vrabopalec
09.03.07,08:35
Dobrý deň, prosím o radu, manželka je 3 roky SZČO, kozmetička, teda vykonáva remeselnú činnosť. Doteraz som jej účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva, teraz by sme chceli prejsť na paušálne výdavky.
1. Je možné takto hocikedy prejsť na iné účtovanie, ak nemáme žiadne záväzky, ani pohľadávky? Sú tu len nejaké minimálne zásoby (1000 - 2000,- Sk).
2. Problém bude asi s odpismi, odpisujeme nejaký hmotný majetok, čo s tým? Je mi jasné, že pri vedení účtovníctva formou paušálnych výdavkov si odpisy nemôžeme uplatňovať, ale čo s doteraz neodpísaným majetkom, ostáva tam ešte nejaká suma.
3. Treba pri paušálnych výdavkoch odkladať dodávateľské faktúry, nákupné doklady, teda potvrdenia o výdavkoch, a ak áno, treba k nim vypisovať výdavkové bloky?
4. V tomto roku, v ktorom by sme prešli na paušálne výdavky, treba pravdepodobne pri podaní daňového priznania vyplniť aj výkazy o majetku ... a príjmoch ... , aby sa "vyčistilo" účtovníctvo pri prechode na iné účtovanie. Treba tieto výkazy vyplňovať aj v budúcich zdaňovacích obdobiach, ak by sme ostali len pri paušálnych výdavkoch?
5. Je možné v hociktorom z budúcich zdaňovacích období, ak zistíme, že je v tom roku výhodnejšie JÚ, prejsť späť? A zas v ďalšom na paušálne výdavky...?
Dúfam, že tých otázok nie je priveľa :), pekne ďakujem za každú radu.
Marína
28.03.07,08:08
Dobrý deň, prosím o radu, manželka je 3 roky SZČO, kozmetička, teda vykonáva remeselnú činnosť. Doteraz som jej účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva, teraz by sme chceli prejsť na paušálne výdavky.
1. Je možné takto hocikedy prejsť na iné účtovanie Áno, je, ak nemáme žiadne záväzky, ani pohľadávky? Sú tu len nejaké minimálne zásoby (1000 - 2000,- Sk). Pri prechode z JU na evidenciu(pauš.výdavky) upravíš základ dane na r.40 v DP
2. Problém bude asi s odpismi, odpisujeme nejaký hmotný majetok, čo s tým? Je mi jasné, že pri vedení účtovníctva formou paušálnych výdavkov si odpisy nemôžeme uplatňovať, ale čo s doteraz neodpísaným majetkom, ostáva tam ešte nejaká suma. Odpisy vypočítaš(aj ponížiš sumu majetku), ale tie sú už zahrnuté v pauš. výdavkoch. V nasl. zdaň. období pokračuješ v odpisovaní.
3. Treba pri paušálnych výdavkoch odkladať dodávateľské faktúry, nákupné doklady, teda potvrdenia o výdavkoch, a ak áno, treba k nim vypisovať výdavkové bloky? Nie, nemusíš, iba odvody na poistné. Doporučuje Ti si ich určité obdobie archivovať kvôli napr. reklamácii.
4. V tomto roku, v ktorom by sme prešli na paušálne výdavky, treba pravdepodobne pri podaní daňového priznania vyplniť aj výkazy o majetku ... a príjmoch ... , aby sa "vyčistilo" účtovníctvo pri prechode na iné účtovanie.Áno. zostatky PO sa Ti majú rovnať s r.40 v DP, zostatky ZA a zásob s r.41 v DP. Treba tieto výkazy vyplňovať aj v budúcich zdaňovacích obdobiach, ak by sme ostali len pri paušálnych výdavkoch? Nie.
5. Je možné v hociktorom z budúcich zdaňovacích období, ak zistíme, že je v tom roku výhodnejšie JÚ, prejsť späť? A zas v ďalšom na paušálne výdavky...? Áno. Musíš však stále upraviť v DP základ dane. Pri prechode z JU na evidenciu upravíš o PO, ZA a zásoby. Pri prechode z evidencie na JU o PO a zásoby. Podrobnejšie pozri ZoDP_§17_ods.8 a 10.
Dúfam, že tých otázok nie je priveľa :), Je ich dosť;) pekne ďakujem za každú radu.
Odpoveď v rámci citátu.
Podrobnejšie vysvetlenie prechodu z na nájdeš tu (http://www.porada.sk/showpost.php?p=324017&postcount=32) (klikni).
majka555
27.01.09,15:35
Dobrý večer,
neviem či chápem správne prechod na paušálne výádaje, preto sa radšej opýtam.
Mám živnostníka, ktorý nemá žiadne pohľadávky, záväzky, ani zásoby z minulého roku (2008). Rok 2007 účtoval v jednoduchom účtovníctve. Môže v daňovom priznaní za rok 2008 uplatniť paušálne výdaje a v roku 2009 zase prejsť na účtovanie v JU?
Z toho, čo som prečítala na porade si myslím, že áno. Alebo sa mýlim...? Ďakujem za odpoveď.
mysimis
27.01.09,16:13
Ak chceš použiť paušálne výdavky v roku 2008 tak musíš vysporiadať pohľadávky a záväzky za rok 2007. Následne v roku 2009 môžeš viesť riadne účtovníctvo.
mysimis
27.01.09,16:15
kuk ešte sem:
(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
Adula
27.01.09,16:17
K bodu 4 doplnim, takisto, ak z roku 2008 mu ostanú pohľadávky alebo záv., tak sa upravuje základ dane, ked chce znova viesť JÚ a nie paušál.
natkov
05.02.09,20:39
Idem prechádzať z JU na paušálne výdavky. V roku 2007 mi ostali neuhradené pohľadavky a záväzok (orange). Otázka: 1. Urobím dodatočné DP za rok 2007 a upravím DP 2007 o pohľadávky r. 40 a záväzky r.41 alebo to zohľadním v DP 2008 r.40 a r.41..... Prosím
Orsz
05.02.09,20:47
Idem prechádzať z JU na paušálne výdavky. V roku 2007 mi ostali neuhradené pohľadavky a záväzok (orange). Otázka: 1. Urobím dodatočné DP za rok 2007 a upravím DP 2007 o pohľadávky r. 40 a záväzky r.41 alebo to zohľadním v DP 2008 r.40 a r.41..... Prosím

Urobíš dodatočné DP za rok 2007.
natkov
05.02.09,20:51
T.z. DP 2007 upravím o pohľadávky do r. 40 a záväzky r. 41???? Alebo prerobím učtovníctvo??????
Orsz
05.02.09,21:03
T.z. DP 2007 upravím o pohľadávky do r. 40 a záväzky r. 41???? Alebo prerobím učtovníctvo??????

Účtovníctvo sa neprerába, len sa zvýši suma celkových príjmov o nezaplatené pohľadávky a suma výdavkov o nezaplatené záväzky - kvôli prechodu na paušálne výdavky. Do účtovníctva sa nezasahuje. Vytvorí sa taký interný dokument - ktorým sa opraví daň.prizn.+výkazy.
natkov
05.02.09,21:13
Čo by mal obsahovať ten interný doklad??????
Orsz
05.02.09,21:30
Názov: Doklad o zúčtovaní neuhradených pohľadávok a záväzkov do r.2007 z dôvodu prechodu na paušálne výdavky v roku 2008.
Rozpis:
Pôvodné príjmy: 100000,-
Zvýšenie o neuhr.pohľ.: 20000,-
Príjmy po oprave: 120000,-

Výdavky - réžia: 50000,-
Zvýšené výdavky o neuhr.záv.: 5000,-
Celkom zvýšené výdavky: 55000,-

Pôvodný základ dane: 50000,-
Opravený základ dane: 65000,-

Napr. takto. Rozdiely sa uvedú na riadkoch 40 a 41 DP.
Orsz
05.02.09,21:37
natkov
07.02.09,13:32
Super všetko som prepočítala podľa príspevkoch, ale čo výkaz o MaZ a PaV za rok 2007 treba ich upraviť ???
Marína
08.02.09,18:19
Výkaz neupravuješ. Predpokladám, že vo výkaze si mala uvedené všetky neuhradené pohľadávky a neuhradené záväzky. Tie stále ostávajú pohľadávkami aj záväzkami, až do ich uhradenia.
natkov
09.02.09,09:53
Ak podávam dodatočné DP za rok 2007 kvôli prechodu z JÚ na Pauš. podávam aj VoMaZ a VoPaV rovnaký ako pri riadnom podaní DP za rok 2007????
Marína
09.02.09,19:08
Veď ty tie pohľadávky ideš pripočítať a záväzky odpočítať z daňového základu, nie ich uhradiť, čiže naďalej ostávajú záväzkami a pohľadávkami. Prestanú byť, keď budú uhradené. Úhrada ovplyvní len stav na BU resp. v pokladni, nie však základ dane, pretože už boli zdanené v predch. období.
Polly404
10.02.09,08:50
Ahojte, nie je mi jasné pri paušálnych výdavkoch: ak podnikateľ v roku 2008 podnikal prvým rokom a vystavil faktúry za 50 000,-Sk, ale uhradili mu len 40 000,-Sk, tak ako príjem z podnikania dávam len tých 40 000,-Sk? Alebo 50 000,-Sk a na riadku 40 dám ešte sumu 10 000,-Sk? A 40 % rátam potom z ktorej sumy?
ingak
10.02.09,09:19
40 % sa ráta z príjmu, čiže zo 40 000,-. Chcete prechádzať na zmenu na JÚ? Lebo tých 10 000,- by sa uvádzalo len pri zmene.
Polly404
10.02.09,09:33
Nie, nebude prechod. Takže tých 10 000,-Sk neuvádzam a dávam ich až do DP za rok 2009. Ďakujem pekne.
ingak
10.02.09,11:18
Áno, tých 10 000 bude v priznaní až bude zaplatená faktúra, takže v r. 2009.
Viťa
12.02.09,13:02
Chcem sa opýtať. V rok 2007 som podala DP, kde sme uplatňovali skutočné náklady. Učtujeme v JU. V prílohách sme mali ešte neuhradené pohľadávky, ktoré neboli zahrnuté do zdaniteľného príjmu. Boli to fa za 11 a 12/2007, ktoré boli uhradené až v 1/2008. Teraz by sme chceli prejsť na paušál. Je s tým nejaký problém, alebo môžeme kľudne pripočítať faktúry a k nim vyrátať paušálne výdavky.
veronikasad
12.02.09,13:06
Chcem sa opýtať. V rok 2007 som podala DP, kde sme uplatňovali skutočné náklady. Učtujeme v JU. V prílohách sme mali ešte neuhradené pohľadávky, ktoré neboli zahrnuté do zdaniteľného príjmu. Boli to fa za 11 a 12/2007, ktoré boli uhradené až v 1/2008. Teraz by sme chceli prejsť na paušál. Je s tým nejaký problém, alebo môžeme kľudne pripočítať faktúry a k nim vyrátať paušálne výdavky.
Musiš podať dodatočné daňové priznanie za rok 2007 a upraviť základ dane o neuhradené pohľadávky. Súčasne dodatočné RZZP a opravný výpis z daň. priznania do soc.poisťovne.
Viťa
12.02.09,13:38
Ja som bola v tom, že v JU je zdaniteľný príjem to, čo sme dostali v hot. alebo bankou, a náklady len skutočne zaplatené. Prečo mám upraviť základ dane, keď som tie peniaze nedostala. Myslela som si, že len v podvojnom učto. je to tak, že všetky aj neuh. pohľ. idu do výnosov a všetky aj nezap. náklady do nákladov. Ale v JU nie.
Muška
12.02.09,13:46
Prečo mám upraviť základ dane, keď som tie peniaze nedostala.
Preto, že Ti to ukladá zákon. Pri "preskakovaní" je to "ošetrené" v zákone.
Klikni: http://www.porada.sk/t23217-p2-uprava-zakladu-dane-pri-zmene-sposobu-uplatnovania-vydavkov.html
Muška
12.02.09,13:48
Ale, na druhej strane, ak platíš vyššie poistné do SP ako minimálne, tak si "ušetrila", lebo sa Ti zvyšuje až nasledujúci mesiac po podaní DDP.
Viťa
12.02.09,13:59
To znamená, že vDP za rok 2007 mi vyjde vyššia daň. Lebo pohľadávky boli na výšku 65 tis.
Viťa
12.02.09,14:00
To by som radšej mala urobiť aj tento rok skutočne vynaložené náklady, lebo som zaplatila nižšiu daň.
Muška
12.02.09,14:01
To znamená, že vDP za rok 2007 mi vyjde vyššia daň. Lebo pohľadávky boli na výšku 65 tis.
áno v DDP r. 2007 upravíš ZD o neuhradené pohľadávky, ale aj o neuhradené záväzky.

Keď Ti príde už skutočne úhrada za tieto pohľadávky, tak ich už samozrejme nezahrnieš do príjmu /keďže už boli zdanené/.
Muška
12.02.09,14:03
To by som radšej mala urobiť aj tento rok skutočne vynaložené náklady, lebo som zaplatila nižšiu daň.
Viťa to si musíš prepočítať.
Ja som to napr. urobila "naschvál", pretože som dooooosť ušetrila na poistnom do SP.
Podala som DDP až 1.4.....a do SP som už len za máj a jún platila neuveriteľne vysokú SP. :D
Viťa
12.02.09,14:11
Ale mne to vychádza, že som mala zaplatiť daň o 12000,- Viac.Čiže teraz by som to musela doplatiť aj z nejakou pokutou ? To radšej urobím skutočné náklady, zahrniem tých 65 tis. až teraz keď boli uhradené.
Viťa
12.02.09,14:12
Ja som nevedela, že je to tak. A ani som minulý rok nevedela, že tento rok mi vyjde lepšie paušál. To by som nemala na daňovom s tým problém?
Muška
12.02.09,14:25
Ale mne to vychádza, že som mala zaplatiť daň o 12000,- Viac.Čiže teraz by som to musela doplatiť aj z nejakou pokutou ? To radšej urobím skutočné náklady, zahrniem tých 65 tis. až teraz keď boli uhradené.

No veď aj tak ich zdaníš , tento rok....a sankčný úrok Ti tam vychádza nejakých 60 €.
Musíš si to prepočítať, čo Ti je lepšie.
Musela by si urobiť aj nové RZZP za r. 2007 a doplatiť. /ale zasa o to menšie by si mala v r. 2008/
Ale zasa na tej SP ušetríš.

Proste čísla vieš iba Ty. Tak si to skús prepočítať
Muška
12.02.09,14:27
Ja som nevedela, že je to tak. A ani som minulý rok nevedela, že tento rok mi vyjde lepšie paušál. To by som nemala na daňovom s tým problém?
Nemáš mať prečo problém. Zákon Ti umožňuje , dokonca "ukladá" urobiť DDP, ak zistíš chybu.
A Ty ak chceš ísť na paušálne výdavky....., tak si vlastne zistila, že si urobila chybu a nezdanila si pohľadávky.
Viťa
12.02.09,14:28
Ešte sa opýtam. Ak bolo za rok 2007 urobené daňové priznanie príjmy z podnikania 0,- /boli vystavené faktury, ale neboli zaplatené/ uplatnili sa paušálne výdavky. Tento rok chce viesť JU, lebo na paušál mu vychádza vysoká dať , tak isto treba podať DDP, faktúry za rok 2007 zahrnúť do roku 2007 /prirátať ich k základu dane/ aj zdravotné poistenie za 12/2007 zaplatené v 1/2008 odrátať od základu dane a tak tento rok viesť učtovníctvo podľa skutočne vynaložených nákladov? Alebo to mám nechať tak, fa za rok 2007 uhradené v 2008 zaratať do príjmu v roku 2008. Ako to mám urobiť?
Viťa
12.02.09,14:35
A ešte jedna otázočka. Keď som to tak neurobila a prešla som z JU na paušál ?Neurobila som DDP a pohľadávky som zahrnula do ďalšieho roka, vtedy, kedy boli uhradené je to veľký problém. Teoreticky všetky príjmy som zdanila, ale nie tak ako som mala. Čo s tým?
Muška
12.02.09,14:43
Ešte sa opýtam. Ak bolo za rok 2007 urobené daňové priznanie príjmy z podnikania 0,- /boli vystavené faktury, ale neboli zaplatené/ uplatnili sa paušálne výdavky. Tento rok chce viesť JU, lebo na paušál mu vychádza vysoká dať , tak isto treba podať DDP, faktúry za rok 2007 zahrnúť do roku 2007 /prirátať ich k základu dane/ aj zdravotné poistenie za 12/2007 zaplatené v 1/2008 odrátať od základu dane a tak tento rok viesť učtovníctvo podľa skutočne vynaložených nákladov? Alebo to mám nechať tak, fa za rok 2007 uhradené v 2008 zaratať do príjmu v roku 2008. Ako to mám urobiť?
Vidíš a tu je tá výhoda, "preskakovania".
SZČO mal príjem 0,-, ale mal pohľadávky - "tváril sa", že je na pauš.výdavkoch a teraz má tú šancu zdaniť tie neuhradené pohľadávky - urobiť DDP za r. 2007. Neviem či ešte mal nejaký iný príjem, či využije ešte aj nezdaniteľnú čiastku za r. 2007 - ak áno - tak o to má nižšiu daň, alebo nulovú

No a r. 2008 už tieto pohľadávky nezdaňuje.

Pri "preskakovaní" z pauš.výdavkov na účtovníctvo sa neupravuje o záväzky.


Pozri si tento link: http://www.porada.sk/187834-post9.html
Muška
12.02.09,14:48
A ešte jedna otázočka. Keď som to tak neurobila a prešla som z JU na paušál ?Neurobila som DDP a pohľadávky som zahrnula do ďalšieho roka, vtedy, kedy boli uhradené je to veľký problém. Teoreticky všetky príjmy som zdanila, ale nie tak ako som mala. Čo s tým?

...no, a to je problém

P.S.
Zmazala som smajlíka, aby som nemýlila Víťu
Viťa
12.02.09,14:56
Ja už ani nedýcham. Problém - usmieva sa smajlík, alebo neusmieva sa smajlík. Prosím!
Muška
12.02.09,15:08
Ja už ani nedýcham. Problém - usmieva sa smajlík, alebo neusmieva sa smajlík. Prosím!

jéééééééééj Viťa, som nevedela, že Ťa smajlík ovplyvňuje. :eek:
Som len chcela povedať, že to naozaj vadí, ale všetko sa dá napraviť s úsmevom :), ale nemôžeš to urobiť ako Ty chceš. Musíš dodržať zákon .

P.S.
a môžeš aj s úsmevom :)
Viťa
12.02.09,15:25
Muška, predstav si, že som sa nato pozrela, a neboli tam žiadne pohľadávky, našťastie. Ale vďaka za túto tému. Ešte môžem jednu otázočku, keď si už tak pekne kecáme. K tej firme z paušálu na JU. 40 % paušálu vypočítam, len z toho príjmu čo v skutočnosti dostal? Neuhr. pohľadávky len pripočítam do riadku 40 DP, ale z nich nerátam paušálne výdavky. Je to tak? Vďaka.
Muška
12.02.09,15:31
Muška, predstav si, že som sa nato pozrela, a neboli tam žiadne pohľadávky, našťastie.
..a čo sa "vyparili" :D, či si si len zle pamätala? :cool:


Ešte môžem jednu otázočku, keď si už tak pekne kecáme. K tej firme z paušálu na JU. 40 % paušálu vypočítam, len z toho príjmu čo v skutočnosti dostal? Neuhr. pohľadávky len pripočítam do riadku 40 DP, ale z nich nerátam paušálne výdavky. Je to tak? Vďaka.
áno.
..no , ako pekne si to pochopila.
Viťa
12.02.09,15:49
Ďakujem za radu. Pohľadávky sa nevyparili, len pamäť neslúži, tam bolo všetko vyplatené cez pokladňu. Pekný večer.
Iwett
13.02.09,06:07
Dobrý deň, mám takú otázočku. FO uplatňuje za rok 2008 paušálne výdavky. Má jednu pohľadávku. Môže ju zaradiť do príjmov aj ked nieje uhradená, keď nevie, či prejde na preukazovanie výdavkov v budúcom roku ? Ak áno, faktúra sa zaráta k príjmom, alebo uvádza na inom riadku DP? A môže v roku 2009 uplatniť zase paušálne výdavky? Ďakujem za odpoveď.
Muška
13.02.09,07:22
Dobrý deň, mám takú otázočku. FO uplatňuje za rok 2008 paušálne výdavky. Má jednu pohľadávku. Môže ju zaradiť do príjmov aj ked nieje uhradená, keď nevie, to by mal vedieť či prejde na preukazovanie výdavkov v budúcom roku ? Ak áno, faktúra sa zaráta k príjmom, alebo uvádza na inom riadku DP? uvádza sa na r. 40 , tzn., že z nej neuplatní % výdavok A môže v roku 2009 uplatniť zase paušálne výdavky? môže, ale potom bude musieť urobiť DDP - bez toho r. 40 - a preplatok na dani mu bude vrátený. Ďakujem za odpoveď.
... v texte

ZD sa týmto spôsobom upravuje IBA pri "preskakovaní" z paušálu na účto a opačne.
Nemôžeš sa Ty rozhodovať, kedy dáš neuhradenú pohľadávku do ZD, musíš ísť podľa zákona.
Iwett
13.02.09,07:40
... v texte

ZD sa týmto spôsobom upravuje IBA pri "preskakovaní" z paušálu na účto a opačne.
Nemôžeš sa Ty rozhodovať, kedy dáš neuhradenú pohľadávku do ZD, musíš ísť podľa zákona.
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.Tak to je dosť komplikované....
Naozaj neviem, ako by som mala vedieť na začiatku roka, akú výšku príjmov budem mať na budúci rok, či sa mi oplatia paušálne výdavky....:)
Muška
13.02.09,07:41
Iwett,
a práve preto Ti umožňuje zákon urobiť DDP.
Iwett
13.02.09,07:47
A posledná otázka, daň z DDP sa doplatí aj s penálami?
Muška
13.02.09,07:48
Penále Ti samostatne vyrubí DU /neskôr/
P.S.
Penále Ti nevyrúbia pri "vrátení" dane z DDP
denisie
13.02.09,09:05
SZČO v minulom roku neviedol účto v PC, iba si dal účtovníčke urobiť DP. do výdavkov sa mu zahrnula len čiastka odvodov lebo iné výdavky nemal. Tento rok dal papiere mne. Dohodli sme sa, že mu urobím paušál, lebo má oveľa väčšie príjmy a je to výhodnejšie. Len teraz si nie som istá, či pri prechode na paušál z JU sa neupravuje DP 2007. Ak sa mýlim, prosím opravte ma, ale podľa mňa sa nič neopravuje, keďže min. rok nemal žiadne neuhradené pohľad. a ani závätky, natož nie zásoby. Čiže ZD sa nemá o čo upravovať, však?
Muška
13.02.09,09:22
SZČO v minulom roku neviedol účto v PC, iba si dal účtovníčke urobiť DP. do výdavkov sa mu zahrnula len čiastka odvodov lebo iné výdavky nemal. Tento rok dal papiere mne. Dohodli sme sa, že mu urobím paušál, lebo má oveľa väčšie príjmy a je to výhodnejšie. Len teraz si nie som istá, či pri prechode na paušál z JU sa neupravuje DP 2007.upravuje, ak je o čo Ak sa mýlim, prosím opravte ma, ale podľa mňa sa nič neopravuje, detto predchádzajúca odpoveďkeďže min. rok nemal žiadne neuhradené pohľad. a ani závätky, natož nie zásoby. Čiže ZD sa nemá o čo upravovať, však? a tu si si sama odpovedala, keďže nemá o čo upravovať, tak načo by robil DDP?
..v texte
Zita5
13.02.09,09:23
SZČO v minulom roku neviedol účto v PC, iba si dal účtovníčke urobiť DP. do výdavkov sa mu zahrnula len čiastka odvodov lebo iné výdavky nemal. Tento rok dal papiere mne. Dohodli sme sa, že mu urobím paušál, lebo má oveľa väčšie príjmy a je to výhodnejšie. Len teraz si nie som istá, či pri prechode na paušál z JU sa neupravuje DP 2007. Ak sa mýlim, prosím opravte ma, ale podľa mňa sa nič neopravuje, keďže min. rok nemal žiadne neuhradené pohľad. a ani závätky, natož nie zásoby. Čiže ZD sa nemá o čo upravovať, však?

Je to tak ako píšeš, pokiaľ má účtovné knihy bez zostatkov k 31.12.2007.
Jedine s poznámkou , že by mu tam vychádzali v záväzkoch odvody do fondov za mesiac december 2007 , kde by eventuálne mal byť v záväzkoch zostatok k 31.12.2007, pokiaľ si ich koncom decembra neuhradil .
denisie
13.02.09,09:33
Je to tak ako píšeš, pokiaľ má účtovné knihy bez zostatkov k 31.12.2007.
Jedine s poznámkou , že by mu tam vychádzali v záväzkoch odvody do fondov za mesiac december 2007 , kde by eventuálne mal byť v záväzkoch zostatok k 31.12.2007, pokiaľ si ich koncom decembra neuhradil .

no toto ma zaskočilo, nad odvodmi som neuvažovala, či ich má všetky uhradené. Zbožňujem takýchto SZČO, keď sám nevie, čo platil a čo má vysporiadané. Šla som po tom hneď pátrať, a vyzerá to tak, že v júli 2007 pozastavil živnosť a našla som doklad o úhrade ZP z júla, takže to bude asi vysporiadané. Vďaka za upozornenie!;)
Farks
04.03.09,06:52
Chcela by som prejsť tohto roku na paušálne výdavky, minulý rok som účtovala v systéme jednoduchého účtovníctva. K 31.12.2007 mi ostal len stav zásob asi 5000,- Sk a neuhradené záväzky, čo boli odvody do SP a ZP za december splatné v januári.
To znamená, že do riadku 41 napíšem sumu 5000 + tie odvody? Nebude sa mi meniť nič iba riadok 41, základ dane a výsledná daň?
Musím opravovať aj RZZP? Odvody do ZP výdu tak isto z minima, len základ dane sa upraví.
Ďakujem za odpovede.
Marína
04.03.09,08:46
Chcela by som prejsť tohto roku na paušálne výdavky, minulý rok som účtovala v systéme jednoduchého účtovníctva. K 31.12.2007 mi ostal len stav zásob asi 5000,- Sk a neuhradené záväzky, čo boli odvody do SP a ZP za december splatné v januári.
To znamená, že do riadku 41 napíšem sumu 5000 + tie odvody? Nebude sa mi meniť nič iba riadok 41, základ dane a výsledná daň?
Musím opravovať aj RZZP? Odvody do ZP výdu tak isto z minima, len základ dane sa upraví.
Ďakujem za odpovede.
Zásoby ti neznižujú základ dane, práve naopak, zvyšujú(r.40). Odvody znižujú základ dane(r.41). Je tu však jedno ale ........... čítaj tu http://www.porada.sk/t104283-poucenie-k-dp-b-riadok-40-41-rok-2008-a.html
Následne dodatočné RZZP, výpis do SP do ôsmich dní od podania dodatočného DP, výpočet odvodov do SP zo zmeneného vymeriavacieho základu od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po predložení dodatočného daňového priznania správcovi dane.
Džudi
04.03.09,10:10
Nedá mi nezapojiť sa dnes som pozerala, to poučenie a som z toho jeleň, v poučení za 2007 to nebolo takže tam by som upravovala cez r. 40, 41 ale ak bysom mala niekoho kto už teraz vie, že bude z účtovníctva prechádzať na paušálne výdavky tak úpravu urobí v peňažnom denníku ? Ale čo ak sa rozhodne až pri podávani DP budúci rok, tak spätne bude účtovať do PD za 2008 napr. neuhradenú pohľadávku ?
Farks
04.03.09,10:42
Zásoby ti neznižujú základ dane, práve naopak, zvyšujú(r.40). Odvody znižujú základ dane(r.41). Je tu však jedno ale ........... čítaj tu http://www.porada.sk/t104283-poucenie-k-dp-b-riadok-40-41-rok-2008-a.html
Následne dodatočné RZZP, výpis do SP do ôsmich dní od podania dodatočného DP, výpočet odvodov do SP zo zmeneného vymeriavacieho základu od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po predložení dodatočného daňového priznania správcovi dane.

Ďakujem. Jasné, že zásoby zvyšujú základ dane... asi rýchlejšie píšem ako myslím :rolleyes:.
V tej téme je to nejako poprehadzované, chcela som len vedieť či musím prepisovať aj ostatné kolonky DP alebo stačia tie, ktoré upravujú základ dane? Na odvodoch do SP a ZP sa ani po podaní DP výška meniť nebude, ale asi aj tak to treba podať dodatočné RZZP a ten výpis do SP....
Slniečko12x
10.03.09,20:12
Pri podavani dodatočného DP pripočítame aj zásoby ja som do kolonky materiál napísala DHIM, a je to zle,čo som zistila až po preštudovaní porady čo s tým? stači podať len nove tlačivo,alebo cele opravne DP a potom dodatočné?Ďakujem.
HappyKESK
11.03.09,19:03
Este prosim o radu k teme, pri prechode roku 2007/2008 nebol ziaden zavazok ani pohladavka. Vsetko na 0... avsak aky vplyv na prechod z JU na Percenta ma este stale nedoodpisovany majetok... ? Tiez sa koli nemu musi otvarat DP2007 ? Alebo to na prechod na percenta ani na povodne DP2007 nema vplyv ?
Farks
12.03.09,09:07
Dobrý deň.

Už som tu na porada preštudovala všetko ohľadom prechodu zo skutočných výdavkov na paušálne. Je mi jasné, že keď som v roku 2007 použila skutočné výdavky a za rok 2008 chcem uplatniť paušál musím spraviť DDP za rok 2007. Lenže ja stále nechápem, či ho mám upraviť úplne komplet to DDP alebo mi stačí upraviť len tie riadky 40 a 41? Zároveň musím podať aj opravný výkaz o majetku a záväzkoch, kde mi záväzky a zásoby ostanú nulové? Následne opravím výpis do SP a RZZP.

Ďakujem všetkým za usmernenie ...
Marína
12.03.09,11:36
Farks
12.03.09,12:09
Odpoveď nájdeš tu http://www.porada.sk/t104283-p5-poucenie-k-dp-b-riadok-40-41-rok-2008-a.html#post981849

Chcem sa len poďakovať, ,musela som to viac krát prečítať, aby som pochopila ... asi mi už nepáli, takže použijem tie riadky 40 a 41.

ĎAKUJEM :)
dadasv
12.03.09,21:30
Chcela by som sa ešte opýtať ak mám pri prechode z JU na paušálne výdavky len záväzky za odvody, musím podávať DDP, keďže sa mi zvýšia len výdavky a tým sa zníži DZ? Je to vlastne úprava v môj prospech, takže keď nepodám DDP tak nepoškodím štát iba seba. Môžem sa v tomto prípade rozhodnúť alebo je aj tak povinnosť podať DDP?
optimistka
13.03.09,06:01
povinnosť podať DDP máš len vtedy ak tvoja DP má byť vyššia, ak je to opačne, je to tvoja dobrovoľnosti
michelle84
13.03.09,10:35
Je možné prejsť z jednoduchého účtovníctva na paušálne výdavky v tom prípade, keď bola v roku 2007 prijatá dotácia z úradu práce, bola využitá v roku 2007 len čiastočne. Teraz v roku 2008 si chce uplatniť paušálne výdavky. Je to možné?
HappyKESK
14.03.09,21:10
V inej teme som sa akurat dozvedel, ze madzi zavezkami, resp. pohladavkami by mala byt aj dan, ktora vysla z DP. Z toho mi vyplyva, ze ktokolvek kto platil dan na zaklade DP alebo mamal preplatok na zaklade DP za posledny rok, v ktorom este uctoval v JU a chce prejst na Pusalne vydavky, a ma na tych riadkoch 0 (teda si mysli ze vsetko zaplatil a nikomu nedlhuje, akurat zabudol na dan, ktoru zaplati az v marci....), rovnako vo vykazoch MaZ , by teda 0 nemal mat a mal by teda podavat opravne DP.
marjankaj
14.03.09,22:16
Je možné prejsť z jednoduchého účtovníctva na paušálne výdavky v tom prípade, keď bola v roku 2007 prijatá dotácia z úradu práce, bola využitá v roku 2007 len čiastočne. Teraz v roku 2008 si chce uplatniť paušálne výdavky. Je to možné?

Možné to asi je, ale potom treba rok 2007 upraviť o pohľadávky záväzky a zásoby. To znamená zvýšiť základ dane aj o zvyšok dotácie.
Ja by som skôr bol za opačný postup. V roku 2007 paušálne výdavky, kúpiť hmotný majetok a v ďalších rokoch prejsť na skutočné výdavky a majetok odpisovať.
marjankaj
14.03.09,23:23
V inej teme som sa akurat dozvedel, ze madzi zavezkami, resp. pohladavkami by mala byt aj dan, ktora vysla z DP. Z toho mi vyplyva, ze ktokolvek kto platil dan na zaklade DP alebo mamal preplatok na zaklade DP za posledny rok, v ktorom este uctoval v JU a chce prejst na Pusalne vydavky, a ma na tych riadkoch 0 (teda si mysli ze vsetko zaplatil a nikomu nedlhuje, akurat zabudol na dan, ktoru zaplati az v marci....), rovnako vo vykazoch MaZ , by teda 0 nemal mat a mal by teda podavat opravne DP.

A čo chceš v tom daňovom priznaní opravovať?
IKA K
15.03.09,18:29
FO začala podnikať koncom roka 2007, zo živnosti mal len výdavky 11 000 Sk, príjmy žiadne, r. 2007 skončil so stratou 11 000 Sk, viedol JÚ, v záväzkoch mal osobný vklad podnikateľa 11 000 Sk.
V r. 2008 si chce uplatniť paušálne výdavky, ZD má 130 000 Sk.
Môže prejsť z učtovania v JÚ na paušál. výdavky bez povinnosti podať dodatočné DP za r. 2007, keďže mal v záväzkoch osobný vklad podnikateľa a môže si v r. 2008 uplatniť daňovú stratu z r. 2007 ?
Vopred ďakujem všetkým za cenné rady....
marjankaj
15.03.09,20:31
FO začala podnikať koncom roka 2007, zo živnosti mal len výdavky 11 000 Sk, príjmy žiadne, r. 2007 skončil so stratou 11 000 Sk, viedol JÚ, v záväzkoch mal osobný vklad podnikateľa 11 000 Sk.
V r. 2008 si chce uplatniť paušálne výdavky, ZD má 130 000 Sk.
Môže prejsť z učtovania v JÚ na paušál. výdavky bez povinnosti podať dodatočné DP za r. 2007, keďže mal v záväzkoch osobný vklad podnikateľa a môže si v r. 2008 uplatniť daňovú stratu z r. 2007 ?
Vopred ďakujem všetkým za cenné rady....

Môže. Osobný vklad nie je záväzok. Nemusel sa uvádzať ani vo výkaze o majetku.
vjana
18.03.09,20:12
Ahojte mam pripad že prechadza mi jeden z paušálnych výdavkov na účtovníctvo kvôli tomu, že je platca DPH. Je reštaurátor a mal veľkú zákazku vrámci ktorej mal tzv. zádržné - neuhradené celé faktúry - t.j. pohľadávku vo výške 744200,-. Po prečítaní týchto príspevkov som radšej ani nedychala lebo ak to znamená ten celý kolotoč + pokuta - a pritom mi zakon prikazuje prejst na účtovníctvo - dobrovoľne by nešiel - tak mám fakt dosť. Ak som to pochopila správne za rok 2007 mu musím podať DDP a zvýšiť základ dane o 744 200,- doplatiť daň, socialka a pod. A vlastne tychto 744 200,- zdaním 100% pretože som si nemhla uplatniť výdavky? Uvažujem správne? To snáď nie. Ale asi áno, že.
Eva Póčová
19.03.09,09:37
Ahojte,
podobne ako "vjana" tiež nemám z toho dobrý pocit, aj keď môj prípad je opačný a dobrovoľné rozhodnutie môjho klienta. V roku 2007 som mu sparvila JÚ a teraz by chcel prejsť na paušálne výdavky 40 %, zostal mu tam 47144,-Sk pohľadávky (neuhradené faktúry) a 1125,-Sk záväzky (mobil). Ak som správne pochopila postup je takáto???:
-pohľadávky z 2007 v sume 47 144,-Sk na riadok 40. dodatočné DP 2007
-záväzky z 2007 v sume 1125,-Sk na riadok 41. dodatočné DP 2007
Vyšlo mu tam + daň 8744,-Sk - treba to zaplatiť a + mu príjdu penále za omešaknie z DÚ (prosím neviete koľko to bude???)
DP 2008 - už tie faktúry (47144) nezahrniem do príjmu? (dúfam)
Odrátam výdavky 40 % + odvody SP a ZP (môžem aj nedopatok z RZZP 2007 zahrnúť do tých odvodov???)
A čo z pohľadávkami, ktoré mu ostanú v roku 2008 (neuhradené decembrové faktúry) tie do ktorého roku započítam? Lebo predpoklad je, že v r. 2009 tiež bude mať JÚ.

Viem že je to dosť zložitá otázka ale prosím prezrite to či to je správne. Ďakujem
waki
19.03.09,09:46
ahojte, pokial ide o tie riadky, kam zahrnut ZA a PO, informovala som sa na DU, povedali mi ze to nemam davat na riadky 40,41 ale priamo do tabulky č.1. mimochodom ZA a PO tento rok davame s DPH ci bez DPH, to som sa zabudla spytat. pekny den.
Assea
19.03.09,16:49
Ja neviem či som pomalšia ale ja jednoducho nerozumiem....
Teraz robím JÚ (okrem svojho) 1x
Výhodnejšie by boli paušálne výdavky. Ale nemám veľmi náladu podávať opravné DP za rok 2007 a ani vlastne nechápem že prečo?

OK - zostal vo výkaze MaZ 2007 záväzok vo výške cca 650 Sk, faktúra od operátora za mobil, uhradená v januári 2008.
Táto suma je však len zapísaná vo výkaze MaZ a neovplyvňuje základ dane.
Ovplyvní ho až v tomto roku (2008) keď zapíšem do peňažného denníka v januári úhradu predmetného záväzku. Nerozumiem prečo si mám zvyšovať daňový základ keď som si ho pôvodne neznížila???

Prosím - dúfam že som to nedoplietla /som z toho rozrušená :D:D/, ak viete poraďte.

A ak tento prechod bez dodatočného DP nie je možný čo urobiť aby za rok 2009 už bol? :)
Marína
19.03.09,18:32
waki
19.03.09,19:33
no lopatisticky, ked prechadzas na iny typ "uctovania", tak musis uctovnictvo vycistit, takisto ako ked koncis podnikanie.
Assea
20.03.09,04:39
Takže to mám urobiť takto: ???
Faktúra bola uhradená v jan/09 - ale i napriek tomu si mám znížiť základ dane ako keby som ju uhradila v roku 2008?
(normálne vo výdavkoch v tabuľke č. 1? alebo na r. 40/41?)
Ak bude v roku 2009 uplatňovať paušálne výdavky tak je jasné že už úhradu svojho záväzku nemusí evidovať. Ale ak si to rozmyslí a v priebehu roku zistí že budú preňho výhodnejšie reálne preukázané výdavky?
V peňažnom denníku 2009 zaevidujem úhradu ako výdavok neovplyvňujúci základ dane?

Ďakujem - mám v tom trošku miš-maš.
HappyKESK
20.03.09,08:31
Posim o radu, v 2007 JU, a v 2008 PV. Za rok 2007 podane DP bez zavazkov a pohladaviek. V druhej polovici roka 2008 vsak zcista jasna dosiel preplatok zdravotnej poistovne za r2007. Je koli tomu nutne neakym sposobom otvarat a podavat znovu DP2007, alebo staci uviest ten preplatok v 2008 ako zdanitelny prijem ?
waki
20.03.09,10:01
Takže to mám urobiť takto: ???
Faktúra bola uhradená v jan/09 - ale i napriek tomu si mám znížiť základ dane ako keby som ju uhradila v roku 2008? ANO
(normálne vo výdavkoch v tabuľke č. 1? alebo na r. 40/41? - TO ZAVOLAJ NA DU, NIEKTORI TO CHCU PRIAMO V TABULKE, INI NA 40/41 :D NAPRIKLAD MNE POVEDALI ZE DO TABULKY,ALE CITALA SOM TU AJ TAKE NAZORY, ZE NA 40/41)
Ak bude v roku 2009 uplatňovať paušálne výdavky tak je jasné že už úhradu svojho záväzku nemusí evidovať. Ale ak si to rozmyslí a v priebehu roku zistí že budú preňho výhodnejšie reálne preukázané výdavky? TOTO BY MAL VEDIET DOPREDU.... :cool:
V peňažnom denníku 2009 zaevidujem úhradu ako výdavok neovplyvňujúci základ dane? NO KED BUDES MAT PAUSAL TAK NIC A KED REALNE, TAK BUD DODATOCNE DP ZA 2008 ALEBO TAK AKO PISES, ALE MUSIS TO PRI OBHAJOBE VYSVETLIT :)
.
TAKTO
lenycka78
20.03.09,13:17
Dobry den.Neviem ci som spravne pochopila tuto diskusiu ohladne prechodu na pausalne vydavky.Kedze sa mordujem s manzelovym DP, prosim o potvrdenie ci som to pochopila spravne.
V roku 2007 sme viedli JU a realne naklady sme uplatnovali v DP.Nemali sme ziadne zasoby, pohladavky ale zostali mi zavazky za ZP vo vyske 6384Sk, ktore boli vyrovnane v roku 2008.Rok 2008 som sice chcela uplatnovat realne naklady, ale je mi jednoduchsie spravit pausal. Takze nemusim podavat dodatocne DP, ak mi tam zostali zavazky len a tie si pripocitam k pausalnych vydavkom v tomto roku resp. pojde to do preukazatelne zaplatene poistenie... ??? Alebo Musim podat dodatocne DP za rok 2007 ??A pri uplatnovani pausalu je prilohou DP aj vykazy???
Som uz z toho zufala, nechcem to poslat zle vyplnene a zbytocne na seba upozornovat DU :o))) Velmi pekne dakujem
Farks
24.03.09,07:11
Ja tiež opravujem základ dane za rok 2007. Konzultovala som to s Daňovým úradom a tiež mi hovorili, že tie riadky 40 a 41 používať nemám.

Mám ale ešte jednu otázočku? Urobila som DDP za rok 2007, menil sa mi výkaz o majetku a záväzkoch, čiže podám aj ten. A čo s výkazom o príjmoch a výdavkoch, keď sa v ňom nič nemení, mám ho podať ešte raz? Ďakujem za odpoveď
waki
24.03.09,07:32
Dobry den.Neviem ci som spravne pochopila tuto diskusiu ohladne prechodu na pausalne vydavky.Kedze sa mordujem s manzelovym DP, prosim o potvrdenie ci som to pochopila spravne.
V roku 2007 sme viedli JU a realne naklady sme uplatnovali v DP.Nemali sme ziadne zasoby, pohladavky ale zostali mi zavazky za ZP vo vyske 6384Sk, ktore boli vyrovnane v roku 2008.
NIE SOM SI CELKOM ISTA, ALE AK BOLI ZAVAZKY ZA BEZNY ROK TEDA NIE NEDOPLATOK NA ZUCTOVANIE ASI BY TO MALO BYT VO VYKAZE.
Rok 2008 som sice chcela uplatnovat realne naklady, ale je mi jednoduchsie spravit pausal. Takze nemusim podavat dodatocne DP, ak mi tam zostali zavazky len a tie si pripocitam k pausalnych vydavkom v tomto roku resp. pojde to do preukazatelne zaplatene poistenie... ???
KLUDNE IM ZAVOLAJ NA DU.
Alebo Musim podat dodatocne DP za rok 2007 ??A pri uplatnovani pausalu je prilohou DP aj vykazy???
VYKAZY NIE SU PRILOHU PRI PAUSALE.
Som uz z toho zufala, nechcem to poslat zle vyplnene a zbytocne na seba upozornovat DU :o))) Velmi pekne dakujem
V CITATE
waki
24.03.09,07:34
Ja tiež opravujem základ dane za rok 2007. Konzultovala som to s Daňovým úradom a tiež mi hovorili, že tie riadky 40 a 41 používať nemám.

Mám ale ešte jednu otázočku? Urobila som DDP za rok 2007, menil sa mi výkaz o majetku a záväzkoch, čiže podám aj ten. A čo s výkazom o príjmoch a výdavkoch, keď sa v ňom nič nemení, mám ho podať ešte raz?
Ďakujem za odpoveď

PODLA MNA URčITE ANO, AJ KED SA NEMENIL.JE TO PRILOHA DP.
waki
24.03.09,07:35
FARKS, UPRAVUJES ZAKLAD DANE SUMAMI BEZ DPH ALEBO S DPH? (AK SI PLATCA)
sue76
24.03.09,08:00
Poprosím o radu, či môže živnostník, ktorý je plátca DPH uplatňovať iba 40% výdajov?
ďakujem vopred za radu.
veronikasad
24.03.09,08:02
Poprosím o radu, či môže živnostník, ktorý je plátca DPH uplatňovať iba 40% výdajov?
ďakujem vopred za radu.
Živnostník, ktorý je plátcom DPH celý rok, si nemôže uplatňovať paušálne výdavky. Musí viesť účtovníctvo.
waki
24.03.09,08:03
nemoze
Farks
24.03.09,09:02
FARKS, UPRAVUJES ZAKLAD DANE SUMAMI BEZ DPH ALEBO S DPH? (AK SI PLATCA)

Upravovala som základ dane o nespotrebované zásoby a na druhej strane záväzky. Pohľadávky som nemala žiadne - neplatca DPH.
Andrea_Z
24.03.09,09:04
Dobrý deň,

mám SZCO uctujuca v JU co chce prejst na pausalne vydavky
chcem teraz od 2008 uplatnovat 40% pausalne vydavky.

Postupujem spravne?
V roku 2007 bolo v zavazkoch 4.678,-Sk

O tento zavazok povysim v dodatocnom danovom priznani za rok 2007 vydavky na r.41, a nakolko sa mi zaklad dane znizi. Znizi sa mi aj prepdis dane za rok 2007. A tym padom by mi mal danovy urad aj vratit ten rozdiel tej dane co som uz zaplatila?
(to zn.ze danove priznanie za rok 2007 len opisem, akurat len v tom riadku 41 urobim upravu?

V roku 2008 urobim normalne danove priznanie s 40% pausalnymi vydavkami a nemusim prilozit vykazy o prijmoch, ani majetku. je to takto spravne?

Dakujem Vam za odpoved
Farks
24.03.09,09:08
Dobrý deň,

mám SZCO uctujuca v JU co chce prejst na pausalne vydavky
chcem teraz od 2008 uplatnovat 40% pausalne vydavky.

Postupujem spravne?
V roku 2007 bolo v zavazkoch 4.678,-Sk

O tento zavazok povysim v dodatocnom danovom priznani za rok 2007 vydavky na r.41, a nakolko sa mi zaklad dane znizi. Znizi sa mi aj prepdis dane za rok 2007. A tym padom by mi mal danovy urad aj vratit ten rozdiel tej dane co som uz zaplatila? Presne tak, treba ponížiť základ dane, ale mne na DÚ tvrdili, že nie na riadok 41, ale do tabuľky č. 1 a potom vypísať oddiel XI.
(to zn.ze danove priznanie za rok 2007 len opisem, akurat len v tom riadku 41 urobim upravu?

V roku 2008 urobim normalne danove priznanie s 40% pausalnymi vydavkami a nemusim prilozit vykazy o prijmoch, ani majetku. je to takto spravne? Správne

Dakujem Vam za odpoved

Odpoveď v texte
Andrea_Z
24.03.09,09:15
DAKUJEM
čiže nie na r.41....ale v tabulke c.1 normálne zvýsim výdavky nejakým interným dokladom o tie zavazky??
Ibaka
24.03.09,19:43
povinnosť podať DDP máš len vtedy ak tvoja DP má byť vyššia, ak je to opačne, je to tvoja dobrovoľnosti
Som z toho jeleň. Myslel som si že prechodom na paušálne výdavky si zjednoduším život. Tu som za dozvedel opak. Takže:
Tiež som prešiel na na paušálne výdavky v r. 2008. V roku 2007 so mal neuhradené pohladávky 18 000 Sk, záväzky cca 180000,- Sk. Tiež podám DDP za r.2007?
To znamená opíšem daňové priznanie z roku 2007 a doplním riadky 40 , 41 o nezaplatené PO a ZA a to je vsio? prosím polopate.
Muška
24.03.09,19:46
Som z toho jeleň. Myslel som si že prechodom na paušálne výdavky si zjednoduším život. Tu som za dozvedel opak. Takže:
Tiež som presšel na na paušálne výdavky v r. 2008. v roku 2007 so mal neuhradené pohladávky 18 000 Sk, záväzky cca 180000,- Sk. Tiež podám DDP za r.2007?
To znamená opíšem daňové priznanie z roku 2007 a doplním riadky 40 , 41 o nezaplatené PO a ZA a to je vsio? prosím polopate.
nie, už nie cez r. 40 + 41 , ale v peňažnom denníku v uzávierkových operáciach.
Ibaka
24.03.09,19:58
nie, už nie cez r. 40 + 41 , ale v peňažnom denníku v uzávierkových operáciach.
V peňažnom denníku r.2007 a DPP za 07 nepodávam?
Muška
24.03.09,19:59
V peňažnom denníku r.2007 a DPP za 07 nepodávam?
podávaš.

Veď ak to upravíš v uzávierkových operáciach v PD r. 2007, tak si predsa podal nesprávne DP za r. 2007
Muška
24.03.09,20:02
Lebo podľa správnosti.
Keď si robil DP za r. 2007, tak si mal vedieť, že v r.2008 budeš viesť paušálne výdavky a teda si mal v uzávierkových operáciach upraviť ZD , tak ako hovorí zákon.

A keďže si tak neurobil, tak to musíš urobiť v DDP.
Ibaka
24.03.09,20:07
Už mi svitá, alebo som si uvolnil kábel. ďakujem za vysvetlenie.
mimotemyInak velmi dobrý zákon. Mal som vedieť či bude nejaká kríza a ako sa prejaví na mojom podnikaní v r. 2008. To nevedel ani Bush :), ale ja som to vedieť mal.
R.evita
24.03.09,20:39
Dobrý den,

Ja som s toho este vacsí jelen ako vy tu písete. Tak isto som si myslela ze paušalne výdavky su jednoduche riešenie pre živnostníkov ale cítam tu ze uz neviem ani to co som vedela.
Nerozumiem tomu, že prečo upravovat zaklad dane??? ked mal zivnostník nejake zavazky alebo pohladavky? prečo - ved ked mal určitý prijem v tom roku tak si v tom roku aj zdaním. Ved aj pri vedení JU berieme do úvahy len príjmy ktoré nam boli uhradene a len uhradene záv. a nezdanujeme pohladavky. Nepoviem keby niekto viedol PU - tak ano nech to upraví.
Ja mam napr. prípad ze SZCO v r.2007 viedol JU - a uviedol ze ma len závazky v hodnote 30000 a to su len zavazky voci soc.poistnovni za svoje odvody. Podla mna moze si urobit paus.vydavky a uhradene odvody si ku tomu pripocitat - alebo ma podat DDP za r. 2007??? a prečo???
prajem pekný večer
a dakujem za odpoved
Katarina
24.03.09,21:32
R.evita - v každom prípade dodatočné daňové priznanie za rok 2007 ak chcete uplatniť paušálne výdavky v roku 2008.
A prečo? Na to sa predsa účtovník, ktorý účtuje a robí daňové priznania nepýta. Prepáčte, bez urážky ale niekedy sa mi zdá,že v tomto štáte účtuje každý nad 18 rokov ak ho neprejde električka.
Myslím to všeobecne.
marjankaj
24.03.09,22:14
Dobrý den,

Ja som s toho este vacsí jelen ako vy tu písete. Tak isto som si myslela ze paušalne výdavky su jednoduche riešenie pre živnostníkov ale cítam tu ze uz neviem ani to co som vedela.
Nerozumiem tomu, že prečo upravovat zaklad dane??? ked mal zivnostník nejake zavazky alebo pohladavky? prečo - ved ked mal určitý prijem v tom roku tak si v tom roku aj zdaním. Ved aj pri vedení JU berieme do úvahy len príjmy ktoré nam boli uhradene a len uhradene záv. a nezdanujeme pohladavky. Nepoviem keby niekto viedol PU - tak ano nech to upraví.
Ja mam napr. prípad ze SZCO v r.2007 viedol JU - a uviedol ze ma len závazky v hodnote 30000 a to su len zavazky voci soc.poistnovni za svoje odvody. Podla mna moze si urobit paus.vydavky a uhradene odvody si ku tomu pripocitat - alebo ma podat DDP za r. 2007??? a prečo???
prajem pekný večer
a dakujem za odpoved

Keď chce niekto šoférovať auto mal by aj ovládať dopravné predpisy. Keď niekto chce robiť daňové priznania mal by ovládať zákon o dani z príjmov. Tam je to všetko popísané.
R.evita
25.03.09,04:43
Dakujem za jasné vysvetlenie.
Ved neznalosť zákona neospravedlňuje.
Ale aj tak výborný šofér, ktorý dennodenne šoferuje a večer študuje predpisy môže havarovať
zuzanask
28.03.09,14:18
chcela by som vediet, ze ak sa prechádza z pausalnych vydavkov na jednoduche uctovnictvo, ci je potrebne uvadzat vo vykazoch majetku a zavazkov za predchadzajuce obdobie stav v pokladni a BU. dakujem
Muška
28.03.09,14:23
chcela by som vediet, ze ak sa prechádza z pausalnych vydavkov na jednoduche uctovnictvo, ci je potrebne uvadzat vo vykazoch majetku a zavazkov za predchadzajuce obdobie stav v pokladni a BU. dakujem
nie /neviedla si účtovníctvo - takže nemáš ani predchádzajúce zostatky/
mino_plewis
28.03.09,14:55
caute poradaci,
mam len drobnu otazku k pausalnym vydavkom. Od 1.2.2009 som zivnostnik, no prvy mesiac som robil ako radovy zamestnanec. Mozem tento rok (v DP 2010) pouzit pausalne naklady? Nebude s tym nejaky problem ako to zapisat do DP? V pripade ze by som fakturoval podla autorskeho zakona (programovanie), je mozne pouzit tych 40%? Osobne si myslim, ze ano, aspon zo zneni zakonov mi to tak vyplyva, len si chcem byt isty a spytat sa ludi co tomu rozumeju viac.
Vdaka