bea26
08.03.07,10:20
Poradte.
Začiatkom roka 2006 bola moja kamáratka nezamestnaná a zároveň tehotná. V auguste 2006 porodila. Pýtali sme na úrade potvrdenie o príjme a dali nám, že poberala rodičovský príspevok. Ona je na rodičovskej dovolenke alebo na materskej. Ako je to teraz s nezdaniteľnou čiastkou???
Môže si odpočítať jej manžel celú sumu? Ďakujem.
katkaj
08.03.07,09:22
Poradte.
Začiatkom roka 2006 bola moja kamáratka nezamestnaná a zároveň tehotná. V auguste 2006 porodila. Pýtali sme na úrade potvrdenie o príjme a dali nám, že poberala rodičovský príspevok. Ona je na rodičovskej dovolenke alebo na materskej. Ako je to teraz s nezdaniteľnou čiastkou???
Môže si odpočítať jej manžel celú sumu? Ďakujem.

Ona má nárok na celý odpočet a manžel si môže uplatniť odpočet na manželku vo výške 90.816 - jej príjem, pričom materská sa považuje pre tieto účely za jej príjem a rodičovský príspevok nie.
mackova
08.03.07,09:24
Ahoj Bea, kamarátka prých 27 týždóv je na materskej dovolenke a ďalšie obdobie poberá rodičovský príspevok. Materská dávka sa započítava do vlastných príjmov manželky. Rodičovský sa nezapočítava do príjmu vlastného. Manžel si môže uplatniť rozdiel medzi 90 816 - suma maretského príspevku 8-12/2006.
Stačí takto?
Marykayka
08.03.07,09:50
Ahojte všetci, hľadám hľadám, ale zatiaľ som tu nič také neobjavila. Ja mám zasa prípad, že zamestnankyňa bola do 7.10 na rodičáku, ale od 5.9. už pracovalal u nás, len po zmene zákona už mohla poberať rodičák aj keď pracovala do 3 rokoch dieťaťa. Nepovažuje sa náhodou tá časť rodičáku, ktorú dostala už aj keď pracovala za príjem? Budem veľmi rada za každú pomoc. Ahojte!
katkaj
08.03.07,09:52
Ahojte všetci, hľadám hľadám, ale zatiaľ som tu nič také neobjavila. Ja mám zasa prípad, že zamestnankyňa bola do 7.10 na rodičáku, ale od 5.9. už pracovalal u nás, len po zmene zákona už mohla poberať rodičák aj keď pracovala do 3 rokoch dieťaťa. Nepovažuje sa náhodou tá časť rodičáku, ktorú dostala už aj keď pracovala za príjem? Budem veľmi rada za každú pomoc. Ahojte!


Rodičovský príspevok je štátna dávka. ;) Treba jej brať do úvahy len jej príjem zo zamestnania
Marykayka
08.03.07,10:26
Tak som jej to aj urobila, len som sa chcela uistiť. Človek je potom akýsi kľudnejší. Ďakujema a prajem pekný deň. PAPA!
Lotarka
08.03.07,11:27
Prosím o názor:
Stretla som sa zo situáciou, že manžel si chce uplatniť manželku, ktorá je na materskej a poberala materskú a rodičovský príspevok a bola aj 2 mesiace zamestnaná. Manžel si ide podávať DP, kde si uplatní nezdan. sumu na manželu v sume rozdielu (nezd. suma - materská a hrubý príjem). To mi je jasné.
No keď som jej navrhla, že nech si spraví DP aj ona, lebo z príjmu bola odvedená aj nejaká daň, tak povedala, že sa na DÚ informovala, a tam jej povedali, že keď si ju manžel uplatní, ona si už nemôže na seba uplatniť nezdaniteľnú sumu - čo sa mi zdá nesprávne. Vraj si majú rozmyslieť, čo im je výhodnejšie.
Čo vy na to????
katkaj
08.03.07,11:29
Prosím o názor:
Stretla som sa zo situáciou, že manžel si chce uplatniť manželku, ktorá je na materskej a poberala materskú a rodičovský príspevok a bola aj 2 mesiace zamestnaná. Manžel si ide podávať DP, kde si uplatní nezdan. sumu na manželu v sume rozdielu (nezd. suma - materská a hrubý príjem). To mi je jasné.
No keď som jej navrhla, že nech si spraví DP aj ona, lebo z príjmu bola odvedená aj nejaká daň, tak povedala, že sa na DÚ informovala, a tam jej povedali, že keď si ju manžel uplatní, ona si už nemôže na seba uplatniť nezdaniteľnú sumu - čo sa mi zdá nesprávne. Vraj si majú rozmyslieť, čo im je výhodnejšie.
Čo vy na to????


Je to pekná hlúposť. Jasné že si môže na seba uplatniť odpočet a aj manžel na nu pokiaľ splňa príjem menší ako 90.816.
Nech si na DÚ poriadne naštudujú § 11 zákona o dani z príjmov ;)
Lotarka
08.03.07,11:34
Aj mne sa to zdalo riadne absurdné. Vďaka!
JUGA
08.03.07,12:04
Je to tak, že keď si ona podá daňové priznanie a má nižšie príjmy ako 90816,- uplatní si (matematicky) len časť z nezdaniteľnej čiastky aj keď v DP napíše celú sumu NČ a rozdiel si môže uplatniť jej manžel. Preto sa píše výška príjmov manželky do daňového priznanie manžela.
natkov
08.03.07,12:06
Peňažná pomoc v materstve zo Sociálnej poisťovne sa zaratáva do príjmu (odpočitateľnej položky) pre DP partnéra.
Rodičovský príspevok z ÚPSVaR sa nezaratáva do príjmu (odpočitateľnej položky) pre DP partnéra. Papa
Lotarka
09.03.07,08:43
Od roku 2007 to už nebude hrubý príjem ale ČZD. Konečne je to konkretizované v §11 ods.5.