Jozef Mihál
09.03.07,09:34
Zamestnanec má polovičný prac.úväzok a neuplatňoval si celý rok daňový bonus na dieťa. Príjem za rok 2006 mal 42065 Sk.

Celkový príjem nespĺňa podmienku polovice minimálnej mzdy za rok 2006 t.j. 42450 Sk (Pozn. JM: v roku 2007 je suma polovice minimálnej mzdy za rok 2007 daná ako 46350 Sk).

Avšak v niektorých jednotlivých mesiacoch splnil podmienku polovice minimálnej mzdy. Môže sa mu priznať daňový bonus aspoň za tieto mesiace, alebo v prípade, že si chce bonus uplatniť dodatočne v rámci ročného zúčtovania sa už posudzuje len celkový ročný príjem v celku?
Jozef Mihál
09.03.07,08:42
Zamestnanec si môže nárok na daňový bonus dodatočne uplatniť v daňovom priznaní alebo v ročnom zúčtovaní dane.

Jednou z podmienok, ktorú je potrebné splniť na priznanie daňového bonusu, je aby daňovník mal za celý rok zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy - čo v roku 2006 je suma polovice z (9 x 6900 Sk + 3 x 7600) = 42450 Sk (to platí pre zamestnanca, ktorý nie je invalid a nie je mladistvý).

V roku 2007 je to suma polovice z (9 x 7600 + 3 x 8100) = 46350 Sk.

To sa v uvedenom prípade nepodarilo dodržať - zamestnanec tým nemá nárok na dodatočné doplatenie daňového bonusu v ročnom zúčtovaní dane. To, že v niektorých mesiacoch jeho príjem bol aspoň vo výške polovice minimálnej mzdy ale v tom čase o daňový bonus nežiadal, už v ročnom zúčtovaní dane nie je možné dodatočne zohľadniť.

Avšak pri uplatnení postupu podľa § 40 ods.2 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov - ak chybou zamestnávateľa bola zamestnancovi vyplatená nižšia suma bonusu než na akú mal zamestnanec nárok, resp. daňový bonus zamestnávateľ zamestnancovi nevyplatil vôbec, hoci si oň zamestnanec nárokoval a mal v príslušnom mesiaci príjem aspoň vo výške polovice minimálnej mzdy - zamestnávateľ doplatí zamestnancovi daňový bonus v ročnom zúčtovaní dane, resp. v kalendárnom mesiaci nasledujúcom po mesiaci, kedy bola chyba zistená.

ZoDP_§33
ZoDP_§35
ZoDP_§40
lydinka
19.02.08,08:13
dobrý den, robím ročné zučtovania zamestnancom. jednemu z nich bol za niekolko mesiacov vyplatený DB, avšak asi od augusta do dnes je na PN, preto prijmy dosahuju vyšku okolo 29000, a v ročnom zučtovani mi vyšlo, že by mal vyplatený DB vlastne vrátit, je to tak správne???
Ďakujem
brantner
19.02.08,11:27
Dobrý deň, mám pracovníka, ktorého dieťa nenastúpilo v septembri 2007 do školy a nemáme potvrdenie o návšteve školy ale máme následne list zo školy, ktorým sa dňom 22.10.2007 vylučuje zo školy, nakoľko nemá doklad o absolvovaní záverečnej skúšky za tretí ročník. Má nárok na daňový bonus za september alebo nie?Ďakujem
Zoltán Kovács
19.02.08,11:29
dobrý den, robím ročné zučtovania zamestnancom. jednemu z nich bol za niekolko mesiacov vyplatený DB, avšak asi od augusta do dnes je na PN, preto prijmy dosahuju vyšku okolo 29000, a v ročnom zučtovani mi vyšlo, že by mal vyplatený DB vlastne vrátit, je to tak správne???
Ďakujem

V mesiacoch kedy splnil zamestnanec výšku príjmu má nárok na DB.
lydinka
12.03.08,06:43
Dobrý deň, tento zamestnanec zarobil len nejakých 29000, lebo bol dlhodobo na PN, uplatnuje si nezd. čast aj na manželku, ktora je nezamestnana a nepobera žiadne dávky, a DB na dieta, ktorý mu bol v mesiacoch kedy pracoval vyplácaný, vo výške
2 175 sk, avšak teraz mi soft vyhadzuje, pri ročnom zúčtovaní, žeby mal zamestnanec tých 2175 sk vrátit, je to tak správne??
lydinka
12.03.08,07:13
Dobrý deň, tento zamestnanec zarobil len nejakých 29000, lebo bol dlhodobo na PN, uplatnuje si nezd. čast aj na manželku, ktora je nezamestnana a nepobera žiadne dávky, a DB na dieta, ktorý mu bol v mesiacoch kedy pracoval vyplácaný, vo výške
2 175 sk, avšak teraz mi soft vyhadzuje, pri ročnom zúčtovaní, žeby mal zamestnanec tých 2175 sk vrátit, je to tak správne??



Vie niekto pomôct??
Ďakujem
Jozef Mihál
12.03.08,09:17
Ak dostal počas roka 2007 zamestnanec daňový bonus za nejaké mesiace s tým, že v týchto mesiacoch jeho zdaniteľný príjem bol aspoň vo výške polovice minimálnej mzdy, tak v ročnom zúčtovaní dane za rok 2007 takto vyplatený bonus nevracia - napriek tomu, že jeho celoročný zdaniteľný príjem za rok 2007 nedosiahol 46350 Sk.

Čiže program vám to nerobí dobre.
nikulik
18.03.08,14:22
Dobrý den, urobila som zamestnancom RZD. Jedna pracovnicka mi vratila tlačivo RZD z dôvodu, ze vraj na danovom urade jej povedali, ze mam jej dopocitat danovy bonus za mesiace kedy bola PN, cize nemala príjem väčší ako je polovica min. mzdy.
Teraz som z toho mimo, ale myslela som si ze je to tak, ze ked zamestnanec v dany mesiac nema vyplatu min. polovicu min.mzdy tak nema narok na danovy bonus. Pracovnicka má uhrn zúčtov.a vyplat.príjmov 72540. Základ dane má 62805. Cez rok jej bol vyplatený danovy bonus 3825,-, podotíkam, ze za mesiace kedy pracovala a mala zarobok väčší ako polov.min.mzdy. V RZD jej vysiel preplatok 1728,-sk.
Viete mi prosim vysvetlit ten danovy bonus? Mala by mat narok na danovy bonus aj za mesiace kedy bola na PN, cize zarobila u nas 0sk?
Jozef Mihál
18.03.08,16:00
Na túto tému je v DRAK-ovi dostatok materiálu, jedným z príkladov je i táto téma.

Ak to nestačí, pozrite:

http://www.porada.sk/t37052-zakon-o-dani-z-prijmov-33-danovy-bonus.html

http://www.porada.sk/t68274-danovy-bonus-za-rok-2007-a-pre-rok-2008-v-kocke.html