ivi
19.01.05,12:52
Pekny den vsetkym poradcom!
Prosim o radu: zdedila som jeden problem. V roku 2003 firma postupila pohladavky - v zmluve o postupeni sa postupnik zaviazal uhradit postupcovi (nasej firme) 100% nominalnej hodnoty postupenych pohladavok. Zauctovany bol danovy naklad aj vynos v rovnakej vyske. V uctovnictve od zaciatku roka figuruje len pohladavka voci postupnikovi na ucte 315. Postupnik tuto pohladavku neuhradil. V roku 2004 bol na firmu postupnika dany navrh na vyhlasenie konkurzu a v oktobri 2004 nadobudlo pravoplatnost uznesenie sudu o zamietnuti navrhu na vyhlasenie konkurzu pre nedostatok majetku dlznika.
Otazka: Mozem odpisat pohladavku voci postupnikovi v plnej vyske do danovych nakladov?
Dakujem vopred vsetkym za radu
ivi
20.01.05,08:10
Prosim napiste mi svoj nazor. Please....
renča1
20.01.05,09:28
Prečo chceš odpisovať svoju pohľadávku? Pohľadávka by sa môhla znova postúpiť voči niekomu ku komu eviduješ závazok a potom započítať, alebo si kúpte od tej firmy nejaký materiál na faktúru s tým že ju neuhradíte a sa to započíta.
Odpis pohľadávky myslíš to v PÚ? ak áno tak v plnej výške mi sme veľká spoločnosť a mali sme už takých prípadov viacej. 546/315
ivi
20.01.05,11:25
Dakujem velmi pekne za odpoved.

Ta firma uz asi nic nerobi, pisala som, ze bol zamietnuty konkurz pre nedostatok majetku. Takze nemozeme od nich nic kupit. A asi sa nam nepodari ani tuto pohladavku dalej postupit (je to pohladavka voci postupnikovi), kedze nie je predpoklad, ze by mohla byt uhradena.
Mozem to teda v plnej vyske dat do danovych nakladov? Uctujem v PU.

Este jedna vec: My mame len kopiu uznesenia sudu o zamietnuti konkurzu. Mame to od firmy, ktora dala navrh na konkurz a jej bolo dorucene uznesenie sudu. Staci taky doklad?
renča1
21.01.05,04:27
Môžeš ju dať v plnej výške do nákladov a k tomu dokladu by som napísala druhej strane oznámenie,že ju odpisujete, aby si ju aj druhá strana vyhodila zo salda, vieš aby vám sedelo saldo. Ahojček
accad
21.01.05,06:23
Môžeš ju dať v plnej výške do nákladov a k tomu dokladu by som napísala druhej strane oznámenie,že ju odpisujete, aby si ju aj druhá strana vyhodila zo salda, vieš aby vám sedelo saldo. AhojčekRenata, pripíš k tomu odvolávku aj na § v zákone. Neviem, či stačí na odpis pohľadávky len oznámenie druhej strane a či to nemá byť obojstranne písomne doložené.
klokan
16.03.05,12:20
Zdravím Vás. Vidím, že sa netrápim nad pohľadávkami sám. Potreboval by som poradiť. Trochu to tu už bolo predebatované. Tiež mám podniky, u ktorých evidujem pohľadávku. Keďže sa jedná o malé sumy a vymožiteľnosť je nulová, chcem od vymáhania upustiť na trvalo. Lenže len tak poslať oznámenie sa mi zdá až príliš jednoduché. Existujú nejaké presné náležitosti alebo forma, vzor takéhoto oznámenia o trvalom upustení?
beatap
05.02.07,12:18
Zdravím Vás. Vidím, že sa netrápim nad pohľadávkami sám. Potreboval by som poradiť. Trochu to tu už bolo predebatované. Tiež mám podniky, u ktorých evidujem pohľadávku. Keďže sa jedná o malé sumy a vymožiteľnosť je nulová, chcem od vymáhania upustiť na trvalo. Lenže len tak poslať oznámenie sa mi zdá až príliš jednoduché. Existujú nejaké presné náležitosti alebo forma, vzor takéhoto oznámenia o trvalom upustení?

Je tu niekto kto poradí, čo alebo ako má vyzerať také Oznámenie o trvalom upustení od vymáhania pohľadávky????
Lubkka
06.02.07,06:37
Doporučujem pozriet § 19, h ZoDP