AlexZ
08.03.07,14:22
Ahjte Poraďaci,

potrebovala by som poradiť. Konateľ by chcel vklady do frirmy preučtovať nechce to mat na ucte 365, ale na ucte - v uctovnej triede 4. Mozte mi poradit na ktory by som to mala účtovať. Ďakujem za radu.
m.hladka
08.03.07,13:41
na účet 413,
martinius
09.03.07,06:40
Ahjte Poraďaci,

potrebovala by som poradiť. Konateľ by chcel vklady do firmy preučtovať nechce to mat na ucte 365, ale na ucte - v uctovnej triede 4. Mozte mi poradit na ktory by som to mala účtovať. Ďakujem za radu.
Vklady spoločníkov zvyšujúce ZI sa účtujú na 353,aký dôvod ho vedie k tomu,že ich chce preúčtovať do triedy 4?Ak ide o vklady do ZI,nevidím dôvod ich preúčtovať.
Pretože predpis je 353/411,takže stav je zachytený vo vlastnom imaní cez 411.
Na 413 by som to nedávala,pretože :
Na účte 413 – Ostatné kapitálové fondy sa účtujú ostatné peňažné kapitálové vklady aj nepeňažné kapitálové vklady, ktoré pri ich vytvorení nezvyšujú základné imanie účtovnej jednotky a nie je pre ne v predchádzajúcich účtoch tejto účtovej skupiny samostatný syntetický účet. V prospech účtu sa účtuje najmä bezodplatne prijatý majetok od spoločníkov.
Skalka
09.03.07,06:43
Nechce náhodou zvýšiť základné imanie? Musí sa vyjadriť presne, lebo inak je to ťažké.
martinius
09.03.07,06:44
Nechce náhodou zvýšiť základné imanie? Musí sa vyjadriť presne, lebo inak je to ťažké.
Ale však 411...už to tam má zachytené:-) A keby šlo o bezplatné dary,tak tie sa účtujú už na 413:-) takže aj tie sú vo vlastnom imaní.
Skalka
09.03.07,07:12
Ano na 411 musí byť min. 200.000,- ZI, ale valné zromaždenie môže kedykoľvek rozhodnúť o zvýšení ZI a zapisuje sa to do OR. Môže rozhodnúť aj o znížení ZI ale nie pod stanovenú hranicu. Spoločník sa musí vyjadriť na čo to chce. Na 365 sa evidujú vklady, ktoré sa môžu kedykoľvek spoločníkovi vrátiť, až spoločnosť bude mať peniaze. Zo 411 len zasa rozhodnutím valného zhromaždenia o znížení ZI a zápisom v OR.....
martinius
09.03.07,07:27
Ano na 411 musí byť min. 200.000,- ZI, ale valné zromaždenie môže kedykoľvek rozhodnúť o zvýšení ZI a zapisuje sa to do OR. Môže rozhodnúť aj o znížení ZI ale nie pod stanovenú hranicu. Spoločník sa musí vyjadriť na čo to chce. Na 365 sa evidujú vklady, ktoré sa môžu kedykoľvek spoločníkovi vrátiť, až spoločnosť bude mať peniaze. Zo 411 len zasa rozhodnutím valného zhromaždenia o znížení ZI a zápisom v OR.....
Na 365 by som účtovala záväzok voči spoločníkovi až na základe rozhodnutia VZ o znížení ZI,inak sa na 365 sa účtujú napr.pôžičky od spoločníkov do jedného roka.
Takže 419/365
411/419
365/221,211
jana32
14.03.07,08:37
Prosím o radu, mám množstvo vkladov a výberov z banky, ktoré si konatelia vyberali pre tzv. osobnú spotrebu. Ja som to dávala na účet 365/221, po prečítaní týchto príspevkov však neviem či je to správne?
Bambi23
14.03.07,09:16
Prosím o radu, mám množstvo vkladov a výberov z banky, ktoré si konatelia vyberali pre tzv. osobnú spotrebu. Ja som to dávala na účet 365/221, po prečítaní týchto príspevkov však neviem či je to správne?

U nas vo firme to uctujeme na 315 s analytikou na kazdeho konatela zvlast. Pocs roka sa na 315 robia vybery aj vklady (akoze vratenie vyberu na vlastnu spotrebu). K 31.12. urobime saldo a rozdiel vyrovnaju, ak vycerpali viac ako mali :)
Mame to odsuhlasena aj auditorkou. Stava sa nam to bezne, pretoze konatelia casto pouzivaju platby bank.kartou a niekedy sa zabudnu a zaplatia si aj svoj nakup alebo nieco ine. Doklady podla auditorky predkladat k tomu nemusia, vzdy to zauctujeme len ako vlastna spotreba konatela. To co tym zaplatil je jedno, ved to v plnej vyske vrati :)
Gugel
19.03.07,13:39
Mám jeden dotaz k účtu 413. Máme na ňom zaúčtované finančné dary spoločníkov firmy, ktoré boli mimo ZI. Je možné tento účet použiť pri zániku spoločnosti na vykrytie straty minulých rokov? Už som rozpustila zisk minulých rokov, potom rezervný fond a už mi zostáva na vykrytie len 411 - ZI a 413- Ostatné kapitálové fondy. Je to možné?
Ďakujem za názory.
martinius
20.03.07,06:46
Prosím o radu, mám množstvo vkladov a výberov z banky, ktoré si konatelia vyberali pre tzv. osobnú spotrebu. Ja som to dávala na účet 365/221, po prečítaní týchto príspevkov však neviem či je to správne?
Účtuj na 355/221....ide predsa o pohľadávku firmy voči spoločníkom,nie záväzok:-) Vhodné je mať aj zmluvu o pôžičke.
gabi2
30.03.07,12:02
Prosím Vás ako naúčtovať vklad do pokladne od spoločníka 800 000,-, ktorý nechce peniaze vrátiť ( v podstate je to dar). Na účet 413 alebo 648. Ďakujem.
Gugel
30.03.07,18:54
Prosím Vás ako naúčtovať vklad do pokladne od spoločníka 800 000,-, ktorý nechce peniaze vrátiť ( v podstate je to dar). Na účet 413 alebo 648. Ďakujem.


Podľa mňa by to malo ísť na 413- a k tomu doložiť darovaciu zmluvu.
Lydka R
30.03.07,19:13
Prosím Vás ako naúčtovať vklad do pokladne od spoločníka 800 000,-, ktorý nechce peniaze vrátiť ( v podstate je to dar). Na účet 413 alebo 648. Ďakujem.
Toto je bežný spôsob ako dorovnávať pokladňu a pritom netlačiť vlastné imanie do mínusu, teda nezvyšovať záväzky. Zaujímalo by ma ale, či tá darovacia zmluva musí byť overená, resp. podpísaná pred notárom. Pretože spoločníci (aspoň v mojich prípadoch) sa rozhodnú "darovať" až potom, ako sa zostaví súvaha a z tých čísel až vlasy dupkom vstávajú. A to už je samozrejme neskoro.
ondrejvla
30.03.07,19:39
Účtujem vo firme, kde je rozostavaný veľký športový areál, firma dostala úver len do určtej výšky, preto na vykrytie výdavkov na nedokončené investície sa spoločníci na Valnom zhromaždení rozhodli, že bezúročne poskytnú vlastné vklady do spoločnosti bez navýšenia ZIM po dobu 3 rokov, (že sa zriekajú všetkých úrokov z poskytnutých vkladov, )čo je predpokladaná doba ukončenia výstavby a očakávané príjmy z poskytovaných služieb. Táto zápisnica je spracovaná právnikom a podpísaná pred notárom.
Z tohoto dôvodu účtujem vklady spoločníkov na bankové účty na účte 413 s analytikou na každého spoločníka. Po porade s daňovým poradcom tento nemal žiadne námietky voči takémuto spôsobu účtovania.
gabi2
31.03.07,07:27
Po dobu 3 rokov a potom im tie vklady vrátiš? Ako môžem potom rozpustiť 413 ( viem že na stratu, ale tú nemáme a dúfam, že mať ani nebudeme). Ďakujem.
liba2
31.03.07,10:20
Po dobu 3 rokov a potom im tie vklady vrátiš? Ako môžem potom rozpustiť 413 ( viem že na stratu, ale tú nemáme a dúfam, že mať ani nebudeme). Ďakujem.
Gabi, 413 je fond, je to krytie, netreba ho rozpúšťať, bude v účtovníctve dovtedy pokiaľ bude treba. Ak si to spoločník jedného dňa rozmyslí, a bude si chcieť vrátiť vložené peniaze a ak firma bude mať aj finančný majetok (tj. dosť peňazí na účte v banke alebo v pokladni) potom sa mu vyplatia a zaúčtuješ 413/221, 211. Rozhodne k tomu musí byť písomný záznam spoločníka (alebo VZ ak ich je viac).
gabi2
31.03.07,13:29
Liba srdečne ti ďakujem. Gabi
Marti.ka
07.08.07,06:09
413 je fond, je to krytie, netreba ho rozpúšťať, bude v účtovníctve dovtedy pokiaľ bude treba. Ak si to spoločník jedného dňa rozmyslí, a bude si chcieť vrátiť vložené peniaze a ak firma bude mať aj finančný majetok (tj. dosť peňazí na účte v banke alebo v pokladni) potom sa mu vyplatia a zaúčtuješ 413/221, 211. Rozhodne k tomu musí byť písomný záznam spoločníka (alebo VZ ak ich je viac).
Chcem sa len uistiť, či to chápem správne. Novovzniknutá firma potrebuje peniaze na nákup investícií, ale nechce to riešiť záväzkami voči spoločníkom kvôli dotáciám. Ani zvýšením ZI kvôli následnému vráteniu peňazí. Ide o dočasné preklenutie zlej finančnej situácie. Takže môžem použiť účet 413, teda 211,221/413 a neskôr vrátenie ako 413/211,221?
Spísať nejaký záznam a hotovo? Z hľadiska daňového /platenia dani z príjmov/ nevyplýva pre spoločníka žiadna povinnosť pri vrátení peňazí cez účet 413, príp. pri znížení základného imania, však? Ďakujem.
Marti.ka
08.08.07,06:01
Chcem sa len uistiť, či to chápem správne. Novovzniknutá firma potrebuje peniaze na nákup investícií, ale nechce to riešiť záväzkami voči spoločníkom kvôli dotáciám. Ani zvýšením ZI kvôli následnému vráteniu peňazí. Ide o dočasné preklenutie zlej finančnej situácie. Takže môžem použiť účet 413, teda 211,221/413 a neskôr vrátenie ako 413/211,221?
Spísať nejaký záznam a hotovo? Z hľadiska daňového /platenia dani z príjmov/ nevyplýva pre spoločníka žiadna povinnosť pri vrátení peňazí cez účet 413, príp. pri znížení základného imania, však? Ďakujem.
Nevie mi niekto ešte poradiť ako by mal takýto záznam vyzerať, ak vkladať budú 2 spoločníci postupne? Vďaka.
Marti.ka
09.08.07,08:31
Naozaj mi nevie niekto pomôcť, príp. nejako nesmerovať, kde by som niečo o tomto mohla nájsť?
Danila
09.08.07,08:53
Naozaj mi nevie niekto pomôcť, príp. nejako nesmerovať, kde by som niečo o tomto mohla nájsť?Ja nevidím problém pri účtovaní vkladu od spoločníka na účte 413. Ja vidím / najmä po novele / problém vrátenia vkladu z účtu 413. Na účte sa účtujú peňažné a nepeňažné vklady bezodplatne, ak sa v účtovnom rozvrhu nenanšiel vhodný syntetický účet.
Marti.ka
09.08.07,10:58
Ja nevidím problém pri účtovaní vkladu od spoločníka na účte 413. Ja vidím / najmä po novele / problém vrátenia vkladu z účtu 413. Na účte sa účtujú peňažné a nepeňažné vklady bezodplatne, ak sa v účtovnom rozvrhu nenanšiel vhodný syntetický účet.
Akým spôsobom by sa teda "pôžička" spoločníkov spoločnosti mohla zaúčtovať bez použitia záväzkových účtov? Vďaka.
Marti.ka
10.08.07,11:55
Nikto s tým nemá žiadne skúsenosti?
Danila
10.08.07,12:24
Nikto s tým nemá žiadne skúsenosti?Skúseností s tým máme asi viac ako dosť. Ale ak chce peniaze vrátiť, nikto nič iné ako pôžička, a teda záväzok nevymyslel. A ak aj náhodou áno, tak sa to cez Poradu nedozvieš vďaka jej pravidlám.