heike
09.03.07,07:42
Ak daňovník má príjem, ktorý podlieha zdaneniu, kam ho mám zaradiť? Nemá živnosť, do ktorej tabuľky DP to pôjde? (č. 1 r. 6?) Je to príjem za vypracovanie JÚ a Daňového priznania.
Tweety
09.03.07,06:45
Ak daňovník má príjem, ktorý podlieha zdaneniu, kam ho mám zaradiť? Nemá živnosť, do ktorej tabuľky DP to pôjde? (č. 1 r. 6?) Je to príjem za vypracovanie JÚ a Daňového priznania.
Je to príjem podľa §6 odst.2.
heike
09.03.07,07:03
A dám to do r. 6 - príjmy z činností, ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním a uplatním na ne 40 %-né výdavky?
Zoltán Kovács
09.03.07,07:05
Je to príjem podľa §6 odst.2.


V podstate súhlasím, lenže ako v zadaní sa píše nemá ŽL. Na základe čoho dosiahol tento príjem? Aká zmluva, alebo iná forma dohody?
Johanka
09.03.07,07:06
Je to príjem podľa §6 odst.2.
Vedenie účtovníctva je živnosť. Ak nemá živnosť a vedie účtovníctvo, tak niečo porušuje ...
Johanka
09.03.07,07:07
Ak daňovník má príjem, ktorý podlieha zdaneniu, kam ho mám zaradiť? Nemá živnosť, do ktorej tabuľky DP to pôjde? (č. 1 r. 6?) Je to príjem za vypracovanie JÚ a Daňového priznania.

Na základe čoho si mala tento príjem, zmluva o ....
Efinečka
09.03.07,07:08
Porušuje živnostenský zákon, dá sa to riešiť príkaznou zmluvou a môžeš uplatniť 40 % výdavky podľa § 6 ods. 10 zákona 595
heike
09.03.07,07:09
Je to Zmluva o dielo.
betka
09.03.07,07:13
Ak bol jednorázový, dala by som to do par.8 príjmy z príležitostných činností, pričom si paušálne výdavky 40% neuplatní... A ak sa jedná o nízke sumy, načo DP (45408, Sk)
Johanka
09.03.07,07:14
Porušuje živnostenský zákon, dá sa to riešiť príkaznou zmluvou a môžeš uplatniť 40 % výdavky podľa § 6 ods. 10 zákona 595
Príjem dosiahnutý z titulu príkaznej zmluvy nie je príjem podľa § 6.
meldo
09.03.07,07:15
mám podobný problém, popri príjmu zo závislej činnosti robím aj odborného lesného hospodára, netreba na to ani Žl list ani podnikanie) a malo by sa to zdaňovať podľa §6 riadok 7 (znalci a tlmočníci), len neviem ako k daňovému priznaniu vydokladovať príjem - mám len príjmové bločky
Tweety
09.03.07,07:17
Vedenie účtovníctva je živnosť. Ak nemá živnosť a vedie účtovníctvo, tak niečo porušuje ...
To je jasné, ale má príjem. Tak ho musí niekde dať, nie?
skaspa
09.03.07,07:28
Porušuje živnostenský zákon, dá sa to riešiť príkaznou zmluvou a môžeš uplatniť 40 % výdavky podľa § 6 ods. 10 zákona 595
v tomto prípade možno príjem z príkaznej zmluvy zaradiť do príjmu podľa § 5 príp. § 8; paušálne výdavky vo výške 40 % možno použiť len pri príjmoch podľa § 6.

Je to príjem podľa §6 odst.2.
určite to nie je príjem podľa § 6 ods. 2; tento § a odsek má štyrí písmená
a) použitia alebo z poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva vrátane autorských práv a práv súvisiacich s autorským právom, 27)a to vrátane príjmov z vydávania, rozmnožovania a rozširovania literárnych a iných diel na vlastné náklady, sem to asi nebude patriť
b) z činností, 28) ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním pozri si odkaz 28 a zistíš, že ani sem nie (odkaz 28: Napríklad § 58 zákona č. 195/1998 Z. z. o sociálnej pomoci v znení neskorších predpisov, zákon č. 7/2005 Z. z. o konkurze a reštrukturalizácii a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.)
c) znalcov a tlmočníkov za činnosť podľa osobitného predpisu.29)
d) z činností sprostredkovateľov podľa osobitných predpisov, ktoré nie sú živnosťou.29a) a nebude to ani v písmene c) a d)
Johanka
09.03.07,07:32
To je jasné, ale má príjem. Tak ho musí niekde dať, nie?
Nech ho dá ako príležitostný ..., len aby sa tu o chvíľu nepísalo, že takto robila účto 20 firmám :) .
heike
09.03.07,07:37
Nie, len 3.
skaspa
09.03.07,07:48
Nech ho dá ako príležitostný ..., len aby sa tu o chvíľu nepísalo, že takto robila účto 20 firmám :) .
súhlasím, inde to ani dať nemôže
§ 5 - určite neboli zrážané preddavky a ani "odberatelia" sa tak zrejme nechovali, aby to bol príjem zo závislej činnosti (neuviedli tento príjem v hláseni, v prehľade....);
§ 6 - už je to vyššie rozobrané
§ 7 - bez komentára
§ 8 - takže vylučovacou metódou ostáva jedine § 8 bez ohľadu na to koľko firiem bolo robených - pri prípadnej kontrole (kontrolách) to už orgány (daň. úrad, živnostenský úrad...) dajú na pravú mieru;)
skaspa
09.03.07,08:04
mám podobný problém, popri príjmu zo závislej činnosti robím aj odborného lesného hospodára, netreba na to ani Žl list ani podnikanie) a malo by sa to zdaňovať podľa §6 riadok 7 (znalci a tlmočníci), len neviem ako k daňovému priznaniu vydokladovať príjem - mám len príjmové bločky
príjem znalcov a tlmočníkov je príjmom podľa § 6 ods. 2 písm c), ktorý odkazuje na odkaz 29) Zákon č. 382/2004 Z. z. o znalcoch, tlmočníkoch a prekladateľoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Moc sa mi nezdá, že by odborný lesný hospodár spadal do tejto kategórie: hneď podľa § 2 ods. 1 uvedeného zákona: Znalec, tlmočník alebo prekladateľ je fyzická osoba alebo právnická osoba splnomocnená štátom na vykonávanie činnosti podľa tohto zákona, ktorá je
a) zapísaná v zozname znalcov, tlmočníkov a prekladateľov alebo
b) nezapísaná v tomto zozname, ak je ustanovená za znalca, prekladateľa alebo tlmočníka podľa § 15.

Ak si teda presvedčený o tom, že patríš do znalcov a tlmočníkov (neviem v čom presne spočíva výkon odborného lesného hospodára, tak sa k tomu neviem ani vyjadriť, kde by to malo byť zaradené), vedieš si peňažný denník (ak preukazuješ skutočne vynaložené výdavky), alebo ak si chceš uplatniť paušálne výdavky vo výške 40 % z príjmov vedieš evidenciu podľa § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmu - čiže vedieš evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a pohľadávkach. Príjem vydokladuješ resp. jeho výšku zistíš práve z peňažného denníka alebo z evidencie o príjmoch.
Johanka
09.03.07,09:22
Nie, len 3.

mimotemy Moje nervy ... klobúk dole za odvahu. Na druhej strane mi takéto veci absolútne nerežú. Dosť, že je vedenie účtovníctva voľná živnosť a účto robí kadekto. Niektorí sú ešte takí šikovní , že robia účtovníctvo bez živnosti viacerým firmám a tvária sa , že majú príležitostný príjem.
Žiadna SP, ZP a iné v pätách ... žiadne odvody... žiadne vlastné účtovníctvo .... A ja snívam ( nie sama ) o niečom takom ako je ÚČTOVNÍCKA ČESŤ :mee: .
abel
09.03.07,09:45
Vedenie účtovníctva je živnosť. Ak nemá živnosť a vedie účtovníctvo, tak niečo porušuje ...
... neoprávnené podnikanie
Jozef Mihál
09.03.07,09:51
Živnostenský zákon, č.455/1991 Zb., § 63:

Fyzickej osobe alebo právnickej osobe, ktorá prevádzkuje bez živnostenského oprávnenia činnosť, ktorá je predmetom voľnej živnosti, živnostenský úrad uloží pokutu až do 50 000 Sk.
heike
09.03.07,11:13
No, ľudia, to ste ma potešili... Ešte že sa nejedná o mňa... Po tejto diskusii by mi asi riadne "zredlo"...
...odkážem dotyčnej osobe...
betka
09.03.07,11:34
Aj ja chcem urobiť aspoň 20 DP, aj chcem mať príležitostný príjem, načo trápenie ako účtovníčka, načo platiť odvody, .....:mad: :--- :D