Robo
09.03.07,12:34
ako by ste uctovali OP k pohladavkam podla §20 v pripade, ze k 31.12. evidujete pohladavku na kt. mate moznost tvorit OP v urcitej vyske, avsak pohladavka je uhradena napr. v priebehu januara nasledujuceho obdobia, co uz pri zostavovani uctovnej zavierky viete. Zrusite vytvorenu OP? alebo neberiete uhradu v nasledujucom roku do uvahy a ponechate povodne vytvorenu OP?

vdaka za radu.
Danila
09.03.07,11:56
ako by ste uctovali OP k pohladavkam podla §20 v pripade, ze k 31.12. evidujete pohladavku na kt. mate moznost tvorit OP v urcitej vyske, avsak pohladavka je uhradena napr. v priebehu januara nasledujuceho obdobia, co uz pri zostavovani uctovnej zavierky viete. Zrusite vytvorenu OP? alebo neberiete uhradu v nasledujucom roku do uvahy a ponechate povodne vytvorenu OP?

vdaka za radu.V roku 2006 by som účtovala vytvorenie opravnej položky v príslušnej výške 558/391, v roku 2007 by som zrušila opravnú položku 391/658 v zmysle zák.ustanovení
Robo
09.03.07,12:09
cize nezrusit ju este v ramci upravujucich operacii aj napriek tomu ze pri zostaveni zavierky uz viem ze dovod tvorby OP pominul

vdaka
Ester plus
09.03.07,12:23
Ja ak viem, že už bola začiatkom roka 2007 uhradená netvorím OP lebo do dňa schválenia účtovnej závierky sme už o tom vedeli ide o tzv. upravujúce uzávierkové operácie.
mango11
09.03.07,13:05
ja by som tiez netvorila, ale tvorim aj na taketo, pretoze mame nasou materskou spolocnostou dane urcite pravidla uctovania, ale budem ju posudzovat ako nedanovu ( uct.na 559), tak sa vraj budu k tomu stavat aj danove urady, pretoze, ak viem, ze je uz uhradena, pominuli tie dovody a tym padom vlastne aj riziko nezaplatenia a OP nemala byt v nakladoch...
ingi
09.03.07,13:06
Ja ak viem, že už bola začiatkom roka 2007 uhradená netvorím OP lebo do dňa schválenia účtovnej závierky sme už o tom vedeli ide o tzv. upravujúce uzávierkové operácie.

Súhlasím, uvedené je upravené v Postupoch PÚ v § 18:

"9) Ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, sa posudzuje opodstatnenosť účtovania tvorby opravnej položky a trvania opodstatnenosti existencie a sumy už vytvorenej opravnej položky k majetku. Posudzuje sa potreba účtovania upravujúcich závierkových účtovných prípadov podľa § 2a ods. 1 písm. b), napríklad v prípade vyhlásenia konkurzu alebo reštrukutralizácie16) na niektorého z odberateľov, ktoré sa uskutočnilo po dni, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, ktorým sa spravidla potvrdí, že znehodnotenie pohľadávok z obchodného styku existovalo už ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka."
mango11
09.03.07,13:18
V roku 2006 by som účtovala vytvorenie opravnej položky v príslušnej výške 558/391, v roku 2007 by som zrušila opravnú položku 391/658 v zmysle zák.ustanovení


este male upozornenie, v roku 2007 sa uz opravne polozky k pohl. v zmysle PU zuctovavaju v prospech uctu 648, ak pominulo riziko nezaplatenia alebo sa nepreukaze ich opodstatnenost...a ucet 658 bol uz v novej uctovej osnove zruseny

opravujem ucet 648 na zaklade upozornenia ingi-spravne ma byt 547
ingi
09.03.07,14:28
este male upozornenie, v roku 2007 sa uz opravne polozky k pohl. v zmysle PU zuctovavaju v prospech uctu 648, ak pominulo riziko nezaplatenia alebo sa nepreukaze ich opodstatnenost...a ucet 658 bol uz v novej uctovej osnove zruseny

Ešte jedno upozornenie :) , od 01.01.2007 sa v zmysle ostatnej novely Postupov PÚ zánik opodstatnenosti OP účtuje v prospech novozavedeného účtu 547 – Tvorba a zúčtovanie opravných položiek k pohľadávkam.
Odporúčam prečítať odborný článok, ktorý pre nás vypracoval kolega Mudroš: http://www.porada.sk/t41541-novelizacia-postupov-uctovania-pre-podnikatelov-uctujucich-v-pu-od-1-1-2007-a.html
mango11
09.03.07,18:08
Ešte jedno upozornenie :) , od 01.01.2007 sa v zmysle ostatnej novely Postupov PÚ zánik opodstatnenosti OP účtuje v prospech novozavedeného účtu 547 – Tvorba a zúčtovanie opravných položiek k pohľadávkam.
Odporúčam prečítať odborný článok, ktorý pre nás vypracoval kolega Mudroš: http://www.porada.sk/t41541-novelizacia-postupov-uctovania-pre-podnikatelov-uctujucich-v-pu-od-1-1-2007-a.html

ingi opat s tebou suhlasim, pozrela som si FS 12/2006 a mas pravdu-tvorba aj zuctovanie ide na 547...takze sa ospravedlnujem za chybu - 648...svoj prispevok som pisala na zaklade materialov
zo skolenia od Ing. Cenigovej, mozno tam bol preklep, lebo aj tvorbu tam pisala na 546....zajtra idem do prace, tak este mrknem do toho materialu a dam vediet...aby som nahodou krivo neobvinila..

tak citam ten material zo skolenia, je to taka zlta brozura od Ing. Cenigovej a je to tu tak ako som pisala-zuctovanie OP na 648, co je teda nespravne...ale mylit sa je ludske;)

este pripajam link: http://www2.ceniga.sk/files/materialy/UZ_sem2005_06/MAT1_UZ_06.pdf
Danila
09.03.07,18:52
Ešte jedno upozornenie :) , od 01.01.2007 sa v zmysle ostatnej novely Postupov PÚ zánik opodstatnenosti OP účtuje v prospech novozavedeného účtu 547 – Tvorba a zúčtovanie opravných položiek k pohľadávkam.
Odporúčam prečítať odborný článok, ktorý pre nás vypracoval kolega Mudroš: http://www.porada.sk/t41541-novelizacia-postupov-uctovania-pre-podnikatelov-uctujucich-v-pu-od-1-1-2007-a.html Ďakujem za opravu. Ešte stále som zahrabaná v starých rokoch. Ospravedlňujem sa.
ingi
09.03.07,22:55
ingi opat s tebou suhlasim, pozrela som si FS 12/2006 a mas pravdu-tvorba aj zuctovanie ide na 547...takze sa ospravedlnujem za chybu - 648...svoj prispevok som pisala na zaklade materialov
zo skolenia od Ing. Cenigovej, mozno tam bol preklep, lebo aj tvorbu tam pisala na 546....zajtra idem do prace, tak este mrknem do toho materialu a dam vediet...aby som nahodou krivo neobvinila..


Ďakujem za opravu. Ešte stále som zahrabaná v starých rokoch. Ospravedlňujem sa

:) V návale našich poviností nám všetkým môže ujsť viacero informácií...mne sa to môže stať tiež ... ;):):)