marcela76
09.03.07,00:10
Prosím skúsenejších, aby mi poradili ako postupovať:

SRO, PU, platca DPH, "B" spôsob účtovania, všetok materiál a suroviny sú podrobne vedené na skladových kartách.
Účtujem:
nákup suroviny 501/A
nákup ostatného materiálu - každý výrobok je zabalený vo vrecku + označený štítkom ... na 501/A
vlastná doprava - rozvoz výrobkov, prepravu odberateľom nefaktúrujem, účtujem len spotrebu PHM 501/A
externá doprava - prepravca nám vozí surovinu 518/A

príjem suroviny a obalov na skladové karty - v ocenení podľa DF, operáciu neúčtujem

v akej cene mám prijať hotové výrobky na sklad? musím robiť aktiváciu dopravy? nemôžem to nechať na 518? môžem mať v IS že skladová cena výrobku = nákupná cena suroviny + nákupná cena obalov ( doprava sa mi tam neprenesie)? musím mať kalkuláciu? ak áno musí kalkulácia obsahovať aj ostatné náklady, napr. energie a mzdy a pod...?
v akej cene to potom vyskladniť?

aký je postup v prípade "A" spôsobu vedia účtovníctva?

Táto časť účtovnícva je pre mňa nová a keď som tomu nerozumela doteraz, tak po preštudovaní niektorých príspevkov už vôbec nie.

Ďakujem
aduliak
09.03.07,06:56
Dobre ranko,

ja ocenujem do ucta material v nakupnej cene, ktora je teda aj skladovou cenou, nedokoncenu vyrobu + vyrobky v priamych nakladoch, konkretne priamy material + priame mzdy - odpad (ak vznika a predava sa dalej ako srot,znizuje mi to cenu). okrem priamych nakladov viem,ze v postupoch uctovania je uvedene, ze mozes pridat aj cast nepriamych nakladov nejakou reziou.je to na tebe,aky sposob si zvolis.
bz5
09.03.07,10:18
Pri účtovaní zásob môžeme buď účtovať spôsobom A alebo B. Spôsobom B môžu účtovať tie ÚJ, ktoré nemajú povinnosť mať úč. závierku overenú audítorom.
Keď účtujeme spôsobom A, tak obstaranie účtujeme cez účty 111, 131 u materiálu a tovaru. Pričom na tieto účty účtujeme OC, teda cenu, za ktorú sa majetok obstaral + náklady, ktoré súvisia s obstaraním. (Napríklad: 111/343,321* 111/622, 621 * 111/379)
Príjem týchto zásob na sklad účtujeme na 112, 132. (dobrá je aj analytika napr. 111.1, kde účtujem fakturovanú cenu za materiál a 111.2, kde sú naklady na tento materiál)
Úbytky účtujeme 2 spôsobmi, a to buď váženým aritmetickým priemerom alebo metódou FIFO.
Ku dňu úč. závierky, účty 111, 131 nesmú vykazovať zostatok, a preto ho prevedieme na účet 119, 139.

Pri účtovaní spôsobom B, účtujeme obstaranie priamo do spotreby 501, 504 spolu aj s nákladmi , ktoré sú spojené s obstaraním. a ku dňu účtovnej závierky sa urobí inventarizácia a o nespotrebovaný materiál, tovar sa upravia náklady 112,132/501,504.

Príjem nedokončenej výroby robíme na úrovni vlastných nákladov (materiál, cena práce, ost. réžijné náklady ). Pri oceňovaní môžeme použiť buď metódu, do ktorej zahrnieme len priame náklady (materiál, cena práce), alebo metódu, kedy zohľadníme aj nepriame náklady teda réžie). 121/611