kaplanka
08.03.07,20:14
Nenašla som tu žiadnu otázku, ktorá by mi dala odpoveď na moju možno laickú otázku. Ako si mám vypočítať čistú mzdu brigádnika, ak môže zarobiť len tých 3200 Sk mesačne ale brutto? Bola som na www.profesia.sk a tam je vzorec na výpočet mzdy, ale tam sa musí zadať minimálna mzda a to 3200 SK určite nieje. Strhávajú sa z toho aj nejaké odvody?
endrju
08.03.07,19:20
Nenašla som tu žiadnu otázku, ktorá by mi dala odpoveď na moju možno laickú otázku. Ako si mám vypočítať čistú mzdu brigádnika, ak môže zarobiť len tých 3200 Sk mesačne ale brutto? Bola som na www.profesia.sk (http://www.profesia.sk) a tam je vzorec na výpočet mzdy, ale tam sa musí zadať minimálna mzda a to 3200 SK určite nieje. Strhávajú sa z toho aj nejaké odvody?

Prečo si myslíš, že brigádnik môže zarobiť najviac 3200 Sk?

Ak ide o dohodu o vykonaní práce alebo o dohodu o brigádnickej práci študentov, zamestnancovi sa žiadne odvody nestrhávajú.
Daň sa zráža (zrážková alebo preddavková) v závislosti od ďalších okolností, o ktorých však v prvom príspevku nič neuvádzaš.
Pri práci na dohodu za niektorých okolností vzniká povinnosť platiť zdravotné poistenie. Avšak takéto zdravotné poistenie stačí zaplatiť v rámci ročného zúčtovania predavkov poistného na zdravotné poistenie.

Ak ide o pracovnú zmluvu, odvody sa strhávajú v zmysle zákona o zdravotnom poistení a zákona o sociálnom poistení. Uvádzaš príliš málo informácií potrebných na sformulovanie jednoznačnej odpovede.

Tém s príkladmi výpočtu čistej mzdy je na Porade založených niekoľko desiatok. Skús hľadať.
kaplanka
08.03.07,19:27
Je na úrade práce a popri úrade môže odrobiť max. 64 hod. a zarobiť max. 3200 Sk brutto za mesiac. Manžel má 60 Sk na hodinu v čistom a preto si musí vyrátať, koľko je vlastne brigádnicky plat v čistom, aby si vedel prerátať, koľko hodín musí odpracovať. Pretože, keď sa pozriete na tú hodinovú mzdu, asi každému je jasné, že 64 hod. nemôže pracovať. Mal by logicky oveľa viac zarobené a potom by ho vlastne vyradili z evidencie.
endrju
08.03.07,19:42
Je na úrade práce a popri úrade môže odrobiť max. 64 hod. a zarobiť max. 3200 Sk brutto za mesiac. Manžel má 60 Sk na hodinu v čistom a preto si musí vyrátať, koľko je vlastne brigádnicky plat v čistom, aby si vedel prerátať, koľko hodín musí odpracovať. Pretože, keď sa pozriete na tú hodinovú mzdu, asi každému je jasné, že 64 hod. nemôže pracovať. Mal by logicky oveľa viac zarobené a potom by ho vlastne vyradili z evidencie.
Prepáč, ale počítanie mesačnej hrubej mzdy z čistej hodinovej mzdy je náramne neobvyklé. Na uskutočnenie presného výpočtu treba uviesť dosť veľa údajov. Neuvádzaš tu žiaden rozhodujúci údaj okrem toho, že čistá hodinová mzda je 60 Sk.
Aj keď tie údaje uvedieš, tak sa nemusíš do "cieľovej" sumy, ktorá býva obvykle východzia.

Príklady aj "na hlavu postaveného" spôsobu výpočtu ale aj tak dokážeš na Porade nájsť. Je ich tu dosť.
kaplanka
08.03.07,19:56
Ja som naozaj laik, ale ja nechcem, aby mi niekto vyrátal
mesačnú hrubú mzdu. Ja tú hrubú mzdu poznám, je to 3200 Sk (max. čo sa môže popri ÚP zarobiť) a z toho potrebujem vedieť ako vyrátam čistú mzdu. A ak to niekto na PORADE vie, tak nech mi povie, či aj z toho sú ešte aj odvody. :o:(:o:(:)
endrju
08.03.07,19:59
Ja som naozaj laik, ale ja nechcem, aby mi niekto vyrátal
mesačnú hrubú mzdu. Ja tú hrubú mzdu poznám, je to 3200 Sk (max. čo sa môže popri ÚP zarobiť) a z toho potrebujem vedieť ako vyrátam čistú mzdu. A ak to niekto na PORADE vie, tak nech mi povie, či aj z toho sú ešte aj odvody. :o:(:o:(:)
Predsa k spôsobou výpočtu čistej mzdy z hrubej som sa vyjadril v príspevku číslo 2.
Ak ide o dohodu o vykonaní práce alebo o dohodu o brigádnickej práci študentov, zamestnancovi sa žiadne odvody nestrhávajú.
Daň sa zráža (zrážková alebo preddavková) v závislosti od ďalších okolností, o ktorých však v prvom príspevku nič neuvádzaš.
Pri práci na dohodu za niektorých okolností vzniká povinnosť platiť zdravotné poistenie. Avšak takéto zdravotné poistenie stačí zaplatiť v rámci ročného zúčtovania predavkov poistného na zdravotné poistenie.

Ak ide o pracovnú zmluvu, odvody sa strhávajú v zmysle zákona o zdravotnom poistení a zákona o sociálnom poistení. Uvádzaš príliš málo informácií potrebných na sformulovanie jednoznačnej odpovede.

Asi si nečítala dosť pozorne. A asi si ani neskúšala na Porade hľadať. Za posledný mesiac som tém s príkladmi výpočtu čistej mzdy z hrubej mzdy zaregistroval viac než dosť. :cool:
Jozef Mihál
08.03.07,20:15
60 Sk v čistom = 60 Sk v hrubom. Mal by odrobiť max. 53 hodín mesačne.
kaplanka
08.03.07,20:25
Prepáč ja som si po odoslaní všimla, že čo sa týka tých odvodov, tak že si mi to tam napísal. Ale namôžeš mi presne povedať, akým číslom alebo percentom mám vydeliť tú hrubú mzdu ak sa tam neodrátavajú tie nešťastné odvody? Odvody zaňho vlastne zaplatí štát, keďže aj z ÚP dostane niečo. Ja viem, že som otravná, ale na mňa je to asi zložité a už teraz viem, že keby idem pracovať do účtarne, asi by som sa tam dlho zaúčala. Ja si radšej sadnem za šijací stroj, to mi ide naozaj veľmi dobre.
endrju
08.03.07,20:34
Prepáč ja som si po odoslaní všimla, že čo sa týka tých odvodov, tak že si mi to tam napísal. Ale namôžeš mi presne povedať, akým číslom alebo percentom mám vydeliť tú hrubú mzdu ak sa tam neodrátavajú tie nešťastné odvody? Odvody zaňho vlastne zaplatí štát, keďže aj z ÚP dostane niečo. Ja viem, že som otravná, ale na mňa je to asi zložité a už teraz viem, že keby idem pracovať do účtarne, asi by som sa tam dlho zaúčala. Ja si radšej sadnem za šijací stroj, to mi ide naozaj veľmi dobre.
Jednu z možných (a aj dosť pravdepodobných) odpovedí uviedol Jozef Mihál. V takom prípade sa nič nedelí a ani nenásobí. Hrubá mzda sa môže zhodovať s čistou.
kaplanka
08.03.07,20:37
Pre Jozefa. Dnes bol manžel na ÚP a tam mu povedali že 3200 je v hrubom ale nieje to čistá mzda. Takže v čistom to bude menej a aj tých odrobených hodín bude menej. Je zaujímavé, že ani na ÚP mu nevedela povedať ako to je. A dokonca aj účtovnička pozerala na môjho manžela ako "mucha puk". Nevedela ani, že ako brigádnik môže zarobiť max. 3200 Sk brutto.
Jozef Mihál
08.03.07,20:45
Doteraz ma to bavilo ale vzdávam to.
kaplanka
08.03.07,20:54
Už to vzdám aj ja. Mám taký pocit, že je to nejaký chorý systém.
endrju
08.03.07,20:55
...Dnes bol manžel na ÚP a tam mu povedali že 3200 je v hrubom ale nie je to čistá mzda. ... A dokonca aj účtovnička pozerala na môjho manžela ako "mucha puk". Nevedela ani, že ako brigádnik môže zarobiť max. 3200 Sk brutto.K vyjadreniam úradníkov a najmä mzdovej účtovníčky u zamestnávateľa "no comment".

Ak sa zamestnanec skutočne dohodol na čistej mzde 60 Sk / hod., výhodnejší je pre neho takýto postup:

. 3200 hrubá mzda
- .608 daň (3200 * 0,19)
= 2592 čistá mzda

Môže odpracovať najviac 2592 / 60 = 43,2 hodiny (= 43 hodín a 12 minút), aby neprekročil strop 3200 v hrubom.

Na konci roka potom podá daňové priznanie a požiada o vrátenie dane zaplatenej v priebehu roka. Zamestnancovi tak zostane 3200 Sk v každom prípade a zarobí ich za podstatne kratší čas (- 19%).

Z porovnania príkladu odpovede od Jozefa s týmto príkladom je azda väčšine čítajúcich zrejmé, že dohodnutie čistej mzdy namiesto hrubej je "na hlavu postavené".
Najmä nerozumiem zamestnávateľovi, ktorý je ochotný dohodnúť si takéto podmienky so zamestnancom.

Tiež ma už prestáva baviť diskusia ohľadom takéhoto problému a tiež to už asi vzdám. V posteli sa človek cíti príjemnejšie :)
brm
09.03.07,06:03
ja by som na margo mzdovej účtovníčky hodila do placu otázku, či sa k nej dostala hneď na začiatku prvotná infomácia, že dotyčný je evidovaný na ÚP...ja predsa nie som povinná robiť špehovacieho psa a vypytovať sa stále na niečo, čo mi má byť automaticky podané...predpokladám, že preto pozerala ako puk...
endrju
09.03.07,07:28
ja by som na margo mzdovej účtovníčky hodila do placu otázku, či sa k nej dostala hneď na začiatku prvotná infomácia, že dotyčný je evidovaný na ÚP...ja predsa nie som povinná robiť špehovacieho psa a vypytovať sa stále na niečo, čo mi má byť automaticky podané...predpokladám, že preto pozerala ako puk...
Budeš mať asi pravdu.
Keď teraz s časovým odstupom nad tým rozmýšľam (ráno je predsa len o kúsok múdrejšie ako večer ;) ), je veľmi pravdepodobné, že ku mzdovej účtovníčke sa nedostali správne informácie.
Až po "kontrolnej" otázke sme sa od autorky témy dozvedeli o tom, že jej manžel je evidovaný na ÚP.
Nabudúce by sme nemali riešiť takéto témy v noci. Radšej sa treba dobre vyspať. :D
mariana71
30.04.07,12:00
Ak má dohodáe hr.mzdu 3000Sk, uplatňuje si odp. položku a nemá žiadne zrážky, tak jeho čistá mzda bude tiež 3 000,..Mám pravdu?
katkaj
30.04.07,12:03
Ak má dohodáe hr.mzdu 3000Sk, uplatňuje si odp. položku a nemá žiadne zrážky, tak jeho čistá mzda bude tiež 3 000,..Mám pravdu?


Áno máš pravdu ;) Len zamestnávateľ zaňho zaplatí úrazové a garančné poistenie :)
Tweety
30.04.07,12:03
Áno, bude 3000.-.