Milka P.
10.03.07,09:20
Živnostník podá do 31.3.2007 daňové priznanie za rok 2006, uplatnil si paušálne výdavky.
Pravdepodobne v roku 2007 živnosť zruší a zamestná sa.
Z roku 2006 zostala faktúra, ktorá bude príjmom roku 2007, ak živnosť neukončí.
Ak živnosť ukončí, bude treba podať dodatočné daňové priznanie za rok 2006 a spomínanú faktúru tam zohľadniť ako príjem roku 2006.

Ukladá daňový úrad za dodatočné daňové priznanie pokutu?
Marína
10.03.07,08:43
Milka, neviem, či Tvojej otázke celkom dobre rozumiem. Ak zruší živnost. oprávnenie v r.2007, spomínaná úhrada v r.2007 za pohľadávku z r.2006 bude zdaniteľným príjmom r.2007. Spätne k r.2006 ukončiť živnosť nemôže.
Pri ukončení živnosti riadne uzatvoríš účtovníctvo, t.z. všetky účt. knihy. Vysporiadaš PO, ZA, majetok a zásoby. Urobíš ich inventarizáciu. U majetku zo zostatkovej ceny vypočítaš DPH(u ktorého si si uplatnila odpočet na vstupe), dtto u zásob a DPH odvedieš do ŠR. V zmysle ZoDP_§17_ods.8_pism.a upravíš ZD o výšku PO a nespotrebovaných zásob a znížiš o výšku ZA.
Milka P.
10.03.07,09:21
Marína,
veď ja by som to tiež tak urobila, ale už som na Porade prečítala toľko príspevkov týkajúcich sa prerušenia, alebo ukončenia živnosti, že mám v tom stále viac a viac nejasno.
Alebo si to mýlim s prechodom z paušálnych výdavkov na jednoduché účtovníctvo a opačne?
Uvažovala som preto tak, že v podstate je to tiež prechod z paušálnych výdavkov na príjmy zo závislej činnosti. (Už to asi veľmi miešam.)
Ak mi ešte k tomu chceš niečo dodať, budem veľmi vďačná.
Aj tak ďakujem.
evina
10.03.07,09:53
Marína,
veď ja by som to tiež tak urobila, ale už som na Porade prečítala toľko príspevkov týkajúcich sa prerušenia, alebo ukončenia živnosti, že mám v tom stále viac a viac nejasno.
Alebo si to mýlim s prechodom z paušálnych výdavkov na jednoduché účtovníctvo a opačne?
Uvažovala som preto tak, že v podstate je to tiež prechod z paušálnych výdavkov na príjmy zo závislej činnosti. (Už to asi veľmi miešam.)
Ak mi ešte k tomu chceš niečo dodať, budem veľmi vďačná.
Aj tak ďakujem.

Áno už to moc miešaš:) a komplikuješ so zmenou spôsobu ulatňovania výdavkov.
V Tvojom prípade je to presne tak ako píše Marína, bez DDP:)