Rena
09.03.07,11:46
Milí poradaci,
prosím o radu k nasledovnému problému :
V roku 2006 (k 30.4.2006) vystúpili z v.o.s. dvaja spoločníci a pristúpil jeden. Pri vzniku spoločnosti spoločníci nedali žiadny vklad a nemajú Základné imanie. V spoločnosti však zostali záväzky, pohľadávky, zásoby, peniaze v pokladni a na BU k 30.4.2006, ktoré vznikli počas účasti spoločníkov v spoločnosti. Ako tieto aktíva a pasíva spoločnosti vysporiadať voči odchádzajúcim spoločníkom ? Je potrebné urobiť mimoriadnu učtovnú závierku ku dňu odchodu (30.4.2006), rozdeliť hospodársky výsledok medzi pôvodných spoločníkov? A ako toto v podvojnom učtovníctve zaúčtujem ?

Ďakujem Rena
betka
09.03.07,18:06
Zdaňovacie obdobie začína 1.1 a končí 31.12, neplatí v prípaddoch: ak sa daňovník zrušuje likvidáciou, zrušenie zamietnutím návrhu na vyhlásenie konkurzu pre nedostatok M, vstup do likvidácie, konkurz.., pri zmene právnej formy,zmena zdaňovacieho obdobia z kalendárneho roka na hospodársky rok a naopak.

T.j. Vašim ZO je kalendárny rok, nejde o mimoriadnu UZ.
U daňovníka, kt. je spoločníkom vo.s. je súčasťou ZD aj časť ZD spoločnosti pripadajúcej na spoločníka.
ZD daňovníka, kt. je v.o.s. sa zisťuje za spoločnosť ako celok. ZD sa medzi jednotlivých spoločníkov delí v takom pomere, v akom sa medzi nich rozdeľuje zisk podľa spoločenskej zmluvy, ak nie je určené v spol.zmluve rozdelenie zisku, ZD sa delí medzi jednotlivých spoločníkov rovným dielom, ako aj strata.

Všetko sa to odvíja od spoločenskej zmluvy, pričom spoločníci majú nárok na vyrovnací podiel, ktorý je v zmluve zakotvený. Ako to majú zmluvne dohodnuté, to nevieme....
Rena
12.03.07,07:55
Betka,
toto všetko je pravda, to som sa aj ja dočítala z dostupnej literatúry. Ale ked dvaja spoločnici odišli k 30.4.06 a v zmluve mali zakotvene ze sa svojou pracou podielaju na HV spoločnosti nemozem im rozdelit HV (ZD) za celý rok ked od 1.5.06 sa na nicom nepodielali a boli vymazaní z registra ? Ja si myslim ze im musim vypočitat podiel na HV za 1.-4.2006 a tento im dat do dan. priznania za rok 2006. Potom vypočítam HV za 5.-12.2006 a tento rozdelim medzi zostavajucich spoločnikov. Na konci obdobia takto bude výsledok v.o.s. rozdelený. Ja len nikde sa nemozem docitat ze ako sa vypočíta vyrovnací podiel na spoločníka ? V zmluve to maju všeobecne , tak ako je to v obchodnom zákone . A tiež ako vypočítať podiel na základnom imaní , keď ZI maju nulové a pri zakladaní spoločnosti nevložili žiadny vklad? Mam z toho riadny guláš !
Mirka.V
12.03.07,11:01
podľa mňa závisí na ich vzájomnej dohode ...
ale dá sa to určite prepočítať s výsledkov hospodárenia za predchádzajúce obdobia a za HV do doby vystúpenia ...