JDM
08.03.07,09:45
1.Prosím o pomoc, podnikateľ v pohostinstve v prenajatej budove dal nainštalovať kamerový systém, mreže a drahé ochranné dvere, trezor z dôvodu častého vykrádania. Sú to výdavky znižujúce ZD?

2.Podnikateľ v svoje budove dal urobiť kompletnú stavebnú dokumentáciu k rozšíreniu prevádzky za 29.000,--. Je to výdavok znižujúci ZD?
A ak vymenil okná, kúrenie a natrel fasádu, sú to položky, ktoré sa s budovou odpisujú a nevstupujú priamo do nákladov? Ďakujem.
betka
08.03.07,09:26
1.Prosím o pomoc, podnikateľ v pohostinstve v prenajatej budove dal nainštalovať kamerový systém, mreže a drahé ochranné dvere, trezor z dôvodu častého vykrádania. Sú to výdavky znižujúce ZD?

Nie je to VOZD, do VOZD sa Vám dostane vo forme odpisoav, účtujete ako VNZD, Investície ...
Ide o TZ na prenajatom majetku. TZ je Iny majetok, odpisujete v rovnakej OS ako prenajímateľ budovu, 4.0S. Prenajímateľ Vám však musí da5 písomný súhlas s vykonaním TZ a opráv.

2.Podnikateľ v svoje budove dal urobiť kompletnú stavebnú dokumentáciu k rozšíreniu prevádzky za 29.000,--. Je to výdavok znižujúci ZD?
A ak vymenil okná, kúrenie a natrel fasádu, sú to položky, ktoré sa s budovou odpisujú a nevstupujú priamo do nákladov? Ďakujem.

Ak ide ovýmenu radiatorov starých za nové s porovnat. vlastnosťami,, okien napr.starých za nové plastové, namaľoval fasádu, ide to priamo do VOZD. (nákladov). Neodpisujeme, pokiaľ nepôjde o TZ.
Antonia Jendrišáková
08.03.07,09:40
k bodu 2. pravdepodobne to bude tzv. prístavba, takže vo výdavkoch formou odpisov po zaradení do IM. Ak Vám bude prístavba podliehať kolaudácii. Teraz si evidujte všetky výdavky spojené s touto prístavbou.
betka
08.03.07,11:19
k bodu 2. pravdepodobne to bude tzv. prístavba, takže vo výdavkoch formou odpisov po zaradení do IM. Ak Vám bude prístavba podliehať kolaudácii. Teraz si evidujte všetky výdavky spojené s touto prístavbou.

Ide o VOZD. Stare okno za nove je oprava, pokiaľ maju porovnateľné vlastnosti, nie TZ.
To isté platí pre fasádu, ide o opravu a údržbu.
Aj výmenu kúrenia by som dala ako opravu, len ak ... Tu je trošku problematické, či nešlo o TZ, pretože ak sa menilo UK napr. z pevneho paliva na plynne, tak je TZ. Ak ste vymenili kotol so zmenenymi parametrami, tiež TZ. Ak išlo o výmenu potrubi starých za nové, tu je to oprava, vymena radiatorov za nove s podobnymi parametrami - oprava, ak ste zmenili článkové radiatory za panelové, tie sú zase modernejšie.
Treba presne vymedzť, pri UK, čo bolo robené a prerábané.

A k tej stavebnej dokumentácii, keďže je do 29000, dala by som ju do VOZD, ale len v tom prípade, že som nerobila TZ (iný majetok) na prenajatej budove. Ak by to UK bolo predsa TZ, pripočítala by som k tomu UK, napr. 100 000? Sk,aj 29OOO, Sk. Odpisovala by som to v 4.OS, názov majetku: Iný majetok - TZ na prenajatej budove zo VC 129000, Sk.
Popíšte bližšie UK (ustredne kurenie)
Antonia Jendrišáková
08.03.07,17:00
Betka, ale ide o rozšírenie prevádzky a píše, že má komletnú stavebnú dokumentáciu. Tak asi ide o prístavbu a bude potrebná aj kolaudácia ?
betka
08.03.07,17:27
Betka, ale ide o rozšírenie prevádzky a píše, že má komletnú stavebnú dokumentáciu. Tak asi ide o prístavbu a bude potrebná aj kolaudácia ?

Stavebná dokumentácia sa robi pri TZ, kde bude potrebná i kolaudácia. Ke´d chcem robiť TZ, musím mať povolenie stavebného úradu. Ale keď JDM píše, že čo konkrétne robil maľovka, UK, výmena okien, sú to opravy. Ale môžu byť i TZ. Ono je to ťažko určiť, pretože:
Aj výmena okien môže byť TZ - ak ich zmenším, zväčším, urobím mreže, ak ich len vymením stare za nové, resp. drevené za plastové-oprava...
UK nevieme presne , čo robil ... môže byť aj oprava, aj TZ, mal by sa vyjadriť o čo konkrétne išlo. Nedá sa špekulovať .... buď TZ alebo oprava...
Natretie fasády - oprava a údržba. Otázne je, ak urobil oteplenie, a myslel tým, že natrel fasádu, ide o TZ. Ak by sa natrel dom, ktorý bol znečistený, tak je to oprava, alebo chcel dať veselšiu farbu ....

sama vidíte, že je ťažko povedať, o čo ide. JDM si mohol dať urobiť stavebnú dokumentáciu, ale nemusel ju použiť pri nadstavbe, prístavbe, stavebnej úprave, proste TZ. Rozšíril prevádzku,ale nevieme akým spôsobom, nevieme, čo zhodnotil, rozumieme sa ....

z toho prvého bodu nám vyplýva jasné TZ, možno na to bola stavebná dokumentácia.
z druhého bodu mi plynie oprava, aj keĎ to UK je veľmi ťažko posúdiť....
Antonia Jendrišáková
08.03.07,18:44
Betka súhlasím s Vami na 100 %.
Prosím Vás, môžete mi poradiť v tomto:
v r.1991 kúpená nehnuteľnosť v dražbe. Podľa znaleckého posudku cena nehnuteľnosti 392.000 Sk, dražobný rozdiel 1.600.000 Sk. Bolo to odpisované
na dvoch kartách takto: 1% do r.1992, 2%do roku 1996, 2,5% do r. 2002, 3,4% v r.2003od r.2004 1/20 rovnako 1. karta IM-budova znla.posudok , 2. karta dražobný rozdiel. Myslím si, že dražobný rozdiel asi nebude v poriadku.
Nemôžem sa dopátrať ako na to.
Ivonn
08.03.07,18:57
Prosím Vás aj ja o radu je pre SZČO daňovým výdavkom pripaušálných výdavkoch na dani aj zaplatené komerčné poistné pri výkone živnosti? Zarátam to do výdavkou s poistným na ZP a Soc. poi.
Ľuba
08.03.07,19:03
Podľa mňa komerčné poistné nie je SZČO povinná platiť, t.j. malo by byť zahrnuté v paušále.
Monika Kováčová
08.03.07,20:31
Prosím Vás aj ja o radu je pre SZČO daňovým výdavkom pripaušálných výdavkoch na dani aj zaplatené komerčné poistné pri výkone živnosti? Zarátam to do výdavkou s poistným na ZP a Soc. poi.

URČITE NIE!
betka
09.03.07,07:00
Čo chápete pod komerčným poistením, to môže byť hocičo...ale vy uplatňujete paušálne výdavky. Ak by ste uplatňovali skutočné výdavky, to je iná vec
Výdavkom nie sú:prirážky k poistnému platenému na zdravotné poistenie.

Ak by to komerčné poistenie bolo v takom obsahu, že obsahuje úrazové poistenie, kt. platíte mesačne napr. 350, Sk a máte tam zahrnutú zložku investičného životného poistenia 1000, Sk mes., potom by ste mohli rozmýšľať o nezdaniteľnej časti ZD, - poistné na životné poistenie, kt si môžete odpočítať max.do výšky 12000Sk/rok...
Ivonn
09.03.07,08:43
Dakujem za rady ;)
Ivonn
09.03.07,09:49
Vďaka za pomoc
zuhl
20.01.08,14:01
Ahojte, prosím o radu. Može si podnikateľ, ktorý sa zaoberá kosením dať do nákladov trezor?
vikinka
20.01.08,14:03
Ja myslím,že je jedno akou činnosťou sa zoberá,trezor slúži na ochranu majetku,napr.hotovosti a dokladov.
zuhl
20.01.08,14:06
Tiež som si to tak myslela, ďakujem.
Marianna01
20.01.08,14:11
Ja myslím,že je jedno akou činnosťou sa zoberá,trezor slúži na ochranu majetku,napr.hotovosti a dokladov.

Rovnako napr. aj počítač. Často sa stretávam s názorom, že murár... nemôže dať do nákladov PC. Prečo nie? Murár nemôže využívať pri hľadaní zákazky, vybavovaní pošty, získavaní nových materiálov, postupov atď PC? Je to všetko na vašom posúdení, čo do nákladov môžete dať. Ak je tá vec obhájiteľná ako prostriedok na udržanie a zvýšenie príjmov - do nákladov zahrňte čokoľvek.

Stalo sa mi, že som prebrala účtovníctvo vo firme, ktorá vyrábala kávu. Cca 2 roky pred tým mali kontrolu DPH, odkiaľ (a následne aj z nákladov k DzP) im vyhodili kávovary, nakoľko tvrdili, že to nie je daňový náklad. Klient sa už za môjho účtovania rozhodol zakúpiť nové kávovary a nechcel ich zahrnúť do majetku firmy. Presvedčila som ho, aby to spravil. Keď sme na to mali daňovú kontrolu, nákup kávovaru sme obhájili bez problémov...
vikinka
20.01.08,14:19
mimotemyAj mne sa stalo pri kontrole,že chceli vidieť výstupy z PC,ktoré mal živnostník v nákladoch zaoberajúci sa meraním a regulácoiu,samozrejme sme sa chytili za čelo,ale aj tak sme doniesli disketu s množstvom čísiel z atóm.elektr.ani nevedela čo to vlastne je:eek:,ale bola spokojná a potom odpisy uznala.Niekedy sa klaniam pred profesionalitou kontrolórov DÚ.:(