LenkaM
08.03.07,09:53
Náš konateľ je cudzinec, ale s občianstvom SR, nie je zamestnancom ani spoločníkom firmy, doposiaľ nepoberal žiadne odmeny za výkon funkcie, teda nema uzatvorenú ani žiadnu mandátnu zmluvu, nie je prihlásený do žiadnej zdravotnej poisťovne v SR, všetky odvody si platí v domovskej krajine. Je zároveň konateľom našej materskej firmy v zahraničí. Chcel by si teraz vyplatiť odmenu z vytvoreného a ešte nerozdeleného zisku našej dcerskej spoločnosti. Prosím o radu. Je možné takúto odmenu vyplatiť, a čo všetko to prináša. Je nutné uzatvoriť s konateľom mandátnu zmluvu? Prihlásiť ho do ZP, prípadne SP? Zaplatiť odvody? Zaplatiť daň? Ak ano, akú? Prosím, ak máte niekto skúsenosti s podobným problémom poraďte. Neviem, kde by som mohla nájsť info k takejto téme. Vopred všetkým ďakujem. :confused:
Skalka
08.03.07,09:14
Ak nie je s ním uzatvorená žiadna zmluva, ktorá by určovala jeho mzdu, alebo odmenu tak sa mu nemôže vyplatiť a to preto, že podľa mňa o jeho odmene alebo plate rozhodujú spoločníci pri jeho ustanovovaní za konateľa. Nemusí to byť zakotvené v spoločenskej zmluve, ale na základe spoločenskej zmluvy by malo následne dôjsť k písomnej dohode o spôsobe odmeňovania za jeho prácu. Podľa mňa, keďže nie je spoločníkom, mal byť s ním uzatvorený pracovný pomer. Na základe rozhodnutia valného zhromaždenia mu môže byť vyplatený aj podiel na zisku, ktorý sa zdaňuje ako príjem zo ZČ-viď Zákon o dani z príjmov. O rozdelení zisku rozhoduje valné zhromaždenie - viď Obchodnný zákonník. Ja viem, že zahraničné spoločnosti sa bránia plateniu akýchkoľvek súm pre náš štát a myslia si, že keď výplata podielu na zisku je oslobodená od príjmu, že sa to vzťahuje na hocikoho. Výplata podielu na zisku je oslobodená od dane z príjmu len podielu pre spoločníkov spoločnosti. Takže v prvom rade treba pozrieť spoločenskú zmluvu, osloviť spoločníkov, zvolať valné zhromaždenie a toto rozhodne. A len taký dovetok, nemýliš si cudzinca so slovenským občianstvom s cudzincom s dlhodobým pobytom?
LenkaM
08.03.07,11:01
nie, je to cudzinec, ale ma občianstvo SR, aj s občianskym preukazom a trvalým pobytom v SR. V prípade, že by valné zhromaždenie rozhodlo o výplate odmeny je nutné platiť aj ostatné odvody (zdravotné, sociálna poisťovňa)?
ingi
08.03.07,13:19
Ak nie je s ním uzatvorená žiadna zmluva, ktorá by určovala jeho mzdu, alebo odmenu tak sa mu nemôže vyplatiť a to preto, že podľa mňa o jeho odmene alebo plate rozhodujú spoločníci pri jeho ustanovovaní za konateľa. Nemusí to byť zakotvené v spoločenskej zmluve, ale na základe spoločenskej zmluvy by malo následne dôjsť k písomnej dohode o spôsobe odmeňovania za jeho prácu. Podľa mňa, keďže nie je spoločníkom, mal byť s ním uzatvorený pracovný pomer. Na základe rozhodnutia valného zhromaždenia mu môže byť vyplatený aj podiel na zisku, ktorý sa zdaňuje ako príjem zo ZČ-viď Zákon o dani z príjmov. O rozdelení zisku rozhoduje valné zhromaždenie - viď Obchodnný zákonník. Ja viem, že zahraničné spoločnosti sa bránia plateniu akýchkoľvek súm pre náš štát a myslia si, že keď výplata podielu na zisku je oslobodená od príjmu, že sa to vzťahuje na hocikoho. Výplata podielu na zisku je oslobodená od dane z príjmu len podielu pre spoločníkov spoločnosti. Takže v prvom rade treba pozrieť spoločenskú zmluvu, osloviť spoločníkov, zvolať valné zhromaždenie a toto rozhodne. A len taký dovetok, nemýliš si cudzinca so slovenským občianstvom s cudzincom s dlhodobým pobytom?

Ja len aby nedošlo k mylným informáciám ;) :
- čo sa týka výkonu práce konateľa pre spoločnosť, vhodná je mandátna zmluva, zmluva o výkone funkcie...,
- podiel na zisku je oslobodený od dane z príjmov podľa § 5 ods. 7 písm. i) ZoDP ak bol vyplatený spoločnosťou zamestnancom,
- predmetom dane nie je podiel na zisku vyplatený spoločnosťou spoločníkom alebo členom štatutárneho a dozorného orgánu podľa §3 ods. 2 písm. c) ZoDP.
LenkaM
08.03.07,13:23
mam tomu rozumiet tak, ze to nemusi zdanovat? Kedze konatel je člen štatutárneho orgánu?
ingi
08.03.07,13:37
mam tomu rozumiet tak, ze to nemusi zdanovat? Kedze konatel je člen štatutárneho orgánu?

Áno Lenka, nemusí. :)
Majkaheged
21.03.07,10:03
A čo odvody? Ja mám tiež podobný problém.
Konateľ nie je zamestnancom, v s.r.o.-čke, popritom je ešte SZČO a z toho si platí aj odvody? Čo sa stane keď si v tomto roku rozdelia časť zisku? Nebude musieť platiť z toho odvody, keď je zároveň SZČO, alebo áno. Ak áno v akej výške. Ďakujem.
ingi
21.03.07,11:02
A čo odvody? Ja mám tiež podobný problém.
Konateľ nie je zamestnancom, v s.r.o.-čke, popritom je ešte SZČO a z toho si platí aj odvody? Čo sa stane keď si v tomto roku rozdelia časť zisku? Nebude musieť platiť z toho odvody, keď je zároveň SZČO, alebo áno. Ak áno v akej výške. Ďakujem.

Ak sa jedná o príjem podľa §3 ods. 2 písm. c) ZoDP (http://www.porada.sk/autolink.php?id=30&script=showthread&forumid=10), konateľ z neho neplatí žiadne odvody.
Majkaheged
21.03.07,11:34
Ak sa jedná o príjem podľa §3 ods. 2 písm. c) ZoDP (http://www.porada.sk/autolink.php?id=30&script=showthread&forumid=10), konateľ z neho neplatí žiadne odvody.


Myslím že sa jedná o ten paragraf, lebo je zároveň aj členom štatutárneho orgánu a má 50 % podiel na základnom imaní.

Veeeeľmi pekne ďakujem.