Janiča
09.03.07,09:27
Chcem som požiadať skúsených účtovníkov o spísanie zoznamu všetkých výkazov, hlásení, priznaní a iných tlačív, ktoré je nevyhnutné zasielať na úrady, aj s uvedením termínov aj adresátov. Stále ma prenasleduje nepríjemný pocit, že som na niečo zabudla. Vopred ďakujem a verím,že tento zoznam (ak sa ho podarí skompletovať) bude veľkou pomocou aj pre ostatných.:)
Janiča
09.03.07,14:48
Vidím, že sa nikomu do tejto témy nechce. Možno by bolo jednoduchšie, keby každý ,kto prejaví ochotu podieľat sa na tejto téme, pridal aspoň jeden výkaz (hlásenie, tlačivo atď.) s termínom a úradom, na ktorý sa to zasiela a na konci by som to ja celé zosumarizovala do jedného príspevku. Prosím pokúsme sa o to. Ďakujem.
Janiča
10.03.07,08:38
To mi je ľúto. Myslela som si, že by to mohlo byť užitočné a nikde na porade sa o tom nediskutuje. Aspoň ja som to nenašla.
Paula
10.03.07,08:47
Diskutuje - v konkrétnych poradách a konkrétnych témach....stačí dať hore do okienka vyhľadať výstižný pojem/ slovo:)
dara64
02.04.07,08:53
Ja sa v tomto prípade musím zastať Janiči!!?? Ja tiež začínam a mám hlavu v smútku,či mi niečo nechýba.Ťažko sa hľadá,keď neviem čo nemám,čo mi chýba.Aj keď sa snažím nájsť všetko potrebné,pozerám aj na stránky DRSR,aj tak mám pocit,že niečo mui môže uniknúť.Pre skúsených profíkov je to samozrejmosť ale pre začiatočníka je to guláš.:rolleyes: :confused:
Skúste nám začiatočníkom pomôcť a my Vám budeme vďačné.A verím,že sa nájdu aj viacerí,ktorí hľadajú, ale nevedia nájsť takýto celkový súhrn.
Vďaka.:---
daniek
02.04.07,09:39
čo sa týka povinností voči daňovému úradu stačí si kliknúť na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) a v sekcii pomôcky nájdete daňový kalendár ten vás upozorní na všetko čo sa daní spravovaných daňovým úradom týka.
kačenka
02.04.07,09:56
Chcem som požiadať skúsených účtovníkov o spísanie zoznamu všetkých výkazov, hlásení, priznaní a iných tlačív, ktoré je nevyhnutné zasielať na úrady, aj s uvedením termínov aj adresátov. Stále ma prenasleduje nepríjemný pocit, že som na niečo zabudla. Vopred ďakujem a verím,že tento zoznam (ak sa ho podarí skompletovať) bude veľkou pomocou aj pre ostatných.:)

čo sa týka daní a priznaní na DU nájdeš na stránke www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) a tam v pomôckach si zadáš podmienky a vyberieš a vytlačí ti kalendár.
liba2
15.04.07,08:05
Vraciam sa k tejto téme, lebo som mala snahu pomôcť, ale nie je to také jednoduché, ako píše zadávateľka témy.
Zo zadania tiež nie je jasné, či sa požaduje prehľad povinností právnickej osoby, alebo SZČO, alebo zamestnávateľa.

Prikláňam sa k názorom vyslovených v predchádzajúcich príspevkoch, že povinnosti voči daňovému úradu sú uvedené na stránke DRSR a konkurovať tomuto kalendáru skutočne nemá význam. Je perfektný.
liba2
15.04.07,08:08
Povinnosti voči Sociálnej poisťovni nie je možné usporiadať do kalendára tak ako je to v prípade DÚ, lebo lehoty sa vzťahujú k vzniku určitej skutočnosti alebo okolnosti a je ich viacero. V niektorých prípadoch sa termín nedá jednoznačne určiť, lebo je podmienený ešte ďalšou okolnosťou alebo napr. dňom určeným na výplatu príjmov, alebo či bolo použité plnenie povinnosti faxom alebo elektronicky. Niektoré lehoty treba plniť pred a niektoré po vzniku skutočnosti; lehoty sú najčastejšie 8-dňové a 3-dňové, v niektorých prípadoch 15-dňové.
Z uvedeného vyplýva, že treba pracovať „so zákonom v ruke“, treba si vždy prečítať príslušný §.

V zákone č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení sú
povinnosti zamestnávateľa a termíny plnenia týchto povinností, zhrnuté v § 231:
-prihláška do registra zamestnávateľov a odhláška z registra,
-prihlásenie a odhlásenie zamestnanca,
-mesačný výkaz a jeho obsah a termín doručenia,
-dočasná PN, ak trvá dlhšie ako 10 dní,
-prerušenie poistenia, začiatok a skončenie MD, čo pri pracovnom úraze,
-zmena dňa určeného na výplatu príjmov; zmena o zamestnávateľovi (sídlo), a ďalšie.

Splatnosť poistného – pozri § 143.

Povinnosť zamestnávateľa viesť evidenciu na účely sociálneho poistenia a jej rozsah – pozri § 232.

Povinnosť zamestnávateľa voči SP ale aj voči zamestnancom v prípade jeho platobnej neschopnosti – pozri § 234.

Zmena vykonávanej prevažujúcej ekonomickej činnosti (OKEČ), ktorá je rozhodujúca na zaradenie do nebezpečnostnej triedy a bude sa týkať úrazového poistenia – pozri § 133.

Povinnosti SZČO sú zhrnuté v § 228,
Práva a povinnosti poistencov a poberateľov dávok sú v § 227.


Obdobne to bude s povinnosťami voči zdravotným poisťovniam.
M3G
02.07.07,15:28
Čo teda spôsobuje to, že začíname pociťovať nedostatok času?
Daňový úrad
-1x ročne musíme podať daňové priznanie k dani z príjmu do 31.3.2007
-12x ročne alebo 4x ročne musíme podávať priznanie k dani z pridanej hodnoty do 25. dňa po skončení kalendárneho mesiaca alebo štvrťroku
-4x ročne súhrnné výkazy k DPH do 25. dňa po skončení kalendárneho štvrťroku
-4x ročne prehľady o zaplatených preddavkoch do 30. dňa po skončení kalendárneho štvrťroka
-1x ročne hlásenia o zamestnancoch do 31.3. nasledujúceho roka
-ďalšie druhy priznaní a oznámení ako napr. priznanie k dani z motorových vozidiel do 15 dní po pridelení Evidenčného čísla, alebo 15 dní po začatí používania

Obchodný register
-1x ročne musíme podať závierku na Obchodný register do 30 dní po schválení účtovnej závierky

Poisťovne
-1x ročne zúčtovanie zdravotného poistenia do 30.6. nasledujúceho roku
-prihláška do registra zamestnávateľov do 8 dní odo dňa začiatku zamestnávania
-odhláška z registra zamestnávateľo do 8 dní odo dňa, v ktorom už nezamestnáva žiadneho zamestnanca
-prerušenie nemocenského poistenia do 8 dní od vzniku prerušenia
-12x ročne výkazy do sociálnej a zdravotných poisťovní do výplatného termínu
-záznam o úraze a výsledky vyšetrovania do 8. dní odo dňa, kedy sa o úraze alebo vyšetrovaní dozvedel
-oznámenie o vzniku dočasnej pracovnej neschopnosti po 10. dni do 3. dní odo dňa, kedy sa o DPN dozvedel
-oznámenie pracovného úrazu do 3. dní odo dňa kedy sa o úraze dozvedel
-začiatok materskej dovolenky do 8. dní po začiatku
-koniec materskej dovolenky do 8. dní po skončení
-oznámenie zdravotnej poisťovni pri zmene platiteľa poistného(napr. DPN, OČR) do 8 dní po zmene
-pred príchodom zamestnanca oznámenie do sociálnej poisťovne – pred začatím práce
-výpis s daňového priznania sociálnej poisťovni do 30.6. nasledujúceho roka
-pri príchode zamestnanca prihlášky do zdravotnej a sociálnej poisťovne do 8 dní po prijatí zamestnanca
-po odchode zamestnanca potvrdenie zamestnávateľa na účely nároku na dávku v nezamestnanosti, ak si to vyžiada
-po odchode zamestnanca evidenčný list dôchodkového poistenia sociálnej poisťovni do 3 dní po skončení pracovného pomeru
-po odchode zamestnanca samozrejme odhlášky zo zdravotnej a sociálnej poisťovne do 8 dní po odchode

Štátny archív
-povinnosť viesť registratúru a mať vypracovaný plán registratúry do 30.6.2007

Úrad práce
-12x ročne predkladať úradu práce výkazy podľa dohody de minimis pri zriadení chránenej dieľne
-1x ročne predkladať úradu práce výkaz o hospodárení chránenej dielne do 31.3. nasledujúceho roka

Štatistický úrad
-12x ročne štatistické výkazy napr. výkaz za vybrané trhové služby do 8 dní po skončení kalendárneho mesiaca

Colný úrad
-12x ročne hlásenia intrastat colnému úradu do 15. dňa nasledujúceho mesiac
-12x ročne hlásenia o príjme a výdaji liehu do 25 dní po skončení kalendárneho mesiaca

Národná banka
-Hlásenie o zriadení zahraničného účtu do 15. dní po skončení kalendárneho roka
-1x ročne hlásenie národnej banke o stave priamych zahraničných investícií do 15.dní po skončení kalendárneho roka
-12x ročne mesačné hlásenie národnej banke o zahraničných aktívach a pasívach do 15 dní po skončení príslušného kalendárneho mesiaca

Životné prostredie
-1x ročne hlásenie o odpadoch do 31.1. po skončení kalendárneho roka

Ostatné
-do 15 dní hlásiť každú zmenu na daňovom úrade a do 8 dní hlásiť každú zmenu v sociálnej a zdravotných poisťovniach
-samozrejme platiť platiť a ešte raz platiť do štátu, aby mali z čoho zaplatiť nové myšlienky byrokratov EÚ



Čo nás ešte čaká a čo by ma neprekvapilo, keby nám to byrokrati nadelili:

-ročné zúčtovanie sociálneho poistenia
-x krát hlásenie o tom, koľkokrát si náš zamestnanec za rok umyl ruky, aneb hygienické zákony
-ročné zúčtovanie všetkých ročných zúčtovaní
-daň zo vzduchu
-paušálna byrokratická daň
srakora
20.02.08,18:16
Prosím o radu: má zamestnávateľ povinnosť hlásiť na úrad práce obsadenie pracovného miesta? Viem, že niekedy to takto bolo, neviem, či to ešte platí. Ak áno, nemáte niekto tlačivo?
Vopred ďakujem za všetky odpovede.
srakora
20.02.08,18:24
Neverím, že tak skúsení poraďáci, ako sú tu, mi nevedia poradiť.
srakora
20.02.08,18:43
No super, tak som si pokecala sama so sebou a zajtra sa budem musieť vybrať na ÚP. To je moja otázka tak zložitá, že ste sa s takým nikto nestretol?
Zoltán Kovács
20.02.08,18:45
No super, tak som si pokecala sama so sebou a zajtra sa budem musieť vybrať na ÚP. To je moja otázka tak zložitá, že ste sa s takým nikto nestretol?

Nehlási sa, jedine ak na voľné miesto si požiadal úrad práce aby ti poslali "vhodného" kandidáta. Vtedy treba im dať vedieť, že miesto je už obsadené.
srakora
20.02.08,18:49
Ďakujem veľmi pekne, tak predsa ma porada nesklamala
Paula
20.02.08,18:50
No super, tak som si pokecala sama so sebou a zajtra sa budem musieť vybrať na ÚP. To je moja otázka tak zložitá, že ste sa s takým nikto nestretol?



Predstav si, že aj iní občas niekam musia zájsť, veľmi som sa teraz nasrdila a je mi do plaču z Tvojich slov . Po takom niečom aby jeden sa bál nakuknúť do témy :mee:
srakora
20.02.08,18:53
Predstav si, že aj iní občas niekam musia zájsť, veľmi som sa teraz nasrdila a je mi do plaču z Tvojich slov . Po takom niečom aby jeden sa bál nakuknúť do témy :mee:

To mi je ľúto, že Ťa to na...., to som nechcela, ale človeku dobre padne, keď si niekto všimne jeho otázku a pomôže mu. A možno som to musela napísať práve tak a vidíš, zabralo to celkom. No tak sa už nesrď :)
liba2
20.02.08,18:58
Neverím, že tak skúsení poraďáci, ako sú tu, mi nevedia poradiť.


No super, tak som si pokecala sama so sebou a zajtra sa budem musieť vybrať na ÚP. To je moja otázka tak zložitá, že ste sa s takým nikto nestretol?
asi išli všetci na pivo
Paula
20.02.08,18:59
a vidíš, zabralo to celkom.



Máš pravdu, na mňa definitívne! Odchádzam.
endrju
20.02.08,18:59
No super, tak som si pokecala sama so sebou a zajtra sa budem musieť vybrať na ÚP. To je moja otázka tak zložitá, že ste sa s takým nikto nestretol?
Neskutočne som dojatý vyjadreniami takéhoto typu. :mad:

Odporúčam namiesto kecania so sebou preštudovať aj Etiketu tohoto fóra.

To je tak zložité namiesto kecania so sebou nazrieť do zákonov alebo použiť vyhľadávanie?

Nebudem sa čudovať, ak v budúcnosti tí, ktorí zvyknú najčastejšie odpovedať a radiť, budú Tvoje otázky vďaka takýmto vyjadreniam ignorovať. :(

Otázku si zadala večer o 20.16 a odpoveď si prvý krát urgovala po 8 minútach.
Prečo si myslíš, že na Porade sa niekto nevie dočkať, aby mohol promptne odpovedať na akúkoľvek otázku v ktoromkoľvek dennom alebo nočnom čase? :eek:
srakora
20.02.08,19:19
Všetkým sa ospravedlňujem, ak som sa niekoho dotkla, ostaňte všetci na porade a kecajte v pohode. Idem ja. Ja som chcela len radu, keďže zajtra je posledný deň, kedy by som mohla ešte stihnúť to oznámenie. "Zdedila" som totiž personalistiku po kolegyni, ktorá mi nenechala nijaké tlačivo, žiadne zaučenie, takže pátram kde sa dá, aby som niečo neprešvihla. Ďakujem za odpovede.