michaela.ba
09.03.07,17:55
:confused: Prosím nevie niekto poradiť ako založiť odbory v súkromnej a.s. bez vedomia zámestnávateľa ? ( okolo 350 zamestnancov )
ďakujem za rady :)
STRELEC
09.03.07,17:04
Bez vedomia zamestnávateľa???? To zakladáte partizánsku jednotku????

Ale vážne: pokiaľ sú odbory u Vás potrebné, hádam ich založenie sa nebude diať ilegálne, zatajene? Veď odbory by mali sice ochraňovať zamestnancov, ale na druhej strane sú protihráčom=partnerom zamestnávateľa. Pri "ilegálnom" zakladaní sa novozaložené odbory od začiatku stanú nepriateľom a nie protihráčom!
STRELEC
09.03.07,17:07
Určite by som vhodnou formou u zamestnancov zistil najprv, či je vôbec záujem, aby u daného zamestnávateľa odborová organizácia existovala. A ak nebude skupinka iniciatívnych ľudí, ktorí sa nebudú ostýchať vystupovať verejne, tak podľa mňa ani žiadne odbory nevzniknú.
michaela.ba
09.03.07,17:20
ako to riešiť v situácií, keď zamestnávateľ pri zistení zakladania odborov hrozí výpoveďou všetkým zainteresovaným. Záujem zmestnancov o odbor je, nakoľko je tvrdo porušovaný Zákonník práce a práva zamestnancov. Sú odbory vôbec schopné zastrešovať a riešiť tieto nedostatky k spokojnosti zamestnancov? (nadčasy, sviatky, nočné atď...)
Antea
09.03.07,17:30
ako to riešiť v situácií, keď zamestnávateľ pri zistení zakladania odborov hrozí výpoveďou všetkým zainteresovaným. Záujem zmestnancov o odbor je, nakoľko je tvrdo porušovaný Zákonník práce a práva zamestnancov. Sú odbory vôbec schopné zastrešovať a riešiť tieto nedostatky k spokojnosti zamestnancov? (nadčasy, sviatky, nočné atď...)
Založenie odborov, začatie ich riadneho fungovania a riešenia uvedených problémov je podľa mňa trochu zdĺhavé. Nič vám nebráni obrátiť sa na inšpektorát práce, je to oveľa rýchlejšie a myslím, že aj účinnejšie, kontrola dodržiavania Zákonníka práce je plne v ich kompetencii.
Danila
09.03.07,17:30
ako to riešiť v situácií, keď zamestnávateľ pri zistení zakladania odborov hrozí výpoveďou všetkým zainteresovaným. Záujem zmestnancov o odbor je, nakoľko je tvrdo porušovaný Zákonník práce a práva zamestnancov. Sú odbory vôbec schopné zastrešovať a riešiť tieto nedostatky k spokojnosti zamestnancov? (nadčasy, sviatky, nočné atď...)Odborový funkcionár je chránený ZP. Takýto postoj zamestnávateľa ešte viac formuje pracovníkov k jednotnosti. A celkom oprávnene.
STRELEC
09.03.07,17:34
[quote=michaela.ba;415715] .... Záujem zmestnancov o odbor je Bola ten záujem nejako zisťovaný? Ak už ozaj odbory, tak nie úzka ilegálna skupinka - tú môže zamestnávateľ "prenasledovať", ale odbory s členskou základňou musí, aj keď možno nechtiac, zamestnávateľ rešpektovať. , nakoľko je tvrdo porušovaný Zákonník práce a práva zamestnancov. Sú odbory vôbec schopné zastrešovať a riešiť tieto nedostatky k spokojnosti zamestnancov? (nadčasy, sviatky, nočné atď...) Len ak odbory budú dostatočne silné - s dostatočnou základňou, pragmatické. A nebudú niečo ako politickou stranou s bojom o moc atď
Danila
09.03.07,17:46
O odboroch pojednávajú § 230 až 250 ZP. Z toho prvého - § 230 ods.2 jasne vyplýva povinnosť pre zamestnávateľa umožniť pôsobenie odborových organizácií na pracovisku. Prikladám aj link: http://info.profesia.sk/buxus/generate_page.php?page_id=5862&tlac=T
michaela.ba
09.03.07,17:54
Ten nápad s inšpektorátom je zaujímavý. Maly sme už vo firme niekoľko kontról, no skončilo to pravdepodobne s "obálkou v kabelke" pretože neboli zistené žiadne nedostatky a zamestnanci trpia naďalej. Bola by postačujúca na inšpekoráte práce prefotená pracovná dochádzka s podpisom riaditeľa, nakoľko sa vieme,že pri kontrole boli pracovné dochádzky "poopravovné" avšak riaditeľ, ktorý nam pracovné dochádzky podpisuje nemá tušenie, že si ich mi zamestnanci prefocujeme a odkladáme.
STRELEC
09.03.07,17:56
To už sice nie je o odboroch ...
Áno - malo by to pomôcť.
Monika Kováčová
09.03.07,17:57
A ako trpia zamestnanci michaela. Napíš nám, môžeme ti pomôcť...
Melnick
09.03.07,18:42
Ten nápad s inšpektorátom je zaujímavý. Maly sme už vo firme niekoľko kontról, no skončilo to pravdepodobne s "obálkou v kabelke" pretože neboli zistené žiadne nedostatky a zamestnanci trpia naďalej. Bola by postačujúca na inšpekoráte práce prefotená pracovná dochádzka s podpisom riaditeľa, nakoľko sa vieme,že pri kontrole boli pracovné dochádzky "poopravovné" avšak riaditeľ, ktorý nam pracovné dochádzky podpisuje nemá tušenie, že si ich mi zamestnanci prefocujeme a odkladáme.

Zrejme táto nemoc ohrozuje Slovensko viac , ako vtáčia chrípka.:mad:
michaela.ba
09.03.07,19:13
NAPR: moja pracovná dochádzka : pondelok : 8:00 - 01:00 ( 17 hod )
útorok : 8:00 - 01:00 ( 17 hod )
streda : voľno
štvrtok : voľno
piatok : voľno
sobota : voľno
nedeľa : 9:00 - 24:00 (15 hod )
pondelok :8:00 - 01:00 ( 17hod )
... a takto sa vlastne striedame traja po dva 2 dni v praci a 4 dni voľno. K tomu však chodíme na služobné cesty, ( ktoré často trvajú i týždeň, či dva ), tým, nám vznikajú nadčasy, ktoré sú mesačne i 60 - 100 hodín..., kedže ja odídem na sl. cestu a kolegovia musia pracovať i za mňa. Nadčasy však niesu preplácané, vôbec...Navyše pracujeme cez sviatky, nočné priplatky nám takisto nepreplácajú :((( Po novom od nás "troch" žiadajú, aby sme navyše robili v rámci voľna 5 dni do mesiaca inú funkciu, čo znamená 5x12 hodín = 60 hodín... Nechceme ju však vykonávať, pretože, keď sme sa informovali, či nám dajú dodatok k pracovnej zmluve a adekvátne zvýšenie platu, alebo či nám preplatia nadčasy, odpoveď znela : " to v žiadnom prípade... a keď to odmietnete robiť, tak "pojdete" "... a ešte som zabudla, zakazujú nám i obedové prestávky a do dochádzky si musíme povinne písať, že sme ju mali a to 30 minút za odpracovaných 15 - 17 hodín....
Danila
09.03.07,19:17
NAPR: moja pracovná dochádzka : pondelok : 8:00 - 01:00 ( 17 hod )
útorok : 8:00 - 01:00 ( 17 hod )
streda : voľno
štvrtok : voľno
piatok : voľno
sobota : voľno
nedeľa : 9:00 - 24:00 (15 hod )
pondelok :8:00 - 01:00 ( 17hod )
... a takto sa vlastne striedame traja po dva 2 dni v praci a 4 dni voľno. K tomu však chodíme na služobné cesty, ( ktoré často trvajú i týždeň, či dva ), tým, nám vznikajú nadčasy, ktoré sú mesačne i 60 - 100 hodín..., kedže ja odídem na sl. cestu a kolegovia musia pracovať i za mňa. Nadčasy však niesu preplácané, vôbec...Navyše pracujeme cez sviatky, nočné priplatky nám takisto nepreplácajú :((( Po novom od nás "troch" žiadajú, aby sme navyše robili v rámci voľna 5 dni do mesiaca inú funkciu, čo znamená 5x12 hodín = 60 hodín... Nechceme ju však vykonávať, pretože, keď sme sa informovali, či nám dajú dodatok k pracovnej zmluve a adekvátne zvýšenie platu, alebo či nám preplatia nadčasy, odpoveď znela : " to v žiadnom prípade... a keď to odmietnete robiť, tak "pojdete" "... a ešte som zabudla, zakazujú nám i obedové prestávky a do dochádzky si musíme povinne písať, že sme ju mali a to 30 minút za odpracovaných 15 - 17 hodín....
To už nie je len pre inšpektorát práce...
michaela.ba
09.03.07,19:27
.... to si myslím i ja, neviem však ako a kde postupovať :((
Danila
09.03.07,19:29
.... to si myslím i ja, neviem však ako a kde postupovať :((Podľa toho, či chceš mať ešte aj postup u terajšieho zamestnávateľa. Tu sa o tom Vašom bossingu presne píše. Aj čo s tým: http://hn.hnonline.sk/index.php?s1=k&s2=1&s3=0&s4=0&s5=0&s6=0&m=detail&article%5Bid%5D=20549400
misomiso
09.03.07,20:15
NAPR: moja pracovná dochádzka : pondelok : 8:00 - 01:00 ( 17 hod )
útorok : 8:00 - 01:00 ( 17 hod )
streda : voľno
štvrtok : voľno
piatok : voľno
sobota : voľno
nedeľa : 9:00 - 24:00 (15 hod )
pondelok :8:00 - 01:00 ( 17hod )
... a takto sa vlastne striedame traja po dva 2 dni v praci a 4 dni voľno. K tomu však chodíme na služobné cesty, ( ktoré často trvajú i týždeň, či dva ), tým, nám vznikajú nadčasy, ktoré sú mesačne i 60 - 100 hodín..., kedže ja odídem na sl. cestu a kolegovia musia pracovať i za mňa. Nadčasy však niesu preplácané, vôbec...Navyše pracujeme cez sviatky, nočné priplatky nám takisto nepreplácajú :((( Po novom od nás "troch" žiadajú, aby sme navyše robili v rámci voľna 5 dni do mesiaca inú funkciu, čo znamená 5x12 hodín = 60 hodín... Nechceme ju však vykonávať, pretože, keď sme sa informovali, či nám dajú dodatok k pracovnej zmluve a adekvátne zvýšenie platu, alebo či nám preplatia nadčasy, odpoveď znela : " to v žiadnom prípade... a keď to odmietnete robiť, tak "pojdete" "... a ešte som zabudla, zakazujú nám i obedové prestávky a do dochádzky si musíme povinne písať, že sme ju mali a to 30 minút za odpracovaných 15 - 17 hodín....

Pre mna je to stale malo informacii, aby som mohol posudit, nakolko Vas zamestnavalel zneuziva. Ak mate vazdy po 2 dnoch 4 dni volna, tak ked to preratam, stale pracujete v priemere dokonca o nejakych 0,1 hod. denne menej, ako ked niekto robi 8 hodin 5 dni v tyzdni. Ja by som takuto pracu dokonca mozno aj bral, ak by bolo adekvatne platovo ohodnotene, ze som casto aj 17 hod. v praci. Manazeri a majitelia firiem pracuju casto aj 6 dni po 12 - 16 hodin, rozdiel je iba v tom, ze za to maju vacsinou dobre zaplatene.

Inak - celkom nerozumiem tomu, preco sa takto musite striedat, netusim aka pracovna pozicia by mala vyzadovat, aby ste sa nemohli striedat castejsie. Viem, ze taketo dlhe sluzby su napr. v zdravotnicttve, ale tam ide skor o nejaku pohotovost, a nie vzdy o pracu v pravom slova zmysle. Su ale urcite zamestnania, kde charakter prace neumoznuje striedanie po 8 hod, napr ak lietadlo z Viedne do Los Angeles leti 13 hodin, tak je logicke, ze sa piloti nemozu striedat po 8 hodin. Tiez je logicke, ze musia byt casto na "sluzobnych cestach" (kde ale nie vzdy a stale pracuju). Ak niekto nastupuje na pracovne miesto takehoto alebo podobneho charakteru, asi s tym musi ratat, a tazko nieco vyriesi odbormi. Ako som uz spominal - ide o to, ci Vam platia napr. 16.000, alebo 60.000, alebo napr. 200.000 ako leteckym dispecerom mesacne.
Monika Kováčová
09.03.07,20:29
Absolútne súhlasím s misomiso, je nevyhnutné aby michaela doplnila svoj príspevok o charakter vykonávanej práce. Môže ísť skutočne o lekárov, vodičov, pilotov a pod.
Rovnako môže ísť o prácu nadčas v zmysle
§ 121
Mzda za prácu nadčas
(2) Zamestnávateľ môže dohodnúť so zamestnancom, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná práca nadčas, najviac však v súhrne 150 hodín ročne. S vedúcim zamestnancom, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu, a s vedúcim zamestnancom, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti tohto vedúceho zamestnanca, môže zamestnávateľ dohodnúť, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná dohodnutá práca nadčas. V týchto prípadoch zamestnancovi za prácu nadčas nepatrí mzda vrátane mzdového zvýhodnenia za prácu nadčas podľa odseku 1 a nemôže za túto dobu čerpať náhradné voľno.

Toto by však v pracovnej zmluve muselo byť dohodnuté.
michaela.ba
09.03.07,20:48
Nejde o žiadnu vedúcu, či riadiacu pozíciu/funkciu. Som obyčajný radový zamestnanec/referent.. nič z toho čo misomiso spomínal. Môj plat nedosahuje ani výšku priemeru hrubej mzdy na Slovensku.. V pracovnej zmluve mam uvedené, že môj pracovný čas vrátane práce nadčas je najviac 48 hodín týždenne.
misomiso
10.03.07,10:58
Stale mi nie je jasne, preco by mali referenti robit na taketo smeny, ale v poriadku - v podstate mi do to nic nie je.

V prvom prispevku som ale neodpovedal vobec na povodne polozenu otazku o tajnom zakladani odborov. Prapac mi tu uprimnost, ale neodpovedal som na nu preto, ze sa mi zdala absurdna. Tajne zalozenie odborov je iste mozne, ale nebude mat o nic vacsi efekt ako tajne zalozenie Spolku Milovnikov Moldavskej Poezie. Zakladne a de facto jedine poslanie odborov je vyjednavanie so zamestnavatelom. Ako chcete vyjednavat tajne? Este aj unoscovia maju tazke ostat v ilegalite a pritom vyjednavat tak, aby nieco dosiahli ("vyhodte tasku s peniazmi z iduceho vlaku na mieste, ktore vam neskor oznamim...") - a nakoniec ich aj tak vacsinou odhalia.

Ja mam na fungovanie odborov taky svojsky nazor, mozno tu na Porade velmi nepochodim, drviva vacsina ludi je to vzhladom na zameranie tohoto fora vychovavana k absolutnej ucte (a bohuzial aj dovere) v zakony.

Pre mna su tie vsetky zakonniky prace v podstate nejaky vnuteny zrdap papiera. Ja zamestnavam cast ludi na HPP, cast na zivnost. Ale este aj tym, ktorych zamestnavam na zivnost som sa vzdy snazil vytvorit co najlepsie podmienky. Napriklad som im venoval zo svojho po 1000 Sk na kolok, aby som im ulahcil zriadenie zivnosti, platim im teple obedy, (nie vsetci maju zaujem), v ramci nasich skromnych moznosti sa staram o ich rekreaciu, snazim sa im vytvorit maximalne prijemne pracovne podmienky. To vsetko robim, hoci by som vobec nemusel. Preco to robim? Pretoze tito ludia su najvacsim kapitalom firmy a cham, aby boli u mna spokojni.

Na druhej strane od nich ocakavam, ze ak je to prilezitostne nutne, tak ostanu aj dlhsie (co im samozrejme zaplatim), a ze nevyhlasia strajkovu pohotovost zato, ze som im nekupil monterky len preto, ze to zakon umoznuje. (Co sa tyka monterok, ide samozrejme iba o blby priklad, ale ak o nich hovorime, nepupujem ich preto, ze vidim, ze nie je problem pre nich doniest si do roboty starsie oblecenie.)

Cize nas vztah je zatial asi nasledovny - ja sa snazim urobit pre nich maximum, oni sa snazia byt prinosom pre firmu a zbytocne ma nesikanuju s poziadavkami, ktore pre nich nie su az take nutne. Akykolvek zakon je v tomto pripad zbytocny. Ide o akusi velmi primitivnu - dokonca nepisanu - kolektivnu zmluvu.

Ak to takto nefunguje v zamestnani, mal by nastupit zakon. Ale (prepacte za moj partizansky nazor) ak to takto nefunguje, casto zakon nepomoze.

Preco? Su 2 moznosti:

1, majitel je arogantny ignorant, ide mu iba o momentalny zisk, nie len prava zamestnancov, ale i buducnost vlatnej firmy je mu ukradnuta. S takym clovekom nepohne ani zakon, takychto ludi zvycajne vobec netrapi, ze su voci nim vedene sudne spory, exekucie, beru to ako beznu sucast zivota.

2. Majitelovi to nie je jedno, ale drzi firmu nad vodou iba vdaka obchadzaniu zakonnika prace, casto aj bezpecnostnych a hygieniskych predpisov a pod. Ak by mal vsetky poziadavky splnit, tym dnom firma konci, pretoze preziva s minimalnym, alebo nulovym ziskom. Tam tvrdy postup odborov moze znamenat iba jedno - likvidaciu podniku. Mysim, ze je na to aj taky ludovy bonmot - kde nic nie je ani kura neberie? . ci ako sa to hovori?

V podstate vzdy mas iba nasledujuce moznosti:

1. Drzat hubu a krok, ak si myslis, ze sucasne zamestnanie je pre Teba z nejakeho dovodu zaujimave a ze si nebudes vediet najst lepsiu pracu.

2. Ihned hladat novu pracu a odist. (Tvrdo odporucam). Tym padom prispejes k trhovej regulacii. Majitel zacne prichadzat o ludi, zacne uvazovat nad tym, preco asi odchadzaju a sucasne podporis svojou pracou firmy, ktore si vazia zamestnancov. Byvaly zamestnavatel bude musie bud zmenit podmienky, alebo zavriet kram.

3. Stazovat sa, sudit sa (v pripade postihov, prip. vypovede) natahovat sa, zakladat odbory. Ak si myslis, ze prave na toto si sa na tento svet narodil/a, tak chod do toho. Ak mas inu predstavu, ako prezit zivot, zabudni na to.
michaela.ba
10.03.07,14:41
misomiso nepostrehol si par faktov :

1. odbory sme chceli najprv zalozit a az nasledne o tom informovat zamestnavatela a predist tak pripadnemu "okamzitemu postihu" ( s cielom zabranit ich vzniku ).
2. je rozdiel mala a velka firma. Ta nasa ma okolo 350 zamestnancov...
3. v nasom pripade treba odlisovat majitela od managera.... managerovi je to vsetko jedno, hlavne ze ma vysoky plat a navyse zasiel az do takych extremov, ze si pocas pracovnej doby este zriadil uradne hodiny.... ( t.j. zamestnancom je ochotny venovat presnu 1 hodinu denne !!! )
4. o pracu prist nechcem, ta mi vyhovuje a navyse nepatrim k tym, co sa iba lahko vzdavaju. Nevidim ziadny dovod, preco by som si mala hladat inu robotu iba preto, ze ma zamestnavatel/manager "odrbava". Z toho dovodu som i sem prisla po rady. Ide o princip a spravodlivost a chcem iba to, co mi patri a na co mam podla zakonnika a pracovnej zmluvy narok...

5. ..... preto ziadam o rady niekoho, kto presne vie o co mne ide a kto sa vyzna ako riesit zle/nevyrovnane pracovno-pravne vztahy a porusovanie zmluv a zakonov... a nezaujimaju ma rady a nazory od niekoho, kto NEVIE alebo mozno skor NECHCE pochopit v com spociva moj problem a zaobera sa irelevantnymi vecami...
Danila
10.03.07,14:59
Držím Ti palce. Zákon platí pre všetkých.
STRELEC
10.03.07,17:07
[quote=michaela.ba;416227]
.....
5. ..... preto ziadam o rady niekoho, kto presne vie o co mne ide a kto sa vyzna ako riesit zle/nevyrovnane pracovno-pravne vztahy a porusovanie zmluv a zakonov... a nezaujimaju ma rady a nazory od niekoho, kto NEVIE alebo mozno skor NECHCE pochopit v com spociva moj problem a zaobera sa irelevantnymi vecami... e]
Nie som si istý, či bolo porozumené odpovediam k prvotnej otázke - k vzniku odborov. Mňa napr. zaujíma aj Tvoj názor, hoci sa s ním stotožňujem len v tom, že vzťahy vo firme je potrebné napraviť.
Založením "ilegálnych" odborov to teda určite nepôjde!!!
Ostáva skúsiť Inšpektorát práce a obdobné cesty. Ja by som volil cestu , ktorú uvádza misomiso.
misomiso
10.03.07,18:02
misomiso nepostrehol si par faktov :

1. odbory sme chceli najprv zalozit a az nasledne o tom informovat zamestnavatela a predist tak pripadnemu "okamzitemu postihu" ( s cielom zabranit ich vzniku ).
2. je rozdiel mala a velka firma. Ta nasa ma okolo 350 zamestnancov...
3. v nasom pripade treba odlisovat majitela od managera.... managerovi je to vsetko jedno, hlavne ze ma vysoky plat a navyse zasiel az do takych extremov, ze si pocas pracovnej doby este zriadil uradne hodiny.... ( t.j. zamestnancom je ochotny venovat presnu 1 hodinu denne !!! )
4. o pracu prist nechcem, ta mi vyhovuje a navyse nepatrim k tym, co sa iba lahko vzdavaju. Nevidim ziadny dovod, preco by som si mala hladat inu robotu iba preto, ze ma zamestnavatel/manager "odrbava". Z toho dovodu som i sem prisla po rady. Ide o princip a spravodlivost a chcem iba to, co mi patri a na co mam podla zakonnika a pracovnej zmluvy narok...

5. ..... preto ziadam o rady niekoho, kto presne vie o co mne ide a kto sa vyzna ako riesit zle/nevyrovnane pracovno-pravne vztahy a porusovanie zmluv a zakonov... a nezaujimaju ma rady a nazory od niekoho, kto NEVIE alebo mozno skor NECHCE pochopit v com spociva moj problem a zaobera sa irelevantnymi vecami...

O.K., beriem to, mozno mas v mnohom pravdu. Ale aj tak si myslim, ze nakoniec zistis, ze to, co som napisal plati. Myslim, ze angazovat sa do tychto veci je dost velka namaha (minimalne je to psychicky stres) a podla mna to cloveku stoji za to iba v pripade, ze si chce na tomto budovat svoju dalsiu karieru (ako odborovy predak). Ak mas skutocne rada svoju pracu a stresuje Ta, ze si v nej niekedy 17 hodin, tak musis rarat s tym, ze k tomuto vsetkemu pribudne este praca odboroveho predaka a nevrazivost od nadriadenych.

Ja som vedel, ze so svojim prispevkom "narazim" - to ma nepreklavpilo. Uz som tu spominal, ze tu panuje nie len bezhranicna ucta k zakonom (co je sympaticke) ale aj z toho vyplyvajuca bezhranicna dovera v to, ze zakon vsetko vyriesi. To uz zasa az tak pravda nie je. Ak si mozem dovolit to k niecomu prirovnat - najlepsi soferi (ti, ktori jazdia najbezpecnejsie) sice zhruba poznaju vyhlasku, ale v podstate podle nej velmi nejazdia a hlavne sa na nu velmi nespoliehaju. Vedia, ze:
1, existuju situacie, ktore sica mozu nastat iba vynimocne, ale na ktore ani vyhlaska nemysli,

2, vedia , ze ani druhi ju nedodrziavaju, a teda to, ze maju prednost v jazde este neznamena, ze sa na nich niekde zboku neruti ine auto.

Tito vodici zvycajne v sebe nemaju disciplinu, aby dodrziavali obmedzenu rychlost tam, kde je to zbytocne, ale na druhej strane su dobri psychologovia, myslia za inych, citaju ich myslienkove pochody a riadia sa nimi v dostatocnom predstihu. Tito vodici sa vacsinou nepodielaju na ziadnych nehodach. Protikladom k nim su vodici "pravnici", ktori si zakladaju na tom, ze si este vsetko do detailu pamataju z autoskoly a kazde 2 mesiace behaju mezi poistovnou a servisom. Na prvy pohlad by sa zdalo, ze takyto clovek sa moze zapliest iba do nehody, ktory sposobi niekto iny. No nie je to pravda. Nikto totiz nie je poisteny proti tomu, aby sa obcas (vynimocne) pomylil. Ak sa nahodou pomyli takyto vodic "pravnik", nehoda je neodvratna, pretoze spolieha vylucne na svoje pravo prednosti v jazde (ktore v tomto pripad nema) a nic ine ho nezaujima.

Opat budem zrejme ktitizovany za to, ze odbacam od temy. Ale lepsi priklad nejestvuje, rovnako aj na pracovisku si volime, do akej skupiny sa zaradime. Ci budeme respektovat realitu medziludskych vztahov so vsetkymi plusmi a minusmi a zariadime sa podla toho, alebo budeme v prvom rade spoliehat na zakony.

Aby som sa aspon na kratko vratil k teme. Pokial viem, aj podla sucasneho ZP musi byt na pracovisku ktore ma urcity pocet zamestnancov (kolegovia ma isto doplnia) Odborova organizacia. Ak nie je, musi zamestnavatel iniciovat jej vznik. (opravte ma prosim ak sa mylim). To pisem len preto, aby si nahodou nezakladala zbytocne nejaku duplicitnu Odbor. organizaciu.
misomiso
10.03.07,18:26
Malicko som sa zacal o tuto temu zaujimat, myslim, ze vsetko je v Zakonniku prace, napr:

§ 234

(1) Zamestnávateľ je povinný umožniť uskutočnenie volieb do zamestnaneckej rady, ak o to zamestnávateľa písomne požiada aspoň 10 % zamestnancov. Zamestnanecká rada u zamestnávateľa, ktorý má

a) od 50 do 100 zamestnancov, má najmenej troch členov,
b) od 101 do 500 zamestnancov, na každých 100 zamestnancov má najmenej jedného ďalšieho člena,

..a potom to este pokracuje dalej.


A napokon, ak si skutocne presvedcena, ze sa tym chces zaoberat, co takto obratit sa na Konfederaciu Odborovych Zvazov http://www.kozsr.sk/ - oni urcite ochotne poradia. Na stranke maju uz rovno na stiahnutie aj Strajkovy poriadok :)
michaela.ba
10.03.07,18:47
Strelec, tu nikto nehovori o ilegalnych odboroch!!! Prosim ta, citaj poriadne. Inac, od napadu zriadit odbory sme uz upustili ... asi by to vazne len zhorsilo pracovne prostredie vo firme.

No za svoje prava bojovat budeme, ved tu nejde o malickosti. Ak pozorne citate, zistite, ze mnozstvo mesacnych nadcasov predstavuje - ako keby zamestnavatel nutil svojich zamestnancov pracovat aj vsetky vikendy a sviatky (vratane vsetkych 5 pracovnych dni ... po 8 hodin ... v priemere)!!!

A po 2., snaha zamestnavatela,
aby zamestnanci vo svojom volnom case a navyse nad ramec pracovneho fondu a uz skor uvedenych nadcasov vykonavali inu funkciu (ine cinnosti na inom pracovisku) bez akehokolvek odmenenia za vykonanu pracu a bez akehokolvek pisomneho podkladu, ci prikazu, prip. zmluvy,
je neakceptovatelna a v rozpore ako s právnymi predpismi a zmluvami, tak aj dobrymi mravmi a cimkolvek inym.

Mnohe kolegyne a kolegovia tlaku zamestnavatela podliehaju, no ja/my sa snazim(e) bojovat za korektne vztahy, dodrziavanie zakonov a zmluv a pripadne (i tym zvazovanym zalozenim odborov) i pomoct inym, ktori su v praci doslova zneuzivani.
jun2006
08.10.07,06:19
misomiso nepostrehol si par faktov :

1. odbory sme chceli najprv zalozit a az nasledne o tom informovat zamestnavatela a predist tak pripadnemu "okamzitemu postihu" ( s cielom zabranit ich vzniku ).
2. je rozdiel mala a velka firma. Ta nasa ma okolo 350 zamestnancov...
3. v nasom pripade treba odlisovat majitela od managera.... managerovi je to vsetko jedno, hlavne ze ma vysoky plat a navyse zasiel az do takych extremov, ze si pocas pracovnej doby este zriadil uradne hodiny.... ( t.j. zamestnancom je ochotny venovat presnu 1 hodinu denne !!! )
4. o pracu prist nechcem, ta mi vyhovuje a navyse nepatrim k tym, co sa iba lahko vzdavaju. Nevidim ziadny dovod, preco by som si mala hladat inu robotu iba preto, ze ma zamestnavatel/manager "odrbava". Z toho dovodu som i sem prisla po rady. Ide o princip a spravodlivost a chcem iba to, co mi patri a na co mam podla zakonnika a pracovnej zmluvy narok...

5. ..... preto ziadam o rady niekoho, kto presne vie o co mne ide a kto sa vyzna ako riesit zle/nevyrovnane pracovno-pravne vztahy a porusovanie zmluv a zakonov... a nezaujimaju ma rady a nazory od niekoho, kto NEVIE alebo mozno skor NECHCE pochopit v com spociva moj problem a zaobera sa irelevantnymi vecami...


Musim s tebou zasadne nesuhlasit. Misomiso ma absolutnu pravdu. Pokial nesuhlasis s podmienkami vo firme, obrat sa s doverou na svojho zamestnavatela. preco sa tak deje.
Pokial je rozumny - dohodnete sa. Ak ma na takyto pristup dovod urcite ta s nim oboznami. Ak nie - jedina moznost je najst si inu pracu. Partizanske zalozenie odborov ti nepomoze. Nepoznam ziadnu firmu, ktorej by odbory pomohli...
chicago
11.10.07,06:14
Ahojte poraďáci,

chcela by som sa opýtať, či má zamestnávateľ povinnosť oboznámiť zamestnancov o tom, že si môžu určiť zamestnaneckého dôverníka (organizácia má menej ako 50 zamestnancov) resp. či má povinnosť vyhlásiť voľby aj bez iniciatívy zamestnancov vytvoriť odbory, či zvoliť si zástupcu.
V novom Zákonníku práce som síce takúto povinnosť nenašla, no mohla som to prehliadnuť. :cool:
A ešte jedna amatérska otázka, v ZP sa hovorí o zamestnaneckom dôverníkovi a zamestnaneckej rade, no nikde sa nepíše o odborovej organizácii ako takej (čo je to, koľko zamestnancov môže odb. org. založiť, atď.). Mám z toho trošku mix čo je čo. Je zamestnanecká rada to isté ako odborová organizácia??? Hm, asi nie...
Prosím o radu. Ďakujem vopred.:o
JAJA11
11.10.07,07:29
5. ..... preto ziadam o rady niekoho, kto presne vie o co mne ide a kto sa vyzna ako riesit zle/nevyrovnane pracovno-pravne vztahy a porusovanie zmluv a zakonov... a nezaujimaju ma rady a nazory od niekoho, kto NEVIE alebo mozno skor NECHCE pochopit v com spociva moj problem a zaobera sa irelevantnymi vecami...[/quote]

Dostala som sa k téjto téme dnes a zaujala ma.
Nie som si istá, či odbory niečo vyriešia. Ale ak takéto podmienky určuje len nejaký manažér, nechápem, prečo je problém obrátiť sa na majiteľov a upozorniť na porušovanie zákonníka práce. Ak manažér takto funguje so súhlasom majiteľov, potom je lepšie sa takéhoto miesta vzdať. :(
LudoL
30.05.14,06:41
ak chcete vediet ako postupovat

pri zakladani odborov

najprv sa rozhodnite do ktorej odborovej skupiny (zvazu) by ste patrili- OZ kovo. OZ pracovnikov školstva,atd.....

http://www.azet.sk/katalog/odborove-zvazy/slovensko/

potom to s nimi konzultujte, maju tam dost odbornikov aj regionalnych koordionatorov