danka101
10.03.07,10:38
Moze mi niekto povedat, ako je to v prípade ak má zamestnanec uzatvorenú dohodu v práci o poskytovaní paušálnej náhrady výdavkov za pouzitie mot. vozidla pri prac. ceste, kazdy mesiac predpokladám dostane na základe dohody trebárs rovnakú sumu asi k výplate, ako je to so zdanením???? Je to pre zamestnanca zdanitelny prijem? Ak ano? Spocítava sa to do hrubej mzdy? a idú z toho odvody?Zamestnávatel si to uz do výdaja nedáva nikde? Len to zahrnie do mzdy?
Asi prilis otázok naraz, ale myslim, ze je to zrozumitelne, vopred dakujem..
liba2
10.03.07,10:04
Moze mi niekto povedat, ako je to v prípade ak má zamestnanec uzatvorenú dohodu v práci o poskytovaní paušálnej náhrady výdavkov za pouzitie mot. vozidla pri prac. ceste, kazdy mesiac predpokladám dostane na základe dohody trebárs rovnakú sumu asi k výplate, ako je to so zdanením???? Je to pre zamestnanca zdanitelny prijem? Ak ano? Spocítava sa to do hrubej mzdy? a idú z toho odvody?Zamestnávatel si to uz do výdaja nedáva nikde? Len to zahrnie do mzdy?
Asi prilis otázok naraz, ale myslim, ze je to zrozumitelne, vopred dakujem..
Cestovné náhrady nie sú prijmom zo závislej činnosti - nezdaňujú sa. Je to náhrada za benzín a iné výdavky s prevádzkou vozidla, ktoré mal zamestnanec v súvislosti s vykonanou pracovnou cestou. Pre zamestnanca to nie je zárobková činnosť.
Johanka
10.03.07,10:12
§5 Zákona o dani z príjmov

(5) Okrem príjmov, ktoré nie sú predmetom dane podľa § 3 ods. 2, nie je predmetom dane ani
a) cestovná náhrada poskytovaná v súvislosti s výkonom závislej činnosti do výšky, na ktorú vznikne zamestnancovi nárok podľa osobitných predpisov, 15) vrátane vreckového poskytovaného pri zahraničnej pracovnej ceste do výšky 40 % nároku na stravné ustanovené týmito predpismi, 15)
džino
10.03.07,10:40
Moze mi niekto povedat, ako je to v prípade ak má zamestnanec uzatvorenú dohodu v práci o poskytovaní paušálnej náhrady výdavkov za pouzitie mot. vozidla pri prac. ceste, kazdy mesiac predpokladám dostane na základe dohody trebárs rovnakú sumu asi k výplate, ako je to so zdanením???? Je to pre zamestnanca zdanitelny prijem? Ak ano? Spocítava sa to do hrubej mzdy? a idú z toho odvody?Zamestnávatel si to uz do výdaja nedáva nikde? Len to zahrnie do mzdy?
Asi prilis otázok naraz, ale myslim, ze je to zrozumitelne, vopred dakujem..
skús si prečítať zákon 283/2002 § 3 - 7
danka101
10.03.07,10:44
Znamená to teda, ze sa to zamestnancovi priráta k výplate po zdanení, tak ako PN napr. tak?
Johanka
10.03.07,10:49
Iba tá časť, ktorá je nad rámec náhrad v zmysle Zákona o cestovných náhradách.
danka101
10.03.07,11:57
Ako mám tomu rozumiet nad rámec, urobi sa zamestnancovi povedzme kalkulacny list, kolko to bolo za mesiac, povedzme, sadzba je 6,20 ubehnuté kilometre 95 to je 589,00 Sk

Spotreba 7,7,l/100 km teda7,7/100x95x39,-/cena za lit. PHM/ t.j.285,-

Na jdeden den je to 874,- x pocet prac dni..a bude vysledok....XY
Toto dam zamestnancovi k vyplate, alebo sa mylim?
liba2
10.03.07,13:18
Ako mám tomu rozumiet nad rámec, urobi sa zamestnancovi povedzme kalkulacny list, kolko to bolo za mesiac, povedzme, sadzba je 6,20 ubehnuté kilometre 95 to je 589,00 Sk

Spotreba 7,7,l/100 km teda7,7/100x95x39,-/cena za lit. PHM/ t.j.285,-

Na jdeden den je to 874,- x pocet prac dni..a bude vysledok....XY
Toto dam zamestnancovi k vyplate, alebo sa mylim?
Danka, ak každý deň zamestnanec najazdil 95 km, potom za každý deň má nárok na cestovnú náhradu 874 Sk.
Ale ja tomu čo píšeš rozumiem tak, že za mesiac najazdil 95 km, teda má nárok za mesiac len 1x na 874 Sk.

Moze mi niekto povedat, ako je to v prípade ak má zamestnanec uzatvorenú dohodu v práci o poskytovaní paušálnej náhrady výdavkov za pouzitie mot. vozidla pri prac. ceste, kazdy mesiac predpokladám dostane na základe dohody trebárs rovnakú sumu asi k výplate.......
Vo svojom prvom príspevku uvádzaš dohodu o paušálnej náhrade;
ale pravdepodobne máš na mysli základnú náhradu 6,20 Sk/km - teda tak ako si to uviedla v príklade neskôr.
Zamestnanec môže dostať cestovné náhrady len za skutočne prejazdené km na pracovnej ceste - bez ohľadu na to za aký časový úsek. Môže vyúčtovávať každú cestu osobitne, ale aj za týždeň, alebo za mesiac na jednom doklade. Táto náhrada sa mu môže vyplatiť mimo výplatný termín z pokladne. Ale ak máte dohodnuté, že ju dostane so mzdou - ok. - pripočítaš túto sumu k jeho mzde na výplatu a vyplatíš.