martina_j
09.03.07,10:41
prosim vedel by mi niekto poradit, ci mozem uplne odpisane auto predat za smiesnu sumu napr.5 tis sk (ide o predaj zamestnancovi). Nemusi to byt ohodnotene znalcom???
dakujem
betka
09.03.07,11:41
Nepôjde o závislú osobu? Závislá osoba - blízka osoba, alebo osoba ekonomicky, personálne alebo inak prepojená osoba...
martina_j
09.03.07,11:55
a kde sa pise to o zavislej osobe??? zamestnanec sa povazuje za zavislu osobu? a rodinny pribuzny zamestananca tiez?
betka
09.03.07,12:18
Áno zamestnanec je závislá osoba, aj rodinný príslušník ...
To auto má nejakú cenu. Ak by ste predali niekomu cudziemu auto za 5 tis.Sk (a má hodnotu napr. 150000,Sk), mohli by ste tak učiniť. Ale kto by toto urobil? Nikto..
Ak predáte zamestnancovi toto auto za 5 tis., ide o závislosť, pretože toto porovnateľné auto sa napr. v bazáre predáva za 150000, Sk. Bol by to i nepeňažný príjem zamestnanca, kt. by ho musel zdaniť.
To, o závislej osobe sa píše v ZDP, par. 2 pis. n. a iným prepojením je obchodný vzťah, kt. je vytvorený len na účel zníženia ZD, alebo zvýšenia daňovej straty (pis. p)ZDP.
skaspa
09.03.07,12:28
na túto tému tu tiež bolo veľa diskusie, ale podľa mňa cena je vecou kupúceho a predávajúceho; zober si taký prípad, že máš felíciu v s.r.o. v zostatkovej hodnote 0 a chceš ju predať, znalecký posudok budeš mať na 150 000 Sk. Znamená to že nemôžeš predať felíciu pod túto cenu? pozri sa koľko je na trhu takýchto áut, cena každým dňom klesá, ale ty máš znalecký posudok na 150 000 Sk, takže (podľa niektorých), aby boli daňoví úradníci spokojný musíš predať za 150 000 Sk. A čo, keď potrebuješ rýchlo peniaze a napriek tomu, že je znalecký posudok na 150 000 Sk predáš ho za 130 000 Sk (znížením ceny sa dostaneš pred konkurenciu a skôr auto predáš za nižšiu cenu)? Ty máš v ruke 130 000 Sk, ostatní, ktorí predávajú za 150 000 Sk nemajú nič. Môže daňový úradník namietať voči rozdielu 20 000 Sk a dodaniť ti ho? ja sa pýtam tých čo tvrdia, že je treba obvyklá cena alebo znalecký posudok, na základe čoho mi to dodania (konkrétny §)? Ak budú tvrdiť, že to nie je taký rozdiel (tých 20 000 Sk) a že to kontrola akceptuje, tak sa pýtam, pri akej sume to už akceptovať nebude? Nebudú akceptovať, keď sa predá za 100 000 Sk, alebo za 80 000 Sk, alebo ako nízko môžem ísť s cenou, v ktorom zákone nájdem obmedzenie, že za koľko môžem auto predať. Je niekde stanovená hranica akceptácie???
Je to vyslovene tvoja vec za koľko to auto predáš, je to vecou dohody.
To že je to zamestnanec je bezpredmetné - zákon 595/2003 rieši len stanovovanie cien medzi zahraničnými závislými osobami, nie medzi tuzemskými a § 2 písm. n) len definuje pojem závislej osoby, ale nie obvyklé ceny
betka
09.03.07,12:51
To je pravda, nepíšem o znaleckom posudku. Písala som o cene porovnateľného auta z bazáru. Snažila som sa porovnať sumu 5 tis.(min.)a 150 tis(max). to je trošku okaté, nie? Veď to auto môže byť v zlom TS.
Áno, je to moja vec, komu predám a za koľko? To máš pravdu. Teraz sa o tom ľahko hovorí. Vieš, ak podnikateľ bude mať DK. Pozru za koľko bolo predané, povedia si OK prečo nie? A čo ak dorúbu zamestnancovi, ako závislej osobe nepeňažný príjem?

Ide tu o veľmi smiešnu sumu, pritom nevieme, či sa jedná o 120 Skodovku, alebo o Mercedes, kt. stál 2.mil. Chápeme sa????
betka
09.03.07,17:04
prosim vedel by mi niekto poradit, ci mozem uplne odpisane auto predat za smiesnu sumu napr.5 tis sk (ide o predaj zamestnancovi). Nemusi to byt ohodnotene znalcom???
dakujem

ˇAno, môžete predať auto zamestnancovi za 5000, Sk, pokiaľ:
1. sa neberú do úvahy vzťahy závislosti a súčasne cena automobilu nie je značne podhodnotená
2. pokiaľ sa týmto nesleduje účel zníženia dane
betka
09.03.07,17:49
Nič v zlom Skaspa:) :) :)
Som za dobré so svojim zamestnancom. Počuj, predám Ti auto za 5 tis., ale vyplať mi zaň 200.......
Toto som hlavne tým chcela :D :D :D :D
dá sa????????:--- :--- :---
Čo s tým ...........
skaspa
09.03.07,21:21
To je pravda, nepíšem o znaleckom posudku. Písala som o cene porovnateľného auta z bazáru.
ak chceš zistiť hodnotu nejakej veci, môžeš ju zistiť buď vypracovaním znaleckého posudku, alebo porovnaním cien na trhu; zameň si znalecký posudok za cenu auta v bazáre a zistíš, že obsah môjho príspevku ostane rovnaký

Pozru za koľko bolo predané, povedia si OK prečo nie? A čo ak dorúbu zamestnancovi, ako závislej osobe nepeňažný príjem?
u zamestnanca to nie je nepeňažný príjem lebo ide o peňažné plnenie, veď to auto kúpil o akom nepeňažnom príjme tu je reč; aj keď je trhová cena auta 150 000 Sk a predám ho zamestnancovi za 130 000 Sk dodania na niektorej strane 20 000 Sk??? to aj ak niečo darujem má obdarovaný zdaňovať nepeňažný príjem???

Ide tu o veľmi smiešnu sumu, pritom nevieme, či sa jedná o 120 Skodovku, alebo o Mercedes, kt. stál 2.mil. Chápeme sa????
je to jedno, uveď § ktorý nejakým spôsobom stanovuje, limituje alebo určuje ceny, čo, kedy, za akých podmienok, v akých výškach sa má predávať (samozrejme na uvedený prípad, nemyslím regulované ceny štátom)

ˇAno, môžete predať auto zamestnancovi za 5000, Sk, pokiaľ:
1. sa neberú do úvahy vzťahy závislosti a súčasne cena automobilu nie je značne podhodnotená
2. pokiaľ sa týmto nesleduje účel zníženia dane
ešte raz, zákon nerieši stanovovanie cien medzi tuzemskými závislými osobami; zaujímal by ma § na základe ktorého by daňový úrad stanovoval cenu ak by sa im nezdala suma 5000 Sk, tak sem s ním ak o ňom vieš

Nič v zlom Skaspa:) :) :)
Som za dobré so svojim zamestnancom. Počuj, predám Ti auto za 5 tis., ale vyplať mi zaň 200.......
Toto som hlavne tým chcela :D :D :D :D
dá sa????????:--- :--- :---
Čo s tým ...........
daňový úrad by musel preukázať úmysel, teda že v skutočnosti bolo auto predané za 200 000 Sk; ak zamestnanec na niečo také pristúpi a podpíše kúpno predajnú zmluvu na 5 000 Sk a 200 tisíc vyplatí v hotovosti bez dokladu je takmer bez šance to dokázať (ak to bude v hotovosti bez dokladu); ak by aj zamestnanec pred daňovým úradom vypovedal, ako to bolo v skutočnosti, nepochybne by sa zamestnávateľ bránil, čiže bolo by to slovo proti slovu a zamestnávateľ má navyše dôkaz, že mu to auto predal za 5 000 Sk, kdežto zamestnanec ani daňový úrad nemá žiadny dôkaz na tých 200 tis. Sk.

Zoberme si teda takú vec, že zamestnancovi bude auto predané za 5 000 Sk a bude to mercedes v trhovej hodnote 250 000 Sk, napíš mi prosím postup daňového úradu pri dodaňovaní, keď bude dokazovať za koľko malo byť auto predané.Pri zahraničných závislých osobách si to predstaviť viem, vtedy postupuje daňový úrad podľa § 18 zákona o dani z príjmov a ako bude podľa teba postupovať pri tuzemských závislých osobách? Zaujíma ma konkrétne ustanovenie ktoré bolo porušené, resp. na základe ktorého by bol upravený základ dane, čiže na základe čoho by daňový úrad dodaňoval.
betka
10.03.07,07:06
Skaspa,
Nepísala by som o tom, keby jeden klient, ohľade tejto veci v roku 2003, nepadol v takomto podobnom prípade na hu...,
Snažila som sa to nejak vysvetľovať cez príklady, no nevadí ... už závisí len od toho, na koho narazíme, a kto akým spôsobom to obháji. Keď sa ti vžak kontrolór oháňa paragrafmy, kt. majú na to logiku, môžem si naozaj vyskakovať koľko chcem .....
skaspa
10.03.07,09:19
Skaspa,
Nepísala by som o tom, keby jeden klient, ohľade tejto veci v roku 2003, nepadol v takomto podobnom prípade na hu...,
Snažila som sa to nejak vysvetľovať cez príklady, no nevadí ... už závisí len od toho, na koho narazíme, a kto akým spôsobom to obháji. Keď sa ti vžak kontrolór oháňa paragrafmy, kt. majú na to logiku, môžem si naozaj vyskakovať koľko chcem .....
no áno v roku 2003 platil zákon 366/1999 a ten to riešil § 23 ods. 9: Súčasťou základu dane podľa odseku 6 je aj rozdiel v cenách dohodnutý medzi tuzemskými závislými osobami, ak tieto ceny nezohľadňujú vynaložené náklady a primeraný zisk, ktorý by inak zohľadňovali vo vzťahu k nezávislým osobám. Takže v roku 2003 bola situácia iná, zákon 595/2003 už takúto možnosť daňovým úradom nedáva.
betka
10.03.07,12:20
NAšla som. Je to tak, priznávam. Vždy som bola v tomto presvedčení.
Z toho mi aj vyplýva, že keď predám zamestnancovi nejaký tovar, kt. má predajnú cenu 10000, Sk. (môj nákup bol napr. 8000, Sk, neberme do úvahy DPH), a predám mu ho za 8 001, Sk, tak je všetko v poriadku?:) :) :)
Doteraz som bola v tom, že zamestnancovi ako závislej osobe to predať takto nemôžem, pretože sa tu posudzuje závislosť a rozdiel ceny dodaním..
ďakujem, dal mi tento spor veľa.
Milan Benka
05.11.07,10:55
ak chceš zistiť hodnotu nejakej veci, môžeš ju zistiť buď vypracovaním znaleckého posudku, alebo porovnaním cien na trhu; zameň si znalecký posudok za cenu auta v bazáre a zistíš, že obsah môjho príspevku ostane rovnaký

u zamestnanca to nie je nepeňažný príjem lebo ide o peňažné plnenie, veď to auto kúpil o akom nepeňažnom príjme tu je reč; aj keď je trhová cena auta 150 000 Sk a predám ho zamestnancovi za 130 000 Sk dodania na niektorej strane 20 000 Sk??? to aj ak niečo darujem má obdarovaný zdaňovať nepeňažný príjem???

je to jedno, uveď § ktorý nejakým spôsobom stanovuje, limituje alebo určuje ceny, čo, kedy, za akých podmienok, v akých výškach sa má predávať (samozrejme na uvedený prípad, nemyslím regulované ceny štátom)

ešte raz, zákon nerieši stanovovanie cien medzi tuzemskými závislými osobami; zaujímal by ma § na základe ktorého by daňový úrad stanovoval cenu ak by sa im nezdala suma 5000 Sk, tak sem s ním ak o ňom vieš

daňový úrad by musel preukázať úmysel, teda že v skutočnosti bolo auto predané za 200 000 Sk; ak zamestnanec na niečo také pristúpi a podpíše kúpno predajnú zmluvu na 5 000 Sk a 200 tisíc vyplatí v hotovosti bez dokladu je takmer bez šance to dokázať (ak to bude v hotovosti bez dokladu); ak by aj zamestnanec pred daňovým úradom vypovedal, ako to bolo v skutočnosti, nepochybne by sa zamestnávateľ bránil, čiže bolo by to slovo proti slovu a zamestnávateľ má navyše dôkaz, že mu to auto predal za 5 000 Sk, kdežto zamestnanec ani daňový úrad nemá žiadny dôkaz na tých 200 tis. Sk.

Zoberme si teda takú vec, že zamestnancovi bude auto predané za 5 000 Sk a bude to mercedes v trhovej hodnote 250 000 Sk, napíš mi prosím postup daňového úradu pri dodaňovaní, keď bude dokazovať za koľko malo byť auto predané.Pri zahraničných závislých osobách si to predstaviť viem, vtedy postupuje daňový úrad podľa § 18 zákona o dani z príjmov a ako bude podľa teba postupovať pri tuzemských závislých osobách? Zaujíma ma konkrétne ustanovenie ktoré bolo porušené, resp. na základe ktorého by bol upravený základ dane, čiže na základe čoho by daňový úrad dodaňoval.

DU bude postupovať pri dorube dane odvolávajúc sa na §2/6 zák 511/1992 v spojení s §2/n; 595/2003, príp. v súvislosti s §5/2 595ky.
Julča
05.11.07,12:39
Chcela by som poznať Váš názor na takýto prípad. SZČO končí v novembri 2007 leasing na úžitkové motorové vizidlo. Chce ho v januári predať za cca 50 000Sk švagrovi. Jedná sa o FORD GALAXI rok výroby 1995 Švagor / ako súkromná osoba/by ho v marci 2008 predal ďalej.
Zaujíma Váš názor na sumu 50 000Sk a tak isto jeho predaj ako súkromenj osoby v marci 2008. Toto by už bol predaj oslobodený od dane z príjmu aj keď ešte neuplynulo 5 rokov od vyradenia auta z obchodného majetku firmy?
Milan Benka
05.11.07,13:02
Chcela by som poznať Váš názor na takýto prípad. SZČO končí v novembri 2007 leasing na úžitkové motorové vizidlo. Chce ho v januári predať za cca 50 000Sk švagrovi. Jedná sa o FORD GALAXI rok výroby 1995 Švagor / ako súkromná osoba/by ho v marci 2008 predal ďalej.
Predaj blízkej osobe. Je mnoho názorov na tento problém. Cenu pri prípadnej daňovej kontrole budete musieť odôvodniť. Takže si pripravte argumenty na obhajobu ceny, inak s odvolaním sa na §2/6 zák 511/1992 Zz. a § 2/c; zák. 595/2003 Zz Vám to dodania do ceny obvyklej (napr. cena určená dvoma autobazármi a pod)

Zaujíma Váš názor na sumu 50 000Sk a tak isto jeho predaj ako súkromenj osoby v marci 2008. Toto by už bol predaj oslobodený od dane z príjmu aj keď ešte neuplynulo 5 rokov od vyradenia auta z obchodného majetku firmy?
Tento následný predaj by už bol oslobodený.



odpoveď zvýraznená..........
dogicka
14.11.07,10:13
Chcela by som poznať Váš názor na takýto prípad. SZČO končí v novembri 2007 leasing na úžitkové motorové vizidlo. Chce ho v januári predať za cca 50 000Sk švagrovi. Jedná sa o FORD GALAXI rok výroby 1995 Švagor / ako súkromná osoba/by ho v marci 2008 predal ďalej.
Zaujíma Váš názor na sumu 50 000Sk a tak isto jeho predaj ako súkromenj osoby v marci 2008. Toto by už bol predaj oslobodený od dane z príjmu aj keď ešte neuplynulo 5 rokov od vyradenia auta z obchodného majetku firmy?

Najjednoduchšie je auto švagrovi darovať a je po probléme, keďže daň z darovania sa neplatí.
Tento postup nám "poradila" metodička daňového úradu na školení.
SAIVI
28.11.08,12:26
prosim vedel by mi niekto poradit, ci mozem uplne odpisane auto predat za smiesnu sumu napr.5 tis sk (ide o predaj zamestnancovi). Nemusi to byt ohodnotene znalcom???
dakujem

Keď spoločnosť predáva úžitkový automobil

Spoločnosť predá úžitkový automobil, ktorého zostatková účtovná aj daňová hodnota je 0 Sk, za predajnú cenu 1 Sk. Bežná cena ojazdeného automobilu na trhu je 200 000 Sk. Aký vplyv na túto transakciu, podľa zákona o dani z príjmov a zákona o DPH, má bežná cena oproti predajnej cene?
V zmysle zákona č. 18/1996 Z. z. o cenách v znení neskorších predpisov sa cena určuje dohodou zmluvných strán.
Z hľadiska zákona o dani z príjmov sa skúma, či sa dohodnuté ceny líšia od ceny obvyklej u tzv. zahraničnej závislej osoby (§17 ods. 5 zákona o dani z príjmov). Za zahraničnú závislú osobu je považovaná tuzemská osoba (daňový subjekt), ktorá je ekonomicky, personálne a majetkovo prepojená s inou osobou, ktorá má sídlo (právnická osoba) alebo bydlisko (fyzická osoba) mimo územia SR. V týchto prípadoch, ak sa ceny pri ich vzájomných obchodných vzťahoch líšia od cien používaných medzi nezávislými osobami v porovnateľných obchodných vzťahoch, o vzniknutý rozdiel je povinnosť upraviť (zvýšiť) základ dane.
Zákon o dani z príjmov priamo neukladá povinnosť upravovať základ dane o rozdiely v cenách v prípade, ak sa cena obvyklá nepoužije medzi tuzemskými závislými osobami. V týchto prípadoch je však potrebné brať do úvahy ustanovenie § 2 písm. p) zákona o dani z príjmov, v ktorom je definícia „iného prepojenia“. Iným prepojením je taký obchodný vzťah, ktorý je vytvorený len na účel zníženia základu dane alebo zvýšenia daňovej straty.
Cieľom podnikania je dosahovanie zisku a je zrejmé, že pri predaji nezávislej osobe podnikateľ uplatní trhovú cenu. V zmysle uvedeného je potrebné z pohľadu zákona o dani z príjmov posúdiť aj predaj úžitkového automobilu za cenu 1 Sk v prípade, ak jeho trhová hodnota je 200 000 Sk. O rozdiel medzi trhovou cenou (obvyklou cenou) a predajnou cenou by sa zvyšoval základ dane v prípade, ak by išlo o predaj zahraničnej prepojenej osobe. Ak by šlo o predaj tuzemskej závislej osobe, je pravdepodobné, že správca dane by posúdil uvedenú transakciu v zmysle ustanovenia § 2 písm. p) zákona o dani z príjmov ako transakciu, ktorej účelom bolo zníženie základu dane a o zistený rozdiel by taktiež zvyšoval základ dane. Ak by išlo o predaj zamestnancovi, rozdiel medzi trhovou cenou a predajnou cenou je považovaný u zamestnanca za nepeňažný príjem zo závislej činnosti.
Z hľadiska uplatňovania DPH základom dane pri dodaní tovaru alebo služby je všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ za dodanie tovaru alebo služby prijal, alebo má prijať od odberateľa, po znížení o daň z tejto transakcie (dohodnutá cena je považovaná za cenu s daňou).
V prípade dodania tovaru za 1 Sk by mohla byť takáto transakcia posúdená ako „dar“ podľa ustanovenia § 8 ods. 3 zákona o DPH. Základom dane pri poskytnutí daru (dodaní tovaru), ktorým je majetok odpisovaný v zmysle zákona o dani z príjmov, je zostatková cena majetku zistená podľa zákona o dani z príjmov. V uvedenom prípade je úžitkový automobil už odpísaný, čiže nevzniká daňové riziko za nesprávne uplatnenie DPH.
misomiso
08.12.08,12:51
Teda z poslednych dvoch prispevkov som vyrozumel, ze ak s.r.o. predava odpisany majetok pod trhovu cenu mohol by to byt problem, zatial co darovanie je v poriadku?

Moze mi prosim niekto potvrdit, ze tomu rozumiem spravne (pytam sa asi pre mnohych "blbo" ale pytam sa preto, pretoze mi to moc neznie logicky.
Lianka
28.01.09,18:18
Toto zaujima aj mna. Ak by sa mohol niekto vyjadrit, ako je to s predajnou cenou pri darovani odpisaneho majetku rodinnemu prislusnikovi (majetok v s. r. o.).
nela07
16.07.09,08:44
Aj my práve riešime túto situáciu. Plánujeme predať odpísané vozidlo z s.r.o. spoločníkovej manželke. Ak predáme, treba znalecký posudok? Ak netreba,cena musí byť trhová - napr. ponuka bazáru, alebo môže byť symbolická? Alebo môže byť darovanie, ako sa tu už vyššie radilo? Ďakujem za odpoveď.
nela07
16.07.09,09:44
neviete niekto poradiť?
nela07
16.07.09,12:34
posúvam
nela07
17.07.09,05:42
neviete poradiť?