mattina
08.03.07,20:26
Dobry vecer,
snazim sa najst odpoved na dve otazky, ale zatial sa mi to nedari. Viete mi pomoct? Aka je maximalna mozna vyska materskej dovolenky? Existuje na to nejaka kalklacka? A druha vec, po nastupe do prace po MD, ak si zacnem cerpat najprv dovolenku, z coho sa mi bude ratat VZ pre dovolenku? Je to MD alebo posledny kvartal, kedy som pracovala?
Velmi pekne dakujem za odpoved.
endrju
08.03.07,19:35
... Aka je maximalna mozna vyska materskej dovolenky? ...
Výška materskej dovolenky? To je nejaký nový pojem.
Pýtaš sa na počet dní, počas ktorých môže byť platené materské? Alebo Ťa zaujíma suma materského?
endrju
08.03.07,19:37
... z coho sa mi bude ratat VZ pre dovolenku?...
VZ pre dovolenku je čo? Myslíš na priemerný zárobok pre náhrady?
mattina
08.03.07,19:44
som laik :-) zaujima ma max suma, s akou mozem pocitat pocas MD, pretoze u nas v praci mi to nevie povedat ani nasa uctovnicka a ani personalistka. Okrem toho by som chcela vediet, ci sa mi oplati cerpat si dovolenku pred nastupom na MD alebo po ukonceni MD.
Dakujem
mattina
08.03.07,19:45
VZ myslim vymeraivaci zaklad :-)
endrju
08.03.07,19:50
som laik :-) zaujima ma max suma, s akou mozem pocitat pocas MD, pretoze u nas v praci mi to nevie povedat ani nasa uctovnicka a ani personalistka. Okrem toho by som chcela vediet, ci sa mi oplati cerpat si dovolenku pred nastupom na MD alebo po ukonceni MD.
Dakujem

Maximálna denná suma materského, s ktorou môžeš počítať počas materskej dovolenky je 55% denných vymeriavacích základov zo všetkých nemocenských poistení, z ktorých Ti vznikne nárok na materské.
Materské sa platí za každý kalendárny deň trvania materskej dovolenky, počas ktorého máš nárok na materské.
endrju
08.03.07,19:51
... z coho sa mi bude ratat VZ pre dovolenku?...


VZ myslim vymeraivaci zaklad :-)

Vymeriavací základ v súvislosti s dovolenkou neexistuje.
mattina
08.03.07,19:56
a je nejaka cesta, ako si zistit presnu sumu? Ja to spocitat neviem....
mattina
08.03.07,19:59
tak sa skusim spytat inak, ak si zacnem cerpat staru dovolenku po navrate do prace z MD, ako sa bude prepocitavat vyska nahrady za riadnu dovolenku?
endrju
08.03.07,20:07
a je nejaka cesta, ako si zistit presnu sumu? Ja to spocitat neviem....
V §§ 53-58 zákona o sociálnom poistení je presný návod ako zistiť presnú sumu.
Na Porade bolo založených už niekoľko desiatok tém s diskusiou o detailoch výpočtu. Odporúčam hľadať.
mattina
08.03.07,20:15
dakujem, skusim
endrju
08.03.07,20:16
tak sa skusim spytat inak, ak si zacnem cerpat staru dovolenku po navrate do prace z MD, ako sa bude prepocitavat vyska nahrady za riadnu dovolenku?

§ 134 Zákonníka práce upravuje spôsob výpočtu priemerného zárobku pre náhrady.

Náhrada (hrubá) bude vypočítaná:

a) priemerný denný zárobok pre náhrady * počet dní čerpania dovolenky

alebo

b) priemerný hodinový zárobok pre náhrady * počet hodín čerpania dovolenky

Za dni alebo hodiny čerpania dovolenky sa považujú pracovné dni alebo pracovné hodiny, počas ktorých nebudeš pracovať z dôvodu čerpania dovolenky. Podrobnosti v § 114 Zákonníka práce.

Na Porade bolo založených už niekoľko desiatok tém s diskusiou o detailoch výpočtu. Odporúčam hľadať.
ajobs
08.03.07,21:47
dakujem, skusim

Preložené do ľudskej reči - ak si pracovala nepretržite počas celého minulého roka a tohto roku nastupuješ na MD, výška materského sa v zásade vypočíta ako súhrn hrubých miezd za jednotlivé mesiace (sú tam aj určité výnimky, čo do VZ nepatrí-napr. odmeny za pracovné a životné jubileá, platby zo sociálneho fondu atď.) minulého roka (s obmedzením maxima od 1.1.2006 do 30.6.2006 na 23.738 Sk, od 1.7.2007 do 31.12.2007 na 25.911 Sk), ktoré vydelíš počtom KALENDÁRNYCH dní roka. Z tohto počtu sa odpočíta prípadná PN, poberanie ošetrovného, neplatené voľno apod.
Z takto získaného výsledku je 55% výškou poskytovaného materského.