Liptáčik
09.03.07,18:14
Bežný pracovný deň má 8 pracovných hodín.

Zamestnávateľ u jedného zamestnaca eviduje 10 dní á 7,5 hod. a nasledujú 2,5 hod. pracovnej pohotovosti. Podľa mňa je to nesprávne.

Môj názor - pracovný deň má 8 hodín a potom môže nasledovať 1,5 hod. pracovnej pohotovosti.

Celkove u zamestnanca za február vykazuje 155 odpracovaných hodín (mal by mať 160), 1 hodinu nadčasu a hodiny prac. pohotovosti.

Môj názor je, že najprv je potrebné naplniť 160 hodín (20 dní á 8 hod.) a nadčasy a pohotovosti by mali byť nad rámec 160 hodín.

Rozmýšľam správne? http://www.porada.sk/images/icons/icon5.gif
endrju
09.03.07,17:25
Bežný pracovný deň má 8 pracovných hodín.

Zamestnávateľ u jedného zamestnaca eviduje 10 dní á 7,5 hod. a nasledujú 2,5 hod. pracovnej pohotovosti. Podľa mňa je to nesprávne.

Môj názor - pracovný deň má 8 hodín a potom môže nasledovať 1,5 hod. pracovnej pohotovosti.

Celkove u zamestnanca za február vykazuje 155 odpracovaných hodín (mal by mať 160), 1 hodinu nadčasu a hodiny prac. pohotovosti.

Môj názor je, že najprv je potrebné naplniť 160 hodín (20 dní á 8 hod.) a nadčasy a pohotovosti by mali byť nad rámec 160 hodín.

Rozmýšľam správne? http://www.porada.sk/images/icons/icon5.gif

8 hodín s pracovnou prestávkou alebo bez pracovnej prestávky?

8 hodín je najvyšší prípustný denný úväzok pri jednozmennom režime. Ak k tomu pripočítame pracovnú prestávku, je to 8,5 hodiny.
Zamestnávateľ sa môže so zamestnancom dohodnúť aj na inom (spravidla kratšom) dennom úväzku. Existuje aj kolektívne vyjednávanie, kde je ďalší priestor na odlišnú úpravu.

Takže, pokiaľ si nezistíš aký denný úväzok je dohodnutý s konkrétnym zamestnancom, Tvoje uvažovanie je na úrovni hypotéz, ktoré môžu, ale nemusia byť pravdivé.
Doplním ešte, že so zamestnancom môže byť dohodnuté nepravidelné rozvrhnutie pracovného času a potom celkový mesačný úväzok musí "sadnúť" iba ako priemer v dlhšom časovom období.
Liptáčik
09.03.07,17:57
Vidím, že som nepodala úplné informácie. 155 hodín za mesiac je čistý pracovný čas bez obedňajších prestávok. Zamestnanec má časovú mzdu.

Možno sa mýlim, ale myslím si, že najprv by mal byť splnený potrebný počet odpracovaných hodín, t.j. 160 pri 20 pracovných dňoch a až potom by mali nasledovať nadčasy a pracovná pohotovosť. V tomto prípade chýba do plného počtu odpracovaných hodín 5 hodín. http://www.porada.sk/images/icons/icon5.gif
endrju
09.03.07,18:22
Určite mal povinnosť odpracovať 160 hodín?
Nemal nejaké náhradné voľno alebo platené voľno alebo ... ?

Ak máš pochybnosti o výkaze dochádzky zamestnanca konzultuj to najprv s ním a / alebo s jeho nadriadeným (ten predsa jeho dochádzku musí odsúhlasiť aj podpisom).
Ak si mzdárka, môžeš vedúcich na prípadné nezrovnalosti upozrniť. Ak Ti vedúci povedia, že je to vykázané správne, nevidím dôvod na to, aby si sa nejako zvlášť tým zdržiavala.

Na Porade Ti bez nahladnutia do konkrétnych dokladov asi ťažko poradíme, či je všetko v poriadku alebo či niečo nechýba.
Liptáčik
09.03.07,18:37
Nemal žiadne voľno, mal odpracovaných 20 dní, vyšlo mu to na 155 hodín. Mzdárka nie som, robím účto komplet a priebežne zisťujem, čo si musím vo vedomostiach dopĺňať. Problém je v tom, že vedúci je ešte menej informovaný ako ja, a pretože by som niečo nerada prehliadla, "pchám psty" všade, kde som si nie 100 % istá. http://www.porada.sk/images/icons/icon5.gif
endrju
09.03.07,20:03
Ešte stále si neuviedla tie rozhodujúce údaje.
Mám pocit, že hľadáš chybu tam, kde nie je.
Aký je pracovný čas a kedy má určenú obedňajšiu prestávku?

Aby sme sa rozumeli, uvediem dva príklady:
A) Pracovný čas je od 8:00 do 16:00, z toho obedňajšia prestávka je od 12:00 do 12:30.
B) Pracovný čas je od 8:00 do 16:30, z toho obedňajšia prestávka je od 12:00 do 12:30.

Odpovedz si teraz podľa jedného z týchto príkladov a podľa skutočnosti vo vašej firme na vyššie položenú otázku o pracovnom čase a obedňajšej prestávke. Keď si na túto otázku otázku zodpovieš, pokračuj v čítaní ďalej. ;)

Počet odpracovaných hodín je vo väčšine prípadov menší ako počet hodín, ktoré uplynú medzi príchodom zamestnanca na pracovisko a jeho odchodom z pracoviska.

Mne to podľa údajov, ktoré si uviedla z výkazu dochádzky, vychádza tak, že medzi príchodom zamestnanca na pracovisko a jeho odchodom z pracoviska musí uplynúť najmenej 8 hodín za jeden pracovný deň (príklad A).
Z nich je 7,5 hodiny pracovný čas a 0,5 hodiny je prestávka na jedlo.
Za február mal v takom prípade odpracovať 150 hodín (platených) v riadnom pracovnom čase a mal mať 10 hodín (neplatených) pracovných prestávok. Spolu je to Tebou spomínaých 160 hodín. Zaplatených však bude iba 150 hodín.

Zvyšok vykázaných odpracovaných hodín sú spomínané nadčasy. Podľa toho, čo uvádzaš, je to 5 hodín.
:cool:

150 + 5 = 155.

Pozri sa teraz na vykázanú dochádzlu z toho pohľadu ešte raz a "problém" asi prestane existovať.
Liptáčik
10.03.07,06:27
Z Tvojich odpovedí zisťujem, že naozaj nie som mzdárka a musím sa ešte veľa učiť.
Pracovný čas zamestnanca bol v januári od 6,00 do 14,30, teda 8 hodín na prácu a 0,5 hod. na obed. Vo februári však takto odpracoval len dva týždne, zvyšok pracoval v poobedňajších smenách od 14,00 do 22,00, zamestnávateľ mu však z tohto času počítal 7,5 hod. na prácu a 0,5 hodín na stravu a oddych. Tak sa stalo, že v mesiaci február odpracoval len 155 hodín. Napriek tomu má 1 hod. nadčasu a cca 25 hod. pracovnej pohotovosti.
V pracovnej zmluve sa pracovný čas odvoláva na platný Zákonník práce.
Preto si myslím, že najprv by pracovník mal dosiahnuť potrebných 160 hodín a až tak by mali nasledovať ostatné zložky. Potrebujem sa však uistiť, či môj názor je správny.

Za odpovede ďakujem.
karol.za
10.03.07,08:44
Z Tvojich odpovedí zisťujem, že naozaj nie som mzdárka a musím sa ešte veľa učiť.
Vo februári však takto odpracoval len dva týždne, zvyšok pracoval v poobedňajších smenách od 14,00 do 22,00, zamestnávateľ mu však z tohto času počítal 7,5 hod. na prácu a 0,5 hodín na stravu a oddych. Tak sa stalo, že v mesiaci február odpracoval len 155 hodín. Napriek tomu má 1 hod. nadčasu a cca 25 hod. pracovnej pohotovosti.
V pracovnej zmluve sa pracovný čas odvoláva na platný Zákonník práce.
Preto si myslím, že najprv by pracovník mal dosiahnuť potrebných 160 hodín a až tak by mali nasledovať ostatné zložky. Potrebujem sa však uistiť, či môj názor je správny.

Za odpovede ďakujem.

Kedže zamestnanec v mesiaci február pracoval v dvojsmennej prevádzke jeho pracovný čas / ZP § 85 ods.5/ je najviac 38 a 3/4 hodiny týždenne
s pozdravom karol
:) :) :) :) :)
Liptáčik
10.03.07,10:14
Ďakujem za odpoveď. Čítala som ten paragraf, vystvetľovala som si ho tak, že dvojsmenná prevádzka sa týka 1 týždňa, t.j. v pondelok doobedu, v utorok poobede, ..... Ako vidieť, vystvetľovala som si to nesprávne. Ďakujem sa usmernenie. http://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif