Renatka
19.01.05,16:15
Sme firma, platiteľ DPH. zaoberajúca sa prenájmom nehnuteľností. Od r.2005 budeme mať nájomníka ABC, ktorý nie je platcom DPH. My ako prenajímateľ nebudeme mať na vstupe DPH žiadnu faktúru, ktorá sa nám viaže na túto budovu, pretože el. energ., plyn si bude platiť priamo firma ABC cez správcovskú spoločnosť.
Budeme musieť prepočítavať DPH koeficientom všetky faktúry / el.energ., plyn, telefony, PHM/, aj také, ktoré sa vôbec neviažu k tejto budove?

Dakujem za odpoved
Anairda
19.01.05,15:23
Mylím, že nie. To platilo voľakedy, že sa všetko prepočítavalo. Teraz sa prepočítavajú len náklady viažuce sa k tomuto prenájmu.
Renatka
20.01.05,08:25
Ďakujem, mohol by mi to ešte niekto potvrdiť? Neviete, kde nájdem nejaké usmernenie alebo výklad ku koeficientu?
Renatka
20.01.05,11:10
Prečo mi nikto neodpovedá. Tak by som to potrebovala čím skôr.
Dik
Luba
20.01.05,11:16
Koeficientom prepočítavaš iba také dodávateľské faktúry, ktoré sa Ti viažu priamo na túto nehnuteľnosť, aj to iba v tom prípade, ak je prenajatá aj s DPH aj bez DPH alebo ju používaš na svoje neoslobodené činnosti. Napr. máš 2 nájomcov, jednému s DPH, druhému bez. Vtedy napr faktúru za el.energiu musíš koeficientom prepočítavať. Ak ale máš nehnuteľnosť celú prenajatú iba tomu neplatiteľovi a fakturuješ mu tým pádom bez DPH, tak si nesmieš uplatniť z došlých faktúr, viažúcich sa k tejto nehnuteľnosti žiadnu DPH! Ale účtovať by i o nej mala aj tak, na nejakej samostatnej analytike 343, ktorú po skončení zdaňovacieho obdobia preúčtuješ do nákladov (daňových - dbaj pri tom ale na náležitosti došlých faktúr).
Samozrejme sa to týka iba faktúr, ktoré sú Tvoje, nie ktoré prídu správcovi!
marianna
20.01.05,11:20
Renátka, ten istý prípad mám aj ja, a to že faktúrujem nájom neplatcovi, ale na vstupe namám žiadne faktúry, pretože presne tak ako u teba, všetky náklady sa hradí sám. Tak to máme aj v zmluve. Takže vypočítaš koeficient, násobíš 0, pretože na vstupe nemáš žiadne faktúry, ktoré by bolo treba odpočítať pomerne. Výsledok ti vyjde daň, ktorú normálne odpočítavaš, ako keby si ani koef. nemala. Aspoň ja si to tak myslím a tak to aj budem robiť. Podľa mňa v tom nieje žiadna chyba.