Katka.Duranská
09.03.07,14:20
Dobrý deň, robím otcovi DP a má malé príjmy.Lenže chcel by mať plusové DP aby si mohol neskôr vybaviť úver. Mama, jeho manželka je nezamestnaná dobrovoľne, takže má nárok si na ňu odpočítať celých tých 90.860,-. Ale je možné si túto odpočítateľnú položku neodpočítať? Nebude divné, keď v budúcom roku si to dajme tomu uplatní?
Zoltán Kovács
09.03.07,13:23
Dobrý deň, robím otcovi DP a má malé príjmy.Lenže chcel by mať plusové DP aby si mohol neskôr vybaviť úver. Mama, jeho manželka je nezamestnaná dobrovoľne, takže má nárok si na ňu odpočítať celých tých 90.860,-. Ale je možné si túto odpočítateľnú položku neodpočítať? Nebude divné, keď v budúcom roku si to dajme tomu uplatní?

Keď si otec uplatní NČ= 90816,- Sk ešte DP môže mať plusové. NČ neovplivňuje výsledok hospodárenia, teda zisk alebo stratu, ale znižuje základ dane.
Pepa
09.03.07,13:24
Dobrý deň, robím otcovi DP a má malé príjmy.Lenže chcel by mať plusové DP aby si mohol neskôr vybaviť úver. Mama, jeho manželka je nezamestnaná dobrovoľne, takže má nárok si na ňu odpočítať celých tých 90.860,-. Ale je možné si túto odpočítateľnú položku neodpočítať? Nebude divné, keď v budúcom roku si to dajme tomu uplatní?
Nie nemusí si ju odpočítať - nie je to povinnosťou,je to možnosťou. A čo sa týka úveru, uplatnenie nezdaniteľných častí v tomto prípade nemá vplyv na nič. Banku zaujíma základ dane neznížený o nezdaniteľné časti.
Katka.Duranská
09.03.07,13:31
Áno máte pravdu, ale v banke sa ho prvé pýtajú či mal plusové DP. A ak aspoň niečo málo platil, tak ho aj otvoria.Ale otec tam má tak malý príjem, že keď si uplatní 40per.výdavky a ešte odráta odpočítatelné položky, hneď je v mínus skoro 20.000,-.
Zoltán Kovács
09.03.07,13:33
Áno máte pravdu, ale v banke sa ho prvé pýtajú či mal plusové DP. A ak aspoň niečo málo platil, tak ho aj otvoria.Ale otec tam má tak malý príjem, že keď si uplatní 40per.výdavky a ešte odráta odpočítatelné položky, hneď je v mínus skoro 20.000,-.

Opakujem ak odpočíta NČ nebude v mínuse. Mínuse bude ak príjmy má nižšie ako výdavky, a tým pádom, že si uplatňuje pausálne 40% nemôže sa dostať do mínusu.
Pepa
09.03.07,13:38
Áno máte pravdu, ale v banke sa ho prvé pýtajú či mal plusové DP. A ak aspoň niečo málo platil, tak ho aj otvoria.Ale otec tam má tak malý príjem, že keď si uplatní 40per.výdavky a ešte odráta odpočítatelné položky, hneď je v mínus skoro 20.000,-.
Príjmy mínus výdaje sa rovná základ dane - toto zaujíma banku
Katka.Duranská
09.03.07,13:42
Chápem a ďakujem.
PS:pekný deň
veronikasad
09.03.07,15:17
Áno máte pravdu, ale v banke sa ho prvé pýtajú či mal plusové DP. A ak aspoň niečo málo platil, tak ho aj otvoria.Ale otec tam má tak malý príjem, že keď si uplatní 40per.výdavky a ešte odráta odpočítatelné položky, hneď je v mínus skoro 20.000,-.

Neuplatnuj pausalne vydavky, ale urob mu uctovnictvo. Mozno to bude pre neho z pohladu banky vyhodnejsie.

----------
Veronika
veronikasad
10.03.07,18:04
Neuplatnuj pausalne vydavky, ale urob mu uctovnictvo. Mozno to bude pre neho z pohladu banky vyhodnejsie.

----------
Veronika
Mozem vediet za co tie minusove body ? Pausalne vydavky sa predsa zvycajne uplatnuju vtedy, ked danovnik potrebuje znizit ZD - teda su vyssie ako skutocne. Otazka sice znela, na neuplatnenie odpocitatelnej polozky, ale jeden problem moze mat aj viacej rieseni.

---------
Veronika
STRELEC
10.03.07,18:08
Neuplatnuj pausalne vydavky, ale urob mu uctovnictvo. Mozno to bude pre neho z pohladu banky vyhodnejsie.

----------
VeronikaBanku aspoň nezaskočíš tým (resp. seba!), že budú od Teba chcieť výkazy a Ty ich nebudeš mať. Tiež by som nešiel na %-tá. Z praktických dôvodov.
veronikasad
10.03.07,18:11
Banku aspoň nezaskočíš tým (resp. seba!), že budú od Teba chcieť výkazy a Ty ich nebudeš mať. Tiež by som nešiel na %-tá. Z praktických dôvodov.

Nerozumiem tvojej odpovedi, preco nebude mat vykazy, ved robi DP teraz ?
jamis
10.03.07,18:14
Mozem vediet za co tie minusove body ? Pausalne vydavky sa predsa zvycajne uplatnuju vtedy, ked danovnik potrebuje znizit ZD - teda su vyssie ako skutocne. Otazka sice znela, na neuplatnenie odpocitatelnej polozky, ale jeden problem moze mat aj viacej rieseni.

---------
Veronika
Paušálne výdavky sa uplatňujú v prípade ak je to pre daňovníka výhodnejšie. ak si niekto uplatní paušálne výdavky, tak to ešte neznamená že musia byť väčšie ako tie skutočné.
STRELEC
10.03.07,18:14
Nerozumiem tvojej odpovedi, preco nebude mat vykazy, ved robi DP teraz ?Keď urobí DP FO s uplatnením výdavkov %-tom, tak výkazy mať nebude.
Anna Gibasova
10.03.07,18:14
V kazdom pripade ju musis uplatnit.
Pepa
10.03.07,18:15
V kazdom pripade ju musis uplatnit.
Čo ?
STRELEC
10.03.07,18:17
V kazdom pripade ju musis uplatnit.
a) vitaj !!
b) prekvapuješ!!

Z čoho vychádza Tvoj názor?
veronikasad
10.03.07,18:19
Keď urobí DP FO s uplatnením výdavkov %-tom, tak výkazy mať nebude.
Každý hovoríme o niečom inom. Ja som jej radila skutočné vydavky, ak to bude pre nu vyhodnejsie, teda aby si spracovala uctovnictvo a jeho sucastou su predsa aj uctovne vykazy, ktore by prip. predlozila banka. Netvrdim, ze to musi urobit, ale je to jedno z rieseni zvysenia zakladu dane. V zadani otazky nebola vyska prijmu, tak o tom polemizujeme len ciste teoreticky. Skutocne nechapem tie minusove body. Necitim sa mimo temy.

--------
Veronika
cloe
10.03.07,18:22
V kazdom pripade ju musis uplatnit.
Samozrejme, že ju nemusí uplatniť. Je tam to slovíčko, že daňovník si môže uplatniť odpočítateľnú položku;)
Manual
10.03.07,18:23
Banku aspoň nezaskočíš tým (resp. seba!), že budú od Teba chcieť výkazy a Ty ich nebudeš mať. Tiež by som nešiel na %-tá. Z praktických dôvodov.
Peter v tomto máš pravdu, ale viem zo skúsenosti, teraz "letí" predaj aut na 3 splátky bez navýšenia. Syn si ho kupoval, už 3 roky si uplatňuje 60% výdavky a predajcu absolútne nezaujmali nejaké výkazy, ofotili si DP za r. 2006 a to bolo všetko. Spísala sa zmluva atď. Podstatné bolo, že mali kliennta a s radosťou mu odovzdali klúče od auta.
V banke som zisťoval na základe jeho DP aký by dostal úver a vyšlo mu nejakých 50.000 Sk.
Zoltán Kovács
10.03.07,18:29
Janíčko - kúsok je rozdiel predajca a banka. Ja som tento rok u troch paušálnikov robila po dve DP - jedno akože účt. s výkazmi pre banku, prešiel úver a dávalo sa opravné. Banky sú jak mulice - chcú výkazy.

Pepa tvoja odpoveď je trošku v rozpore s bodom č. 14 etikety porady.

Doplnenie 1: Pepa po upozornení citovaný príspevok odstránila.

Doplnenie 2: Po upozornení opravujem doplnenie č.1
STRELEC
10.03.07,18:29
[quote=veronikasad;416406]Každý hovoríme o niečom inom. Ja som jej radila skutočné vydavky, ak to bude pre nu vyhodnejsie, teda aby si spracovala uctovnictvo a jeho sucastou su predsa aj uctovne vykazy, ktore by prip. predlozila banka. Netvrdim, ze to musi urobit, ale je to jedno z rieseni zvysenia zakladu dane. V zadani otazky nebola vyska prijmu, tak o tom polemizujeme len ciste teoreticky.

Skutocne nechapem tie minusove body. Necitim sa mimo temy. To rozhodne nie si!!! Prepáč! Prepáč! Prepáč! Si v tom nevinne! Práve na tejto téme som sa včera pripojil a zbadal novinku - svetlo a tma. Skúšal som na svojom a potom hneď vedľa. Prepáčiš mne nehodnému ?????:mee::mee::mee:
Pepa
10.03.07,18:33
Pepa tvoja odpoveď je trošku v rozpore s bodom č. 14 etikety porady.
Hej - máš pravdu - idem mazať. Ale som "odcitovaná"- zmažeš ma?
Zoltán Kovács
10.03.07,18:38
Hej - máš pravdu - idem mazať. Ale som "odcitovaná"- zmažeš ma?


Nemusela si to urobiť. Stačilo to škrtnúť, resp. doplniť s poznámkou, že nie je to celkom kóšer.
STRELEC
10.03.07,18:39
Veronika - ďakujem za porozumenie :)
Manual
10.03.07,18:40
Erika a v čom si porušila etiketu háááá ?
Zoltán Kovács
10.03.07,18:41
Erika a v čom si porušila etiketu háááá ?


Pozri môj príspevok č. 20 tam je citácia.
Manual
10.03.07,18:45
Však to zmaž aj ty, nech to tam nezavadzia :D a bude to OK
Johanka
10.03.07,18:45
Pepa tvoja odpoveď je trošku v rozpore s bodom č. 14 etikety porady.

Doplnenie: Pepa po upozornení citovaný príspevok odstránil.
mimotemy Pepa je dievčatko :D .