HEBA
08.03.07,18:26
Novelizáciou Obchodného zákonníka od 1.2.2007 bolo zmenené ustanovenie § 2 os. 3 nasledovne:

V § 2 ods. 3 sa na konci pripája táto veta: "Právnická osoba alebo fyzická osoba musí preukázať, že má k nehnuteľnosti alebo jej časti, ktorej adresa je ako jej sídlo alebo miesto podnikania zapísaná v obchodnom registri alebo v živnostenskom registri, alebo v inej evidencii ustanovenej osobitným zákonom, vlastnícke právo alebo užívacie právo, ktoré užívanie nehnuteľnosti alebo jej časti ako sídla alebo miesta podnikania nevylučuje, alebo súhlas vlastníka nehnuteľnosti alebo jej časti so zápisom nehnuteľnosti alebo jej časti ako sídla alebo miesta podnikania do obchodného registra, živnostenského registra alebo inej evidencie ustanovenej osobitným zákonom.".
Bola by som veľmi rada, keby mi niekto poradil
Má syn, resp. dcéra / s rodinou/ užívacie právo na rodinný dom svojich vlastných rodičov, keď tam má trvalý pobyt ? Môže mať tu miesto podnikania bez toho, aby rodič vlastnému dieťaťu musel dať povolenie alebo súhlas /a nebodaj ešte aj overený notárom/.
Rada by som vedela, aký máte názor na túto novelu citovaného zákona.
Za ochotu veľmi pekne ďakujem
Cecilia
08.03.07,17:47
Ja si teraz zakladám sro-čku, ktorej sídlo je v rodinnom dome, ktorý vlastníme spolu s manželom a potrebovala som súhlas manžela, aby som mala zriadené sídlo spoločnosti v našom rodinnom dome, plus list vlastníctva domu.
dusan 13
09.03.07,08:03
Je potrebný súhlas rodičov ako vlastníkov nehnuteľnosti, trvalý pobyt nezakladá žiadny právny vzťah (vlastnícke alebo užívacie právo) k nehnuteľnosti. Súhlas netreba podľa mňa dať overiť notárovi, stačí originál listiny.
HEBA
09.03.07,17:09
Ďakujem za Vaše odpovede. Na tú novelizáciu mám svoj názor ale to mi asi nepomôže
Prajem pekný večer
STRELEC
09.03.07,17:51
[quote=HEBA;414531]..... Rada by som vedela, aký máte názor na túto novelu citovaného zákona. .... quote] Chápem ju ako silnejšiu podporu vlastníckych práv. Plne ju schvaľujem! Určité prechodné obdobie sa takýto súhlas nepožadoval, čo je nonsens. Prakticky bez vedomia (a nie to ešte súhlasu) sa dalo zriadiť sídlo vlastne kdekoľvek! Predstavte si situáciu, že si niekto (a určite to nebude teda solídna firma) zriadi "sídlo" vo Vašom RD a začne Vás otravovať úradná korešpodencia alebo aj návštevy.
cerviacik
14.03.07,06:13
Je potrebné tento vzťah k nehnuteľnosti deklarovať aj spätne pri už založených a fungujúcich spoločnostiach?
STRELEC
14.03.07,06:14
Nie - nie je to potrebné.
HEBA
19.03.07,17:38
Ďakujem za vysvetlenie. Môj názor v tomto prípade už nikomu nepomôže. Novela je na svete a platí, polemizovať o tom je zbytočné.
Uznávam "Všetko zlé je aj na niečo dobré"
Prajem príjemný večer