dragon007
08.03.07,22:14
Dobry den!
Snazil som sa preluskat jednotlivymi odpovedami na tuto otazku, ktore uz tu boli uvedene v hojnom pocte. Napriek tomu mam stale nejasnosti ohladom mojej otazky, pretoze niektore odpovede si dost protirecili. A kedze ja v tomto obore nemam ziadne skusenosti (ani vedomosti), chcel by som sa opytat na zopar veci, aby som si v tom urobil poriadok.
V januari minuleho roka som si vybavil zivnost (internetovy predaj PC, elektroniky v ramci SR). Okrem toho mam este "normalne" zamestnanie na hlavny prac.pomer (alebo ako sa tomu nadava). Doteraz som vlastne svoje "podnikanie" len rozbiehal, takze prijem z podnikania som nemal ziadny. Teraz, ked sa rozbieha obchod, tak mam dilemu. Ide o to, ze nakupujem elektroniku u dodavatelov zo Slovenska, ktori su vsetci platcami DPH. Ja som doteraz nebol platca DPH. Prepokladam, ze vacsina z tych, ktori si u mna nakupia, budu neplatcami DPH. Mam vsak momentalne takych odberatelov, ktori platcami DPH su a pre nich je vyhodnejsie, ak budem platcom DPH aj ja. Takze uz som sa takmer rozhodol, ze sa zaregistrujem zatial ako dobrovolny platca DPH.
Takze, aby som to zrnul:

ja nie som platca DPH
vsetok tovar nakupujem od platcom DPH
predpokladam, ze vacsinu klienteli budu neplatcovia DPH (aj ked momentalne to je naopak)
Moje otazky su:

po precitani prispevkov tu na porade, si nie som isty, ci budem musiet prejst kvoli tomu na PU, alebo ci mi postaci JU.
ak sa jedna o predaj len na dobierku (pripadne dovoz tovaru zakaznikovi by sa uskutocnil cez kuriera a pod), musim mat aj reg.pokladnicu, alebo staci, ak budem viest iba faktury? Bolo mi povedane, ze v tomto pripade nie je potrebne mat pokladnicu, ale chcem si byt tym isty.
ak by som sa stal platcom DPH, tak tie stvrtrocne vykazy DPH sa daju posielat aj cez internet, alebo je nutne to podavat osobne?
je podla vas v tomto mojom pripade lepsie ostat neplatcom DPH?Dakujem za odpovede.
Melnick
08.03.07,21:31
Dobry den!
Snazil som sa preluskat jednotlivymi odpovedami na tuto otazku, ktore uz tu boli uvedene v hojnom pocte. Napriek tomu mam stale nejasnosti ohladom mojej otazky, pretoze niektore odpovede si dost protirecili. A kedze ja v tomto obore nemam ziadne skusenosti (ani vedomosti), chcel by som sa opytat na zopar veci, aby som si v tom urobil poriadok.
V januari minuleho roka som si vybavil zivnost (internetovy predaj PC, elektroniky v ramci SR). Okrem toho mam este "normalne" zamestnanie na hlavny prac.pomer (alebo ako sa tomu nadava). Doteraz som vlastne svoje "podnikanie" len rozbiehal, takze prijem z podnikania som nemal ziadny. Teraz, ked sa rozbieha obchod, tak mam dilemu. Ide o to, ze nakupujem elektroniku u dodavatelov zo Slovenska, ktori su vsetci platcami DPH. Ja som doteraz nebol platca DPH. Prepokladam, ze vacsina z tych, ktori si u mna nakupia, budu neplatcami DPH. Mam vsak momentalne takych odberatelov, ktori platcami DPH su a pre nich je vyhodnejsie, ak budem platcom DPH aj ja. Takze uz som sa takmer rozhodol, ze sa zaregistrujem zatial ako dobrovolny platca DPH.
Takze, aby som to zrnul:

ja nie som platca DPH
vsetok tovar nakupujem od platcom DPH
predpokladam, ze vacsinu klienteli budu neplatcovia DPH (aj ked momentalne to je naopak)Moje otazky su:

po precitani prispevkov tu na porade, si nie som isty, ci budem musiet prejst kvoli tomu na PU, alebo ci mi postaci JU.Povinnosť viesť PU-JU nezávisí od toho či si platiteľ/osvoj si tento výraz/,alebo neplatiteľ ak sa jedna o predaj len na dobierku (pripadne dovoz tovaru zakaznikovi by sa uskutocnil cez kuriera a pod), musim mat aj reg.pokladnicu, alebo staci, ak budem viest iba faktury? Bolo mi povedane, ze v tomto pripade nie je potrebne mat pokladnicu, ale chcem si byt tym isty. Ak to bude predaj na základe vystavených faktúr- nemusíš mať ERP.
ak by som sa stal platcom DPH, tak tie stvrtrocne vykazy DPH sa daju posielat aj cez internet, alebo je nutne to podavat osobne?Pre elektronické zasielanie výkazov musíš požiadať DRSR o pridelenie Id používateľa.
je podla vas v tomto mojom pripade lepsie ostat neplatcom DPH? Zavisí to naozaj od toho, či Tvojimi odberateľmi budú platitelia,alebo to budú FO neplatitelia. Dakujem za odpovede.
......................:)
evina
08.03.07,21:32
Dobry den!

Takze, aby som to zrnul:
ja nie som platca DPH
vsetok tovar nakupujem od platcom DPH
predpokladam, ze vacsinu klienteli budu neplatcovia DPH (aj ked momentalne to je naopak)Moje otazky su:
po precitani prispevkov tu na porade, si nie som isty, ci budem musiet prejst kvoli tomu na PU, alebo ci mi postaci JU.
ak sa jedna o predaj len na dobierku (pripadne dovoz tovaru zakaznikovi by sa uskutocnil cez kuriera a pod), musim mat aj reg.pokladnicu, alebo staci, ak budem viest iba faktury? Bolo mi povedane, ze v tomto pripade nie je potrebne mat pokladnicu, ale chcem si byt tym isty.
ak by som sa stal platcom DPH, tak tie stvrtrocne vykazy DPH sa daju posielat aj cez internet, alebo je nutne to podavat osobne?
je podla vas v tomto mojom pripade lepsie ostat neplatcom DPH?Dakujem za odpovede.

ad. 1. Nie nebudeš musieť. To, že platiteľ DPH bude účtovať v PÚ sa pripravovalo , ale neschválilo.
ad.2. Možeš vystavovať faktúry a ich úhrady na PPD /príjmový pokladničný doklad/. Dátum vystavenia fakttúry, jej splatnosť, aj úhrada budú totožné. Ak by Ti niekto Tvrdil, že tu musí byť dátumový posun, never, na 100% nemusí..
ad 3/ o elektronickej komunikácii sa dozvieš na stránke www.drsr.sk. Ináš dá sa DP pposielať bez problémov aj poštou.
ad 4/ na túto otázku si Ti netrúfnem odpovedať. Mal by si si porovnať hodnotu DPH na vstupe, t.j. tú, ktorú odpočítavaš a DPH na výstupe, t.j. tú ktorú si povinný zaplatiť Ty. Ak Ti vyjde veľké plus na strane daňovej povinnosti - neoplatí sa Ti byť platiteľom DPH...
dragon007
09.03.07,13:05
Velmi pekne dakujem za odpovede.
Mam dalsiu otazku. Nasiel som dodavatela z EU (Francuzsko), od ktoreho by som mohol nakupovat tovar. Ak by som bol platitelom DPH (uz som si osvojil ten vyraz :)), tak nakupujem od neho bez DPH a nasleden predavam s DPH. Ak by som ale platitelom DPH nebol, tak v tom pripade je to s DPH ako? Mozem vobec nakupovat tovar u neho, ked nie som platitelom DPH?