/ súčasných i historických objektov. Odborné hlavne murárske práce zamerané na realizáciu múrov, klenieb z rôznych materiálov, murovanie kanalizačných stôk a nadväzujúcich kanalizačných a vodárenských objektov. Zhotovovanie vnútorných a vonkajších omietok, žiaruvzdorných výmuroviek, striekanie (torkretovanie). Osadzovanie prefabrikovaných prekladov, schodov, zárubní, okien, zábradlí, rímsových dosák, komínových zostáv a podobne. Vykonávanie konštrukcií zo sklobetónu, kyselinovzdorných podláh a obkladov, vykonávanie špeciálnych izolácií historických objektov, zhotovovanie mozaík (výtvarných podľa umeleckého návrhu) i mozaikových obkladov. Zhotovovanie zateplovacieho systému fasád budov vrátane povrchovej úpravy. Vykonávanie špeciálnych dlažieb (kamenné dosky, benátska dlažba). Obkladačské práce so všetkými druhmi obkladových materiálov vo vzťahu ku živnosti. Vykonávanie opráv žiaruvzdorných výmuroviek, vložkovanie komínov keramickými materiálmi.
remenka
08.03.07,10:05
Ďakujem Pepa si zlatá napíš otvorene, čo by si spravila TY? Je mi ho ľúto,lebo viem ako žijú, ale mám riskovať?
Pepa
08.03.07,10:15
Ďakujem Pepa si zlatá napíš otvorene, čo by si spravila TY? Je mi ho ľúto,lebo viem ako žijú, ale mám riskovať?
Ja ťa chápem - ale :
Nie je vyučený v odbore, nespĺňa podmienku pre remeselnú živnosť, ale niečo robiť musí. A čo bude robiť - no pomocné práce, prípravné práce a pod. Ak je vyučený murár - tak bude mať uvedené murárske práce, pretože je odborník a môže robiť všetko čo je uvedené v "murárskych prácach". Jednoznačne sa ho spýtaj čo je vyučený.
Pepa
08.03.07,10:54
Prikladám:
renča1
08.03.07,10:57
Prikladám:

Jéééj 100 bodov. Už aby tu boli na svete červené a zelené tlačítka;) . Poslala by som tému hneď na svetlo.:D
remenka
08.03.07,11:00
Nič z toho je vinohradník. Takže sme doma.
Pepa
08.03.07,11:10
Jéééj 100 bodov. Už aby tu boli na svete červené a zelené tlačítka;) . Poslala by som tému hneď na svetlo.:D
Renča to ti bola fuška :D:D:D Aj pre Silvušku :D
remenka
08.03.07,12:36
Som tu zasa, možno Vás to bude zaujímať, ale volala som na 3 daňové úrady do rôznych okresov z toho jeden sa nevyjadril,no citoval to čo napísala Pepa, druhý povedal, že môže a tretí ma poslal na živnostenský úrad spýtať sa. Kocúrkovo!!! Keby prišiel štvrtý na kontrolu, ktovie ako by to dopadlo???? ´ááááá máme tu už aj svetielka.
Pepa
08.03.07,13:17
No - ja som túto problematiku preberala na ŽU - ešte minulý rok. Mala som prípady, keď mu nebola vydaná remeselná živnosť - zámočník - z dôvodu, že nespĺňal podmienky - tzn. že nebol remeselníkom. Ako "náplasť" mu bolo ponúknuté zhotovovanie kovových konštrukcií - vyučený elektrikár. Na odbore kontroly ŽU mi to bolo vysvetlené - zhotovovanie kovových konštrukcií nie je remeselnou živnosťou aj keď je "obsiahnuté" v činnostiach, ktoré zámočník môže vykonávať. Remeselníkom je "odborník", ktorý môže vykonávať všetky činnosti, ktoré sú uvedené pod "zámočnícke práce". Toto isté bolo aj zo zvaračom. Takže asi tak.
Pepa
08.03.07,13:21
A nedá mi ešte nedoplniť - murár a pomocné murárske práce. Murár je vyučený odborník - pomocný "murárnik:D" je odborník? Nie je a nevykonáva odbornú - remeselnú živnosť.
remenka
08.03.07,13:39
Takže uzatvorím to. Nedám. Ďakujem za čas Erika. Ahoj!!
gita
08.03.07,13:45
Ešte raz to skúsim inde:
Môžem odpočítať výdavky 40 % v r. 8 DP - činnosť sprostredkovateľa, ktorá nie je živnosťou?
remenka
08.03.07,13:48
Ako nie je živnosťou dotyčný nemá živnostenský list?
katkaj
08.03.07,13:49
Ešte raz to skúsim inde:
Môžem odpočítať výdavky 40 % v r. 8 DP - činnosť sprostredkovateľa, ktorá nie je živnosťou?


Sprostredkovanie je príjem podľa § 6 odst.2 písm. d. Môžeš na tento príjem uplatniť 40% výdavky + poistné