gandy
10.03.07,11:18
Prosím vás o radu,ako rozúčtovať kúpu auta na úver.Podnikateľka kúpila auto z autobazáru,cena auta bola 200000,100000 zaplatila v hotovosti a na zvyšnú sumu jej bol poskytnutý spotrebný úver .Splátky z úveru má 36x4775.Pomôžte mi to prosím rozlíšiť,čo sú VOZD a čo sú VNZD.Môže sa takéto auto odpisovať,keď ,,až do splatenia úveru je prevedené vlastnícke pravo k financovanému predmetu na veriteľa"?A ešte by som rada vedela,čo s opravami spomínaného auta,ktoré bolo nutné vykonať(okolo 60000).Ďakujem za odpovede
mysimis
10.03.07,10:34
gandy
10.03.07,11:30
Prosim,ak má niekto trošku času,pomôžte mi v tom.Neviem,či sa odpisy rozpočítajú z OC alebo len z tej sumy ,ktorú zaplatila priamo v autobaz.Možno vôbec robiť odpisy?A čo tie opravy auta,možno účtovať priamo do VOZD,keď ide o také vysoké sumy?Vďaka
mysimis
10.03.07,11:42
Keby si si bola prečítala tie príspevky čo som Ti priožila tak by si to už vedela.
Odpisy sa počítajú z obstarávacej ceny vozidla, t.j. celková suma 200000,- Sk. Odpisy si účtuješ do VOZD. Opravy auta - popíš bližšie o aké opravy sa jedná.
Manual
10.03.07,11:47
A čo tie opravy auta,možno účtovať priamo do VOZD,keď ide o také vysoké sumy?Vďaka
Ak je auto zaradené v majetku firmy čo vyplýva z príspevku že je, tak máš nárok všetky opravy účtovať ako VOzD. Aj keby sa jednalo o výmenu motora, karosérie atď. Aj keby to boli opravy veľmi nákladné.
Janinkaaa
10.03.07,11:59
Vstupná cena pre odpisovanie auta je 200 000,00 Sk.

Mesačné poplatky - splácanie úveru sú výdavky neovpl. základ dane.

Opravy auta - výdavky ovpl. základ dane - prevádz. réžia
mysimis
10.03.07,12:00
Vstupná cena pre odpisovanie auta je 200 000,00 Sk.

Mesačné poplatky - splácanie úveru sú výdavky neovpl. základ dane.

Opravy auta - výdavky ovpl. základ dane - prevádz. réžia

Splátka úveru je VNZD ale úroky z úveru sú VOZD.
Janinkaaa
10.03.07,12:04
Áno, úroky z úveru sú výdavky ovpl. ZD.
gandy
10.03.07,13:52
Veľmi pekne vám všetkým ďakujem.
jozulo11
02.05.07,14:19
prosim vas o jednu radu mam ponuku v lizingovke a j v banke na uver ide o tahac a obstaravacej cene 2194250 ponuka bola na 4 roky viem ze pri lizingu odpisujem 4 roky ale kolko odpisujem pri uvere ako dlho to som sa nikde nedocital a nik mi neviem pooct. poradte mi prosiiiiiiiiiiiiiim
petovsan
02.05.07,14:24
prosim vas o jednu radu mam ponuku v lizingovke a j v banke na uver ide o tahac a obstaravacej cene 2194250 ponuka bola na 4 roky viem ze pri lizingu odpisujem 4 roky ale kolko odpisujem pri uvere ako dlho to som sa nikde nedocital a nik mi neviem pooct. poradte mi prosiiiiiiiiiiiiiim
Pri nadobudnutí majetku formou financovania cez úver ho zaradíš do evidencie majetku a prísl. odpisovej skupiny a odpisuješ podľa OS, t.j. ťahač by asi mal byť zaradený do OS 2 - KP 34.20.2 Prívesy a návesy; odpisuješ 6 rokov.
Monikov
02.05.07,14:40
Prosím vás o radu,ako rozúčtovať kúpu auta na úver.Podnikateľka kúpila auto z autobazáru,cena auta bola 200000,100000 zaplatila v hotovosti a na zvyšnú sumu jej bol poskytnutý spotrebný úver .Splátky z úveru má 36x4775.Pomôžte mi to prosím rozlíšiť,čo sú VOZD a čo sú VNZD.Môže sa takéto auto odpisovať,keď ,,až do splatenia úveru je prevedené vlastnícke pravo k financovanému predmetu na veriteľa"?A ešte by som rada vedela,čo s opravami spomínaného auta,ktoré bolo nutné vykonať(okolo 60000).Ďakujem za odpovede
Náklady na opravu novozakúpeného automobilu pred zaradením do používania sú súčasťou vstupnej ceny automobilu. Je potrebné vedieť, kedy tie opravy boli na MV vykonané.
Monikov
02.05.07,14:54
Pri nadobudnutí majetku formou financovania cez úver ho zaradíš do evidencie majetku a prísl. odpisovej skupiny a odpisuješ podľa OS, t.j. ťahač by asi mal byť zaradený do OS 2 - KP 34.20.2 Prívesy a návesy; odpisuješ 6 rokov.

Ťahač sa neodpisuje v klasifik.skupine 34.20.2 - ostatné prívesy a návesy(6 rokov) ale v skupine 34.10.44 - cestné ťahače návesov a doba odpisovania je 4 roky.
ZuzanaP
03.05.07,04:59
Predpokladám, že ak dostaneš úver, tak potom kúpiš ten ťahač v hotovosti:rolleyes: . Musíš zistiť do ktorej odpisovej skupiny patrí a podľa toho zistíš, koľko budeš odpisovať, tak ako ti poradili.
dencika
03.05.07,07:01
Ahojte: Ja by som sa len chcela spýtať? Od 1.1.2006 som rovnako evidované auto (JU); dala ako dlhodobý záväzok a celý rok každý mesiac zvlášť účtovala ako výdavky réžia je to veľký prúser?
PS: nedali sme ho do odpisov.
mysimis
03.05.07,07:13
Rozhodne si ho mala odpisovať a splátky úveru účtovať ako VNZD a úroky úveru účtovať ako VOZD. Doporučujem opraviť a podať dodatočné daňové priznanie.
dencika
03.05.07,07:16
Odpisovanie auta ale nie je povinné? alebo sa mýlim :confused:
mysimis
03.05.07,07:29
Auto sa zaradí do majetku a odpisuje sa. Odpisovanie je možné aj prerušiť.
dencika
03.05.07,07:38
Vtedy som nevedela o porade čo je škoda.
Dalo by sa považovať za pozastavenie odpisov aj to že sa nezačne? Neodpisovali sme lebo sme potrebovali platiť daň, aby sme dostali úver na bývanie.
mysimis
03.05.07,08:27
I tak navrhujem opraviť daňové priznanie, aby sa uvedená chyba odstránila.
A dostala si ten úver?
dencika
03.05.07,08:49
Ďakujem tú chybu zo zaúčtovaním samozrejme opravím. A čo s tými odpismi? mimotemy Úver sme dostali.
mysimis
03.05.07,09:12
Viem, že je to mimo témy, ale keď už ten úver máš môžeš si podať dodatočné daňové priznanie. Keď si odpisy neuplatnila vlani, rozhodne začni tento rok. A nezabudni zaradiť auto do majetku v r. 2006.
dencika
03.05.07,09:25
Ďakujem veľmi pekne. Som rada že je sa koho opýtať. (To mimo témy som myslela na moju odpoveď).

Keby som mohla poradiť z hoci čím v ohľade šperkov veľmi rada hoci kedy pomôžem aj ja.

Krásny a úspešný deň.
Deni ;)
mysimis
03.05.07,09:28
:) Dencika, keď niečo potrebuješ kľudne sa len pýtaj. Aj Tebe prajem krásny deň.;)
petovsan
03.05.07,16:21
Ahojte: Ja by som sa len chcela spýtať? Od 1.1.2006 som rovnako evidované auto (JU); dala ako dlhodobý záväzok a celý rok každý mesiac zvlášť účtovala ako výdavky réžia je to veľký prúser?
PS: nedali sme ho do odpisov.
Ja sa ešte vrátim k tejto otázke. Čo si účtovala do výdavkov ako réžiu? Úhrady úverových splátok? V takomto prípade to môže byť problém, pretože tie sú rozhodne výdavkom neovplyvňujúcim ZD, do prev. réžie vchádzajú iba úroky z tohto úveru; teraz tiež záleží na tom, na akú dlhú dobu je úver, pretože ak sú účtované úverové splátky tak ako píšeš do VOZD a úver je napr. na 1-2 roky, tak si zaúčtovala to vozidlo do VOZD v priebehu tohto obdobia, avšak správne musia byť výdavky na obstaranie takéhoto majetku časovo rozlíšené prostr. odpisov min. na 4 roky (OS 1) a viac (pokiaľ v niektorom období rozhodnete o prerušení odpisovania). Ak je to teda takto, tiež doporučujem podať dodatočné DP a za tento rok vykázať základ dane správne.